در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ارز دیجیتال کیو یا Initiative Q چیست؟ آیا یک طرح کلاهبرداری است یا فناوری؟

191 67,523

در این مطلب قصد داریم تا شبکه پرداختQ یا ( Initiative Q )،سازندگان و اهداف آن را بررسی کنیم و از همه مهمتر ببینیم که آیا یک شبکه هرمی کلاهبرداری است یا فناوری جدید.

تقریبا به تازگی اخباری پیرامون پروژه  Initiative Q در رسانه های اجتماعی ایرانی منتشر شده. سار ویلف(یکی از سازندگان پروژه) می گوید که این “شبکه پرداخت آینده” خواهد بود. ازافراد زیادی دعوت شده تا به این شبکه پرداخت بپیوندند، چون هدف آن ایجاد یک ارز دیجیتال جدید است. این پروژه در سال 2018 راه اندازی شده و از آن زمان تنها اعلام می کند که به زودی شبکه خود را عملیاتی می کند.

بسیاری از افراد با هیجان خواسته اند تا به Q دعوت شوند. اما برخی معتقدند که این فقط یک طرح هرمی با ایجاد وَهم سریع ثروتمند شدن و بدون ماهیت است.

این طرح سعی کرده با این شعار که “هر چه زودتر به این شبکه بپیوندید، شانس شما برای به دست آوردن ارز رایگان بیشتر است”، افراد زیادی را به سمت خود جلب کند. اگر چه تا حدودی موفق شده، اما با انتقاداتی نیز مواجه شده. به ویژه اینکه پروژه Q شبیه یک طرح هرمی پیچیده است، زیرا موفقیت آن به تعداد افراد ثبت نام کننده بستگی دارد.

در حال حاضر Initiative Q تنها یک ایده است و ارز آن هیچ رسمیتی ندارد. کسانی که در این پروژه ثبت نام کرده اند تنها روی تبدیل شدن این ارز به یک ارز واقعی و با ارزش(طبق وعده ها) حساب کرده اند.

از دیگر مواردی که این طرح دارد سوء استفاده از نام پی پال است، در حالی که هیچ ارتباطی با این شبکه پرداخت ندارد.

درباره پروژه Initiative Q 

 Initiative Q یک ارز رمزنگاری نیست، بلکه یک پروژه اختصاص یافته برای ایجاد یک شبکه جهانی پرداخت با ارز مخصوص به خود، بدون واسطه یا بانک و کارمزدهای بسیار پایین است. 

با این حال، Initiative Q فعلا مبتنی بر بلاک چین نیست، اما براساس “فناوری های جدید پرداخت” است. برخلاف معروف ترین ارزهای رمزپایه، این شبکه یک سیستم پولی متمرکز با ویژگی برگشت پذیری پرداخت خواهد بود.

این پروژه تلاشی برای ایجاد یک سیستم پرداخت جدید با این شعار بوده است : “چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، اما اگر این سیستم پرداخت به یک روش پرداخت پیشرو در جهان تبدیل شود، ارزهای کیو شما ارزش بسیاری خواهند داشت.”

این شعار به سرعت در شبکه های اجتماعی گسترش یافت. در حال حاضر، افراد زیادی بدون تحقیق و تحت تاثیر همین شعارها، به این پروژه ملحق شده اند.

این باعث شد تا فوربس و گوگل مقالاتی را درباره این پروژه منتشر کنند. هدف این است که افراد زیادی به این شبکه بپیوندند، چون سازندگان این ارز (معروف به Q) معتقدند روزی Q ارزش پولی خواهد داشت.

کاربران در هنگام ورود به صفحه اصلی Initiative Q این پیامد خوشامدگویی را مشاهده می کنند:

Q شبکه پرداخت آینده است، برای جذب میلیون ها نفر، ما ارز آینده خود را رایگان ارائه می دهیم.

بنیانگذاران Initiative Q 

سار ویلف، بنیانگذار این پروژه، یک کارآفرین و بازیکن نیمه حرفه ای پوکر است. لارنس اچ وایت نیز از پروژه Q پشتیبانی می کند. وی یک اقتصاددان مشهور در دانشگاه است که سال هاست از نظریه بانکداری آزاد حمایت می کند.

با این حال، برخی ملاحظات را باید در نظر گرفت:

اول، این واقعیت که سار ویلف یک کارآفرین سریالی است؛ اگرچه این یک نکته منفی نیست، انتظارات کاملا مشخصی درباره سرنوشت پروژه Initiative Q ایجاد می کند.

وقتی که پروژه ای موفقیت آمیز است، می توان آن را به مزایده گذاشت و به بالاترین پیشنهاد دهنده (یکی از شرکت های بزرگ فناوری) فروخت. مانند آنچه ویلف در گذشته انجام داده است.

دوم، حضور اقتصاددانی مانند وایت، به جای اطمینان بخشی، برخی نگرانی ها را بوجود می آورد. این اقتصاددان سال هاست که از ضرورت حذف پول های ملی و بانک های مرکزی حمایت می کند. وی به طور جدی به دنبال جایگزینی برای سیستم مالی کنونی است که مبتنی بر عرضه پولی خصوصی بوده و توسط بانکهای مستقل شخصی اداره می شود .

بنابراین، بسیاری از افراد مشارکت وی در این پروژه را عجیب می دانند و آن را تلاشی برای سوار شدن بر موجی (دقیق تر ایجاد جنجال) تلقی می کنند که توسط دنیای ارز رمزنگاری ایجاد شده است. زیرا بیت کوین توسط هیچ دولت یا قدرتی کنترل و اداره نمی شود که این با اعتقاد وایت منافات دارد.

در همین رابطه، وایت در مصاحبه اخیر خود گفت که وی از همان مراحل اولیه، بیت کوین را به عنوان یک پدیده مورد مطالعه قرار داده است، اما از این که در آن زمان روی آن به اندازه کافی سرمایه گذاری نکرده، ابراز تاسف کرد.

چشم انداز ویلف برای Initiative Q  

ویلف در مصاحبه ای اظهار داشت که بیش از 20 سال است که آرزوی ایجاد یک ارز دیجیتال را دارد. این کارآفرین با سیستم های پرداخت بیگانه نیست. او از دانشگاه انصراف داد تا به عنوان توسعه دهنده و برنامه نویس کار کند و اولین استارتاپ پرداخت خود را در سال 1997 راه اندازی کرد. وی بعدا شرکت پرداخت  Fraud Sciences را تاسیس کرد که در سال 2008 توسط پی پال خریداری شد.

ویلف با راه اندازی Initiative Q  قصد دارد از پیشرفت های فناوری چند دهه گذشته در عرصه پرداخت استفاده کند تا یک شبکه پرداخت با هزینه های پایین بهره برداری ایجاد کند. وب سایت این پروژه اعلام کرد که فناوری چنین سیستمی از سال ها قبل وجود داشته اما استفاده نشده است، چون هیچ خریداری نمی خواهد به یک شبکه پرداخت جدید بدون فروشنده بپیوندد و برعکس.

این ارز را با بیت کوین و ارزهای رمزنگاری مقایسه کرده اند. ارزهای دیجیتال از روش های رمزگذاری برای محافظت از تراکنش ها استفاده می کنند. بر خلاف بیت کوین، ارز Q عرضه ثابتی نخواهد داشت و از نظارت دولت ها جلوگیری نخواهد کرد. 

