در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کانفرم چیست؟ هر آنچه باید در مورد تایید بلاک ها بدانید

0 2,856

چه بیت کوین یا هر ارز دیگری را ارسال کنید و چه دریافت کنید، وضعیت تراکنش شما در ابتدا کانفرم نشده(unconfirmed) باقی خواهد ماند. زمانی که تراکنش تایید می شود و با موفقیت در بلاک چین قرار می گیرد، وضعیت تراکنش به کانفرم شده(confirmedd) تغییر پیدا می کند. در بلاک چین بیت کوین برای این که تراکنش یک کانفرم دریافت کند حدود 10 دقیقه طول می کشد. اما آیا پس از این که کانفرم شد، تراکنش با موفقیت انجام شده یا باید منتظر کانفرم های بیشتری بود؟

در برخی موارد به عنوان مثال زمانی که بیت کوین را به حساب صرافی خود یا سایر صرافی ها ارسال می کنید، حتی اگر تراکنش شما کانفرم شده باشد، به موجودی شما در صرافی چیزی اضافه نمی شود. این امر به این دلیل است که صرافی قبل از اینکه به موجودی شما اضافه کند، شرایط کانفرم خاصی دارد. اگر تازه وارد معاملات بیت کوین شده اید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت تراکنش های کانفرم شده و کانفرم نشده در چیست و چرا برخی ارائه دهندگان خدمات مثل صرافی ها به کانفرم های بیشتری نیاز دارند.

کانفرم بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین استفاده می کند. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده عمومی است. این دفتر دائما در حال رشد و ثبت سوابق، شامل تمام اطلاعات و داده های تراکنش های بیت کوین از ابتدا تا به امروز است. اطلاعات تراکنش هایی که در بلاک چین ثبت می شود فقط اضافه شده و قابل حذف شدن نیستند. به محض این که تراکنش در بلاک چین ثبت شود، برای همیشه در آنجا خواهد بود. به طور متوسط در بلاک چین بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلاک جدید تولید شده و به بلاک چین اضافه می شود. تمام این بلاک های جدید از طریق فرایندی به نام استخراج ایجاد می شوند و هر بلاک حاوی داده ها و اطلاعات تراکنش است که توسط استخراج کنندگان تایید می شود.

برای درک بهتر استخراج بیت کوین می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:
هر آنچه که لازم است در مورد استخراج بیت کوین بدانیم

تراکنش کانفرم شده بیت کوین به معنی تایید تراکنشی است که در شبکه پخش شده و در یک بلاک قرار گرفته است. هر کانفرم بیت کوین نشان دهنده تعداد کل بلاک هایی است که از بلاکی که حاوی مشخصات تراکنش شما است، تولید می شود. برای درک بهتر بیایید ببینیم کانفرم بلاک های بیت کوین چگونه کار می کند.

کانفرم بلاک بیت کوین چگونه کار می کند؟

فرض کنید مقداری بیت کوین برای دوستتان ارسال می کنید. قبل از این که تراکنش در یک بلاک قرار بگیرد، وارد مجموعه ای از تراکنش های تایید نشده بیت کوین به نام Bitcoin Mempool می شود. اکنون ماینرها تراکنش شما را از این ممپول انتخاب کرده و در کنار سایر تراکنش های تایید نشده در یک بلاک قرار می دهند. سپس ماینرها شروع به حل معمای ریاضی پیچیده می کنند. هنگامی که آنها از طریق راه حل اثبات کار بلاکی که حاوی تراکنش شما است را تولید می کنند، این بلاک توسط شبکه بررسی و کانفرم می شود و به انتهای بلاک ها در بلاک چین اضافه می شود.

لحظه اضافه شدن بلاک به بلاک چین تمام تراکنش هایی که در بلاک هستند، یک کانفرم دریافت می کنند. این روند به طور متوسط حدود 10 دقیقه طول می کشد. پس از این که بلاک در بلاک چین قرار گرفت، در زیر بلاک های جدیدی که به طور مداوم تولید می شوند قرار خواهد گرفت.

فاصله زمانی بین ایجاد هر بلاک 10 دقیقه خواهد بود و هر بلاک جدید ایجاد شده پس از بلاک شما، تراکنش شما را دوباره تایید یا کانفرم می کند. هر بلاکی که پس از بلاک شما تولید شود، تراکنش شما را باید تایید کند. به این ترتیب تعداد کانفرم های مربوط به تراکنش شما افزایش می یابد.

از آنجا که زمان ایجاد و تایید هر بلاک بیت کوین 10 دقیقه طول می کشد، بنابراین دریافت 3 کانفرم حدود 30 دقیقه و 6 کانفرم حدود 1 ساعت طول خواهد کشید. اما چطور می توان وضعیت کانفرم تراکنش را بررسی کرد؟

چطور وضعیت کانفرم تراکنش را بررسی کنیم؟

این که شما با استفاده از کیف پول خود مثل اکسدوس، الکتروم یا هر کیف پول دیگری ارسال یا دریافت ارز را انجام داده باشید، می توانید با استفاده از جستجوگرهای بلاک، بررسی کانفرم تراکنش خود را انجام دهید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که آدرس کیف پول خود یا هش تراکنش(transaction ID یا Tx ID) را در جستجوگر وارد کنید تا اطلاعات تراکنش به شما داده شود.

