در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نرخ هش یا قدرت هش بیت کوین چیست؟

2 14,231

اگر تازه وارد دنیای ارزهای رمزنگاری شده اید، احتمالا بارها کلمه نرخ هش بیت کوین را شنیده اید. این که مثلا نرخ هش بیت کوین افزایش و یا کاهش یافته است. شاید بخواهید معنای آن را بدانید.

میزان یا قدرت هش یک چیز بسیار حیاتی و وابسته به شبکه بیت کوین است که سعی می شود در اینجا بیشتر در مورد آن توضیح دهیم.

اما قبل از هرچیز لازم است که معنای واقعی قدرت یا نرخ هش درک و فهمیده شود. به این ترتیب از اهمیت نرخ هش مطلع خواهید شد.

نکته: قدرت هش برای ارزهای رمزنگاری استفاده می شود که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند. در اینجا از بیت کوین به عنوان مثال استفاده می کنیم.

نرخ هش یا قدرت هش چیست؟

نرخ یا قدرت هش واحد اندازه گیری معیار مقدار قدرتی است که شبکه بیت کوین برای داشتن عملکرد مداوم، مصرف می کند. منظور از عملکرد مداوم این است که چقدر قدرت هش برای تولید و پیدا کردن بلاک ها در زمان معمول 10 دقیقه مصرف می شود.

شبکه بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کند، زیرا برای حل بلاک ها باید به طور مداوم محاسبات سنگین ریاضی انجام شود. این محاسبات در حقیقت برای پیدا کردن پاسخ یک معمای ریاضی(بلاک) است که یک استخراج کننده نمی تواند بدون انجام محاسبات ریاضی زیاد پاسخ آن را حدس بزند.

هر بلاک دارای یک هدر یا سرصفحه منحصر به فرد است و هر بلاک توسط هش هدر بلاک شناسایی می شود. برای موفقیت در استخراج یک بلاک، لازم است که استخراج کننده هش هدر بلاک را به گونه ای تنظیم کند که کمتر یا برابر هدف باشد.

هدف در حال حاضر این است که هش SHA-256 از هدر یک بلاک باید یک رشته الفبایی عددی 256 بیتی باشد و باید با 18 صفر شروع شود. سختی هدف در هر 2016 بلاک تغییر می کند.

استخراج کنندگان به این هش خاص یا هدف از طریق تغییر بخش کوچکی از هدر بلاک، که nonce نامیده می شود، دست می یابند. یک nonce همیشه با 0 شروع می شود و هر بار برای هدف یا هش خواسته شده تغییر می کند. از آنجا که تغییر nonce از طریق صحیح و خطا انجام می شود، شانس پیدا کردن این هش خاص یا هدف که با تعداد زیادی صفر شروع می شود، خیلی کم است. بنابراین استخراج کننده برای پیدا کردن این تغییر ایجاد شده در nonce باید تلاش زیادی را انجام دهد.

این تعداد تلاش یا حدس هش در هر ثانیه، نرخ هش یا قدرت هش نام دارد. این قدرت هش یا تلاش برای حدس، توسط استخراج کنندگانی که بلاک های بیت کوین را استخراج می کنند، ایجاد می شود. این فرایند استخراج بیت کوین نامیده می شود.

نرخ هش چگونه اندازه گیری می شود و واحد آن چیست؟

نرخ هش همانطور که گفته شد واحد اندازه گیری تعداد هش یا حدس در هر ثانیه است(h/s). در اینجا به واحدهای معمول که استفاده می شوند اشاره می کنیم.

 • یک کیلو هش در ثانیه(kH/s) برابر 1000 هش در هر ثانیه است.
 • یک مگا هش در ثانیه(MH/s) برابر یک میلیون هش در ثانیه است.
 • یک گیگا هش در ثانیه(GH/s) برابر یک میلیارد هش در ثانیه است.
 • یک ترا هش در ثانیه(TH/s) برابر یک تریلیون هش در ثانیه است.

نرخ هش شبکه بیت کوین و توزیع آن چگونه است؟

در شکل زیر توزیع نرخ هش نشان داده شده است:

نرخ هش بیت کوین در حال حاضر به حدود 50 اگزاهش در ثانیه رسیده است و با پیوستن هر چه بیشتر استخراج کنندگان سختی آن افزایش می یابد:

نرخ هش، پاداش استخراج و سختی

نرخ هش، پاداش استخراج و سختی یا دشواری شبکه بسیار به هم وابسته هستند. هر زمان که سختی شبکه بیت کوین افزایش یابد، لازم است که نرخ هش برای استخراج یا پیدا کردن بلاک ها و کسب پاداش 6.25 بیت کوینی بعلاوه کارمزد تراکنش، افزایش یابد.

جالب است که بدانید سختی شبکه بیت کوین افزایش می یابد. زیرا با افزایش تعداد استخراج کنندگان در شبکه، باید قدرت هش افزایش یابد. یعنی حدس های بیشتری در هر ثانیه باید انجام شود.

این همبستگی در پروتکل بیت کوین به صورت خودکار اعمال می شود. به طوری که میانگین زمان استخراج 10 دقیقه ای بلاک ثابت باقی بماند.

ممکن است پس از خواندن این مطلب بخواهید با استفاده از قدرت هش خود، بیت کوین را استخراج کنید. اما لازم است که بدانید این امر بسیار پرهزینه و با مصرف انرژی بالاست و همه نمی توانند این کار را انجام دهند. برای این کار لازم است سخت افزارهای گران قیمتی را خریداری کنید، پول برق زیادی پرداخت نمایید و نیز نیازمند داشتن دانش کامل در این زمینه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. حمیدرضا می گوید

  سلام بسیار ممنون

 2. محسن نامی می گوید

  Whatsminer M3X
  سلام قصد مقایسه این دستگاه برای استخراج ارز لایت کوین را دارم قدرت اعلامی آن12.5ترا هش مصرف 2050 وات در چند ماشین حساب آنلاین عدد عجیبی برا آن در یک ماه اعلام میکند
  نکته همه ی آنها نیز یک چیز مشترک است در هنگام تبدیل فقط واحد هش را بر مبنای مگاهش براورد می کنند که من نیز عدد12000را درج می کنم آیا کارم درست است
  مثلا در سایت ehranminer.com در ماشین حسابش میتوانید مشاهده فرمایید
  ممنون میشم در اسرع وقت یاریم فرمایید