عرضه ارز Q از نظر ویلف

عرضه  ارز Q دو تریلیون خواهد بود که 80 درصد آن به افراد ثبت نام شده از طریق دعوت، 10 درصد به شرکت پرداخت Q و 10 درصد به ذخایر پولی ارز Q اختصاص دارد. پس از توزیع دور اول، Q های بیشتری عرضه خواهد شد.

ویلف در سال 2018 گفت:

ما انتظار داریم که در عرض یک سال بتوانیم این سیستم پرداخت را در چندین منطقه جغرافیایی راه اندازی کنیم.

طبق گفته ویلف، Initiative Q در آرژانتین، برزیل، بریتانیا، اسپانیا، هند، آلمان، کانادا و ایالات متحده آمریکا کاربران زیادی داشته است. وی معتقد است که طی یک دهه آینده، این سیستم پرداخت به شبکه پیشرو جهانی تبدیل می شود.

اما این تنها در صورت فعال شدن شبکه اتفاق خواهد افتاد. Initiative Q با ارائه دسترسی “ارز رایگان ” افراد را تشویق(و شاید فریب) به ثبت نام سریع می کند. هر چه افراد سریع تر به این شبکه ملحق شوند، پاداش آنها بیشتر خواهد شد و در نتیجه Q های بیشتری دریافت خواهند کرد. البته این رویه،همانطور که گفته شد، سوء ظن های زیادی را بوجود آورده است.

تفاوت ارز Q با بیت کوین و ارزهای رمزنگاری از نظر بنیانگذاران آن

بیت کوین یک ارز رمزنگاری است و هیچ بانک مرکزی آن را ردیابی نمی کند. این ارز سریع و قابل اعتماد بوده که یک بلاک چین اصولی دارد. اما ارز Q رمزپایه نیست. ارزهای رمزنگاری به خاطر نیاز قدرت محاسباتی خیلی زیاد و مصرف بالای انرژی مورد انتقاد قرار گرفته اند. در مقابل، ارزهای Q از طریق ثبت نام و ارجاع توزیع می شوند.

ارز Q

 قیمت ارزهای رمزنگاری بی ثبات است و تحت نظارت و یا اختیار قدرت یا دولتی نیست. از طرفی،  Initiative Q در نظر دارد سیستمی در حیطه نظارت ها و شکلی پایدار از پول با هدف دستیابی به 1Q= 1$ ایجاد کند.

صنعت بازاریابی علاقه زیادی به کشف این موضوع دارد که چگونه یک پروژه تقریبا ناشناخته توانسته چنین هیاهوی گسترده ای را  ایجاد کند.

ارز Q از منظر سازندگان پروژه

در حال حاضر، I.Q فقط از طریق دعوت نامه کار می کند و ارزهای Q فقط با دریافت پیوند از یک کاربر که قبلا ثبت نام کرده، قابل رزرو هستند. این پروژه اعلام می کند:

هر چه کاربران بیشتری ثبت نام کنند، ارزهای کمتری را می توان رزرو کرد. بنابراین، تصور کنید که یک موقعیت بی نظیر وجود دارد و فقط کسانی از آن سود می برند که به موقع ثبت نام کرده باشند. برای ثبت نام و رزرو این ارز جدید فقط به نام، نام خانوادگی و یک ایمیل نیاز است.

پس از ثبت نام، اگر کاربر لینک دعوت را برای 5 دوست دیگر بفرستد، می تواند ارزهای بیشتری رزرو کند. اما اگر این سیستم جدید نه ارز رمزپایه است و نه مبتنی بر بلاک چین، چرا باید در مورد آن بحث کنیم؟

جواب ساده است:  Initiative Q تقریبا همان هدف بیشتر ارزهای رمزنگاری را دنبال می کند، زیرا می خواهد نظر کاربران علاقه مند به دنیای ارز رمزنگاری را به خود جلب کند. بعلاوه، رمزپایه نبودن Initiative Q آن را به یک محصول منحصر به فرد تبدیل می کند و برای کسانی که تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده اند جذابیت بیشتری دارد.

این پروژه در حال تبلیغ و ایجاد هیاهو در بین تازه واردان و سرمایه گذارانی است که اخیرا به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه مند شده اند و از اوج این بازار در اوایل سال 2018  سود کسب نکرده اند. این نیز خود یکی دیگر از سوء ظن ها به این پروژه است.

رزرو ارزهای Q

در حال حاضر، Initiative Q درخواست پول نمی کند، بلکه فقط به یک آدرس ایمیل و نام نیاز است. به این ترتیب می توانید ارزهای Q را رزرو کنید. البته به خاطر داشته باشید که این وب سایت درباره رزرو ارز صحبت می کند نه خرید آن. 

اما باید توجه داشت که با رزرو ساده، این حق برای سازندگان وجود دارد تا بعدا برای آزاد کردن ارزهای Q از کاربران ارز فیات درخواست کنند.

انتشار برنامه موبایل Q

به نظر می رسد که Initiative Q برنامه موبایل خود را در App Store منتشر کرده است. البته  این برنامه فقط در دسترس کاربرانی  قرار دارد که گوشی آیفون دارند. آنها می توانند با نصب برنامه برای خود Q رزرو کنند و همچنین لینک دعوت برای دوستان خود بفرستند تا به این پروژه ملحق شوند.

تیم توسعه این ارز افراد را با وعده توزیع رایگان Q، تشویق به ثبت نام، نصب برنامه و اشتراک گذاری لینک دعوت از طریق این برنامه می کند. آنها اعلام کردند که این سیستم پرداخت پس از رسیدن تعداد کاربران به سطح مورد نظر راه اندازی می شود و بعد از آن برنامه موبایل با قابلیت پرداخت کاملا به روز رسانی خواهد شد.

سیاست های این شبکه برای اطمینان از ارزش پایدار ارز Q و رشد پیوسته آن

برای موفقیت Initiative Q، ارزهای Q باید ارزش پایداری داشته باشند تا بتوان قیمت ها را ثابت و قابل پیش بینی نگه داشت.از لحاظ فاندامنتال، روند و ابزارهای مورد استفاده برای دستیابی به این هدف با آنهایی که برای حفظ ارزش ارزهای فیات به کار گرفته می شوند،تفاوتی نخواهند داشت.

وقتی که این شبکه پرداخت اه اندازی شود، ارزهای Q به تدریج آزاد خواهند شد. آزاد کردن یکباره آنها باعث اشباع بازار و کاهش ارزش این ارز می شود.اما با عرضه Q به مشتریان در یک جریان ثابت می توان تقاضا برای این ارز و همچنین ارزش آن را بالا نگه داشت.

Initiative Q قصد دارد مشوق هایی ارائه کند تا کاربران از ارز Q استفاده کنند. این مشوق ها شامل دادن پاداش های نقدی و همچنین تبدیل ارزهای دیگر به Q هستند.این استراتژی فعالیت شبکه را افزایش خواهد داد و همراه با آن ارزش این ارز نیز بالا خواهد رفت.

در هنگام راه اندازی این سیستم، کاربران می توانند ارزهای Q  را با ارزهای دیگر خریداری کنند.یک کمیته پولی مرکزی برای محافظت از ارز Q در برابر تورم و حفظ ارزش آن در محدوده مورد نظر، مستقیما Q های بیشتری را صادر خواهد کرد و بر عرضه در گردش آنها نظارت خواهد داشت. 

