در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کلید خصوصی(Private Key) چیست؟

5 5,307

رمزنگاری علم نوشتن رمزی اطلاعات با هدف مخفی نگه داشتن آنها است. رمزنگاری به سه دسته طبقه بندی می شود. رمزنگاری متقارن، رمزنگاری نامتقارن و هش. کلید خصوصی نیز جزو کلیدهای رمزنگاری متقارن محسوب می شود.

کلید خصوصی چیست؟

یک کلید خصوصی شکل پیچیده ای از رمزنگاری است که به کاربر اجازه می دهد به ارز رمزنگاری خود دسترسی پیدا کند. کلید خصوصی بخش جدایی ناپذیر از بیت کوین و آلت کوین ها است و ایجاد آن به محافظت دارایی کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیرمجاز کمک می کند.

درک کلید خصوصی

در هنگام استفاده از ارزهای رمزنگاری، معمولا به کاربر یک آدرس عمومی و یک کلید خصوصی داده می شود که از آنها برای ارسال و دریافت ارزها یا توکن ها استفاده می شود. آدرس عمومی برای واریز و دریافت ارز استفاده می شود. اما اگر کاربر در این آدرس عمومی ارز داشته باشد، بدون داشتن کلید خصوصی نمی تواند مالکیت خود را اثبات کند یا در صورت گم کردن آدرس عمومی خود، آنها را پس بگیرد. کلید عمومی از طریق یک الگوریتم پیچیده ریاضی از کلید خصوصی ایجاد می شود. با این حال برعکس این روند، یعنی ایجاد کلید خصوصی از یک کلید عمومی غیرممکن است.

کلید خصوصی می تواند اشکال مختلف داشته باشد. معمولا به صورت یک سری کاراکترهای الفبایی و عددی نشان داده می شود که هک شدن آن را برای هکر مشکل می سازد. اغلب کاربران کلیدهای کیف پول خود را به این شکل می بینند که متشکل از 51 کاراکتر است. برای مثال کلید خصوصی یک کیف پول بیت کوین به شکل زیر است:

5Kb8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hWXMssSzNydYXYB9KF

اما کلید یا آدرس عمومی بیت کوین به صورت زیر مشاهده می شود:

1EHNa6Q4Jz2uvNExL497mE43ikXhwF6kZm

برای درک بیشتر می توان گفت که آدرس عمومی مانند آدرس پستی است و کلید خصوصی مانند کلید صندوق پستی است. هر کسی که آدرس پستی شما را داشته باشد، می تواند برای شما نامه ارسال کند. در هر حال به محتوا و آنچه در صندوق پست وجود دارد، تنها کسی که کلید صندوق پست را داشته باشد دسترسی خواهد داشت. بنابراین این کلید را باید در جایی ایمن نگهداری کرد، زیرا اگر این کلید گم شود یا سرقت شود، صندوق در خطر خواهد بود.

یک کیف پول دیجیتال، کلید خصوصی کاربر را ذخیره می کند. با شروع تراکنش، نرم افزار کیف پول با پردازش تراکنش از طریق کلید خصوصی، یک امضای دیجیتال ایجاد می کند. این امنیت سیستم را فراهم می کند، زیرا تنها راه تولید امضای دیجیتال معتبر، استفاده از کلید خصوصی است. این امضا برای تایید این که معامله از طریق کاربر کیف پول ایجاد شده، استفاده می شود و همچنین تضمین می کند که پس از انتشار تراکنش، معامله قابل تغییر و برگشت پذیر نیست. اگر تراکنش حتی کمی تغییر کند، امضا تغییر خواهد کرد.

اگر کاربر کلید خصوصی خود را گم کند یا از دست بدهد، دیگر نمی تواند به ارز خود در کیف پول دسترسی داشته باشد و نمی تواند ارز را ارسال، دریافت یا خرج کند. بنابراین ذخیره و نگهداری کلید خصوصی در جایی امن ضروری است. چندین روش برای ذخیره کردن کلید خصوصی یک کیف پول دیجیتال وجود دارد. کلیدهای خصوصی را می توان در کیف پول های کاغذی ذخیره کرد. آنها به شکل اسناد کاغذی هستند که کلید خصوصی و کد QR روی آنها چاپ شده است، تا در هنگام نیاز به انجام تراکنش و امضای دیجیتال بتوان به راحتی آنها را اسکن کرد.