این سرویس ها تعداد کانفرم هایی را که تراکنش شما دریافت کرده است نشان می دهند. خب چقدر طول می کشد که تراکنش شما یک کانفرم دریافت کند؟

مدت دریافت کانفرم تراکنش بیت کوین

میانگین زمان کانفرم بلاک برای بیت کوین 10 دقیقه است. اما همه تراکنش ها در 10 دقیقه کانفرم نمی شوند. دریافت 1 کانفرم در برخی مواقع ممکن است ساعت ها یا حتی چند روز طول بکشد. دریافت کانفرم به چند عامل بستگی دارد. در بلاک چین بیت کوین تمام تراکنش ها از طریق ماینرها پردازش شده و به همین دلیل تراکنش ها با تاخیر انجام می شوند. دو دلیل اصلی که باعث تاخیر در انجام تراکنش ها می شوند، شلوغی شبکه و پرداخت کارمزد پایین برای تراکنش است.

برای ماینرها تراکنش هایی که کارمزد بالاتری پرداخت کرده اند، اولویت دارند. اگر دریافت یک کانفرم برای تراکنش شما مدت زیادی طول کشید، احتمالا کارمزد تراکنش معقولی برای تراکنش خود در نظر نگرفته اید. اگر کارمزد کافی برای تراکنش خود در نظر گرفته باشید با احتمال بیش از 60 درصد، تراکنش شما طی 10 دقیقه کانفرم می شود.

چند کانفرم لازم است؟

تراکنشی که هنوز کانفرم دریافت نکرده(صفر کانفرم) در واقع تراکنشی است که هنوز در بلاک چین ثبت نشده است. تراکنش دارای یک کانفرم به معنی ثبت شدن و پذیرفته شدن آن در بلاک چین است. اگر به شخصی که ارز را برای شما ارسال کرده اطمینان دارید می توانید تراکنش وی را با 0 کانفرم بپذیرید. اما به یاد داشته باشید، تراکنشی که 0 کانفرم داشته باشد قابل برگشت است.

تراکنش هایی که 0 کانفرم دارند در معرض حمله Race و Finney هستند. اما تراکنش هایی با یک کانفرم می توانند در معرض حمله 51 درصدی باشند. در هر دو نوع تراکنش (0 و 1 کانفرم) امکان دوبار ارسال یک ارز(double spending) وجود دارد. در این روش کاربر سعی می کند یک ارز را بیش از یک بار ارسال کند. به همین دلیل در اغلب صرافی ها برای انجام سفارشات 2 یا 3 کانفرم نیاز است. با این حال تعداد کانفرم استاندارد 6 کانفرم است که تقریبا 1 ساعت طول می کشد و تراکنش مطمئن و امن در نظر گرفته می شود.

چرا 6 کانفرم؟

تراکنش های بیت کوین در یک دفتر توزیع شده ثبت می شوند. هیچ مرکزیتی برای اعلام موفق یا ناموفق بودن یک تراکنش وجود ندارد. از آنجا که سیستم غیرمتمرکز است، جامعه بیت کوین تعداد کانفرم تراکنش را به عنوان یک تایید و اعتبار در نظر می گیرد. در مورد انتخاب 6 کانفرم در این جامعه چیز خاصی عنوان نشده. این تعداد کانفرم با این فرض انتخاب شده که برای یک مهاجم برای حمله و انجام پرداخت مضاعف، هزینه بسیار بیشتر از ارزش مقدار تراکنش خواهد بود. با دریافت 6 کانفرم، سازماندهی دوباره و معکوس کردن یک تراکنش و ایجاد یک زنجیره جایگزین سریعتر از زنجیره اصلی، عملا غیرممکن می شود.

در بلاک چین بیت کوین طولانی ترین زنجیره برنده می شود. بنابراین هر چه تعداد کانفرم بیشتر باشد بازنویسی دشوارتر خواهد بود.

سایر ارزها مثل اتریوم، لایت کوین و دش به چه تعداد کانفرم نیاز دارند؟

زمان و تعداد کانفرم بلاک ها در مورد ارزهای مختلف متفاوت است. نه تنها برای ارزهای مختلف متفاوت است، بلکه در صرافی ها نیز تعداد کانفرم مورد نیاز برای انجام تراکنش متفاوت است. در زیر به چند نمونه از ارزها و صرافی ها و تفاوت آنها اشاره شده است:

نام ارزتعداد کانفرم مورد نیاززمان تخمینیمدت زمان دریافت اولین کانفرم
بیت کوین (BTC)6 کانفرم60 دقیقه10 دقیقه
اتریوم(ETH)12 کانفرم3 دقیقه15 ثانیه
لایت کوین(LTC)6 کانفرم15 دقیقه2.5 دقیقه
ریپل(XRP)تقریبا فوری3.5 ثانیه
اییاس(EOS)تقریبا فوری
استلار(XLM)تقریبا فوری3.5 تا 5 ثانیه
دش(DASH)6 کانفرم15 دقیقه2.5 دقیقه
مونرو(XMR)10 کانفرم20 دقیقه2 دقیقه
زیکش(ZEC)10 کانفرم25 دقیقه2.5 دقیقه
صرافی


کوین بیس(BTC)3 کانفرم30 دقیقه
بایننس(BTC)2 کانفرم20 دقیقه
کوین بیس(ETH)50 کانفرم12.5 دقیقه
بایننس(ETH)30 کانفرم7.5 دقیقه


منبع coinguides

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.