در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سقوط بیت کوین پس از انتشار داده های شاخص PMI تولیدی آمریکا

0 481

قیمت بیت کوین در ساعات معاملات آسیا به زیر سطح 66500 دلار سقوط کرد، زیرا شاخص دلار آمریکا برای اولین بار از اواسط نوامبر 2023 به بالای 105.00 رسید.

شاخص دلار

کاهش قیمت بیت کوین

بیت کوین در ساعات معاملاتی آسیا در روز سه شنبه با فشار فروش مواجه شد، چون داده های خوش بینانه شاخص تولید آمریکا، شاخص دلار را به بالای 105.00 رساند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

براساس داده های کوین دسک، این ارز بزرگ بازار پس از حدود یک هفته نوسان بین 68000 تا 72000، حدود 4 درصد سقوط کرد و تا نزدیک سطح 66200 دلار کاهش یافت. سایر ارزهای بازار نیز با فشار فروش شدید مواجه شدند. اتریوم، سولانا، دوج کوین شاهد کاهش شدیدی بودند.

شاخص دلار برای اولین بار طی چهار ماه گذشته از سطح 105 عبور کرد و رشد چهار هفته ای را به 2.58 درصد رساند. دلار قوی تر، دارایی های وابسته به آن را (مانند بیت کوین و طلا )  گران می کند و به طور بالقوه منجر به کاهش تقاضا برای آنها می شود. علاوه بر این، تقویت پایدار دلار باعث شرایط مالی سخت تر در سراسر جهان می شود و تمایل سرمایه گذاران را برای ریسک کردن کاهش می دهد.

شاخص  PMI علت اصلی سقوط بیت کوین

شاخص  PMI تولیدی ISM (که تغییرات سطح تولید در سراسر ایالات متحده را نسبت به ماه گذشته اندازه گیری می کند) در روز دوشنبه منتشر شد. براساس این شاخص، فعالیت تولید کارخانه ای آمریکا در ماه مارس به طور غیرمنتظره ای افزایش یافته که اولین افزایش آن از سپتامبر 2022 است.

شاخص PMI از 47.8 درصد در ماه فوریه 2.5 درصد افزایش یافت و به 50.3 درصد در ماه مارس رسید. عدد بالای 50  درصد نشان می دهد که مدیران تولید فکر می کنند بازار تولید در حال گسترش بوده و 16 ماه متوالی کاهش این بازار متوقف شده است.

 سرمایه گذاران این عدد را نشانه ای از وضعیت مساعد اقتصادی علیرغم افزایش نرخ بهره در چند سال گذشته می دانند. اگر نرخ تورم تحت کنترل باشد و فدرال رزرو برای کمک به اقتصاد نیازی به کاهش نرخ بهره نداشته باشد، ممکن است اصلا آن را کاهش ندهد. شاخص سفارشات جدید نیز به بالای عدد 50 بازگشت و شاخص قیمت ها با 3.3 درصد جهش از 52.5 درصد در ماه فوریه، به 55.8 درصد در ماه مارس رسید.

سقوط احتمالی کاهش نرخ بهره به زیر 50 درصد

طبق گزارش بلومبرگ، پس از گزارش تولید، میزان کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در قراردادهای سواپ برای سال جاری به کمتر از 0.65 درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر، فعالان بازار اکنون انتظار دارند که فدرال رزرو از پیش بینی خود مبنی بر سه دوره کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره در سال 2024 عقب نشینی کند. احتمال این که فدرال رزرو اولین کاهش را در ماه ژوئن انجام دهد، نیز به زیر 50 درصد کاهش یافته است.

تحلیلگران ING روز دوشنبه در گزارشی خطاب به مشتریان گفتند:

فعالان بازار بر گزارش ISM متمرکز شده اند، با این حال، افزایش 10 واحدی اوراق خزانه داری 10 ساله پس از جهش شاخص تولید و عدد بالای نرخ تورم است. حدود 20 مقام فدرال رزرو در این هفته سخنرانی خواهند داشت و سرمایه گذاران احتمالا فکر می کنند که نتایج امروز مقامات را نسبت به اتخاذ سیاست پولی انبساطی محتاط خواهد کرد.

افزایش بدهی های آمریکا پاشنه آشیل فدرال رزرو

اما برخی از تحلیلگران بر این باورند که افزایش بدهی های مالی آمریکا در نهایت فدرال رزرو را مجبور می کند تا به سرعت نرخ بهره را کاهش دهد و منجر به روند صعودی قوی در بازار ارزهای رمزنگاری شود. فدرال رزرو در 16 ماه منتهی به جولای 2023 نرخ بهره را از صفر به 5.5 درصد افزایش داد تا نرخ تورم را مهار کند. اتخاذ این سیاست انقباضی تا حد زیادی عامل اصلی سقوط 80 درصدی قیمت بیت کوین در سال 2022 بود.

با نگاهی به آینده، بیت کوین ممکن است برای مدتی پر نوسان باشد، زیرا چندین گزارش شغلی، از جمله رقم حقوق و دستمزد غیر کشاورزی و نرخ بیکاری، در جمعه پیش رو منتشر خواهد شد. علاوه بر این، هاوینگ در اواخر ماه جاری انجام می شود که پاداش ماینرها را از 6.25 کوین در هر بلاک به 3.125 کوین کاهش خواهد داد.
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

ثبت سفارشات خرید زیاد در 62000 دلار

پلتفرم Material Indicators با بررسی دفتر سفارشات صرافی بایننس، کاهش قیمت بیت کوین از هم اکنون تا هاوینگ را پیش بینی کرد.

این شرکت به همراه کیت آلن (یکی از بنیانگذاران)، در پست هایی در پلتفرم ایکس از افزایش سفارشات خرید تا سطح 60000 دلار خبر دادند.

در بخشی از یکی از پست ها آمده:

با وجود ثبت رکورد هفت شمع سبز متوالی ماهانه، روند قیمت تا هاوینگ “فقط صعودی” نیست. نهادهای سرمایه گذاری سفارشات خرید خود را در سطح 62000 دلار گذاشته اند.

آلن افزود بیت کوین ممکن است به دلیل حرکت قیمت در منطقه نسبتا ناشناخته، مشکلاتی برای نهادهای سرمایه گذاری ایجاد کند. وی خاطرنشان کرد که پس از انجام هاوینگ و سپری شدن این رویداد، بسیاری اعتقاد به ثبت اوج های جدید دارند. 

الن توضیح داد، حداقل یک نهاد اعتقاد دارد که احتمال آن زیاد است، چون پس از این که قیمت برای مدت کوتاهی به زیر 69000 دلار رسید، موقعیت سفارش خرید بیش از 150 میلیون دلاری خود را به 62000 دلار تغییر داد. 

علاوه بر این، این نشان می دهد که حتی نهادهای سرمایه گذاری مطمئن نیستند که قیمت تا کجا کاهش خواهد یافت، بنابراین با استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA) در این منطقه خرید می کنند، چون به اعتقاد بسیاری یک سری اوج های جدید پس از هاوینگ وجود خواهد داشت.

منبع coindesk cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.