در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

عبارت بازیابی چیست و چرا مهم است؟

0 964

عبارت بازیابی گروهی از کلمات تصادفی است که توسط کیف پول ارز رمزنگاری تولید می شود و به کاربر این امکان را می دهد تا به ارزهای ذخیره شده در آن دسترسی داشته باشد.

 این عبارت خیلی مهم است و گم شدن یا فراموش کردن آن برابر با از دست دادن کل وجوه داخل کیف پول است. همچنین، اگر هکرها به این عبارت دسترسی پیدا کنند، می توانند تمام وجوه کیف پول را سرقت کنند. تا زمانی که کاربر عبارت بازیابی را در اختیار داشته باشد، به ارزهای رمزنگاری ذخیره شده در کیف پول دسترسی خواهد داشت، حتی اگر کیف پول را گم یا پاک کند.

اگر کاربر رمز عبور کیف پول خود را گم یا فراموش کند، می تواند آن را با استفاده از این عبارت، بازیابی کند. می توان گفت که عبارت بازیابی کلید اصلی یک کیف پول است. برای مثال، اگر کاربر کیف پول سخت افزاری خود را گم کند یا کیف پول نرم افزاری خود را از کامپیوتر پاک کند، می تواند با استفاده از عبارت بازیابی به راحتی یک کیف پول جدید ایجاد کند و به ارزهای رمزنگاری خود دسترسی داشته باشد.
کیف پول سخت افزاری چیست؟
بررسی اجمالی کیف پول های نرم افزاری؛ راهی آسان برای ذخیره ارز

عبارت بازیابی چگونه ایجاد می شود؟

یک عبارت بازیابی ممکن است گیج کننده به نظر برسد و شاید این سوال برایتان پیش آید که این عبارت چه شکلی است و چگونه ایجاد می شود. عبارت بازیابی توسط کیف پول ایجاد می شود و کاربر در ایجاد آن هیچ دخالتی ندارد.

کلمات عبارت بازیابی از یک لیست 2048 کلمه ای گرفته می شوند. این عبارت از یک رشته طولانی تشکیل شده که شامل گروهی از لغات انتخاب شده به صورت تصادفی است.

کلمات عبارت بازیابی ساده هستند تا کاربر بتواند آنها را به راحتی به خاطر بسپارد. عبارت بازیابی شامل 12 تا 24 کلمه مانند “energy”، “road” یا “open” است. برای جلوگیری از خطا، کلمات انتخاب شده به صورت تصادفی شامل جفت هایی مانند “man” و “men” نمی شوند. پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP-39) در سال 2013 با معرفی این نوع عبارت، استانداردی برای کیف پول های قطعی (deterministic) ایجاد کرد. قطعی به این معنی است که کلیدها و آدرس‌ها همیشه در هر زمان به یک شکل تولید می‌شوند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

یک عبارت بازیابی تمام کلیدهای خصوصی مرتبط با کیف پول قطعی را کنترل می کند. پیشنهاد BIP-39 کیف پول های اصلی را با  یکدیگر سازگار می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا عبارت بازیابی خود را در صورت گم شدن یا تغییر کیف پول، در یک کیف پول جدید سازگار با BIP-39 وارد کنند و به وجوه خود دسترسی داشته باشند.
کلید خصوصی(Private Key) چیست؟

تفاوت عبارت بازیابی با کلید خصوصی چیست؟

عبارت بازیابی یک رمز عبور برای بازیابی کیف پول ارز رمزنگاری است. در صورتی که کاربر رمز عبور کیف پول خود را فراموش کند، می تواند با استفاده از این عبارت آن را بازیابی کند. از طرف دیگر، یک کلید خصوصی به یک آدرس بلاک چین اشاره دارد و تراکنش ها را ایمن می کند. یک کلید خصوصی برای تراکنش های ارز رمزنگاری با اثبات مالکیت استفاده می شود.
بلاک چین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

به طور خلاصه، عبارت بازیابی کلید اصلی تمام حساب های ارز رمزنگاری کاربر است. کاربر با استفاده از این کلمات می تواند به تمام کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف اصلی دسترسی پیدا کند. هدف این است که کاربر کنترل کامل بر دارایی های خود داشته باشد. این عبارت به کاربر این امکان را می دهد تا همچنان به دارایی های خود در بلاک چین دسترسی داشته باشد، حتی اگر کیف پول سخت افزاری وی آسیب ببیند یا گم شود. اما یک عبارت بازیابی چگونه کار می کند؟

به زبان ساده، کاربران می توانند از هر کیف پولی که انتخاب می کنند، به حساب های ارز رمزنگاری خود دسترسی داشته باشند. این مانند داشتن یک شارژر برای هر نوع گوشی است. اگر هر کیف پول نیاز به فرمت عبارت بازیابی متفاوت داشته باشد، موجب سردرگمی کاربر می شود. این بدان معناست که دارایی های رمزنگاری کاربر کاملا به نوع عبارتی بازیابی که استفاده می کند بستگی دارد و هیچ کنترلی بر آنها ندارد.

