در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

راهنمای نصب و راه اندازی کیف پول بلووالت و نحوه ارسال و دریافت بیت کوین

0 333

مارکوس رودریگز (Marcos Rodriguez) و نونو کوئلیو (Nuno Coelho) شرکت بلووالت را در سال 2017 تاسیس کردند و کیف پولی به همین نام برای بیت کوین و شبکه لایتنینگ توسعه دادند. این کیف پول دارای یک ساختار کیف پول چندگانه است که حداکثر انعطاف پذیری را ارائه می دهد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
شبکه لایتنینگ(Lightening) چیست؟

شرکت توسعه دهنده تضمین کرده که بلووالت از بالاترین استانداردهای کیف پول پشتیبانی می کند و می تواند داده های اکثر کیف پول ها از جمله الکتروم و برِد (Bread) را درون بُرد  کند. این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید و iOS  در دسترس است. در بلووالت، کاربران خودشان صاحب کلیدهای خصوصی هستند. به همین دلیل از آن به عنوان یک کیف پول حضانتی یاد می شود. این کیف پول رایگان بوده و تراکنش ها را بسیار سریع انجام می دهد.
کلید خصوصی(Private Key) چیست؟

کاربران همچنین می توانند کیف پول های دیگر خود را به بلووالت وارد کنند. این کیف پول با استفاده از چارچوب ReactNative ایجاد شده است. ReactNative یک چارچوب متن باز بوده که امکان ساخت اپلیکیشن های موبایل برای اندروید و آی او اس را با زبان جاوا اسکریپت فراهم می کند.

علاوه بر این، بلووالت تحت مجوز MIT (که محدودیت های بسیار کمتری نسبت به سایر مجوزهای متن باز دارد) ساخته شده است. این مجوز پرکاربرد که توسط موسسه فناوری ماساچوست توسعه یافته، این امکان را به کاربران می دهد تا شرایطی را که طبق آن نرم افزار منتشر می کنند، تعیین کنند.

نود لایتنینگ بلووالت برای شبکه لایتنینگ در این اپلیکیشن از پیش پیکربندی شده است. با این حال، کاربران می توانند تنظیمات پیش فرض را تغییر دهند و براساس نیازهای خود آن را تنظیم کنند.

برای چه کاری می توان از بلووالت استفاده کرد؟

بلووالت طیف گسترده ای از کاربردها را ارائه می دهد، به همین دلیل یکی از موفق ترین کیف پول ها برای تراکنش های شبکه لایتنینگ بیت کوین است. در ادامه به برخی از کاربردهای بلووالت اشاره خواهیم کرد.

ساخت یک کیف پول بیت کوین

نماد “+” در اپلیکیشن را می توان برای افزودن کیف پول بیت کوین یا لایتنینگ استفاده کرد. با انتخاب بیت کوین، کیف پول بیت کوین جدید ایجاد می شود. چند گزینه اضافی از طریق تنظیمات پیشرفته (advanced settings) وجود دارد. از جمله این گزینه ها می توان به انتخاب نوع کیف پول اشاره کرد.

کیف پول سگویت اچ دی (BIP84 Bech32 — Native) جدیدترین نوع آدرس بیت کوین است و کارمزد را به طور قابل توجهی کاهش می  دهد. در اینجا کاربران آدرس های متعددی را به منظور حفظ حریم شخصی دریافت می کنند.
چطور می توان از مزیت تراکنش های سگویت بیت کوین استفاده کرد

سگویت اچ دی (BIP49 PS2H — Packaged) شبیه به نوع اول است و با انواع آدرس های قدیمی تر و اکثر صرافی های ارز رمزنگاری سازگاری دارد. اما کاربران در این نوع کیف پول از صرفه جویی در کارمزد بهره چندانی نمی برند.

سگویت (P2SH) یک کیف پول با یک آدرس واحد است. دو نوع قبلی برای هر تراکنش یک آدرس جدید به کاربران می دهند. با این حال، این کیف پول برای حفظ حریم شخصی مناسب نیست و کاربران در صورتی باید از این نوع کیف پول استفاده کنند که نسبت به عملیات مورد نظر خود اطمینان کامل داشته باشند.

