در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بحران بانک سیلورگیت باعث سقوط قیمت‎ها در بازار ارز رمزنگاری شد

0 435

بانک سیلورگیت بیش از 8 میلیارد دلار از سپرده های مشتریان ارز رمزنگاری خود را در ماه های پایانی سال 2022 از دست داد، زیرا کسب و کار مبتنی بر ارز رمزنگاری این بانک تحت تاثیر اتفاقات رخ داده در درون این بازار (درست همانطور که ناظران بانکی چنین اتفاقی را برای موسسات مالی پیش بینی کرده بودند) قرار گرفت.

از دست دادن ناگهانی بیشتر سپرده های بانک سیلورگیت تنها یکی از چندین نگرانی برای این موسسه وام دهنده مستقر در لاجولا در ایالت کالیفرنیا بود.این بانک با فشارهایی از سوی ناظران بانکی ایالات متحده آمریکا مواجه شده که اصرار دارند بانک ها نباید روی ارزهای رمزنگاری تمرکز کنند. افشای این خبر از تحقیقات ناظران و وزارت دادگستری آمریکا تحقیقاتی در مورد این بانک پرده برداشت و علاوه بر این، ممیزی های در حال انجام ممکن است این بانک را ملزم به ارائه مجدد وضعیت مالی اش کنند.

کاهش انتقالات شبکه صرافی سیلورگیت

براساس تحلیل کوین دسک، بانک سیلورگیت در حال فاصله گرفتن از زمان اوج خودش است. بسیاری از اعداد و ارقام خام گزارش شده توسط این بانک در سال های گذشته، بیانگر رسیدن آن به اوج خود در سال 2021 هستند. برای مثال، حجم انتقالات شبکه صرافی سیلورگیت در نیمه اول این سال به بالاترین حد خود در 406 میلیارد دلار رسید. ولی در نیمه دوم سال 2022  و ادامه روند نزولی بازار ارز رمزنگاری، این حجم انتقالات به 230 میلیارد دلار کاهش یافت.

بانک سیلورگیت
حجم انتقالات سیلورگیت

کاهش دارایی های سیلورگیت

مقدار کل دارایی های سیلورگیت نیز در سه ماهه چهارم سال 2021 به 16 میلیارد دلار رسید، که در حال حاضر به عدد 11.4 میلیارد دلار کاهش یافته است. حتی نقطه اوج سیلورگیت نشان می دهد که این بانک با وجود شهرت بالای خود به عنوان یک ارائه دهنده خدمات بانکی مرتبط با ارز رمزنگاری در آمریکا، یک بانک بسیار کوچکی است.

بانک سیلورگیت در سه ماهه پایانی سال 2022 به یک نسبت اهرمی سقوط کرد که نشان داد تنها 5.4 درصد از سرمایه را در برابر کل دارایی های خود را حفظ کرده است. طبق قوانین آمریکا، 5 درصد لبه پرتگاه است، که فراتر از آن نشان می  دهد سرمایه بانک به زیر کل دارایی هایش رسیده و نزدیک به این عدد موجب مداخله اضطراری ناظران می شود.

کاهش مشتریان سیلورگیت

طبق داده های منتشر شده توسط سیلورگیت، سپرده های این بانک بیشترین کاهش را داشته است. تعداد مشتریان ارز رمزنگاری سیلورگیت در سه ماهه آخر 2022 به 1620 نفر رسید. اکثر این مشتریان نهادهای سرمایه گذاری بودند، اگرچه بیش از 100 مشتری آن “صرافی ارز رمزنگاری” بودند. با این حال، سپرده های این مشتریان از حدود 12 میلیارد دلار در سه ماهه سوم سال 2022 به کم تر از 4 میلیارد دلار در پایان این سال کاهش یافت.

مشتریان سیلورگیت
مشتریان بانک سیلورگیت

این مبلغ در حال حاضر کاهش بیشتری داشته، چون چندین مشتری بزرگ سیلورگیت در حال قطع روابط با این بانک هستند. کوین بیس، پاکسوس، شرکت فناوری مالی سِرکل و گلکسی دیجیتال از جمله مشتریانی هستند که از قطع روابط خود با این بانک خبر داده اند.