این کمیته پولی ناظر بر Q، یک واحد مستقل از Initiative Q خواهد بود. اعضای این کمیته با رای دارندگان Q انتخاب خواهند شد. کمیته پولی به نمایندگی از این دارندگان، وظیفه دارد تا سیاست های پولی را تعیین و اجرا کند تا ثبات شبکه حفظ و موفقیت آن تضمین شود.

انتقادات وارد شده به این پروژه

 دیوید جرارد (روزنامه نگاری ارز رمزپایه و بلاک چین در بریتانیا) یک پست انتقادی درباره پروژه  Initiative Q منتشر کرده است. با خواندن این پست می فهمیم که پروژه  Initiative Q یک سری تغییرات اساسی نسبت به طرح آغازین خود داشته است که کاربران ثبت نام شده توانسته اند لینک دعوت را به اعضای شبکه خود بفرستند تا آنها از این طریق به این پروژه ملحق شوند. 

پس از این که OMR بوسیله ایمیل با Initiative Q تماس برقرار کرد، سخنگوی این پروژه گفت که آنها طبق بازخوردی که دریافت کرده بودند، این تغییر را اعمال کرده اند. 

از طرفی برخی منتقدین می گویند که این پروژه یک طرح هرمی پیچیده است، زیرا موفقیت آن عمدتا به تعداد افراد ثبت نام کننده بستگی دارد. 

 نسخه جدید و تبلیغ جنجالی

در نسخه جدید آمده:

Initiative Q طرحی از طرف افراد سابق پی پال برای ایجاد یک سیستم پرداخت جدید به جای کارت های اعتباری طراحی شده در دهه 1950 است. این سیستم از ارز اختصاصی خود به نام Q استفاده می کند و این ارزها به افرادی که اکنون ثبت نام کنند به صورت رایگان داده خواهند شد . چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، اما اگر این پروژه به یک روش پرداخت پیشرو در جهان تبدیل شود، ارزش Q های شما خیلی بیشتر خواهد شد. اگر هفت سال پیش نتوانسته اید بیت کوین دریافت کنید، حالا می توانید از فرصت استفاده کنید و Q بدست بیاورید.

تجزیه و تحلیل یک متن ویرایش شده

آیا واقعا می تواند به همین سادگی باشد؟آیا این رشد باورنکردنی Q را می توان به یک ویرایش متن ساده نسبت داد؟ متن اولیه نقطه تماس بسیاری از افراد بوده است. آنچه فراتر از حدس و گمان می رود، همبستگی زمانی بین ویرایش متن و رشد چشمگیر پروژه است. در ادامه به تجزیه و تحلیل این متن می پردازیم.

بهره بردن این پروژه از اعتماد پی پال

پروژه Initiative Q از اعتماد دو گروه  بهره می برد. اول، توصیه یکی از دوستان یا آشنایان در شبکه کاربر است. دوم، با ذکر نام پی پال اعتماد به این پروژه بیشتر می شود، چون افرادی خبره این سیستم پرداخت دیجیتال را هدایت می کنند. این یکی از پر رونق ترین و فعال ترین سیستم های پرداخت بوده و از اعتماد گسترده مشتریان برخوردار است.

تا به امروز ،مغزهای متفکر در سیستم پرداخت پی پال شخصیت های فوق العاده تاثیر گذاری در عرصه فناوری ایالات متحده آمریکا بوده اند. شش نفر از آنها (از جمله ایلان ماسک، پیتر تیل و رِید هافمن) میلیاردر هستند.

Initiative Q از اعتبار نام پی پال سوء استفاده می کند، در حالی که سار ویلف (بنیانگذار پروژه) از موسسان پی پال نبوده است. ویلف تنها شرکت Fraud Sciences را تاسیس کرد که در سال 2008 توسط پی پال خریداری شد. در واقع ویلف هیچ ارتباطی به پی پال ندارد و به نظر می رسد این یک سوء استفاده از نام پی پال است.

فومو در بین کاربران

برعکس نسخه قبلی، متن دعوت جدید “ترس از دست دادن یا فومو” را در بین کاربران ایجاد می کند (هر چه افراد بیشتری وارد شوند، مقدار Q ها کمتر می شود. بهتر است که زودتر به پروژه ملحق شوید). ثبت نام رایگان بوده و فقط به نام و ایمیل نیاز دارد. چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، در صورت موفقیت جهانی این سیستم پرداخت، ارزش ارزهای Q بیشتر خواهد شد.

وقتی لینک دعوت متوقف شود، دیگر نمی توان به این پروژه پیوست. در ابتدا این عبارت ( مقدار پاداش حدود 1300 دلار خواهد بود) در متن اولیه موجود بود. فلیکس بیل هارز این پروژه را “ریسک معکوس” نامید و گفت که شرکت نکردن در آن ترس از دست دادن موقعیت را تحریک می کند و می خواهد فقط سریع ثبت نام کنید.

برای پیروزی طمع بر عقل، در آخرین بخش به بیت کوین اشاره می کند: ” اگر هفت سال پیش موقعیت دریافت بیت کوین را از دست داده اید، اکنون می توانید از فرصت بوجود آمده استفاده کنید.”  Initiative Q به این ترتیب توانسته کاربران زیادی را متقاعد به ثبت نام کند. به لطف اوج های باور نکردنی بازار ارزهای رمزنگاری در سال های گذشته، این پروژه خود را فراگیر کرد و در نتیجه توانسته افراد زیادی را تحریک به ثبت نام کند.

تمرکز بر روی “رایگان بودن”

حتی قبل از این که  Initiative Q متن را اصلاح کند، ثبت نام رایگان بود. فقط به نام و ایمیل کاربر نیاز بود که این یک نکته منفی برای این پروژه تلقی می شود. علاوه بر این، آنها در متن قبلی در مورد ” ارز آینده” صحبت کرده اند، در حالی که متن جدید به “Q های رایگان” اشاره می کند. از منظر بازاریابی، این تغییرات ممکن است باعث فراگیر تر شدن این پروژه شده باشند.

در واقع دیگر به این نکته اشاره نمی شود که احتمالا با یک امید واهی، شاید در آینده این ارز ارزش پیدا کند.

فشار یا تشویق

بنیانگذاران پروژه با استفاده از این کمپین و بیان متفاوت در متن توانسته اند به اندازه کافی فشار (یا اصطلاح مثبت تر تشویق) بر کاربران قبلا ثبت نام شده و ثبت نام کنندگان جدید  وارد کنند. به کاربران جدید توصیه می شود تا در مدت 96 ساعت پنج کاربر جدید را دعوت کنند تا Q های بیشتری بدست آورند. 

زمانی که همه دعوت شدگان به این پروژه ملحق شوند، می توانید 10 نفر دیگر را دعوت کنید، بنابراین Q های شما بیشتر خواهد شد. اگر کاربرانی که توسط عضوی دیگر دعوت شده اند، کاربران دیگر را دعوت کنند، کاربر اصلی Q های بیشتری دریافت خواهد کرد(دقیقا مانند طرح های هرمی). فلیکس بیلهارز ، متخصص رسانه های اجتماعی ، این کار را تا انتها انجام داد و دریافت که حد مجاز 40 دعوت است.

