در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تثبیت قیمت بیت کوین زیر سطح 10000 دلار؛ اقدام بعدی چیست؟

1 1,104

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ در زیر سطح 10000 دلار نگه داشته شده است و روندهای صعودی و نزولی تلاش می کنند تا کنترل حرکت را بدست گیرند.

با پایان یافتن هاوینگ، گزافه پردازی و فومو (ترس از دست دادن بازار) به تدریج از بین می روند. قیمت بیت کوین قبل از این رویداد تا حدود سطح 10000 دلار افزایش یافت، ولی 15 درصد کاهش پیدا کرد. در حالی که بسیاری پیش بینی کرده بودند که قیمت این ارز بعد از هاوینگ کاهش می یابد، اما این اتفاق رخ نداد و قیمت از سطح 8400 دلار به 10000 دلار رسید. 

افزایش قیمت بیت کوین به سطح 10000 دلار برای بسته شدن شکاف CME

قیمت بیت کوین با 2000 دلار کاهش، قبل از هاوینگ به سطح 8400 دلار رسید و این باعث ایجاد شکاف CME در آخر هفته شد. پیش بینی بسیاری از معامله گران کاهش قیمت بعد از هاوینگ بود که عکس این رخ داد.

نمودار یک روزه قراردادهای آتی بیت کوین در CME
نمودار یک روزه قراردادهای آتی بیت کوین در CME

قیمت این ارز پس از هاوینگ افزایش یافت که بلافاصله منجر به بسته شدن شکاف CME در سطح 10000 دلار شد. این شکاف با مشخص کردن سقف روند صعودی بعد از هاوینگ منطقه معینی را برای بازارها تعیین کرده است.

نمودار یک روزه قیمت بیت کوین
نمودار یک روزه قیمت بیت کوین

سطح های حمایت بین 8250 تا 8500 دلار ایجاد شدند. شمع های روزانه در بالای سطح 8500 دلار بسته شدند و این نشان می دهد که قطعا علاقه به این منطقه وجود دارد. سطح های مقاومت بین 9800 تا 10100 دلار هستند، ولی قیمت بیت کوین موفق به شکستن آنها نشد. همه چیز در بین این سطوح می تواند منطقه معاملاتی بعدی را تعیین کند. ضمن این که گزافه پردازی ها بعد ازهاوینگ در حال تمام شدن هستند و می توان انتظار کاهش نوسانات قیمت را نیز داشت.

شاخص نوسان بیت کوین
شاخص نوسان بیت کوین

اخیرا شاخص نوسان، سطح بالایی از نوسانات قیمت بیت کوین را نشان داد. این نمودار همچنین نوسانات قابل توجه قیمت در نزول شدید ماه مارس را ارائه کرد. نوسانات اخیر مانند نوسانات حین افزایش قیمت در اکتبر سال 2019 بودند. اخبار مربوط به چین منجر به این افزایش از سطح 7300 دلار به 10500 دلار شد.

معمولا، این چنین نوساناتی به تدریج از بین می روند و قیمت ثبات پیدا می کند. این منطقی است، چون قیمت قبل از هرگونه افزایش به سطح های بالاتر نیاز به تثبیت شدن دارد.

تثبیت قیمت بیت کوین مانند پساهاوینگ 2016

هاوینگ 2016 شباهت های زیادی با هاوینگ امسال دارد. شایان ذکر است که آخرین هاوینگ در بازار متفاوتی رخ داده و تفاوت هایی نیز با رویداد سال جاری دارد. با این حال، بازارها به دلیل روانشناسی بازار و انسان در چرخه های مشابه حرکت می کنند.

نمودار یک روزه قیمت بیت کوین
نمودار یک روزه قیمت بیت کوین

تشابه هاوینگ سال 2016 با امسال در چیست؟

هاوینگ سال 2016 منجر به افزایش قیمت از سطح 425 دلار به سطح 780 دلار شد و قبل از این رویداد 30 درصد کاهش یافت. این حرکت کاملا شبیه به رویداد امسال است. قیمت بیت کوین از سطح 7700 دلار عبور کرد و باعث افزایش قیمت به سطح 10000 دلار و فروش ارزان و یکجا در بازار آلت کوین ها شد.

