در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

3 اشتباه بزرگی که هنگام معامله قراردادهای آتی و اختیار معامله باید از آنها اجتناب کرد

0 172

استراتژی های پوشش ریسک و اهرم روش های موثری برای استفاده از قراردادهای مشتقات هستند، اما معامله گران معمولا مرتکب سه اشتباه بزرگ می شوند.

معامله‌گران تازه کار معمولا به دلیل وعده سود بالا در بازارهای فیوچرز(معاملات آتی) و اختیار معامله، جذب این بازار می‌شوند. این معامله گران پست هایی را که افراد بانفوذ در مورد سودهای قابل توجه خود می گذارند، می بینند و همچنین به تبلیغات متعدد صرافی های مشتقات که اهرم 100 برابری ارائه می دهند، توجه می کنند. البته، بسیاری از افراد خیلی زود تحت تاثیر قرار می‌گیرند و به امید سودهای زیاد وارد این نوع معاملات می‌شوند.
قرارداد آتی بیت‌کوین چیست؟

اگرچه معامله گران می توانند سود خود را با انجام معاملات مشتقات افزایش دهند، برخی از اشتباهات هستند که می توانند رویای سودهای بزرگ را به سرعت به کابوس و حتی ضررهای سنگین تبدیل کنند. حتی سرمایه گذاران باتجربه بازار نیز در بازار ارز های رمزنگاری مرتکب اشتباه و در نتیجه متحمل ضرر می شوند.

مشتقات ارزهای رمزنگاری مشابه بازارهای سنتی عمل می‌کند، زیرا فروشندگان قراردادهایی را تنظیم می کنند که قیمت آن به دارایی اصلی وابسته است. این نوع قرارداد را نمی توان به صرافی های مختلف انتقال داد و همچنین قابل برداشت نیست.

اکثر صرافی‌ها قراردادهای اختیار معامله را براساس بیت کوین و اتریوم ارائه می‌کنند، بنابراین با توجه به نوسانات قیمت این دارایی‌ها، میزان سود یا زیان متفاوت خواهد بود. قراردادهای اختیار معامله همچنین به معامله گر حق خرید و فروش دارایی را در آینده با قیمت از پیش تعیین شده می دهند. این به معامله گران توانایی ایجاد استراتژی های اهرمی و پوشش ریسک را می‌دهد.
بیت‌کوین چیست؟ آموزش کامل بیت‌کوین
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

در این مطلب سه اشتباه متداول را بررسی خواهیم کرد که باید هنگام انجام معاملات قراردادهای آتی و اختیار معامله از آنها اجتناب کرد.

تحدب (Convexity) می تواند حساب شما را نابود کند

اولین مسئله ای که معامله گران هنگام معامله مشتقات ارزهای رمزنگاری با آن مواجه می شوند، تحدب نام دارد. در این شرایط، با نوسان قیمت دارایی پایه، ارزش وجه تضمین (مارجین) سپرده شده تغییر می کند. با افزایش قیمت بیت کوین، ارزش دلاری مارجین سرمایه گذار افزایش می یابد که این امکان اهرم اضافی را برای وی فراهم می کند.
اهرم در معاملات ارز رمزنگاری چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

مشکل زمانی رخ می دهد که جهت حرکت قیمت معکوس می شود و قیمت بیت کوین سقوط می کند. در نتیجه، ارزش دلاری مارجین سرمایه گذار کاهش می یابد. معامله گران اغلب هنگام معامله قراردادهای آتی و زمانی که با افزایش قیمت بیت کوین، اهرم مالی آنها توسط حرکت مثبت کاهش می یابد، بیش از حد هیجان زده می شوند.

نکته اصلی این است که معامله گران نباید صرفا به دلیل تحویل ناشی از افزایش ارزش سپرده های مارجین، به موقعیت های خود اضافه کنند.

مزایا و ریسک های مارجین ایزوله (Isolated) 

صرافی های مشتقات از کاربران می خواهند که وجوه خود را از کیف پول اسپات به بازارهای آتی منتقل کنند و برخی از آنها مارجین ایزوله برای قراردادهای دائمی و ماهانه ارائه می کنند. معامله گران می توانند از بین کراس (cross) مارجین و ایزوله یکی را انتخاب کنند. 

در حالت کراس تمام موجودی معامله گر درگیر معامله می شود؛ به این معنی که مارجین بین موقعیت های باز او تقسیم می شود. از آنجایی که قیمت لیکوئید شدن به مقدار اختصاص داده شده به معامله بستگی دارد و در حالت کراس تمام مارجین درگیر می شود، موقعیت تا لیکوئید شدن کل موجودی مارجین معامله گر باز خواهد ماند. اما در حالت ایزوله تنها مقدار تعیین شده توسط معامله گر در معامله وارد می شود و چنانچه موقعیت به وضعیت لیکوئید برسد، فقط همین مقدار از دست خواهد رفت و کل موجودی مارجین در خطر نیست.

هر یک از این دو حالت مزایای خودش را دارد، اما معامله گران مبتدی به دلیل عدم مدیریت صحیح سپرده های مارجین سردرگم می شوند و موقعیت های آنها در معرض لیکوئید شدن قرار می گیرد. از سوی دیگر، مارجین ایزوله انعطاف پذیری بیشتری برای حمایت از ریسک ارائه می دهد، اما به اقدامات اضافی برای جلوگیری از لیکوئید شدن نیاز دارد.

برای برطرف کردن چنین مشکلی، همیشه باید از کراس مارجین استفاده نمود و در هر معامله حد ضرر را به صورت دستی وارد کرد.

توجه داشته باشید که همه بازارهای اختیار معامله نقدشونده نیستند

یکی دیگر از اشتباهات رایج مربوط به معامله در بازارهای اختیار معامله غیرنقدشونده است. خرید و فروش قراردادهای اختیار معامله غیرنقدشونده هزینه های باز و بسته شدن موقعیت ها را افزایش می دهد و این قراردادها به دلیل نوسانات بالای بازار ارز رمزنگاری دارای هزینه های از پیش تعیین شده هستند.

معامله گران قراردادهای اختیار معامله باید اطمینان حاصل کنند که قراردادهای باز حداقل 50 برابر تعداد قرارد مورد نظر برای معامله است. قراردادهای باز نشان دهنده تعداد قراردادهای تسویه نشده با قیمت توافقی و تاریخ انقضا هستند که قبلا خریداری یا فروخته شده اند.

درک نوسانات ضمنی همچنین می تواند به معامله گران کمک کند تا تصمیمات بهتری در مورد وجه تضمین یا پریمیوم قرارداد اختیار معامله و نحوه تغییر آن در آینده اتخاذ کنند. به خاطر داشته باشید که پریمیوم یک قرارداد اختیار معامله همراه با نوسانات ضمنی بالاتر، افزایش می یابد.

بهترین استراتژی این است که از معامله قراردادهای اختیار خرید و اختیار فروش دارای نوسانات بسیار بالا خودداری کنید. ماهر شدن در معاملات مشتقات به زمان نیاز دارد، بنابراین معامله گران باید از کم شروع کنند و قبل از ورود به موقعیت، بازار را بررسی کنند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.