به گفته بیلهارز ، ظاهرا Q های اضافی فقط برای کاربران و از طریق دعوت درجه 3 قابل دستیابی است. در قسمت سوالات متداول Initiative Q  آمده که کاربران آینده می توانند با انجام کارهای اضافی مانند بارگیری برنامه یا خرید با Q ، ارزهای اضافی دریافت کنند. در حال حاضر، این پروژه در حد ایده است و واقعیت ندارد.

آیا Initiative Q برای کاربران ایجاد خطر خواهد کرد؟

حتی اگر این پروژه یک طرح کاملا کلاهبرداری نباشد، سابقه بدی از خود به جای خواهد گذاشت و ذاتا با خطرات زیادی همراه خواهد بود.

دیوید زی موریس در مقاله ای به نام “Initiative Q Is All the Bad Parts of Crypto and None of the Good Ones”(Q دارای تمام معایب رمزنگاری و بدون ویژگی خوب)، به توضیح این پروژه پرداخته است. وی در این مقاله به رویکرد بازاریابی “تهاجمی” پروژه  اعتراض دارد و با توجه به تکنیک های کاهش کلاهبرداری که قبلا در سیستم های پرداخت نظیر Apple Pay، Google Pay و سیستم های کارت هوشمند پیاده سازی شده، این سوال را مطرح می کند که آیا پروژه Q واقعا طرح جدیدی دارد.

احتمال دارد که سازندگان این پروژه در سطح(علمی) خوبی باشند، اما به نظر می رسد آنها برنامه های خود را با هدف کلاهبرداری به دنیا ارائه داده اند. اگر کاربر جدید باشید می توانید به  Initiative Q  ملحق شوید و هر تازه وارد می تواند لینک دعوت را برای 5 نفر از دوستانش بفرستد. در صورتی که آنها به شبکه بپیوندند، Q های بیشتری به شما پاداش داده خواهد شد. حتی بدون قیمت خرید(رایگان بودن)، این به معنای واقعی کلمه یک طرح هرمی است.

آیا این پروژه هرمی است؟

ویلف با این نظر مخالف است و خاطر نشان کرد که تفاوت عمده ای بین این پروژه و طرح های هرمی وجود دارد. وی می گوید که مسئله اصلی در مورد طرح های هرمی یا پانزی این است که افراد از طریق پیوستن کاربران جدید به شبکه درآمد کسب می کنند. این اساسا یک طرح کلاهبرداری است.

اما Q از کاربران پول نمی گیرد. فقط با پیوستن و آوردن دوستان می توان Q ها را بدست آورد. با این واقعیت که همه به این شبکه پرداخت خواهند پیوست و یک پشتوانه بزرگی برای آن بوجود خواهد آمد، ارز Q ارزش پیدا خواهد کرد. در شبکه Q هیچ پولی بین افراد رد و بدل نمی شود. اما آنچه Q می گوید تنها امیدهای واهی به نظر می رسد که باید به آینده داشت.

انتقاد موریس از این پروژه پس از آن صورت گرفت که دیوید جرارد نگرانی هایی را در مورد آن مطرح کرد. وی پرسید که اگر این سیستم پرداخت هرگز فعال نشود، آیا نام و ایمیل های جمع آوری شده توسط این شبکه امن خواهند ماند؟ آیا این داده ها به یک منبع برای هکرها و کلاهبرداران تبدیل خواهند شد؟

مشخص است که در مورد Initiative Q نظرات موافق و مخالف زیادی وجود دارد. اما زمانی که طرح ها و پروژه های کلاهبرداری در همه زمینه ها وجود دارد و مردم هنوز درک خوب و درستی از ارزهای رمزنگاری و جایگزین ارزهای فیات ندارند، احتیاط بیشتر عقلانی خواهد بود.

در پایان، سوالی که همه از خود می پرسیم این است: آیا باید Initiative Q را یک کلاهبرداری بدانیم یا یک محصول واقعی؟ برای اینکه ارزیابی واضحی از این پروژه داشته باشیم ، باید منتظر تحولات بعدی آن بود.

منبع medium.com cointelligence.com vox.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

191 نظر
 1. Q می گوید

  این ارز بلاخره لانچ خواهد شد و ثروتمندمون خواهد کرد :
  بقیه هم بیان عضو بشن اگر پول میخواین :

  https://initiativeq.com/invite/5B-xt0DuC

  1. خودم می گوید

   فعلا که گفتن بررسی دارن میکنن و احتمالا اطلاعات حذف شن

 2. علی می گوید

  طبق اخباری که از این ارز به بیرون درز کرده احتمالا این ارز یا سامانه پرداخت در اوایل سال 2022 به بهره برداری خواهد رسید

  ابتدا باید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام کنید :
  https://initiativeq.com/invite/1i9HFSi3m

  بعد از ثبت نام میتوانید نرم افزار موبایل را از گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید

 3. رضا می گوید

  لینک دعوت
  ایران فیلتر کرده
  اول فیلترشکن روشن کنید بعد
  سی ثانیه وقت میبره

  https://initiativeq.com/invite/W2FEY4UL_7

 4. سیروان می گوید

  سلام دوستان
  باید بگم توضیحات زیادی راجب این ارز داده شده باید گفت واقعا تظمینی وجود نداره ک بشه به اون متکی بود ولی خوب رمز ارزها پر از غافلگیری هستن ولی میشه حداقل کمی امیدوار بود ک یکیشون بالاخره معتبر از اب در بیاد
  لینک ثبت نامو میزارم کسی خواست پبت نام کنه به هر حال ضرری نداره زمان زیادی هم نمیبره ثبت نامش:
  https://quahl.com/invite/UZPlKeMag

 5. محمد می گوید

  وقت بخیر سرنوشت این ارز چی شد خیلی وقته ازش میگذره حدود یک سال شد

 6. علی می گوید

  جدیدترین لینک ثبت نام٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭ https://invite.initiativeq.com/_uKhx0P-L/e

 7. اا می گوید
 8. مجتبی می گوید

  سلام لطفا با لینک من وارد شوید سریع تاییدتان میکنم.

  https://initiativeq.com/invite/V1tER03i7

 9. محمد می گوید

  دوستان برا ثبت نام حتما به لینک دعوت نیازه
  میتونین از لینک من استفاده کنین سریع تایید میکنم زیر یه ساعت

  https://initiativeq.com/invite/li8RSJBI0

  اینم آیدی تلگرام منه اگه خواستین همون لحظه تایید بزنم خبر بدین Mhmdgrbni@

 10. Amir می گوید

  لینک دعوت initiative q
  به محض ورود تایید میشوید

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/nJtMu9AXq

  This link will stop working once I’m out of invites. Let me know after you registered, because I need to verify you on my end.

 11. Amir می گوید

  سلام
  این لینک دعوت من

  https://initiativeq.com/invite/l-NclC4Bp
  هر روز نگاه میکنم زود تایید میزنم

 12. احسان می گوید

  لینک‌ثبت‌نام‌ارزکیو‌همیشه‌انلاینم‌وبه‌محض‌ورود
  تایید‌میکنمinitiativeq.com/invite/nO2Xw_92i
  یا با آنها به اشتراک بگذارید

 13. محمد می گوید

  لینک ثبت نام ارزQ
  بعد از چند دقیقه تاییدتون میکنم. آنلاین…
  https://initiativeq.com/invite/zf4RSKQwy

 14. silvana می گوید

  Initiative Q is an attempt by ex-PayPal guys to create a new payment system instead of payment cards that were designed in the 1950s. The system uses its own currency, the Q, and to get people to start using the system once it’s ready they are allocating Qs for free to people that sign up now (the amount drops as more people join – so better to join early). Signing up is free and they only ask for your name and an email address. There’s nothing to lose but if this payment system becomes a world leading payment method your Qs can be worth a lot. If you missed getting bitcoin seven years ago, you wouldn’t want to miss this.