وارد کردن کیف پول دیگر

 کسانی که از قبل کیف دیگری دارند، نیازی به ایجاد کیف پول جدید در اپلیکیشن بلووالت ندارند و به راحتی می توانند آنها را وارد (Import) کنند. اگر از قبل بلووالت دارید و می خواهید آن را به حساب جدید وارد کنید، نیز می توانید این کار را انجام دهید.
عبارت بازیابی چیست و چرا مهم است؟

برای این کار، کاربر عبارت بازیابی، کلید خصوصی یا Wallet Import Format  را در یک فیلد متنی در اپلیکیشن وارد می کند. با کلیک بر روی “import”، کاربر می تواند کیف پول وارد شده را بازیابی کند. کسانی که مایل هستند همچنین می توانند یک کد QR را اسکن کنند یا از فرمت فایل برای وارد کردن کیف پول استفاده کنند.

ایجاد کیف پول لایتنینگ

تنظیمات پیشرفته کاربر را به “LNDHub” می برد. این یک سرویس متن باز ایجاد شده توسط بلووالت است. بلووالت به طور پیش فرض به سرویس میزبانی شده توسط ارائه دهنده متصل می شود.

کسانی که می خواهند حریم خصوصی بیشتری داشته باشند می توانند سرویس را دریافت کرده و کیف پول را به آن متصل کنند. LNDHub یک پوشش برای شبکه لایتنینگ است و حساب های جداگانه ای را برای کاربران اصلی فراهم می کند.

این افزونه متن باز رایگان بوده و به کاربران اجازه می دهد تا حساب های مختلف را تنها با یک نود نگهداری کنند. به گفته شرکت توسعه دهنده، این گزینه برای سرویس های میزبانی شده مشترک، گروه ها، خانواده ها یا دوستانی که می خواهند حساب خود را به طور مشترک استفاده کند، ایده آل است.

اگر کاربر تراکنشی را به آدرس خاصی ارسال کند یا صورت حساب های لایتنینگ را با وجوه پرداخت کند، در واقع این LNDHub است که آن تراکنش ها را انجام می دهد یا ارزها را در یکی از کانال های خود دریافت می کند.

با این حال، برای ارسال ارز به کیف پول لایتنینگ، کاربر ابتدا باید بیت کوین را به بلووالت منتقل کند. امکان ارسال مستقیم به کیف پول لایتنینگ وجود ندارد. برای ارسال یا دریافت در کیف پول لایتنینگ، به یک فاکتور قبلی نیاز است.

این فاکتور باید حاوی مقدار دقیق ارسال شده و همچنین دلیل پرداخت یا شماره فاکتور و آدرس گیرنده باشد. برای تایید تراکنش، سه کانفرم لازم است.

از آنجایی که هر فاکتور به صورت تکی ایجاد می شوند، سیستم همیشه شماره فاکتور را نیز منحصر به فرد ایجاد می کند. علاوه بر این، چون مقدار دقیق بخشی از شماره فاکتور است، نمی توان آن را بعدا تغییر داد.

با استفاده از بلووالت کاربر می تواند:

  • بیت کوین به کیف پول لایتنینگ واریز کند.
  • یک کد QR را اسکن کند و یک صورتحساب را بپردازد.
  • از LNurl  برای اپلیکیشن ها و ویژگی های پیشرفته بین کیف پول لایتنینگ و سرویس های شخص ثالث استفاده کند.
  • مستقیما از طریق مرورگر به اپلیکیشن های مورد علاقه خود در ” Lightning Ready” دسترسی داشته باشد.
  • از افزونه مرورگر برای پرداخت با یک کلیک از طریق اینترنت استفاده کند. در نتیجه، کاربران با بیت کوین و کیف پول لایتنینگ می توانند به راحتی و به سرعت پرداخت های کیف پول موبایل یا وب را انجام دهند.

پشتیبان گیری 

در بلووالت، هر کیف پول نسخه پشتیبان مخصوص به خود را دارد. بنابراین، هیچ نسخه پشتیبان کلی برای همه کیف پول ها وجود ندارد. کاربران با استفاده از گزینه ” Backup/Export” می توانند نسخه پشتیبان بلووالت خود را ایجاد کنند. این مناسب زمانی است که دستگاه کاربر گم شود  یا اپلیکشن بلووالت از دستگاه وی حذف شده باشد.

بازیابی به کیف پول دیگر

این ویژگی به بلووالت اجازه می دهد تا با استفاده از نرم افزار خارجی بازیابی شود. برای این منظور، بلووالت یک عبارت بازیابی 12 یا 24 کلمه ای به نام عبارت یادآور ارائه می دهد. اینها آدرس های استاندرد BIP44، BIP49 و BIP84 هستند.

آنها حاوی استانداردهای فنی برای استخراج کلیدهای خصوصی و آدرس ها هستند. در BIP44 کلیدهای سایر کوین ها نیز می توانند از عبارت بازیابی استخراج شوند. 