آیا هکر می تواند عبارت بازیابی را هک کند؟

سارقان و هکرها در بازار ارز رمزنگاری به طور دائم در پی سرقت ارزهای رمزنگاری کاربران هستند. بدترین کابوس برای یک دارنده ارز رمزنگاری، ورود هکر به کیف پول است. همانطور که در بالا گفته شد، عبارت بازیابی کلید اصلی برای دسترسی به کیف پول ارزهای رمزنگاری است؛ به این معنی که اگر هکرها آن را در اختیار داشته باشند، می توانند وارد کیف پول شوند و وجوه آن را سرقت کنند.

اما وجود تعداد زیادی لغت در یک عبارت بازیابی، هک کردن را آن دشوار می کند. برای دسترسی به این عبارت، فیشینگ روش اصلی مورد استفاده توسط هکرها است. یکی از روش هایی که هکرها برای دستیابی به عبارت بازیابی استفاده می کنند، ارسال ایمیل هایی است که در آنها تظاهر به پشتیبانی مشتری می کنند و از کاربر درخواست عبارت بازیابی یا کلید خصوصی می کنند.

هنگامی که هکر عبارت بازیابی را از کاربر می گیرد، وارد کیف پول وی می شود و تمام وجوه آن را سرقت می کند. همیشه توصیه می شود که عبارت بازیابی خود را در جای امن نگهداری کنید و هرگز آن را در اختیار دیگران قرار ندهید. توجه داشته باشید که تیم پشتیبان کیف پول هرگز عبارت بازیابی را از کاربر درخواست نمی کند. اگر کسی از شما این عبارت را درخواست کرد، مطمئن باشید که هکر است و به درخواستش پاسخ ندهید.

اگر کاربر عبارت بازیابی را گم کند، چه اتفاقی می افتد؟

از دست دادن یک عبارت بازیابی بدترین سناریو برای دارنده کیف پول است. در صورت گم شدن یا فراموش کردن این عبارت، نمی توان کیف پول را بازیابی کرد.

دادن عبارت بازیابی خود به دیگران یا وارد کردن آن در یک وب سایت کار عاقلانه ای نیست، چون با این کار ممکن است تمام دارایی های رمزنگاری ذخیره شده در کیف پول خود را از دست بدهید. همچنین، اجتناب از نوشتن آن در مکان هایی که در معرض دید هستند (مانند یخچال) می تواند از شما در برابر سرقت محافظت کند.

بهترین راه برای جلوگیری از گم شدن عبارت بازیابی، یادداشت برداری از روی آن و نگه داشتن آن در یک مکان امن (مانند گاوصندوق) است. علاوه براین، این عبارت را در جایی نگه دارید که هیچ عنصری (آب، آتش و غیره) نتواند آن را از بین ببرد. در هنگام یادداشت برداری حتما به این نکته توجه داشته باشید که باید لغات را به همان ترتیب ارائه شده توسط کیف پول بنویسید، در غیر این صورت نمی توانید کیف پول خود را بعدا بازیابی کنید. بهتر است که از این عبارت چند نسخه تهیه نموده و در جاهای مختلف نگهداری کنید.

آیا کسی می تواند عبارت بازیابی را حدس بزند؟ عبارت بازیابی به صورت تصادفی تولید می شود. حتی کاربر ارز رمزنگاری نمی داند که از چه ترکیب لغتی برای تولید این عبارت استفاده می شود. با توجه به ویژگی تصادفی بودن لغات یک عبارت بازیابی، حدس زدن آن دشوار است. نکته دیگری که حدس زدن عبارت بازیابی را دشوار می کند، این است که این عبارت از 12 تا 24 کلمه تشکیل شده و هیچ شانسی برای دستیابی به لغات صحیح وجود ندارد.
بدترین مکان ها برای ذخیره و نگهداری عبارت بازیابی کیف پول

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.