در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو پس از هاردفورک آلونزو

0 560

سرانجام هاردفورک آلونزو در شبکه کاردانو انجام شد. این به‌روزرسانی در ایپوک 290 و در ساعت 21:47 به وقت جهانی (02:17 بامداد روز دوشنبه به وقت ایران) صورت گرفت و از این به بعد می‌توان قراردادهای هوشمند (بخش‌هایی از کد که در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده به طور خودکار اجرا می‌شوند) را در شبکه اصلی کاردانو ایجاد و منتشر کرد.

کاردانو یک بلاک‌چین عمومی متن باز بوده که توسط شرکت Input Output توسعه یافته و چارلز هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) آن را تاسیس کرده است. این بلاک‌چین در سپتامبر 2017 عرضه شد و به گونه‌ای طراحی شده که بتواند سلطه مالی غیرمتمرکز اتریوم را به چالش بکشد و در عین حال سطح همکاری با اتریوم و سایر بلاک چین ها را حفظ کند.

قراردادهای هوشمند برگ برنده کاردانو برای بیشتر به چالش کشیدن شبکه اتریوم هستند. پس از ماه‌ها پیشرفت در شبکه آزمایشی آلونزو، هاردفورک امروز در شبکه اصلی کاردانو مسیر را برای نگارش قراردادهای هوشمند با پلوتوس هموار می‌کند. پلوتوس یک پلتفرم برای توسعه و اجرای هدفمند قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان برنامه نویسی تابعی هاسکل (Haskell) است.

این به روزرسانی بخش مهمی از مرحله گوگن (Goguen) است که عمدتا بر ایجاد قابلیت‌های قراردادهای هوشمند تمرکز دارد. گوگن همزمان با شلی (Shelley) توسعه داده شد.  در راستای تلاش‌ها برای غیرمتمرکز کردن و امنیت شبکه، شلی پروتکل اثبات سهام اوروبوروس (Ouroboros) را بیش از یک سال پیش معرفی کرد.

راه‌اندازی اسکریپت‌های پلوتوس در کاردانو به توسعه‌دهندگان امکان ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dapps) را در این شبکه می‌دهد. البته، ممکن است مدتی طول بکشد تا کارانو خود را برای تحقق کامل شرایط ساخت این اپلیکیشن‌ها بر روی شکه اصلی آماده کند، زیرا این پروتکل در حال توسعه و بلوغ است.

کاردانو در مسیر پیشرفت

یک پست وبلاگ که امروز توسط شرکت Input Output منتشر شد به جامعه کاردانو یادآوری می‌کند که توسعه شبکه هنوز در مراحل ابتدایی خودش است:

اجازه دهید شفاف سازی کنیم. در مسیر توسعه موانعی وجود خواهند داشت. تجربه کاربری در ابتدا بی‌عیب و نقص نخواهد بود. برخی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اولیه نواقصی خواهند داشت. ما شاهد حضور توسعه‌دهندگان قوی و ضعیف در شبکه خواهیم بود. این یک بلاک‌چین غیرمتمرکز و بدون نیاز به اجازه است، به طور طبیعی چنین اتفاقاتی رخ می‌دهند.

این پست همچنین هشدار داد:

انتظارات زیادی در مورد این به روزرسانی وجود دارند. برخی از آنها منطقی نیستند. جامعه کاردانو ممکن است منتظر یک اکوسیستم پیشرفته از  DAppهای آماده برای مصرف کننده باشند که بلافاصله بعد از این به روزرسانی در دسترس قرار می گیرند. انتظارات را باید مدیریت کنیم.

با این حال، جامعه کاردانو می‌توانند انتظار داشته باشند که تعدادی از قراردادهای هوشمند ساده را در چند ساعت اول پس از هاردفورک آلونزو به کار گیرند و احتمالا پروژه‌های زیادی که در حال توسعه هستند در ماه‌های آینده راه‌اندازی خواهند شد.

در مورد خود کاردانو، تیم توسعه آن به تمرکز خود بر پیشرفت‌های مختلف از جمله تلاش‌های همگام‌سازی و فشرده‌سازی اندازه اسکریپت تراکنش‌ها برای بهینه‌سازی توان عملیاتی در این شبکه ادامه می‌دهد. در  واقع، این اولین دوره‌ای است که در آن تراکنشهای شبکه کاردانو از نیم میلیون فراتر رفته است. 

قیمت کاردانو

هیاهو برای این به روزرسانی باعث شد تا قیمت از کف 1.06 دلار در اواخر جولای به رکورد 3.09 دلار در سوم سپتامبر برسد که این رشد 192 درصدی آن را نشان می‌دهد. پس از رسیدن به این رکورد، قیمت با اصلاح مواجه شد و تا منطقه 2.3 دلار کاهش یافت. ولی دوباره از این سطح برگشت کرد و در روز گذشته به سقف روزانه 2.79 دلار رسید. در زمان نگارش این مطلب، قیمت کاردانو با 4.75 درصد کاهش در حدود سطح 2.43 دلار بود. 

کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو
منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.