البته، چند روز قبل از هاوینگ قیمت کاهش یافت در حالی که در زمان این رویداد شاهد نوسانات پایین بودیم. این روند شبیه به هاوینگ سال 2016 بود. همان طور که نمودارها نشان می دهند، در آن زمان قیمت تقریبا یک ماه پس از هاوینگ در داخل یک منطقه تثبیت شد.

ارزش کل بازار، میانگین متحرک 100 و 200 روزه را حفظ کرده است

به خاطر دارید که بیت کوین چگونه در سال 2018 در سطح 6000 دلار تثبیت شد؟ قیمت بیت کوین در حال حاضر 58 درصد افزایش یافته و ارزش کل بازار دقیقا بالاتر از سطح حمایت سال 2018 است. 

این یک فرصت خوب برای آلت کوین ها است. با پایان یافتن بحث ها پیرامون هاوینگ، آلت کوین ها به احتمال زیاد از روند افزایشی قیمت بیت کوین پیروی خواهند کرد. استفاده از سطوح حمایت میانگین متحرک های 100 و 200 روزه در اینجا مهم هستند. 

نمودار یک روزه ارزش کل بازار
نمودار یک روزه ارزش کل بازار

تا زمانی که ارزش کل بازار در سطح های حمایت این دو میانگین متحرک باقی بماند، به احتمال زیاد افزایش های بیشتری را شاهد خواهد بود. بنابراین ارزش کل بازار باید سطح حمایت 225 میلیارد دلار را حفظ کند. اگر این اتفاق رخ دهد، هدف های بعدی 300 تا 325 میلیارد دلار خواهند بود. در صورت شکستن این سطوح، سطح مقاومت بعدی در 360 و 425 میلیارد دلار خواهد بود.

سناریوی روند صعودی قیمت بیت کوین

آیا بیت کوین می تواند  این منطقه را بشکند؟ قطعا می تواند. نمودار زیر بیانگر ادامه روند صعودی قیمت است و در حال حاضر روند نزولی بعید به نظر می رسد.

نمودار سناریوی روند صعودی قیمت بیت کوین
نمودار سناریوی روند صعودی قیمت بیت کوین

برای ادامه روند صعودی، قیمت بیت کوین باید سطح حمایت 9000 تا 9100 دلار را حفظ کند. اگر این اتفاق رخ دهد و بیت کوین بتواند چند بار دیگر سطح مقاومت را تست کند،  این سطح مقاومت ضعیف تر خواهد شد.

هرچه یک سطح بیشتر تست شود، ضعیف تر می شود. بنابراین، اگر قیمت بیت کوین به سمت سطح مقاومت افزایش یابد، می توان شاهد ادامه افزایش قیمت به بالای سطح 10100 دلار، یعنی 11400 و 11600 بود.

سناریوی روند نزولی قیمت بیت کوین

سناریوی نزولی واقعا نزولی نیست. این یک اصلاح قیمت سالم در داخل یک ساختار صعودی است. البته، می توان آن را در کوتاه مدت یک روند نزولی به حساب آورد.

نمودار سناریوی روند نزولی قیمت بیت کوین
نمودار سناریوی روند نزولی قیمت بیت کوین

احتمالا، قیمت بیت کوین به سطح 9800 دلار تا 10100 دلار افزایش خواهد یافت، اما دوباره در این منطقه با اصلاح قیمت روبرو خواهد شد. در صورت بروز چنین حرکتی، می توان انتظار اصلاح قیمت به سمت سطح های حمایت 8250 تا 8500 دلار را داشت. این نشانه بدی نیست و می توان آن را یک اصلاح سالم تعبیر کرد.

به طور کلی احتمال وقوع سناریوی نزولی بیشتر از ادامه روند صعودی است، چون هاوینگ به پایان رسیده و بازار دوباره به حالت تعادل خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok