در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

7 استراتژی برای معامله کردن در بازارهای نزولی و صعودی

0 7,718

بسیاری از تحلیلگران و همچنین معامله گران بازار معتقدند که زمستان ارز رمزنگاری به پایان رسیده و بهار آن شروع شده است. به گفته تریدر، آدریان زدونچیک (Adrian Zduńczyk)، بیت کوین در بازار نزولی به مدت 10 ماه متوالی بیش از 130 درصد افزایش نمی یابد. وی معتقد است که فاز اولیه بازار صعودی در ژانویه 2023 آغاز شده و بسیاری به اشتباه از آن به عنوان زمستان ارز رمزنگاری یا بازار نزولی یاد می کنند، در حالی که منظور آنها رشد کند است.
بازار صعودی (گاوی) و بازار نزولی (خرسی) چه هستند؟ چگونه می توان در این بازارها معامله کرد؟

برای بسیاری از معامله گران، درک محیط کلان برای ترسیم حرکت های کوتاه مدت ضروری است. این یکی از قدیمی ترین راه ها در معامله است: روند دوست شماست. در شرایطی که قیمت تمایل به بالا رفتن دارد، معامله گر ” متمایل به سمت موقعیت لانگ” می شود و ورود به موقعیت شورت وی را متحمل ضرر می کند و در بازار نزولی عکس این رخ می دهد.
موقعیت خرید (long) یا فروش (short) چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

برخی معامله‌گران هنوز از زمستان ارز رمزنگاری می‌ترسند

برخی از معامله گران از رویدادی که ممکن است یک بهار اررز رمزگاری باشد، استقبال کرده اند، در حالی که برخی دیگر هنوز از بازار نزولی می ترسند. کریستوفراینکس (Christopher Inks) که گروه تجاری تگزاس وست کپیتال را مدیریت می کند، می گوید که این برای معامله گران سخت است، ما انسان هستیم و احساساتی. به گفته اینکس، برای بسیاری از معامله گرانی که به کاهش قیمت ها در سال 2022 عادت کرده اند، درک رسیدن بازار به کف دشوار است. اینکس نیز مانند زدونچیک معتقد به بازار صعودی جدید است و قیمت ها از حدود یک سال پیش شروع به افزایش کرده اند.

برخی دیگر از معامله گران نسبت به جهت حرکت قیمت (صعودی یا نزولی) بی تفاوت هستند و وارد موقعیت شورت یا لانگ می شوند. از دیدگاه پاول لاسکارژوسکی (Paweł Łaskarzewski)، بازارهمیشه صعودی است. این معامله گر که صندوق سرمایه گذاری نوماد فولکروم (Nomad Fulcrum) را مدیریت می کند، می گوید که به جهت حرکت قیمت اهمیتی نمی دهد و بسته به احساسات از استراتژی های متفاوتی استفاده می کند و وارد موقعیت لانگ یا شورت می شود.

در این مطلب به 7 استراتژی می پردازیم که معامله گران در بازارهای مختلف از آنها استفاده می کنند. لازم به ذکر است که همه معامله گران به طور مشابه معامله نمی کنند، استراتژی های مشابهی ندارند یا بازار را از دریچه یکسان نمی بینند. اگر آنها این کار را می کردند، طبق تعریف، هیچ معامله ای وجود نداشت و هر خریدار به یک فروشنده نیاز دارد.
استراتژی معاملاتی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

در ضمن، هیچ یک از استراتژی های ذکر شده در این مطلب توصیه مالی نیستند. لطفا براساس مطالبی که در یک مقاله می خوانید، چیزی را خرید و فروش نکنید و خودتان در مورد آنها تحقیق کنید.

1. شکست بیشتر، سیگنال بیشتر، معامله بیشتر

برخی از معامله گران مجموعه ای از قوانین و سیگنال هایی دارند که برای ورود به معاملات از آنها استفاده می کنند و اغلب این سیگنال ها شکست های قیمت به بالای یک مقاومت یا حمایت مهم هستند. این سیگنال ها در بازارهای نزولی یا صعودی یکسان هستند، البته، سیگنال های فعلی بازار واضح تر از بازار نزولی سال 2022 شده اند.

آدریان زدونچیک که یک گروه معاملاتی به نام “آشیانه پرنده یا The Birb Nest” را مدیریت می کند، مجموعه ای از قوانین و سیگنال هایی دارد که برای ورود به موقعیت های معاملاتی استفاده می کند و بیشتر آنها شکست قیمت هستند. 

زدونچیک می گوید که اغلب معاملاتش با شکست مواجه می شوند، زیرا نرخ برد وی تنها 30 درصد است. این معامله گر با خنده می گوید که “من برای امرار معاش پول از دست می دهم”. اما او حد ضرر (حداکثر مقداری که می تواند برای هر معامله از دست بدهد) تعیین می کند و اجازه می دهد موقعیت های برنده اش به رشد خود ادامه دهند، بنابراین سود 30 درصد موقعیت های برنده او بیشتر از ضرر 70 درصد موقعیت بازنده است. این آمار در زمستان یا بهار ارز رمزنگاری یکسان است.

2. استراتژی moonbag یا برداشت سرمایه اولیه و باقی گذاشتن سود

این استراتژی شامل سرمایه گذاری در پروژه ای است که شروع به اوج گرفتن می کند، سپس معامله گر سیو سود کرده و سرمایه اولیه خود را برداشت می کند و باقیمانده آن را نگه می دارد. 