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/tQ8XvWLD8

  This link will stop working once I’m out of invites. Let me know after you registered, because I need to verify you on my end.

  و برای تایید به ایمیل زیر پیام بدید
  Silvana.Nicholsan@gmail.com

 15. Babah می گوید

  https://initiativeq.com/invite/kutBPZR2g
  تو کمترین زمان تایید میکنم
  بدو که ارز کیو تموم شد بدو اخر بازاره 😂

  1. محمد می گوید

   سلام خسته نباشید اینم لینگ بنده درخصوص ارزکیو بزنید روش برنامه‌کیو رانصب کنید بعدش بفرستید برای من تائید بزنم هم من ارز کیو بگیرم هم شما دریافت کنید باتشکر

   https://initiativeq.com/invite/X3OswWCSG

 16. Mobham می گوید

  سلام . لینک ثبت نام در ارز دیجیتال q
  https://initiativeq.com/invite/21d0GPuMp
  بعد از ثبت نام ی پیام در تلگرام ب این ایدی بدید تا تاییدتون کنم
  Mobham_j8

 17. David می گوید

  لینک ثبت نام https://initiativeq.com/invite/7GC33iY3S در صورت ثبت نام به این پیج پیام بدید تاییدتون میکنمdavd_ahmadi1995

 18. فرهاد می گوید

  کد دعوت farhadmostoji رو بزنید دوستان ممنون

 19. فردین می گوید

  Initiative Q is an attempt by ex-PayPal guys to create a new payment system instead of payment cards that were designed in the 1950s. The system uses its own currency, the Q, and to get people to start using the system once it’s ready they are allocating Qs for free to people that sign up now (the amount drops as more people join – so better to join early). Signing up is free and they only ask for your name and an email address. There’s nothing to lose but if this payment system becomes a world leading payment method your Qs can be worth a lot. If you missed getting bitcoin seven years ago, you wouldn’t want to miss this.

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/QmwVm6EBR

  This link will stop working once I’m out of invites. Let me know after you registered, because I need to verify you on my end.

 20. فردین می گوید

  هرچه زودتر بپیوندید

  پاداش شما بالاتر خواهد بود. ما معتقدیم که Initiative Q از مانع اصلی سیستم پرداخت بهتر عبور کرده و شانس زیادی برای تبدیل شدن به استاندارد جهانی دارد. اما حتی اگر فقط 0.1٪ موفقیت به آن می دهید ، آن را به عنوان یک بلیط رایگان قرعه کشی در نظر بگیرید

  https://initiativeq.com/invite/QmwVm6EBR
  بعد ثبت نام به تلگرامم پیام بدید تا فوری تایید تون کنم و توضیحات بیشتر بدهم
  ۱. برای ثبت نام با فیلتر شکن باید اقدام کنید
  ۲. بعد ثبت نام از طرف کسی که با لینک ش ثبت نام کردی باید تایید شوید تا شما هم بتوانید کسی دیگه رو تایید بکنید
  ۳. از همه مهم تر اینکه بعد از اینکه تایید شدید یه پیام به ایمیل شما می اید که ایمیل خودتون رو تایید کنید در عیر این صورت حساب شما غیر فعال میشه
  ۴. برنامه کیو Q رو از گوگل پلی دانلود کنید تا ارز بیشتری هدیه بگیرید
  موفق باشید! Pasha210

 21. Mobham می گوید

  سلام دوستان

  بر روی لینک زیر کلیک کنید و اقدام ب ثبت نام کنید

  https://initiativeq.com/invite/fsKr7e00P

  فقط با دادن ی ایمیل و پسورد میتونید ثبت نام کنید

  بعدش برید داخل ایمیلتون و روی لینک فعال سازی کلیک کنید

  بعدش برید کیف پول q رو از گوگل‌پلی یا اَپ‌استور دانلود کنید ، نصب کنید و با همون ایمیل و پسورد اولیه وارد شین

  تموم .

 22. editor می گوید

  https://initiativeq.com/invite/2b7Wu63N1
  ارز Q مثل بیت کوین اقدام به عرضه رایگان کرده که چیزی حدود ۳ هزار دلار به شخص میده فرقش با بیت کوین در اینه که از طریق بازی عرضه نمیکنه بلکه با ثبت نام از طریق حساب گوگل اکانت یا فیس بوک یا توییتر. 13 روز دیگه این ارز رونمایی میشه گفته شده قیمت اوليه هر Q یک دلار خواهد بود پس اگه 7 سال پیش خرید بیت کوین از دست دادید این فرصتو از دست ندید خیلی کم پیدا میشه ارز دیجیتالی عرضه اولیه داشته باشه پس با یک ثبت نام ساده این فرصتو به خودتون بدید.

  1. مريم می گوید

   من مطمئنم این ارز هم مثل بقیه بالاخره لانچ میشه، پس باید جنبید و عقب نموند. بیاید و از این طریق عضو بشید.
   https://invite.initiativeq.com/8OX5p7iLd/e

 23. narsis.nuri می گوید

  سلام لطفا هر کسیدوست داشت ممنون میشم از طریق لینک منم ثبت کنه..
  https://initiativeq.com/invite/5vRqH-GNM

  1. hosein می گوید

   ++

  2. صلاح می گوید

   سلام
   لطفا منو تایید کنید

 24. سجاد می گوید

  لینک دعوت

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/rjIXpXn8Wr
  آیدی تلگرام…. اطلاع دهید برای تایید
  @sajjadabdovali

 25. Rezanorouzi می گوید

  Good

 26. مهدی می گوید

  دوستان برای ثبت نام و دریافت رمز ارز qروی لینک بزنید و سپس ثبت نام رو انجام بدید و همون بدو ورود 5000q دریافت کنید.
  https://initiativeq.com/invite/0otqoThvu

 27. امیر می گوید

  جدید ترین و راحت ترین لینک ثبت نام

  https://initiativeq.com/invite/oodTizFzf

  ثبت نام کن سریع تایید میکنم و کیف پولتو شارژ میکنم
  پرسود باشی

  1. مهدی می گوید

   دوستان برای ثبت نام و دریافت رمز ارز qروی لینک بزنید و سپس ثبت نام رو انجام بدید و همون بدو ورود 5000q دریافت کنید.
   https://initiativeq.com/invite/0otqoThvu

  2. M می گوید
 28. امیر می گوید

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/BKd4sJ8TW
  این لینک منه هزکی ثبت نام کردبگه تاییدش کنم ممنون

  1. کامل شیلان می گوید

   سلام
   جدیدترین لینک ثبت نام
   تایید در کمتر از چند دقیقه
   https://initiativeq.com/invite/1sISi8Dwi

 29. امیررضا می گوید

  سلام
  جدید ترین لینک
  تایید در چند دقیقه
  https://initiativeq.com/invite/1YSFF2V92