BIP49 و BIP84 برای اطمینان از این که کیف پول های اچ دی می توانند کلیدهای طویل را به دست آورند و بیت کوین ذخیره شده در آن کیف پول را بازیابی کنند، به کار برده می شوند.

کیف پول های اچ دی از یک عبارت بازیابی برای استخراج بسیاری از کلیدهای عمومی یا خصوصی استفاده می کنند. این کلیدها به صورت قطعی تولید می شوند. فقط حالت های تعریف شده و بازتولید شده در الگوریتم قطعی رخ می دهند. مسیر اشتقاق یک واحد داده است که نحوه استخراج یک کلید خاص را در درخت کلید تعیین می کند. بازیابی بلووالت با استفاده از کیف پول الکتروم در دسکتاپ انجام می شود.

دسته بندی (Batching) تراکنش ها

به منظور پرداخت کارمزد کم تر، در بلووالت گزینه ای برای ارسال دو یا چند تراکنش به صورت دسته ای وجود دارد. همچنین، دسته بندی تراکنش ها در یک تراکنش واحد، فضای کمتری را در بلاک چین اشغال می کند.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ بر این اصل استوار است که نیازی نیست همه تراکنش ها در بلاک چین  بیت کوین ذخیره شوند و سرعت تراکنش باید افزایش یابد. این راه حل لایه دو برای دستیابی به این هدف، کانال های پرداخت را باز می کند که تراکنش ها را به طور مستقیم پردازش می کند. فقط نتایج تمام تراکنش های یک کانال در بلاک چین بیت کوین ذخیره می شوند.

هدف از ایجاد این پروتکل به حداقل رساندن کارمزد بالای تراکنش ها در بلاک چین بیت کوین و کاهش زمان پردازش تراکنش بوده است. در حال حاضر، شبکه بیت کوین به دلیل بزرگ بودن بلاک ها، می تواند فقط حدود 7 تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

شبکه لایتنینگ

از طرف دیگر، شبکه لایتنینگ حدود 500 تراکنش در ثانیه را در یک کانال پرداخت پردازش می کند. باز و بسته شدن کانال های پرداخت توسط بلاک چین امضا می شود و مستلزم پرداخت کارمزد است.

جوزف پون و تادئوس درایجا وایت پیپر شبکه لایتنینگ را در جولای 2015 منتشر کردند. تا  ابتدای اکتبر 2022، شبکه لایتنینگ بیش از 84866 کانال پرداخت و ظرفیت حدود 4867 بیت کوین داشت.

برای باز کردن یک کانال پرداخت، ارسال کننده باید مستقیما به گیرنده متصل باشد. با این حال، اگر چندین نود در این بین وجود داشته باشد، کفایت می کند.

تعیین کارمزد توسط کاربر

بلووالت دارای یک برآورد کننده کارمزد داخلی است که کمترین کارمزد مورد نیاز برای گنجاندن تراکنش شما در بلاک بعدی و کانفرم آن در سریع ترین زمان ممکن را محاسبه می کند.

با این حال، گاهی اوقات برایتان مهم نیست که کانفرم تراکنش شما کمی بیشتر طول بکشد. به همین دلیل، بلووالت به کاربران این امکان را می دهد تا کارمزد تراکنش را خودشان تعیین کنند. کارمزد تراکنش بر حسب ساتوشی به ازای هر یک بایت داده استفاده شده در بلاک چین(sats/byte) است و از 1 ساتوشی/ بایت شروع می شود.
کانفرم چیست؟ هر آنچه باید در مورد تایید بلاک ها بدانید

علاوه بر این، در بلووالت گزینه ای به نام “Allow Fee Bump” تعبیه شده که می توانید از قسمت “advanced settings” آن را فعال کنید. این ویژگی که موسوم به جایگزینی با کارمزد (RBF) است، به کاربر اجازه می دهد تا قبل از انتشار و کانفرم تراکنش، کارمزد آن را تغییر دهد.

این یک ویژگی کاربردی است، مخصوصا زمانی که کاربر کارمزد بسیار پایینی را انتخاب می کند یا این که نظر خود را در مورد سرعت تراکنش مورد نظر تغییر می دهد. برای مثال، کارمزد 5 ساتوشی در بایت را انتخاب کرده اید ، اما تراکنش هنوز پس از 1 ساعت تایید نشده است. در اینجا شما ممکن است بخواهید کارمزد را به 10 ساتوشی در بایت برسانید تا احتمال انتخاب آن توسط ماینرها افزایش یابد.