کلیدهای خصوصی را همچنین می توان بر روی کیف پول های سخت افزاری که به شکل USB یا کارت های حافظه هستند، ذخیره کرد. آنها یک کلید خصوصی ایمن را به صورت آفلاین تولید می کنند. از یک کیف پول نرم افزاری آفلاین نیز می توان برای ذخیره کلید خصوصی استفاده کرد. این کیف پول ها دارای یک بخش آفلاین برای کلیدهای خصوصی و یک بخش آنلاین برای کلیدهای عمومی هستند. با استفاده از یک کیف پول نرم افزاری آفلاین، یک تراکنش جدید به صورت آفلاین ثبت و منتقل می شود تا امضاء دیجیتالی را دریافت کند. سپس به صورت آنلاین منتقل شده تا در شبکه ارز رمزنگاری منتقل شود.به این نوع ذخیره کردن، ذخیره سازی سرد گفته می شود زیرا کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین ذخیره می شوند.  

نوع دیگر کیف پول ها، کیف پول های گرم هستند، زیرا ذخیره کلیدهای خصوصی را در دستگاه ها یا سیستم های متصل به اینترنت انجام می دهند. از این دسته کیف پول ها، می توان کیف پول های دسکتاپی، کیف پول های تلفن همراه و کیف پول های تحت وب را نام برد.

به طور کلی باید گفت در یک کیف پول، مهمترین چیز کلید خصوصی است. زیرا ادعای مالکیت ارزهای شما را ثابت می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. Ali می گوید

  سلام ببخشید یه سوالی داشتم ما وقتی تو سایت کیف پول کاغذی میسازیم ادرس عمومی 34 حرفه کلید خصوصی هم51 حرفه پس چرا میگن کلید خصوصی 256 کاراکتره یا کلید عمومی صدوخورده ای ایا اینجوری کیف پول بسازیم ارز داخلش بریزیم درسته؟؟؟ممنون

 2. محسن دوست محمدی می گوید

  سلام دوستان گرامی وقتی با کیف پول کوینومی بار کد را اسکن میکنم کجا ذخیره میشودلطفا راهنمایی کنید ممنونتون میشوم

 3. محمد نظری می گوید

  با سلام استاد عزیز من از سایت بایننس مقداری اتریوم خریدم و به کیف پول کونومی انتقال دادم که به اشتباه از شبکه bep20 استفاده کردم تراکنش انجام شده ولی به حسابم نشسته میشه راهنمایی کنید چطوری میتونم پولم رو برگردونم خیلی ممنونم🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 4. علی می گوید

  سلام
  در یک جایی خواندم به صورت آماری( برای هر آدرس بیت کوین به صورت آماری ۲ به توان ۹۷ کلید خصوصی وجود دارد! پس هر ادرس، کلید خصوصی منحصر به فردی ندارد بلکه تعداد زیادی کلید خصوصی دیگر هم وجود دارد که قابلیت کنترل آن آدرس را دارند فقط چون فضای جست و جوی بیت کوین بسیار بسیار بزرگ است، شانس اینکه کلیدهای دیگر را پیدا کنیم بسیار بسیار کم است.) منظور از این حرف چیه ؟

  1. تیم طراحی می گوید

   درود بر شما
   بله به همین صورت است. تعداد بسیار زیادی کلید خصوصی در شبکه بیت کوین وجود دارد اما باز هم احتمال این وجود دارد که دو نفر کلید خصوصی یکسانی را بطور اتفاقی انتخاب کنند.
   همچنین با توجه به اینکه تعداد کلید های خصوصی از تعداد آدرس ها بیشتر است، پس ممکن است دو نفر کلیدهای خصوصی متفاوتی را انتخاب کنند ولی این کلیدهای خصوصی آدرس های یکسانی را ایجاد کنند و در نتیجه هر دو نفر به موجودی آدرس دسترسی خواهند داشت.
   اما احتمال بروز چنین اتفاقاتی بسیار کم و چیزی در حدود یک در میلیاردها میلیارد است.