 30. منصور می گوید

  https://initiativeq.com/invite/Ws2RXXbIs

  اینم لینک بنده
  یه روزی این به بار میشینه ثبت نامش وقتی نمیگیره

 31. محمد می گوید

  تایید سریع و تضمینی شما https://initiativeq.com/invite/UfD2gQVXA

 32. سورن می گوید

  تایید تضمینی و سریع شما https://initiativeq.com/invite/UfD2gQVXA

 33. علی می گوید

  لینک تایید سریع شما هر 5 نفرم خالیه تا این زمان https://initiativeq.com/invite/UfD2gQVXA

 34. محمد می گوید

  لینک فعال همیشه انلاینم سریع تایید میکنم

  https://initiativeq.com/invite/HqMTClsUN

 35. امیر می گوید

  جدیدترین لینک عضویت
  تایید کد کاربریتون با سرعت زیاد

  https://initiativeq.com/invite/oodTizFzf

  پرسود باشید

  1. علی می گوید

   سلام لطفا ثبت نام منو تایید کن ممنون

 36. سلیمی می گوید
 37. ارزو می گوید

  سلام عرض ادب چرا دسترسی به سایت ناممکن میزنه

 38. Sardari می گوید

  https://initiativeq.com/invite/Yv19yhGYRاز این لینک استفاده کنید

  1. محدرضا می گوید

   سلام..دوستان واقعا ارزq, بلاخره جوابه؟ ایا ی روز میشه مث بیت کوین با ارزش؟

 39. hasan می گوید

  سلام
  آقای پدرام من با این لینک
  https://initiativeq.com/invite/xTGAT1TDC
  که شما تو سایت قرار دادی ثبت نام کردم تو مراحل ثبت نام میگه باید از کسی که لینک گرفتم ثبت نام من رو تایید کنه ممنون میشم اگه ثبت نام منو تایید کنی

  ممنونم

 40. محمد می گوید

  لینک من ، ضرر نداره ثبت نام کن
  https://initiativeq.com/invite/fm3s9xlcI

 41. Roz می گوید

  سلام دوستان.بنظرم ثبتنام کنید چون ضرر نداره،فقط یک ایمیل میخواد..
  می تویند از لینک من استفاده کنید.
  https://initiativeq.com/invite/BlyYhDTMV

 42. نوید می گوید

  سلام من ثبت نام کردم ولی الان یادم نیست کجا و چجوری ثبت نام کردم . آیا به کیف پولم میتونم انتقالش بدم

 43. پدرام می گوید

  https://initiativeq.com/invite/xTGAT1TDC
  وریفای در چند ثانیه

  1. hasan می گوید

   سلام
   آقای پدرام من با این لینک
   https://initiativeq.com/invite/xTGAT1TDC
   که شما تو سایت قرار دادی ثبت نام کردم تو مراحل ثبت نام میگه باید از کسی که لینک گرفتم ثبت نام من رو تایید کنه ممنون میشم اگه ثبت نام منو تایید کنی

   ممنونم

 44. پدرام می گوید

  https://initiativeq.com/invite/xTGAT1TDC
  تائید در چند ثانیه

 45. هادی می گوید
 46. Alireza می گوید

  🌹 دوستان عزیز،
  برای ثبت نام ارز دیجیتالی Q و سیستم جهانی پرداخت های دیجیتالی Initiative Q از لینک ثبت نام زیر استفاده کنید.
  ✅پس از ثبت نام اولیه لطفا حتما به آیدی تلگرامی من
  arma1397@
  پیام بدید تا فوراً مرحله تأیید ثبت نام شما را انجام بدم.

  🔵لینک ثبت نام:
  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

  تندرست و برقرار باشید

 47. Alireza می گوید

  دوستا عزیز:
  🔵 الهام حقیقت
  🔵 الناز کیومرثی
  🔵 هیبت ا.. کیومرثی
  🔵 محسن علیزاده

  از اینکه با لینک دعوت من ثبت نام کردید سپاسگزار و بخاطر مشکل ٢۴ ساعت گذشته و قطعی VPN عذرخواهم. عضویت هر ۴ بزرگوار تأیید شد.
  ⭕دوستانی که جدید ثبت نام میکنند لطفا 🔸حتماً🔸با آیدی تلگرامی
  arma1397@
  به من اطلاع بدهند تا در کوتاه ترین زمان ممکن عضویت ایشان تأیید شود و بتوانند فعالیت و دعوت از دیگران و دریافت Q هدیه از سبستم اقدام کنند.
  🔴دوستانی که ثبت نام کردند میتوانند از طریق لینک زیر نرم افزار (اپلیکیشن Q) را دریافت کنند تا مجددا 1322Q دیگر از سیستم هدیه بگیرند.
  ⭕ لینک دانلود اپلیکیشن Q:

  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5/e

  تندرست و برقرار باشید
  🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 48. پدرام می گوید

  https://initiativeq.com/invite/xTGAT1TDC
  تایید خیلی سریع

 49. Alireza می گوید

  ممنون از ادمین محترم

 50. Alireza می گوید

  🔴سلام دوستان
  من در حال حاضر ۱۶ نفر را مستقیماً دعوت و ثبت نام نموده ام و تعداد ۶٧ نفر در سطح دوم نیز توسط آن ۱۶ نفر سطح اول ثبت نام شده اند.
  از نفر ۴۱ ام در لیست ۶٧ نفر سطح دوم (٢٧ نفر اخیر) در ازای هر نفر 1124 Q بمن تعلقگرفتهو مجموعاً ۴٣۵۰۰ Q در اکانت من ذخیره شده است و ۵روز دیگر فرصت دارم زیرگروههای سطحدوم خودم را به 120 نفر برسانم. در این مرحله یعنی مرحله ٣ از بابت دعوت مستقیم اعضای جدید (سطح اول) Q تعلق نمیگیرد و فقط در ازای اعضای جدید سطح ٢ جایزه به اکانت من واریز میشود. لذا به اعضای جدیدی که هرکدام از ایشان بتوانند تعداد بیشتری زیر گروه بگیرند نیاز دارم تا از زیرگروههای سطح دوم بمن امتیاز بدهد.
  در حال حاضر مجاز هستم ۱۴ نفر دیگر را مستقیما دعوت کنم.
  از علاقمندانی که بعد از عضویت تمایل دارند فعالیت کرده و عضوگیری کنند دعوت میکنم از طریق لینک زیر ثبت نام نموده و به آیدی تلگرامی من
  arma1397@ اطلاع دهند… فورا تایید میکنم

  🔵 لینک ثبت نام:
  https://initiativeq.com/invite/FqITMمیکنم
  تندرست و سلامت و پولدار باشید
  😀😀😀😀😀

 51. احمد می گوید

  جدید ترین لینک q
  Initiative Q is an attempt by ex-PayPal guys to create a new payment system instead of payment cards that were designed in the 1950s. The system uses its own currency, the Q, and to get people to start using the system once it’s ready they are allocating Qs for free to people that sign up now (the amount drops as more people join – so better to join early). Signing up is free and they only ask for your name and an email address. There’s nothing to lose but if this payment system becomes a world leading payment method your Qs can be worth a lot. If you missed getting bitcoin seven years ago, you wouldn’t want to miss this.

