در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بدترین مکان ها برای ذخیره و نگهداری عبارت بازیابی کیف پول

0 656

بهترین و بدترین مکان ها برای ایمن نگه داشتن عبارت بازیابی کیف پول ارز رمزنگاری چیست؟ در زیر فرش، تشک وکمد یا ذخیره کردن آن در داخل موبایل و کامپیوتر. عبارت بازیابی کلید باز کردن قفل کیف پول است، بنابراین باید در جایی امن ذخیره شود که نه گم شود و نه هکرها به آن دسترسی داشته باشند.

مواجه شدن بیت کوین و ارزهای رمزنگاری با بازار نزولی را نمی توان انکار کرد. سقوط شبکه ترا مانند یک بیماری واگیردار به دیگر شرکت های معتبر ارز رمزنگاری سرایت کرد و برخی از آنها ورشکسته شدند، این باعث شد تا بسیاری از حامیان حاکمیت شخصی شعار دهند :” در اختیار نداشتن کلیدهای خود برابر است با از دست دادن دارایی های رمزنگاری خود”.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

در واقع، تقریبا روزی نیست که در آن یک وام دهنده ارز رمزنگاری “معتبر” برداشت کاربران را متوقف نکند. بیشتر پلتفرم های وام دهی، از جمله شرکت وام دهی ارز رمزنگاری Vauld در سنگاپور،صرافی Zipmex  با 200000 کاربر در تایلند و پلتفرم معروف سلسیوس، به سرنوشت مشابهی دچار شده اند و برداشت های کاربران را متوقف کرده اند. این اتفاقات ناگوار در سال 2022 موجی از نگرانی ها را در بین کاربران ارز رمزنگاری به وجود آورده اند.

این اتفاقات دردناک به ما یادآوری می کنند که از کلیدهای خود مراقبت کنیم و مطمئن شویم که آنها را در جایی امن ذخیره کرده ایم. بنابراین، در حالی که قیمت ارزهای رمزنگاری کاهش یافته و اعتماد به صرافی های ارز رمزنگاری به پایین ترین حد خود رسیده است، زمان آن فرا رسیده تا امنیت دارایی های ارز رمزنگاری خود را بالا ببریم.

عبارت بازیابی محافظ دارایی های ارز رمزنگاری

عبارت بازیابی که گاهی اوقات کلید خصوصی نامیده می شود، از 12 یا 24 کلمه تشکیل شده است. یک کیف پول سخت افزاری (یا کیف پول سرد) حاوی این کلیدها راهی آسان برای ارسال وجوه یا “امضای” تراکنش ارائه می دهد.
کلید خصوصی(Private Key) چیست؟
کیف پول سخت افزاری چیست؟

همانطور که الکس گلادشتاین، فعال حقوق بشر، اغلب بیان می کند، با محافظت صحیح از یک عبارت بازیابی می توان دارایی های رمزنگاری را ایمن نگه داشت. برای مثال، اگر یک سارق کیف پول سخت افزاری را سرقت کند، ولی عبارت بازیابی آن را نداشته باشد، مشکل خاصی برای وجوه کاربر پیش نمی آید. کاربر می تواند عبارت بازیابی خود را در یک کیف پول جدید استفاده کند. اگر یک دولت کاربر را مجبور به فرار از کشور کند، کاربر در هر نقطه از جهان می تواند با استفاده از عبارت 12 یا 24 کلمه ای به وجوه خود دسترسی داشته باشد.

پیتر شیف یک بار عبارت بازیابی خود را به خاطر پین کد به هم ریخت و در نتیجه دسترسی به کیف پول خود را از دست داد. این اولین اشتباهی (یعنی به هم ریختن عبارت بازیابی) است که باید از آن اجتناب کرد. همیشه، این عبارت را به همان ترتیب ارائه شده یادداشت کنید و ترتیب آن را به هیچ وجه به هم نزنید.

