در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

مدیریت ریسک چیست؟ پنج استراتژی برای به حداقل رساندن ریسک پرتفوی

0 124

مدیریت ریسک بخش مهمی از سرمایه گذاری و معامله است. استراتژی های مدیریت ریسک می توانند به روش های مختلف ریسک کلی پرتفوی سرمایه گذار را کاهش دهند. برای مثال، سرمایه گذار می تواند روی دارایی های مختلف سرمایه گذاری کند، پوشش ریسک در برابر رویدادهای مالی داشته باشد یا از سفارشات حد ضرر و حد سود استفاده کند.
چگونه می توان حد سود و ضرر را محاسبه و از آنها در معاملات استفاده کرد

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک شامل پیش بینی و شناسایی ریسک های مرتبط با سرمایه گذاری برای به حداقل رساندن آنها است. سرمایه گذاران از استراتژی های مدیریت ریسک برای مدیریت ریسک پرتفوی خود استفاده می کنند. اولین گام مهم ارزیابی ریسک های رایج و سپس ایجاد استراتژی ها و برنامه های خود، حول آنها است.
مدیریت ریسک؛ هنر از دست ندادن تمام سرمایه

کاملا واضح است که سرمایه گذاران و معامله گران به دنبال به حداقل رساندن ریسک هستند. حتی اگر تحمل ریسک سرمایه گذار بالا باشد، باز هم به نوعی ریسک سرمایه گذاری خود را در مقابل بازده آن می سنجد. البته، این بیشتر مدیریت ریسک است تا انتخاب معاملات یا سرمایه گذاری های کم ریسک. مجموعه ابزارهای جامعی از استراتژی های مدیریت ریسک در دسترس است که بسیاری از آنها مناسب مبتدیان هستند.

استراتژی های مدیریت ریسک

استراتژی های مدیریت ریسک برنامه ها و اقدامات راهبردی هستند که معامله گران و سرمایه گذاران پس از شناسایی ریسک های سرمایه، از آنها استفاده می کنند. این استراتژی ها ریسک را کاهش می دهند و می توانند طیف وسیعی از فعالیت های مالی را در بر گیرند. گرفتن بیمه ضرر و زیان و تنوع بخشیدن به پرتفوی با سرمایه گذاری در دارایی های مختلف، نمونه هایی از این استراتژی ها هستند.علاوه بر شیوه های مدیریت ریسک فعال، مهم است که در مورد برنامه ریزی مدیریت ریسک کلی نیز بدانید. چهار استراتژی برنامه ریزی کلی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.
پرتفوی ارز رمزنگاری چیست؟ چگونه یک پرتفوی متعادل بسازیم؟

استراتژی های برنامه ریزی مدیریت ریسک

  • پذیرش: تصمیم به پذیرش ریسک سرمایه گذاری در دارایی، اما هزینه نکردن برای جلوگیری از آن، چون ضرر احتمالی آن مهم نیست.
  • انتقال: انتقال ریسک سرمایه گذاری به شخص ثالث با هزینه
  • اجتناب: عدم سرمایه گذاری در دارایی با ریسک بالقوه
  • کاهش: کاهش پیامدهای مالی یک سرمایه گذاری پر ریسک با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود. این می تواند سرمایه گذاری در همان طبقه دارایی یا حتی دیگر دارایی ها و صنایع باشد.

اهمیت مدیریت ریسک در بازار ارز رمزنگاری

بر کسی پوشیده نیست که ارز رمزنگاری (به عنوان یک کلاس دارایی) یکی از سرمایه گذاری های پر ریسک برای سرمایه گذاران معمولی است. قیمت ها در این بازار نوسانات زیادی دارند، پروژه ها ممکن است به طور ناگهانی سقوط کنند و درک فناوری پشت بلاک چین می تواند برای تازه واردان مشکل باشد. از آنجایی که تغییرات قیمتی در ارزهای رمزنگاری سریع رخ می دهند، لازم است که سرمایه گذاران برای کاهش ضررهای احتمالی خود از شیوه ها و استراتژی های صحیح مدیریت ریسک استفاده کنند. این یک گام مهم برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق و باتجربه است.

استراتژی شماره یک: در نظر گرفتن قانون 1%

قانون 1% یک استراتژی مدیریت ریسک است که طبق آن معامله گر نباید بیش از 1% کل سرمایه خود را به یک سرمایه گذاری یا معامله اختصاص دهد. اگر معامله گر 10000 دلار برای سرمایه گذاری دارد و می خواهد به قانون 1% پایبند باشد، چند راه برای این کار وجود دارد.