گاهی اوقات دریافت کننده ممکن است بخواهد تراکنش را سریع تر دریافت کند، اما فرستنده کارمزد بسیار پایینی را در نظر گرفته است. بلووالت این امکان را به دریافت کننده می دهد تا از طریق “Child-Pays-For-Parent” کارمزد را افزایش دهد و مابه التفاوت کارمزد را پرداخت کند.

نصب و راه اندازی بلووالت

بلووالت مانند هر اپلیکیشن دیگری روی موبایل شما نصب می شود. به وب سایت “bluewallet.io” بروید و بسته به سیستم عامل موبایل خود، اپلیکیشن بلووالت را دانلود کنید. 

پس از نصب، اپلیکیشن بلووالت را اجرا کنید.

پس از نصب، بلووالت شما را مستقیما به صفحه اصلی هدایت می کند. کاربران حق انتخاب دارند و می توانند از بلووالت با تنظیمات استاندارد یا با فعال کردن تنظیمات پیشرفته (Advanced settings) استفاده کنند. تنظیمات پیشرفته به کاربر این امکان را می دهد تا از ویژگی های بیشتری مانند تصادفی شدن عبارت بازیابی با پرتاب تاس یا سکه، راه اندازی کیف پول ها برای انواع مختلف آدرس های بیت کوین و غیره استفاده کنند.

برای فعال کردن “advanced options”، روی منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه اصلی کلیک کرده و در صفحه باز شده، روی “General” کلیک کنید. سپس از دکمه کشویی وضعیت را به “Advanced Mode” تغییر دهید و فلش عقب را برای بازگشت به صفحه اصلی انتخاب کنید.

حالا “Add a wallet” را انتخاب کنید.

می توانید نام دلخواه خود را برای کیف پول بگذارید. نام کیف پول در این مثال “BW Demo” است.  سپس نوع کیف پولی را که می خواهید بسازید انتخاب کنید. در اینجا کیف پول “Bitcoin”  انتخاب شده است.

اگر قصد فعال کردن ” advanced options” را دارید، می توانید نوع آدرس کیف پول جدید بیت کوین خود را انتخاب کنید. توصیه می شود از آدرس سگویت BIP84 Bech32 استفاده کنید. این آدرس با “bc1” شروع می شود و معمولا در فضای داده در تراکنش هایتان صرفه جویی می کند که این منجر به کاهش کارمزد تراکنش می شود. برای ارائه حالت تصادفی عبارت بازیابی، “Provide entropy via dice rolls” را انتخاب کنید.

در صورتی که نمی خواهید گزینه های پیشرفته را فعال کنید، روی “Create” کلیک نمایید.

لایتنینگ

یادداشت کردن عبارت بازیابی

عبارت بازیابی را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که این مهم ترین مرحله است. چند نکته مهم زیر در مورد این عبارت را به خاطر داشته باشید.

کلمات را به همان ترتیب نمایش داده شده روی یک تکه کاغذ بنویسید. این تکه کاغذ را طوری نگه داری کنید که انگار طلا یا جواهرات است. هرگز از صفحه عبارت بازیابی اسکرین شات نگیرید. این کلمات را در کامپیوتر یا موبایل خود ذخیره نکنید. به هیچ عنوان این عبارت را در اختیار دیگران نگذارید. بیت کوین شما در این کیف پول فقط با این 12 یا 24 کلمه ایمن است. 

پس از یادداشت عبارت، مجدد آن را از لحاظ ترتیب و صحت لغات چک کنید. سپس، روی “OK, I wrote this down” کلیک نمایید.

توجه: اگر از بخش گزینه های پیشرفته، آنتروپی (حالت تصادفی) را انتخاب کرده اید، عبارت بازیابی 24 کلمه ای به شما نشان داده خواهد شد.

دریافت بیت کوین

پس از راه اندازی کیف پول و یادداشت کردن عبارت بازیابی، می توانید بیت کوین را دریافت کنید. از صفحه اصلی، نماد کیف پولی را که انتخاب کرده اید، انتخاب کنید. 

این شما را وارد کیف پول می کند و می توانید دکمه “Receive” را در پایین انتخاب نمایید تا اولین کد QR آدرس بیت کوین را نمایش دهد.

دریافت بیت کوین

بلووالت قبل از نمایش کد QR، دوباره بررسی می کند تا مطمئن شود که عبارت بازیابی خود را یادداشت کرده اید. سپس، از شما می پرسد آیا مایل به دریافت اعلان های تراکنش های دریافتی هستید.