نمونه هایی از ذخیره ناامن عبارت بازیابی

هدر مورگان و ایلیا لیخنشتاین (دو مجرم سایبری) پس از سرقت بیت کوین از بیتفینکس و انتقال آنها به کیف پول، عبارت بازیابی را در حساب ذخیره سازی ابری خود ذخیره کردند. اما اف بی آی توانست رمز عبور iCloud آنها را بشکند و به بیش از 4 میلیارد دلار بیت کوین ( با احتساب قیمت در تاریخ 16 فوریه 2022) دسترسی پیدا کند. پس نتیجه می گیریم که هرگز نباید عبارت بازیابی خود را در اینترنت ذخیره کنید. این بدان معناست که عبارت خود را در نرم افزار اورنوت (Evernote) در یک ایمیل پیش نویس یا حتی در یک توییت کم تعامل ذخیره نکنید.

همچنین، هرگز نباید عبارت بازیابی را در موبایل تایپ کرد. چون همانطور که یکی از کاربران ردیت متوجه شد، پیش بینی متن گوشی هوشمند می تواند یک عبارت بازیابی را حدس بزند. ویژگی پیش بینی متن، اگرچه گاهی اوقات برای املا یا شکلک ها مفید است، اما در مورد محافظت از ثروت شخص نتیجه معکوس دارد.

اگرچه مناسب به نظر می رسد، اما یخچال مکان مناسبی برای حفظ عبارت بازیابی نیست. یکی از علاقه مندان به بیت کوین در پاسخ به این سوال که ” عجیب ترین مکان برای ذخیره عبارت بازیابی کجاست؟” گفت یخچال، اما توضیح نداد که آیا آن را باید در داخل یخچال نگهداری کرد یا بالای آن. اتفاقا، قبلا یکی از طرفداران توکن های غیر مثلی (NFT)، عبارت بازیابی خود را در یخچال نگهداری کرده است.

کریستینا لوکرزیا کورنیر، سردبیر کوین تلگراف، می گوید که بدترین مکان برای ذخیره عبارت بازیابی، حافظه بد است. در واقع، برخلاف تاریخ های نبردهای مهم، کلید ماشین یا نام خویشاوندان، یک عبارت بازیابی را باید عمیق و با حواس جمع به خاطر سپرد.

از جمله روش های خلاقانه تر و در عین حال جامع تر حافظه، به خاطر سپردن “صفحات، خطوط و لغات از کتاب های مورد علاقه است. یک طرفدار بیت کوین عبارت بازیابی خود را از بین لغات صفحات 100 تا 112 کتاب هری پاتر انتخاب کرده بود. هری پاتر 8 کتاب دارد و کسی نمی تواند حدس بزند که این شخص عبارت را در کدام کتاب هری پاتر ذخیره کرده است.

ذخیره کردن عبارت بازیابی در جای امن

اما، کارشناسان درباره عبارت بازیابی چه می گویند؟ کریس بروکس، بنیانگذار Crypto Asset Recovery، براساس تجربه خود گفت که خطای انسانی می تواند موجب از دست دادن ثروت شود. مردم به جای نگران بودن در مورد حمله هکرها یا کلاهبرداران، باید بیشتر نگران ذخیره عبارت اولیه یا کلیدهای خصوصی خود در کیف پول های کاغذی باشند که امکان دارد به اشتباه دور ریخته شوند. ممکن است به یک آپارتمان جدید نقل مکان کنید و در حین انتقال رمزعبور و عبارت بازیابی خود را گم کنید. بنابراین، برای محافظت از عبارت بازیابی خود می توانید یک گاو صندوق بخرید یا یک جعبه چوبی کوچک بسازید و آن را در آنجا نگهداری کنید.
چطور یک کیف پول کاغذی بیت کوین بسازیم و از آن استفاده کنیم

اگر شما اسناد مهم و رمزهای عبور خود را در گاوصندوق یا جعبه چوبی بگذارید، همیشه به آنها دسترسی خواهید داشت و در زمان خانه تکانی، جا به جا کردن وسایل و نقل مکان به خانه ای دیگر، آنها را دور نمی ریزید. البته، اگر سارقی وارد خانه شود و جعبه حاوی اسناد مهم را سرقت کند، دسترسی به عبارت بازیابی خود را از دست خواهید داد. بنابراین، بهتر است که از عبارت بازیابی چند نسخه تهیه کنید و هر کدام را در یک جای امن نگهداری کنید.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.