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/_uKhx0P-L

 52. علیرضا می گوید

  🔵 سلام دوستان…
  لینک دعوت برای سیستم فراگیر پرداخت دیجیتالی و ارز Q براتون میفرستم. ثبت نام کنید بلافاصله تأیید میکنم…
  آیدی تلگرام:
  arma1397@

  ✅ لینک دعوت برای عزیزانی که مایل به عضویت در Initiative Q هستند ⬇⬇:

  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

  1. مهدی می گوید

   چرا تایید نمیکنی؟

 53. علیرضا می گوید

  🔴 آقای سیاوش زمانی🔴
  سلام… روز بخیر…
  دیروز ثبت نام شما را که از طریق لینک دعوت بنده انجام دادید تأیید کردم. ممنونم از ثبت نام و عضویتتون.
  اگر این پیام را ملاحضه کردید ممنون میشم از طریق آیدی تلگرامی من arma1397@ تماس بگیرید.
  امروز از بابت ۵ زیر مجموعه جدید (که احتمالا توسط شما دعوت شده اند) 5620 Q به والت من تعلق گرفت.
  من در مرحله سوم هستم. در این مرحله از چهل و یکمین نفری که توسط ۱۵ نفر دعوت شدگان خودم عضو شده باشند تا نفر صدوبیستم (یعنی زیرمجموعه های دعوت شدگان من) در ازای هر نفر 1124 کیو به والت من تعلق میگیرد که البته محدودیت زمانی 30 روزه دارد و 23 روز آن سپری شده است.

  ⭕تندرست و برقرار باشید…

  ✅ لینک دعوت برای عزیزانی که مایل به عضویت در Initiative Q هستند ⬇⬇:

  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

  1. رضا می گوید

   سلام من بالینک شما ثبت نام کردم لطفا تایید کنید

  2. Reza می گوید

   https://initiativeq.com/invite/1E1SlflmW اینو بزن یک دقیقه بعد تایید میکنم🌹

 54. علیرضا می گوید

  سلام،
  دوستان عزی…
  من امروز مرحله 🔴سوم که باید علاوه بر ۱۵ نفری که دعوت شده و ثبت نام کردن، ۴۰ نفر هم توسط اون ۱۵ نفر دعوت شده باشند را هم سپری کردم…
  از امروز بسته جدیدی ارز کیو در اختیار قرار گرفت که مجددا با دعوت از هر نفر هم بمن و هم به دعوت شونده ارز کیو اختصاص خواهد گرفت. طبق نوشته های سایت در اکانت من به هر نفر ۱۱٢۴ کیو بابت ثبت نام و هر نفر همین مقدار بابت دانلود نرم افزار و اپلیکیشن کیو از طریق لینک دوم (لینک دعوت به دانلود که در زیر مشاهده میکنید) تعلق میگیرد.
  اگر از لینک زیر ثبت نام و دانلود کنید بلافاصله تأیید میکنم:
  لینک عضویت و ثبت نام:
  : https://initiativeq.com/invite/FqITMIP1M

  لینک دانلود اپلیکیشن کیو:
  https://invite.initiativeq.com/FqITMIP1M/e

  با آرزوی سلامت و تندرستی
  🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 55. raha می گوید

  ارز Q و ارز پای جفتشون خیلی تبلیغ میشن بنظرتون بهتره کودوم نصب کنم ؟

 56. امین ش می گوید
 57. محمدامین می گوید

  والا ما دو ماهه پیش ثبت نام کردیم نفرا هم تکمیل شدن ولی خبری نشد بعد رفتم چکش کردم دیدم سازندش اسرائیلیه شاید واقعا بد افزار باشه و واسه جاسوسی درستش کردن خلاصه احتیاط کنین

  1. گیلیارد می گوید

   اگر بدافزار بود گوگل پلی و اپ استور اپلیکیشنکیو رو لود نمیکردنو از طریق اکانت گوگل و فیسبوک و تویتر نمیشد Signin کرد.
   اسرائیلی بودن سار ویلف چه ربطی به بدافزار بودن داره؟ یه تاجر موفق بین المللی که فراود ساینس رو تأسیس کرد و نزدیک به 170 میلیون دلار فروخت به PayPAl. حوصله و وقت اضافی داره بدافزار برای ایران بنویسه یا قاطی مسائل سیاسی کشورها بشه؟؟
   خیلی تحلیل عجیبی بود!!!

 58. محمد می گوید

  سلام دوستان می توانید از طریق لینک دعوت زیر استفاده کنید. جهت ارتباط سریع به آدرس تلگرام پیام بدید.m_k0211@
  تائید به موقع و سریع:
  https://initiativeq.com/invite/orbzTj9Ht

  1. محمد می گوید

   سلام دوستان می توانید از طریق لینک دعوت زیر استفاده کنید. جهت ارتباط سریع به آدرس تلگرام پیام بدید.m_k0211@
   تائید به موقع و سریع:
   https://initiativeq.com/invite/orbzTj9Ht

 59. علیرضا می گوید

  آقایان فردین سبحانی و رضا گلمکانی که لطف کردن و از طریق لینکهای ارسالی توسط من ثبت نام نمودن، اطلاعات تماس شما را ندارم. ضمن تشکر از شما، ثبت نام شما تأیید شده. لطفا یه پیام به آیدی من در تلگرام بدید تا لینک دانلود نرم افزار کیو را هم برای شما ارسال کنم. شما میتوانید خودتان نرم افزار را دانلود کنید ولی اگر از لینک من اقدام کنید علاوه بر جایزه شما، بمن نیز کیو اضافه تعلق میگیرد…
  ممنونم…
  آیدی تلگرام من: arma1397@
  لینک دعوت برای دانلود نرم افزار:
  https://invite.initiativeq.com/FqITMIP1M/e
  لینک دعوت برای ثبت نام جدید:
  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

  لینک دعوت برای ثبت نام جدید:
  https://initiativeq.com/invite/vtSqhu3YB

  🔴 فورا تأیید میکنم

  🌸🌸🌸تندرست و برقرار باشید🌸🌸🌸

 60. نازی می گوید

  لینک دعوت ارز کیو بلافاصله تایید خواهم کرد

  https://initiativeq.com/invite/7q8yM2w5I

 61. ادریس می گوید

  سلام دوستان لینک ثبت نام سریع سریعا تایید میکنم براتون باتشکر ازمدیریت سایت https://invite.initiativeq.com/yu4wasu7Os/e

 62. علیرضا می گوید

  لینک دعوت با تأیید فوری:
  https://initiativeq.com/invite/vtSqhu3YB

  لینک دعوت با تأیید فوری:
  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

 63. علیرضا می گوید

  🔴سلام دوستان عزیز…
  من مرحله ۱۰ نفریِ دوم را تموم کردم.
  مجموعاً ۱۵ نفر را دعوت و ثبت نام کردم و ۱۶،٨۵۴ Q رزرو کردم.
  ✳جالبه بدونید بعد ازین مرحله به شما اعلام میکنه که ۱۵ عضو جدید آورده اید و آنها هم مثلا ٢٣ نفر را عضو کرده اند و اگر زیر مجموعه های شما ۱٧ نفر دیگر را هم عضو کنند و تعداد زیر مجموعه های شما به ۴۰ نفر برسد، از نفر ۴۱ ام بع بعد شما در ازای هر نفری که جدید عضو کنید ۱۱٢۴ کیو دریافت خواهید کرد…
  🔴🔴 پس نتیجه میگیریم این سیستم Initiative Q که خودش در معرفی سایت گفته “ما هرمی نیستیم” تا اینجای کار واقعیت رو نگفته و تصور میکنم دست کم بین خودمون دوستانی که اینجا کامنت میذاریم، اولین نفری باشم که تونسته اولین مغایرت در ادعاهای Initiative Q رو پیدا کنه!
  🔴 بی تعارف، اولین دروغشون اینجا مشخص شد…
  پس قطعا هرمی هستن. یعنی تا وقتی اشخاصی که من دعوت کردم، اقدام به گرفتن عضوهای بیشتر نکنند، خودم به تنهایی با دعوت از اعضای جدید نمیتونم Q بیشتری ذخیره کنم. یعنی سیستم داره هرمی عمل میکنه و زیر مجموعه های کسانی که من دعوت کرده ام اگر از ۴۰ نفر بیشتر بشه بمن کیو تعلق میگیره.
  کسانی که تردید دارن میتونن به ایمیل من پیام بدن براشون اسکرین شات میگیرم ببینند!
  discuss891@yahoo.com
  توی این مرحله ٢٨ روز به شما مهلت میده که با کسانی که قبلا دعوت کردین صحبت کنید و تشویقشون کنید زیرمجموعه های بیشتری بگیرن…
  گفته از نفر ۴۱ ام تا نفر ۱٢۰ ام شما میتونید حدود 112394 Q دیگه رزرو کنید.

  امیدوارم در مراحل بعدی دیگه مغایرت یا دروغی نبینیم. راستش با اینکه ثبت نام فقط چند دقیقه وقت میبره، اکثر کسانی که دعوت میکنید یا اقدامی نمی کنن (که با توجه به روابط نزدیک با بعضی از اونها یلی به آدم بر میخوره) یا اگر هم عضو بشن دنباله ش کلی منت و دست کم کلی سئوال و راهنمایی و… داره…
  پس خیلی هم ساده نیست و کلی وقت و هزینه و اعصاب صرف شده.
  اینو به خودم و سایر دوستانی عرض میکنم که پیش ازین میگفتیم: نهایتا چیزی رو از دست نمیدیم!
  چرا دوست من…
  زمانیکه به این مرحله که من هستم برسید متوجه میشین چقدر وقت گذاشتین و چقدر از بعضی عزیزان و نزدیکان که تصور میکردید خیلی براشون مهم هستید، برای درخواست کوچک شما حتی تره هم خورد نمی کنن!!!
  😂😂😂😂😂
  حالا ما که میخندیم
  ولی گاهی واقعا ناراحت کننده ست!

  ✅✅✅بگذریم:
  اگر نیاز به لینک دعوت داشتین ازین لینک که متعلق به آیدی دوم و زیرمجموعه خودمه استفاده کنید و بلافاصله به آیدی تلگرام من arma1397@
  پیام بدین که سریعا تأییدش کنم.
  ممنون
  تصدق شما
  لینک دعوت:
  https://initiativeq.com/invite/JOGR_TqJ5

 64. Hesam می گوید

  Salam az link davat zir estefade konid.

  Initiative Q is an attempt by ex-PayPal guys to create a new payment system instead of payment cards that were designed in the 1950s. The system uses its own currency, the Q, and to get people to start using the system once it’s ready they are allocating Qs for free to people that sign up now (the amount drops as more people join – so better to join early). Signing up is free and they only ask for your name and an email address. There’s nothing to lose but if this payment system becomes a world leading payment method your Qs can be worth a lot. If you missed getting bitcoin seven years ago, you wouldn’t want to miss this.

  Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/UdkTOinsG

  This link will stop working once I’m out of invites. Let me know after you registered, because I need to verify you on my end.

 65. آمانج می گوید

  مجددا سلام دوستان
  اگر هنوز ارز initiative Q ثبت نام نکردید ، انجامش بدید
  بابت ثبت نامش هزینه ایی نداره
  کاملا رایگانه
  تنها کاری که می‌کنید اینه که یه جیمیل تازه درست کنید
  اگه در آینده وعده های Q درست باشه سود خوبی نصیب میشه و اگرم عرضه نشه که چیزی از دست ندادیم
  لینک ثبت نام رایگان ارز Q :
  https://initiativeq.com/invite/I_dFSFx5g
  لینک دانلود اپلیکیشن رایگان Q :
  https://invite.initiativeq.com/I_dFSFx5g/e

  ثبت نامتون رو انجام دادید بنده تایید میکنم پروسه ثبت نامتون رو
  موفق و سربلند باشید💖💖💖💖💖💖

 66. محمد می گوید

  سلام دوستان می توانید از طریق لینک دعوت زیر استفاده کنید. جهت ارتباط سریع به آدرس تلگرام پیام بدید.m_k0211@
  تائیدسریع:
  https://initiativeq.com/invite/orbzTj9Ht

 67. Amir می گوید

  https://initiativeq.com/invite/RQm4qhCFq
  این لینک دعوت منه،سوالی هم داشتید
  در تلگرام پیام بدید تا راهنماییتون کنم
  @AMMiRR74

  1. حسین می گوید

   سلام این ارز کی به بازار ارزه میشه من ۲۰ نفر ثبت کردم زمان صفر شده تمام

 68. Amir می گوید

  https://initiativeq.com/invite/RQm4qhCFq
  این لینک دعوت من هست،نوتیفکیشین ایمیل هم فعاله و سریع عضو میشید
  این ثبت نام هیچ هزینه ای ندارد
  *عضویت و اخذ Q جایزه عضویت تنها ۵ دقیقه زمان می برد
  * شبکه پرداخت Q یک ساختار هرمی نیست. در مکانیزم هرمی مبالغی از زیردست ها اخذ و بخشی از آن به بالا دست ها تعلق میگیرد. ولی در این سیستم هیچ مبلغی از ثبت نام کنندگان دریافت نمیشود و کلیه Qهایی که بعنوان جایزه به عضو شونده و دعوت شونده اعطا میگردد هدیه تشویقی از سوی خود سیستم جدید پرداخت فراگیر Q میباشد.
  * از شما تنها نام و آدرس ایمیل درخواست میشود پس جای هیچ نگرانی مانند هک شدن یا کلاهبرداری نیست
  * این یک سیستم پرداخت جدید جهانی و فراگیر است که در آینده نزدیک جایگزین روشهای سنتی و پر هزینه خواهد شد.
  * بخاطر داشته باشید در زمان معرفی و توسعه ارز دیجیتالی Bitcoin هم نظرات مخالف و جنجالی فراوانی بود و حتی بسیاری نشریه های معتبر از آن بعنوان کلاهبرداری یاد کردند… بسیاری متخصصان معتقد بودند این ارز آینده ای نخواهد داشت و بسیاری اشخاص در نیمه راه جمع آوری بیت کوین را رها کردند و بعدها دیگر به اطلاعات کیف خود دسترسی نداشتند مانند خود من که ۱٧۰۰ بیت کوین جمع کرده بودم و بعد از شایعه ها آنرا ادامه ندادم!
  پیروز و سربلند باشید

  1. علیرضا می گوید

   ای شیطون… این که متن منه… از کجا آوردیش امیر جون؟؟😂😂😂

 69. کوروش کبیر می گوید

  همه کلی زیر مجموعه گرفتن یکی هم زیر مجموعه من بشه لطفا😔

  https://initiativeq.com/invite/rQ1DoNoXo