در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کاهش قیمت بیت کوین به زیر 40000 دلار در پی تصمیم فدرال رزرو

0 371

پس از اعلام برنامه فدرال رزرو برای افزایش دوبرابری نرخ بهره در سال 2023، بازارهای مالی کمی زودتر از انتظارات وارد مرحله اصلاح شدند. قیمت بیت کوین به سطح حمایت کلیدی خود نزدیک شد و شاخص‌های داو جونز و S&P 500 نیز کاهش جزئی داشتند.

 بیت کوین با از دست دادن سطح 40000 دلار، شاهد نشانه‌هایی از ضعیف شدن حرکت صعودی خود بود. با شکست به زیر این سطح، قیمت روند نزولی خود را تا سطح 38300 دلار ادامه داد. شاخص‌های داو جونز و S&P 500  نیز به ترتیب 0.77 و 0.54 درصد سقوط کردند.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که اقتصاددانان نگران افزایش تورم در ایالات متحده آمریکا هستند و جرومی پاول گفت که فدرال رزرو انتظار تورم خود را از 2.4 به 3.4 افزایش داده است. در حالی که پاول افزایش تورم را ” موقتی” توصیف کرد، قیمت‌های محصولات مصرفی در بالاترین سطح 13 ساله قرار دارند و تحلیل‌گران نگران تاثیر افزایش تورم بر بهبود اقتصادی در دوران پسا کووید 19 هستند.

پاول مستقیما به این موضوع اشاره نکرد که آیا فدرال رزرو خرید 120 میلیارد دلار اوراق قرضه ماهانه خود را کاهش خواهد داد یا خیر. اما تصمیم برای افزایش نرخ بهره در سال 2023 نشان می‌دهد که این برنامه خرید قبل از این سال کاهش‌هایی را خواهد داشت تا به حد متعادلی برسد.

آیا بیت کوین می‌تواند منطقه فعلی خود را حفظ کند؟

در 15 ژوئن، قیمت بیت کوین الگوی سروشانه معکوس خود را با موفقیت کامل کرد (نمودار 4 ساعته)، اما پس از رسیدن به سطح مقاومت 41350 دلار، موفق به ادامه حرکت خود به سمت هدف 45500 دلار نشد.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

در حالی که قیمت به زیر سطح 40000 دلار رسیده و نتوانسته این سطح را به حمایت تبدیل کند، تحلیل‌گران روند فعلی قیمت را چیزی جز گیر افتادن در یک منطقه محدود نمی‌دانند و ظاهرا رسیدن قیمت به سطح 38300 دلار، تست مجدد یک سطح حمایت پایین‌تر است.

قیمت بیت کوین باید در بالای میانگین متحرک 20 روزه (نزدیک به سطح 37000 دلار) باقی بماند تا بیشتر کاهش پیدا نکند و انتظار می‌رود که این سطح به عنوان سطح حمایت عمل کند.

صرافی
ورودی بیت کوین به تمام صرافی‌های ارز رمزنگاری

نکته قابل توجه، ورودی مداوم بیت کوین به صرافی‌های ارز رمزنگاری و افزایش خروجی استخراج کنندگان در چند روز گذشته است. داده‌های شرکت کریپتوکوانت نشان می‌دهند که ورودی بیت کوین به صرافی‌ها منجر به نزولی شدن روند قیمت آن می‌شود.

بیت کوین
خروجی بیت کوین تمام استخراج کنندگان

میانگین متحرک‌های 50 و 200 روزه در مسیر همگرایی قرار دارند و احتمالا ” صلیب نزولی” تشکیل خواهند داد. اما هر دو شاخص به آرامی حرکت می‌کنند؛ به این معنی که کاملا منعکس کننده حرکت لحظه ای قیمت نیستند. با این وجود، هر دو میانگین متحرک می‌توانند مقاومت قوی برای روندهای صعودی ایجاد کنند.

در صورت کاهش قیمت به زیر منطقه 37000 تا 36000 دلار، احتمال رسیدن آن به منطقه 35000 تا 31000 دلار افزایش خواهد یافت.

کاهش شدید نرخ هش شبکه بیت کوین

نرخ هش شبکه بیت کوین به پایین‌ترین سطح پس از نوامبر 2020 سقوط کرده که احتمالا بازتابی از نگرانی در مورد مصرف برق این شبکه و توقف استخراج این ارز رمزنگاری در چین است.

براساس داده‌های شرکت گلس نود، متوسط نرخ هش هفت روزه که در اواسط ماه مه به رکورد 180.6 میلیون اگزاهش در ثانیه رسیده بود، در  روز سه شنبه به 129.1 میلیون اگزاهش در ثانیه کاهش یافت. البته، هنوز بالاتر از 105.6 میلیون اگزاهش در ثانیه یک سال قبل است.

نرخ هش
کاهش نرخ هش

نرخ هش بالاتر به معنای اختصاص یافتن منابع بیشتر برای پردازش تراکنش‌ها و همچنین مقاومت بیشتر در برابر حملات است.

هفته گذشته، منطقه خودمختار سین کیانگ اویگور، منطقه خودمختار مغولستان داخلی و استان چینگهای در چین اعلام کردند که قصد دارند تمام یا بخشی از فعالیت‌های استخراج را متوقف کنند. استان یون‌نان اعلام کرد که فعالیت‌های غیرقانونی را متوقف می‌کند و مقامات استان سیچوان در حال مذاکره برای تعیین مقررات برای استخراج هستند.

طبق داده‌های MiningPoolStats، استخر 1THash مستقر در چین (یکی از 15 استخر بزرگ استخراج در جهان) تقریبا 70 درصد از نرخ هش خود را در هفته گذشته از دست داده است.

با این حال، برخی از تحلیل‌گران پیش بینی می‌کنند که با مهاجرت برخی استخراج کنندگان از چین به دیگر کشورها و مناطق دارای برق ارزان قیمت، نرخ هش دوباره افزایش خواهد یافت.

زک وول، مدیر محتوا در Compass Mining، نوشت:

اندازه و میزان کاهش اخیر با سایر کاهش‌های قبلی مطابقت دارد. پس از آن که دستگاه‌های استخراج به مناطق جدید منتقل شوند، نرخ هش بیت کوین روند افزایش خود را از سر خواهد گرفت.

منبع Cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.