یکی این که معامله گر می تواند 10000 دلار بیت کوین بخرد و یک سفارش حد ضرر(stop-loss) یا حد توقف (stop-limit) برای  فروش در 9900 دلار ثبت کند. در اینجا، زیان خود را به 1 درصد از کل سرمایه گذاری (یعنی 100 دلار) کاهش می دهد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

همچنین، معامله گر می تواند 100 دلار اتریوم را بدون ثبت سفارش حد ضرر بخرد، در این صورت حتی اگر قیمت این ارز به صفر برسد، تنها 1 درصد از کل سرمایه خود را از دست خواهد داد. قانون 1 درصد بر اندازه سرمایه گذاری کاربر تاثیر نمی گذارد، بلکه بر میزان ریسک وی در یک سرمایه گذاری اشاره دارد.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

قانون 1 درصد به دلیل نوسانات بازار ارز رمزنگاری، بسیار ضروری است. چون معامله گران خیلی راحت حریص می شوند و برخی از آنها ممکن است مبلغ زیادی را در یک دارایی سرمایه گذاری کنند و حتی متحمل ضررهای سنگینی شوند.

استراتژی شماره 2: تعیین حد ضرر و حد سود

سفارش حد ضرر، سطح قیمتی از پیش تعیین شده ای برای دارایی است که موقعیت کاربر در آن بسته می شود. قیمت توقف پایین تر از نرخ بازار در زمان معامله تنظیم می شود و معامله گر با فعال کردن این استراتژی، از ضررهای سنگین خود در صورت کاهش ناگهانی قیمت، جلوگیری می کند. سفارش حد سود عکس حد ضرر است. معامله گر در حد سود سطحی را تعیین می کند که می خواهد در آن موقعیت خود را ببندد و سیو سود کند.

معامله گران از طریق سفارشات حد ضرر و حد سود می توانند ریسک خود را به دو روش مدیریت کنند. اول، این سفارشات را می توان از قبل تنظیم کرد که به طور خودکار انجام می شوند و نیازی نیست که 24 ساعته بازار را زیر نظر گرفت. در صورت تغییر قیمت، سفارش های از پیش تنظیم شده معامله گر تکمیل می شوند. این سفارشات به معامله گر این امکان را می دهد تا حدود واقعی را برای ضررها و سودهای خود تعیین کند.

بهتر است که سطوح حد ضرر و حد سود از قبل تعیین شوند. اگرچه ممکن است در نظر گرفتن سفارش های حد سود به عنوان بخشی از مدیریت ریسک عجیب باشد، نباید فراموش کرد که هر چه زمان سیو سود به تاخیر بیفتد، احتمال سقوط مجدد بازار و در نتیجه ضرر معامله گر بیشتر می شود.

استراتژی 3: متنوع سازی پرتفوی و پوشش ریسک

متنوع سازی پرتفوی یکی از محبوب ترین و اساسی ترین ابزارها برای کاهش ریسک کلی سرمایه گذاری است. در یک پرتفوی متنوع روی یک دارایی یا یک طبقه دارایی خیلی زیاد سرمایه گذاری نمی شود، بلکه سرمایه بین چندین دارایی تقسیم می شود و این کار ریسک زیان شدید از یک دارایی خاص را به حداقل می رساند. برای مثال، معامله گر ممکن است انواع مختلفی از ارزها و توکن ها را در کیف پول خود هولد کرده باشد و همچنین نقدینگی و وام ارائه دهد.

پوشش ریسک یک استراتژی تقریبا پیشرفته تر است که در آن معامله گر یک دارایی دیگر را می خرد تا سود خود را حفظ کند یا زیان خود را به حداقل برساند. دارایی هایی که معامله گر در آنها سرمایه گذاری می کند، معمولا همبستگی معکوس با یکدیگر دارند. متنوع سازی پرتفوی می تواند نوعی پوشش ریسک باشد، اما قراردادهای آتی محبوب ترین و شناخته شده ترین نمونه آن است.

