در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

حمایت تمام قد شرکت سیرکل از USDC و برگشت ارزش آن به سمت 1 دلار

0 158

شرکت سیرکل (صادر کننده ارز پایدار یو اس دی کوین) در روز شنبه اعلام کرد در صورتی که بانک سیلیکون ولی 3.3 میلیارد دلار سپرده شده این شرکت را پس ندهد، “هرگونه کسری” در دارایی های پشتوانه ارز پایدار USDC را جبران خواهد کرد.
ارز پایدار یا استیبل کوین چیست؟

سیرکل در یک پست وبلاگ نوشت که از یو اس دی کوین حمایت می کند و هرگونه کسری در ذخایر این ارز پایدار را با استفاده از منابع مالی این شرکت و در صورت لزوم سرمایه خارجی جبران خواهد کرد.

شرکت سیرکل این اظهارات را پس از آن بیان کرد که ارز پایدار USDC به دنبال سقوط بانک سیلیکون ولی از میخ یک دلاری جدا شد و تا حدود 88 سنت کاهش یافت. معامله گران ارزهای رمزنگاری نگران این کاهش بودند، چون این ارز پایدار باید همیشه در سطح ثابت 1 دلار باشد و همچنین 3.3 میلیارد دلار از پشتوانه نقدی USDC در بانک سیلیکون ولی سپرده گذاری شده، که شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) دارایی های این بانک را در روز جمعه مصادره کرد.

شرکت سیرکل گفت که قبل از سقوط بانک سیلیکون ولی تلاش کرده دارایی های خود را از این بانک خارج کند و این تراکنش احتمالا در روز دوشنبه (زمانی که بانک های ایالات متحده آمریکا فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند) تسویه خواهد شد. پس از اعلام این خبر، ارزش USDC کوین به حدود سطح 97 سنت رسید.

شرکت سیرکل همچنین افزود:

با این حال، ممکن است بانک سیلیکون ولی 100 درصد دارایی های سپرده شده را پس ندهد و برداشت وجوه احتمالا مدتی طول خواهد کشید، چون FDIC اسناد بدهکاری (IOUs) و پیش پرداخت سود را برای دارندگان سپرده صادر می کند.

تعلیق معاملات USDC در صرافی های بزرگ

پس از کاهش ارزش USDC، چندین صرافی بزرگ از جمله بایننس و کوین بیس، معاملات این ارز پایدار را به حالت تعلیق درآوردند. بایننس در توییتی نوشت که این صرافی تبدیل خودکار USDC به BUSD را به دلیل شرایط فعلی بازار (به ویژه حجم ورودی بالا و شلوغ شدن صف تبدیل) موقتا به حالت تعلیق درآورده است. این یک روش مدیریت ریسک است که باید در حین بررسی وضعیت انجام شود.

کوین بیس نیز اعلام کرد که به دلیل تعطیلی بانک ها در آخر هفته (شنبه و یکشنبه) تبدیل USDC به دلار فیات را به طور موقت متوقف می کند. در زمان افزایش فعالیت، تبدیل به دلار فیات از طریق بانک ها انجام می شود که این تراکنش ها در ساعات عادی بانک پردازش می شوند. با باز شدن بانک ها در روز دوشنبه، تبدیل را از سر خواهیم گرفت.

بیت پی (Bitpay)، پردازنده تراکنش های ارز رمزنگاری، نیز پرداخت های USDC را متوقف کرده است. کریپتو دات کام (Crypto.com) واریز USDC را در 11 مارس به حالت تعلیق درآورد. این صرافی گفت که برای احتیاط بیشتر و به دلیل شرایط فعلی بازار، تبدیل USDC به دلار فیات، واریز USDC و معاملات این جفت ارز را به طور موقت تعلیق می کند. این صرافی همچنین گفت برداشت USDC طبق معمول انجام می شود و ما به ارزیابی شرایط ادامه خواهیم داد و برای از سرگیری معاملات USDC در اسرع وقت برنامه ریزی خواهیم کرد.

سقوط ارزش USDC از سطح ثابت 1 دلاری باعث ایجاد یک اثر موجی در پنج ارز پایدار دیگر شد و آنها نیز از سطح 1 دلار کاهش یافتند. این پنج ارز پایدار عبارتند از جمینی دلار (GUSD)،  دای (DAI)، فرکس (FRAX)، پاکسوس استاندارد (USDP) و یو اس دی دی (USDD). در زمان انتشار این مطلب، GUSD در سطح 0.97 دلار، DAI در سطح 0.94 دلار، فرکس در سطح 0.96 دلار، USDP در سطح 0.988 دلار و USDD در سطح 0.97 نوسان می کردند. ارزش تتر (USDT) از زمان شروع مشکلات بانک سیلیکون ولی تقریبا ثابت بوده و در محدوده 0.99 تا 1 دلار باقی مانده است.
تتر چیست؟ راهنمای کامل تتر

هجوم هولدرهای USDC به سمت دیگر ارزهای پایدار

پس از افشای سپرده گذاری 3.3 میلیارد دلار از دارایی های پشتوانه USDC در سیلیکون ولی و عدم توانایی این بانک در پرداخت این مبلغ، برخی از هولدرهای این ارز پایدار به سمت دیگر ارزهای پایدار رفتند.

اما همه آنها در طول فشار فروش موفق نبودند. یک کاربر برای حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به تبدیل دارایی های USDC خود به USDT کرده که به دلیل مرتکب شدن اشتباه در این تبدیل، 2,085,256 توکن USDC را در ازای دریافت 0.05 تتر پرداخته است. این کاربر تنظیم اسلیپیج این معامله را فراموش کرده و ربات این خطای انسانی را شناسایی کرده و از آن به نفع خود استفاده کرده است.

جاستین سان، بنیانگذار ترون، 82 میلیون توکن USDC را از پروتکل آوه نسخه دوم برداشت نمود و به ارز پایدار DAI تبدیل کرد. کیف پول مرتبط با  IOSG Ventures نیز از طریق سه آدرس 118.73 میلیون USDC را در ازای دریافت 105.67 میلیون USDT و همچنین 2756 اتریوم فروخته است.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

منبع coindesk news.bitcoin cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.