در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

1 17,897

وایت پیپر(white paper) چیست؟

کلیه عرضه های اولیه سکه (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به وایت پیپر نیاز دارند. اما وایت پیپر چیست و چگونه باید آن را نوشت؟ در این مطلب به بررسی وایت پیپر و نحوه نوشتن آن می پردازیم.

وایت پیپر در فارسی به معنای “برگه سفید” و در انگلیسی به معنای “گزارش معتبر” است. در حال حاضر،از این واژه در دنیای ارز رمزنگاری و عرضه های اولیه سکه زیاد استفاده می کنند. 

طبق تعریف ویکی پدیا،  وایت پیپر نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به کاربران است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می گردد.

از نظر علمی، وایت پیپر  یک مقاله متقاعد کننده است که  طرح کلی یک مسئله  (که پروژه به دنبال حل آن بوده)، ارائه راه حل این مسئله و همچنین شرح مفصلی از محصول نهایی، ساختار آن و نحوه تعامل با کاربران را شامل می شود.

به طور کلی، وایت پیپرها اسناد فروشی هستند که برای جذب و ترغیب معامله گران بالقوه استفاده می شوند. این اسناد برای بازریابی قبل از فروش یا طراحی محصول تدوین می شوند و حاوی اطلاعات مربوط به خرید محصول، فناوری و خدمات دهی هستند.

محتوای وایت پیپر

محتوای هر وایت پیپر باید شامل عناوین زیر (بدون ترتیب خاصی) باشد. البته نباید به این عناوین محدود شود:

 • مقدمه 
 • سلب مسئولیت
 • فهرست مطالب
 • توصیف بازار و مسئله
 • توضیح محصول و نحوه حل مشکل
 • توکن ها: تعداد، قیمت، زمان انتشار، دلیل آن و….
 • نحوه استفاده از سرمایه جذب شده
 • تیم توسعه دهنده
 • نقشه راه 

چگونه وایت پیپر بنویسیم؟

شروع

ابتدای یک وایت پیپر نیز می تواند بخش مناسبی برای گنجاندن یک اخطار قانونی یا سلب مسئولیت (که حاوی هرگونه محدودیت یا اعلان مهم هستند) باشد. این اخطارها و محدودیت ها ممکن است درباره منع خرید توکن های پروژه برای ساکنان برخی از کشورها به دلیل قوانین محلی باشند یا این که به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهند که سرمایه گذاری به خودی خود تضمین کننده سود نیست. 

شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن هر وایت پیپری نوشتن یک مقدمه جذاب باشد. چون باید توجه خواننده را به خود و پروژه تان جلب کنید. در این قسمت می توانید درباره مزایای خواندن این مقاله صحبت کنید و یک نمای کلی از آنچه مخاطبان از پروژه شما انتظار دارند، ارائه دهید.برای انجام این کار از تمام ابزارهای قابل دسترس (نمودارها، گرافیک ها و غیره) استفاده کنید.

 در یک مقدمه باید درمورد طرح کلی مسئله و همچنین روش های حل آن توسط پروژه شما، دلیل مهم بودن مسئله و حتی عواقب عدم حل آن توضیحاتی ارائه شوند. برای جلب توجه سرمایه گذاران باید منافع پروژه را با استفاده از ابزارهایی نظیر نمودارها،طرح های گرافیکی و… به تفصیل شرح داد. یک اقدام مناسب برای ارائه مقدمه استفاده از نامه مدیر عامل شرکت است که در آن سرمایه گذاران آینده را مورد خطاب قرار می دهد.

وایت پیپر

وایت پیپر یک مقاله تکنیکال و تخصصی است که به طور متوسط حدود 25 صفحه و 2500 لغت دارد. بنابراین بسیار مهم است که وایت پیپر شما قابل دسترس و کاربر محور باشد. برای این کار باید فهرست مطالب خود را  به گونه ای ارائه دهید که حاوی اطلاعات مفید و همچنین خوش ساختار باشد.

اگر وایت پیپر شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید به تعریف نیاز دارند، می توانید در همان بخش یک واژه نامه درست کنید.

