در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کاهش 36 درصدی نرخ هش بیت کوین پس از هاوینگ نشانه چیست؟

0 1,232

هاوینگ بیت کوین در هفته گذشته رخ داد و به پایان رسید. همان طور که پیش بینی می شد، با کاهش درآمدی که هر هاوینگ با خود به همراه دارد، تعداد استخراج کنندگان به سرعت در حال کاهش یافتن است.

ماتی گرینزپن، تحلیلگر بازار ارز رمزنگاری و موسس کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics)، خاطر نشان کرد که نرخ هش بیت کوین بعد از هاوینگ 36 درصد کاهش یافته است. او اظهار داشت که این کاهش هنوز مطابق با پیش بینی های وی است.

بازیابی نرخ هش

نرخ هش پس از هاوینگ به 85 اگزاهش در ثانیه کاهش یافت، ولی امروز افزایش داشت. در حال حاضر، نرخ هش بیت کوین 150 اگزاهش در ثانیه است. آخرین باری که نرخ هش به 83 اگزاهش در ثانیه رسید، دقیقا کمتر از دو ماه قبل و زمان کاهش قیمت بیت کوین به سطح 3900 دلار، بود. فروش سهام در وال استریت به خاطر ترس از کروناویروس منجر به این کاهش قیمت شد.

نرخ هش بیت کوین
نرخ هش بیت کوین

با این وجود، کاهش پاداش بلاک پس از هاوینگ به معنای کاهش سود استخراج کنندگان است. بنابراین، این کاهش در مدل استخراج بیت کوین منجر به توقف عملیات توسط استخراج کنندگانی می شود که سود آوری ندارند.

نمودار زیر از blockchain.com نشان می دهد که درآمد استخراج کنندگان بعد از هاوینگ به 7.8 میلیون دلار کاهش یافته است. دقیقا مانند نرخ هش، آخرین باری که درآمد استخراج کنندگان به این میزان کاهش یافت، زمانی بود که فروش سهام در وال استریت بقیه بازارها را وحشت زده کرد.

درآمد استخراج کنندگان
درآمد استخراج کنندگان

خروج استخراج کنندگانی که سودآوری ندارند

بیشترین هزینه های استخراج کنندگان مربوط به برق بوده و بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. اما استخراج کنندگانی که سود آوری ندارند به استفاده از ریگ های استخراج قدیمی روی می آورند که به سادگی نمی توانند با تجهیزات جدید رقابت کنند.

برای مثال، S19 Pro شرکت بیت مین دارای نرخ هش 110 تراهش در ثانیه است، در حالی که مدل قدیمی S9 تنها 13.5 تراهش در ثانیه است. این نشان می دهد که اختلاف قابل توجهی بین نرخ هش های این دو دستگاه وجود دارد.

 با این کار، مشارکت برای حل معمای ریاضی برای آن دسته از کسانی که از تجهیزات قدیمی برای استخراج استفاده می کنند یا هزینه برق آنها بالاتر از متوسط صنعت است، سودآوری زیادی ندارد.

در هر صورت به یک نتیجه مشابه می رسیم و آن خروج استخراج کنندگان است. حتی اگر این خروج به طور موقت و تا زمان تنظیم کاهش سختی استخراج رخ دهد، می تواند عملیات استخراج را یک بار دیگر سودآور کند.

ناهنجاری قیمت بیت کوین

در پست وبلاگ صرافی اوککس ” پویایی نرخ هش و قیمت بیت کوین” درج شده است و چنین نتیجه می شود:

با افزایش قیمت بیت کوین، نرخ هش افزایش می یابد؛ با کاهش قیمت، نرخ هش نیز کاهش پیدا می کند. 

اگرچه نرخ هش به خاطر خروج استخراج کنندگان از شبکه کاهش یافته، قیمت بیت کوین تاکنون از این کاهش پیروی نکرده است. برخلاف انتظارات، قیمت این ارز برتر بعد از هاوینگ 16 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در حدود  10000 دلار رسید.

برخی می گویند که باقی ماندن استخراج کنندگان دارای راندمان برای قیمت بیت کوین خوب است، زیرا آنها از عهده نگهداری بیت کوین بر می آیند و بازار را با عرضه زیاد اشباع نمی کنند.

اما سایر افراد به ناهنجاری بین نرخ هش و قیمت توجه دارند. با پیش بینی موج دوم روند نزولی در بازارهای سهام، در هفته های آتی باید زیاد احتیاط کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.