حالا، اولین کد QR آدرس بیت کوین نمایش داده می شود. می توانید این کد را به صورت فیزیکی به ارسال کننده ارائه دهید تا وی آن را در کیف پول خود اسکن کرده و بیت کوین را برای شما ارسال کند. یا می توانید آدرس را کپی و پیست کنید و برای شخص ارسال کننده بفرستید.

هنگامی که فرستنده یک تراکنش را به شبکه ارسال می کند، ظرف چند لحظه “دریافت در حال انتظار” را  در کیف پول خود مشاهده خواهید کرد. این تراکنش تا زمانی که تعداد معینی کانفرم نداشته باشد، در حالت “pending یا انتظار” باقی خواهد ماند.  هر کانفرم به این معنی است که پس از بلاک حاوی تراکنش شما، یک بلاک دیگر به بلاک چین بیت کوین اضافه شده است. برای اطمینان از وجوه دریافتی، به سه تا شش کانفرم نیاز است.

کیف پول

ارسال بیت کوین

پس از تایید وجوه دریافتی، یک فلش سبز رنگ در کنار تراکنش نمایش داده می‌شود. همچنین، پس از تایید وجوه ارسال شده، یک فلش قرمز برداشت در کنار آنها وجود دارد.

همه تراکنش‌هایی که در کیف‌پول خود انجام می‌دهید در یک لیست نشان داده می‌شوند. برای ارسال بیت‌کوین موجود در کیف‌پول خود، کافی است دکمه “Send” را در پایین صفحه انتخاب نمایید. در صفحه بعدی از شما جزئیات بیشتری درخواست می‌شود.

در صفحه بعد از شما خواسته می‌شود که آدرس دریافت کننده را ارائه کنید. می‌توانید آدرس را در فیلد مورد نظر جایگذاری کنید یا آیکون “Scan” را انتخاب کنید تا کد QR آدرس دریافت کننده را اسکن کنید.

پس از اسکن، آدرس در فیلد مربوطه نمایش داده می‌شود. لازم است که مجدد بررسی کنید ببینید آیا این آدرس با آدرس شخص دریافت کننده مطابقت دارد یا خیر. 

تراکنش

اگر قصد ارسال تمام موجودی کیف‌پول خود را دارید، می‌توانید از منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا، گزینه “Use Full Balance” را انتخاب کنید. از شما خواسته می‌شود که تایید کنید آیا می‌خواهید کل موجوی کیف‌پول خود را ارسال کنید. در صورت تایید، روی “OK” کلیک نمایید.

در منوی سه نقطه، ویژگی‌های دیگری مانند “coin control”، “allow fee bump” و غیره وجود دارد.

در آخر از شما خواسته می‌شود که کامزد را انتخاب کنید. این نرخ براساس اندازه داده تراکنش شما است و به عنوان انگیزه‌ای برای ماینرها جهت گنجاندن سریع‌تر آن در بلاک‌چین استفاده می‌شود. می‌توانید از بین سه سرعت از پیش تعیین شده (Fast ، Medium و Slow) یکی را انتخاب کنید. یا می‌توانید با کلیک روی “custom”  کارمزد سفارشی را انتخاب نمایید.

مجدد جزئیات تراکنش را بررسی کنید و سپس روی “Send now” کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه، تراکنش شما به شبکه بیت‌کوین ارسال می‌شود.

بیت کوین

حرف آخر

بلووالت یک کیف پول قوی برای بیت کوین است. این کیف پول برای موبایل (سیستم عامل های اندروید و iOS) و دسکتاپ (سیستم عامل مک او اس) در دسترس است. بلووالت ویژگی های پیشرفته ای را ارائه می دهد که در بالا به آنها اشاره کردیم. این یکی از موفق ترین کیف پول های بیت کوین/ لایتنینگ در بازار است که رابط کاربری بسیار ساده ای دارد.

کاربران می توانند برای دسترسی به اپلیکیشن بلووالت، Touch ID (تایید هویت با اثر انگشت) یا Face ID (تایید هویت با صورت) را فعال کنند که این امنیت آن را بالاتر می برد و کاربر همیشه باید با رمز عبور وارد شود. در حال حاضر، این کیف پول بیش از 30 ارز فیات و  همچنین بیش از 30 زبان پشتیبانی می کند.

در پایان، قبل از نصب، راه اندازی و استفاده از بلووالت، توصیه می شود که خودتان به طور کامل در مورد این کیف پول و شرکت توسعه دهنده آن تحقیق کنید. 

منبع medium bitcoinmagazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.