صحبت درباره پروژه

تا جایی که ممکن است درباره پروژه خود ، اهداف و شرایط بازار آن  به صورت شفاف و جامع بحث کنید و جایگاه پروژه  در بازار فعلی را برای سرمایه گذاران شرح دهید. از همه مهمتر، اطمینان حاصل کنید که در متن توضیحاتی درباره این که پروژه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده، ارائه کرده اید.

هیچ کس به اعداد و ارقام نوشته شده در وایت پیپر اهمیت نخواهد داد، مگر این که تحقیقات، حقایق یا تجزیه وتحلیل ها آنها را  تایید کرده باشند. برای اعتبار پروژه خود، حتما منابع و مراجع تحقیقات را ذکر کنید. در این بخش حتما موارد زیر را مد نظر قرار دهید و در مورد آنها بنویسید.

وضعیت پروژه

 این بخش همچنین باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه نظیر داده های نمونه اولیه، اولین کاربران (در صورت وجود)، استراتژی توسعه، اهداف کلی، نحوه اجرای پروژه، مسیر کار و غیره باشد. با ارائه اطلاعات کامل و جامع، مخاطبان می توانند شما و پروژه تان را بهتر بشناسند و ارزیابی کنند. 

اکثر سرمایه گذاران بزرگ فقط از پروژه هایی پشتیبانی می کنند که هدف آنها مشخص است. در ضمن، داشتن یک اکوسیستم و پایگاه کاربر شانس بقای توکن پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر پروژه شما  این ویژگی ها را دارد، به مخاطبان خود اطلاع دهید.

امور مالی

 بخش زیادی از وایت پیپر خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به وضوح توضیح دهید که چرا این پروژه به توکن های خاص خود نیاز دارد، کی و چگونه آنها توزیع خواهند شد، آیا صدور توکن ها برای ICO محدود می شود، چه زمانی فروش در بازار شروع خواهد شد و غیره.

برنامه استفاده از وجوه

سرمایه گذاران باید بدانند که پولشان دقیقاً به کجا می رود و پروژه برای انجام بعضی از کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

از همه مهم تر، در وایت پیپر نباید مواردی مانند “رویداد شبکه سازی”، ” توسعه صنعت”، “هزینه های متفرقه” و غیره ذکر شوند. در وایت پیپر باید نوشته شود که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه خواهد شد.

نقشه راه

 وایت پیپر باید علاوه بر شرح تکنیکال دقیق پروژه، نقشه راه توسعه را نیز ارائه کند که  اهداف آینده و زمان دستیابی به آن اهداف را شامل می شود.هرچقدر نقشه راه واقع بینانه تر باشد، مدیریت انتظارات ذینفعان راحت تر خواهد بود.در حالت ایده آل، یک طرح جامع باید طی 12 تا 24 ماه عملیاتی شود و حداقل شامل راه اندازی مرحله بتا باشد.

اگر برخی از وظایف مشخص شده در نقشه راه قبلا انجام شده اند، آنها را در وایت پیپر ذکر کنید، چون سرمایه گذاران آن را یک مزیت بزرگ می دانند. اگر  یک پروژه نتواند مطابق نقشه راه خود پیشرفت کند، موجب نگرانی و دلسرد شدن سرمایه گذاران خواهد شد.

صحبت در باره تیم توسعه

تیم توسعه بخش جدایی ناپذیر و مهم پروژه است و باید در وایت پیپر ذکر شود. بیشتر افراد تیم توسعه را موشکافانه ارزیابی می کنند و طبق رزومه افراد تیم به پروژه ملحق می شوند. یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس (به استثنای موارد نادر) موفق نخواهد بود. در وایت پیپر در مورد تخصص افراد و نحوه اثرگذاری آنها در پروژه توضیح دهید. 

درحالی که بقیه وایت پیپر باید یک توصیف تکنیکال باشد، این بخش مخصوص عوامل انسانی پروژه است. از نظر سرمایه گذاران،عکس ها و بیوگرافی مختصر تیم توسعه یک مزیت بزرگ به حساب می آید. برای جلب اعتماد آنها حتما این کار را انجام دهید.

علاوه بر معرفی افراد پشت پروژه، باید توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص مهم هستند و چرا این پروژه با این افراد به ثمر خواهد نشست.

