در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه اهمیتی دارد؟

0 937

ارزش بازار (یا مارکت کپ) ارزش دلاری کل سهام یک شرکت و در مورد بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری، ارزش دلاری کل ارزهای استخراج شده یا در گردش است. ارزش بازار ارزهای رمزنگاری از ضرب تعداد کل ارزهای استخراج شده بر قیمت فعلی هر واحد آن به دست می‌آید. فرمول محاسبه آن به صورت زیر است:
ارزش بازار = قیمت فعلی یک ارز X عرضه در گردش آن

به عبارت دیگر، ارزش بازار روشی برای اندازه‌گیری تقریبی میزان ثبات یک دارایی است. توجه به این نکته ضروری است که حتی بیت‌کوین (بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری از لحاظ ارزش بازار) هم نوسانات بالایی دارد. اما همانطور که یک کشتی بزرگ می‌تواند به راحتی در شرایط بد آب و هوایی به مسیر خود در دریا ادامه بدهد، سرمایه‌گذاری در یک ارز که ارزش بازار بسیار بالایی دارد، امن‌تر و مطمئن‌تر از سرمایه‌گذارای در یک ارز با ارزش بازار پایین است. البته، ارزهای رمزنگاری که ارزش بازار پایینی دارند نسبت به تغییرات ناگهانی حساس‌تر هستند و می توانند افزایش و کاهش‌های چشمگیری داشته باشند.

توجه داشته باشید که ممکن است با دو اصطلاح ارزش بازار بر اساس ارزهای در گردش (circulating supply market cap) و ارزش بازار براساس کل عرضه (fully diluted supply) مواجه شوید. در مورد بیت‌کوین، تعداد ارزهای در گردش کمی بیش از 18.5 میلیون و کل عرضه فقط 21 میلیون است. برخی از فعالان بازار از مورد اولی و برخی دیگر از مورد دومی در محاسبات خود استفاده می‌کنند.

اهمیت ارزش بازار

قیمت فقط یک روش برای اندازه‌گیری ارزش یک ارز رمزنگاری است. سرمایه گذاران از ارزش بازار برای ارائه یک گزارش کامل‌تر و مقایسه ارزش بین  ارزهای رمزنگاری استفاده می‌کنند.ارزش بازار یک ابزارآماری مهم است که می‌تواند پتانسیل رشد یک ارز رمزنگاری را نشان دهد و این که آیا سرمایه‌گذاری در آن در مقایسه با سایر ارزها مطمئن است یا نه.

برای اثبات این اجازه دهید دو ارز رمزنگاری فرضی را با هم مقایسه کنیم:

اگر عرضه در گردش ارز رمزنگاری A برابر با 400000 و قیمت هر واحد آن 1 دلار باشد، ارزش بازار آن 400000 دلار خواهد بود.

اگر تعداد ارزهای در گردش ارز B برابر با 100000 و قیمت هر واحد آن 2 دلار باشد، ارزش بازار آن 200000 دلار خواهد بود.

اگرچه قیمت ارز رمزنگاری B بیشتر از ارز A است، ارزش کلی A دو برابر B است. توجه به این نکته نیز ضروری است که ارزش بازار بسیاری از ارزهای رمزنگاری به دلیل نوسانات شدید آنها می‌تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

با ارزش بازار چه کاری می‌توان انجام داد؟

ارزش بازار به شما این امکان را می‌دهد که ارزش کل یک ارز رمزنگاری را با یک ارز دیگر مقایسه کنید تا بتوانید تصمیمات سرمایه‌گذارای آگاهانه‌تری بگیرید. ارزهای رمزنگاری براساس ارزش بازار خود به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  • ارزهای رمزنگاری با ارزش بازاربالا (مانند بیت‌کوین و اتریوم) که سرمایه بازار آنها بیشتر از 10 میلیارد دلار است. سرمایه‌گذاران آنها را سرمایه‌گذاری کم ریسک می‌دانند، زیرا سابقه رشد و ثبت بهترین عملکرد را دارند و همچنین این نوع ارزها اغلب حجم نقدینگی بالایی دارند؛ به این معنی که افراد زیادی می‌توانند آنها را به پول نقد تبدیل کنند، بدون این که قیمت‌شان تحت تاثیر قرار بگیرد. در مجموع، این ارزها سرمایه‌گذاری امن به حساب می‌آیند.
  • ارزهای رمزنگاری با ارزش بازار متوسط که سرمایه بازار آنها بین 1 تا 10 میلیارد دلار است. تصور کلی این است که این نوع ارزها پتانسیل رشد بیشتر و همچنین ریسک بالاتری نسبت به ارزهای نوع اول دارند.
  • ارزهای رمزنگاری با ارزش بازار پایین که سرمایه آنها کم‌تر از یک میلیارد دلار است و به خاطر احساسات بازار مستعد نوسانات شدیدی هستند. آنها اغلب در کوتاه مدت به طور قابل توجهی رشد می کنند. با این حال، ممکن است در یک چشم به هم زدن سقوط کنند.

ارزش بازار یک معیار ارزشمند برای مقایسه ارزش کل ارزهای رمزنگاری است. اما در هنگام ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری، شما باید روندهای بازار، ثبات یک ارز رمزنگاری و وضعیت مالی خود را در نظر بگیرید.

منبع coinbase

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.