یک موسسه سپرده گذاری سنتی و تنظیم شده نمی تواند بدون پایگاه سپرده ای به کار خود ادامه دهد و خزانه سیلوریگت به سرعت کاهش یافت، چون مشتریان بزرگ آن که در سال گذشته میلادی با سقوط، ورشکستگی و اختلافات حقوقی خود دسته پنجه نرم می کردند، مجبور به خارج کردن سپرده های خود از این بانک شدند.

توقف پلتفرم SEN

بانک سیلورگیت پلتفرم SEN را متوقف کرد. نهادهای سرمایه گذاری از این پلتفرم برای انتقال پول به صرافی های ارز رمزنگاری استفاده می کردند.

این بانک روز جمعه در وب سایت خود اعلام کرد:

بانک سیلورگیت بلافاصله تصمیمی مبتنی بر ریسک برای توقف شبکه انتقالات صرافی سیلورگیت (SEN) اتخاذ کرده است. سایر خدمات مرتبط با سپرده گذاری همچنان فعال هستند.

SEN یک پلتفرم تسویه فوری شبانه روزی بود که مشتریان سیلورگیت می توانستند از آن برای نقل و انتقالات خود در هر زمان از شبانه روز استفاده کنند. بایننس (شعبه آمریکا)، کراکن، جمینی و اریس ایکس (ErisX) از مشتریان بزرگ این سرویس بودند.

کاهش 5 درصدی قیمت بیت کوین 

در بحبوحه موجی از نگرانی ها در مورد بانک سیلورگیت، قیمت بیت کوین در سوم مارس در عرض یک ساعت بیش از 5 درصد سقوط کرد و از سطح 23500 دلار به سطح 22240 دلار رسید.

طبق داده های کوین تلگراف مارکتس پرو، کاهش قیمت بیت کوین باعث شد تا ارزش بازار این ارز 22 میلیارد دلار کاهش یابد و به سطح 430.9 میلیارد دلار برسد.
ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه اهمیتی دارد؟

قیمت اتریوم  نیز 4.74 درصد  کاهش یافت و از سطح 1644 به سطح 1566 دلار رسید. این باعث کاهش 9 میلیارد دلاری از ارزش بازار این ارز در یک ساعت شد. ریپل، کاردانو، پالیگان و سایر آلت کوین ها نیز با کاهش قیمت مشابهی مواجه شدند.
پالیگان چیست؟ چگونه می تواند مشکل مقیاس پذیری اتریوم را بر طرف کند؟

مارکوس تیلن نیز گفت که کاهش قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری به خاطر تاخیر بانک سیلورگیت در ارائه گزارش مالی سالانه 10-K و همچنین تلاش مضاعف ناظران مالی آمریکا برای قطع روابط بانکی بین شرکت های ارز رمزنگاری و بانک های بیمه شده توسط شرکت فدرال بیمه سپرده های بانکی (FDIC) رخ داده است.

سقوط ارزش بازار ارز رمزنگاری در پی بحران سیلورگیت

بازار ارز رمزنگاری ماه نسبتا آرامی را در فوریه سپری کرد، چون ارزش کل بازار در این دوره 4 درصد افزایش یافت. اما به نظر می رسد که ترس از فشارهای نظارتی بر نوسانات این بازار در ماه مارس تاثیر می گذارد.

ارزش کل بازار ارز رمزنگاری به زیر 1.025 تریلیون دلار سقوط کرد، چون نگرانی ها در مورد عدم توانایی سیلورگیت در پرداخت بدهی های بانکی اش، باعث فشار فروش در بازار ارز رمزنگاری شد. اصلاح 6.3 درصدی ارزش کل بازار در 2 مارس منجر به شکست آن به زیر سطح حمایت کانال صعودی شد.

ارزش کل بازار
ارزش کل بازار ارز رمزنگاری

طبق نمودار بالا، شروع کانال صعودی ارزش بازار به اواسط ماه ژانویه بر می گردد. پس از سقوط 57.7 درصدی سهام بانک سیلورگیت در 2 مارس، ارزش بازار به زیر سطح حمایت 1.025 دلار شکست.

منبع coindesk cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.