همچنین توضیح دهید که چرا تجربیات قبلی آنها برای پروژه شما مفید هستند. اگر هر یک از اعضای تیم از قبل تجربه ای درباره بلاک چین یا ارزهای رمزپایه داشته اند، آن را به وضوح شرح دهید.

در پایان این بخش می توانید مختصری درباره مشاوران پروژه بیان کنید. البته، با توجه به هدف پروژه مشاوران نیز باید متخصص باشند.

سبک، زبان و چیدمان

توجه داشته باشید که وایت پیپر یک مقاله کاملا رسمی است. پس حتما از نوشتار رسمی، فونت، سبک و چیدمان آکادمیک استفاده کنید. این مقاله باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی تخصصی باشد. تمرکز آن نباید روی چند موضوع باشد، بلکه باید محدود به یک موضوع شود. 

تمامی مراحل مورد نیاز برای نوشتن یک مقاله علمی نیز باید در مورد وایت پیپر اجرا شوند. اغلب اوقات، نویسندگان وایت پیپر تمایل دارند به جای تمرکز روی وظیفه ای که در دست دارند، خود را درگیر موارد استفاده و پیشرفت های احتمالی پروژه می کنند.

وایت پیپر همیشه باید واقعی  و علمی باشد. از فرضیات، حدس ها و ادعاهای تایید نشده استفاده نکنید. وایت پیپر خود را چند بار مرور کنید تا مطمئن شوید که عاری از هرگونه اشتباه دستوری و املایی بوده و به درستی قالب بندی شده است.

علاوه براین، اگر می خواهید وایت پیپر خود را به زبان های دیگر ارائه دهید، بهتر است از یک مترجم حرفه ای و کاربلد بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد. البته هزینه ترجمه ها بستگی به متن و مطالب آن دارد که برای یک مقاله 25 صفحه ای حدود 150 تا 200 دلار است.

وایت پیپر را باید به کجا فرستاد

چند سال پیش، مواردی از کمپین های موفقیت آمیز ICO وجود داشته اند که مجریان پروژه وایت پیپرهای خود را در فروم های بیت کوین منتشر می کردند. اما اکنون با توجه به توسعه وشناخت این مقوله و همچنین به اوج رسیدن اشتیاق برای ICO ، بیشتر مجریان وایت پیپرهایشان را در وب سایت های خود منتشر می کنند.

البته وب سایت های دیگری نظیر GitHub و تالار های گفتگو نیز وجود دارند که برای انتشار وایت پیپرها مناسب هستند. اما باید مطمئن شوید که همه به وایت پیپر شما دسترسی مستقیم دارند.از کپی و جایگذاری آن در چندین پلتفرم خودداری کنید. به جای این کار می توانید در هنگام تبلیغ پروژه خود در تالارها و وب سایت های مختلف ، لینک آن را بفرستید.

قالب های وایت پیپر ICO

همانند سایر مقالات نیمه پیچیده مربوط به تجارت، تعداد زیادی الگوی وایت پیپر به صورت آنلاین وجود دارد. عموما، جامعه ارزهای رمزنگاری و سرمایه گذاران به چنین وایت پیپرهایی اهمیت نمی دهند. اگر در حال تهیه محصولی با کیفیت و منحصر به فرد هستید، باید یک وایت پیپر کاملا تخصصی بنویسید.

با محبوبیت روز افزون ICO، تعداد برنامه نویسانی که پیشنهاد نوشتن یک وایت پیپر برای استار تاپ های آینده می دهند به طور تصاعدی افزایش یافته است و هزینه آن تقریبا به 100 دلار می رسد. توصیه می شود که برای وایت پیپر خود از برنامه نویس آزاد استفاده نکنید.

به طور خلاصه، وایت پیپر بیانگر مشخصات اصلی پروژه شماست. این دیدگاه منحصر به فرد تیم توسعه در مورد محصول است و باید با آن جدی برخورد شود. استخدام یک برنامه نویس آزاد برای انجام این کار فقط می تواند منجر به یک نتیجه ضعیف و شکست در جمع آوری سرمایه مورد نیاز برای پروژه شود.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Donald Love می گوید

  I’m glad to have found your blog and I’m looking forward to reading it for a long time to come. I will definitely come back. I am sure that you will have a lot of great things to say in the future as well.