قرارداد آتی و پوشش ریسک

قراردادهای آتی، قراردادهایی به منظور خرید یا فروش یک دارایی، در یک تاریخ معین در زمان آینده و با قیمتی معین هستند. هدف قراردادهای آتی صرفا کسب بیشترین سود نیست. این یک ابزار مدیریت ریسک است، که اغلب در بازار های مالی برای کاستن ریسک زیان های ناشی از تغییرات دارایی ها به کار گرفته می شود. برای مثال، معامله گر انتظار دارد که قیمت بیت کوین کاهش یابد، بنابراین تصمیم می گیرد از سرمایه خود در برابر این ریسک محافظت کند و یک قرارداد آتی با قیمت 20000 دلار و مدت سه ماه ایجاد می کند. اگر قیمت این ارز سه ماه بعد به 15000 دلار کاهش یابد، این معامله گر از موقعیت آتی خود سود خواهد برد.

لازم به ذکر است که قراردادهای آتی از نظر مالی تسویه می شوند و معامله گر مجبور نیست ارزها را به صورت فیزیکی تحویل دهد. در این صورت، طرف دیگر قرارداد به معامله گر 5000 دلار (مابه التفاوت بین قیمت اسپات و آتی) می پردازد و وی از سرمایه خود در برابر ریسک سقوط قیمت محافظت می کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، بازار ارز رمزنگاری نوسانات زیادی دارد. البته، در این نوع دارایی هنوز فرصت هایی برای متنوع سازی پرتفوی و استفاده از پوشش ریسک وجود دارد. متنوع سازی در بازار ارز رمزنگاری بسیار مهم تر از بازارهای مالی سنتی کم نوسان است.

استراتژی شماره 4: داشتن یک استراتژی خروج 

داشتن استراتژی خروج یک روش ساده اما موثر برای به حداقل رساندن زیان های سنگین است. معامله گر با پایبندی به برنامه معاملاتی خود می تواند در یک سطح از پیش تعیین شده سیو سود کند یا مانع ضرر بیشتر شود. اغلب اوقات، حتی زمانی که قیمت در حال کاهش است، معامله گر با وجود سودآوری تمایل به ادامه استراتژی خود دارد یا این که به یک ارز رمزنگاری بیش از حد اعتماد می کند. گرفتار شدن در دام هیاهو و تبلیغات، طرفداران متعصب یا یک جامعه تجاری نیز می تواند بر تصمیم گیری فرد تاثیر بگذارد.

یکی از روش های اجرای موفقیت آمیز استراتژی خروج، استفاده از سفارش های لیمیت (limit) است. معامله گر در این نوع سفارش می تواند یک سطح قیمتی را تعیین کند و به محض رسیدن قیمت به آن، سفارش به طور خودکار انجام می شود.
بررسی انواع سفارش‌ها در صرافی های رمزنگاری

استراتژی شماره 5: خودتان تحقیق کنید (DYOR)

“خودتان تحقیق کنید” یا “DYOR” یک استراتژی کاهش ریسک برای هر سرمایه گذاری است. در عصر اینترنت، افراد خیلی راحت می توانند تحقیقات شخصی خود را انجام دهند. معامله گر قبل از سرمایه گذاری در یک ارز رمزنگاری، توکن، پروژه یا هر دارایی دیگر، باید به دقت در مورد آن مطالعه کند. بررسی اطلاعات ضروری در مورد یک پروژه (مانند وایت پیپر، توکنومیک، تیم توسعه، نقشه راه، جامعه و سایر فاندامنتال های آن) اهمیت بسیار زیادی دارد.
وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

البته، اطلاعات نادرست به سرعت منتشر می شوند و هر کسی می تواند نظرات خود را به صورت آنلاین به گونه ای بیان کند که انگار واقعی هستند. معامله گر در زمان انجام تحقیقات باید به منبع منتشر کننده اطلاعات توجه کند. بازارگرمی کردن امری رایج در بازارهای مالی است و پروژه ها یا سرمایه گذاران می توانند اخبار نادرست، جانبدارانه یا تبلیغاتی را طوری منتشر کنند که گویی واقعی و درست هستند.
قبل از سرمایه گذاری بر روی یک ارز چه چیزهایی باید بررسی شوند

حرف آخر

با پنج استراتژی ذکر شده در بالا می توانید ریسک پرتفوی خود را به حداقل برسانید. حتی استفاده از روش های ساده ای که بیشتر حوزه ها را پوشش می دهد، به شما کمک می کند تا منطقی تر سرمایه گذاری کنید. همچنین، امکان ایجاد برنامه های مدیریت ریسک با استراتژی های پیشرفته تر و جامع تر وجود دارد.

منبع binance

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.