این استراتژی متعلق به وندی اُ (Wendy O)، از کارکنان سابق کوین دسک، است. اگر پروژه ای که وی در آن سرمایه گذاری کرده، شروع به اوج گرفتن کند، سیو سود می کند و سرمایه اولیه خود را برداشت می کند. هر آنچه باقی بماند، در کیف خود نگه می دارد. وندی می گوید که من صاحب این دارایی رایگان هستم. گاهی اوقات، وی این دارایی ها را در یک پلتفرم استیکنگ قفل می کند، بنابراین می تواند در حالی که منتظر رسیدن قیمت آن به اوج باشد، درآمد غیر فعال به دست آورد.

3. استراتژی همبستگی قیمت دو دارایی و استفاده از آربیتراژ

این استراتژی شامل استفاده از اسپرد یا تفاوت قیمت دو دارایی است که با هم همبستگی دارند. پاول لاسکارژوسکی که نسبت به بازارهای صعودی یا نزولی بی تفاوت است، نمونه ای از دو دارایی را به اشتراک گذاشته که در قیمت با هم همبسته هستند. وی می گوید تسلا در همان مسیر نزدک حرکت می کند. سپس می توانید یک منحنی قیمت (یکی برای تسلا و دیگری برای نزدک) ترسیم کنید. اگر اسپرد یا تفاوت قیمت بین آنها در حال افزایش باشد، می توان از اسپرد درآمد کسب کرد، مهم نیست که قیمت افزایش یا کاهش یابد. همین اصل را می توان برای بازار فارکس (مانند اسپرد بین دلار و یورو) یا در بازار ارز رمزنگاری (مانند اسپرد بین بیت کوین و یک ارز رمزنگاری مثل سولانا) به کار برد.
سولانا چیست؟ آنچه باید درباره این شبکه و توکن SOL بدانید

4. معامله با “روش وایکوف”

بیش از 100 سال پیش، یک تکنیسین مالی به نام ریچارد وایکوف نظریه ای را مطرح کرد مبنی بر این که بازارهای مالی چرخه دارند و براساس آن حرکت می کنند و شناسایی این چرخه ها سیگنال هایی را در مورد زمان خرید و فروش ارائه می دهد. معامله گران هنوز از این استراتژی استفاده می کنند که به چرخه بازار وایکوف معروف است.

کریستوفر اینکس نمودارها را بررسی می کند و از این چرخه ها برای تنظیم موقعیت های خود استفاده می کند. اینکس می گوید که استراتژی برتر من درک روانشناسی بازار، توانایی پیش بینی حرکت قیمت و حجم معاملات است. به گفته اینکس، این چرخه ها در بازه های زمانی طولانی تر (هفته ها و ماه ها) و حتی در بازه های زمانی کوتاه تر (دقیقه) رخ می دهند. این به تشخیص جهت یک روند کمک می کند و یکی از بهترین کارهایی که معامله گران می توانند انجام دهند این است که در جهت روند معامله کنند.

5. معامله فراتر از ارز رمزنگاری

بسیاری از معامله گران ارزهای رمزنگاری همچنین معامله گران بازار سهام و فارکس هستند و در هر بازاری که باشند به دنبال بهترین موقعیت ها می گردند. چرا خود را محدود به یک بازار می کنید؟ استراتژی این بخش شامل معامله در بیش از یک بازار است.

لاسکارژوسکی می گوید که اگر می توانید در بازارهای دیگر نیز درآمد کسب کنید، چرا خود را به بازار ارز رمزنگاری محدود می کنید. شرکت این معامله گر سرمایه را از بازار ارز رمزنگاری به نفت، به تسلا و به طلا انتقال می دهد و سپس آن را به بازار ارز رمزنگاری بر می گرداند. البته، توکن سازی دارایی های دنیای واقعی (RWA) در روی بلاک چین بخشی از استراتژی این شرکت است. به گفته لاسکارژوسکی، نقش توکن سازی 100 درصد مهم است.

6. استفاده از اهرم با احتیاط

این استراتژی شامل استفاده از اهرم پایین با در نظر گرفتن جانب احتیاط است. اهرم بالا می تواند منجر به لیکوئید شدن موقعیت و از دست رفتن سرمایه معامله گر شود. وندی اُ با تاکید بر این که هیچ یک از این استراتژی ها توصیه مالی نیستند، افزود که وی شخصا از اهرم بسیار بالا استفاده نمی کند. وی می گوید که از حداکثر اهرم 2 یا 3 برابر استفاده می کند.
اهرم در معاملات ارز رمزنگاری چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ 

لاسکارژوسکی با نظر وندی موافق است و اشاره می کند که اهرم بسیار بالا یکی از راه هایی است که معامله گران تازه کار را ورشکسته می کند. به گفته وی، آنها اهرم 1 به 100 را  انتخاب می کنند و اگر بازار 1 درصد در جهت مخالف حرکت کند، همه چیز را از دست می دهند.

7. استراتژی اسکالپینگ

اسکالپینگ یک استراتژی معاملاتی قدیمی و کارآمد در بازار است که در آن معامله گر به جای کسب سود از عملکرد دارایی ، به دنبال سودهای ناچیز (حتی در حد دهم درصد) از تغییرات بسیار کم است. معامله گران اسکالپ با انجام معاملات متعدد در یک بازه زمانی کوتاه، سودهای کوچک را هدف قرار می دهند که جمع شدن این سودهای کوچک با یکدیگر، منجر به بازده قابل توجهی می شود. اسکالپرها به دنبال دارایی هایی با حجم معاملات و نقدینگی بالا هستند که به دلیل اخبار، توجه بیشتر معامله گران را به خود جلب می کنند.
معامله اسکالپ چیست و چگونه انجام می شود؟

استراتژی اسکالپ بخش مهمی از ابزارهای مالی پلتفرم نوماد فالکورم است. لاسکارژوسکی (مدیر عامل این شرکت) می گوید که ما معامله گران اسکالپ شبانه و روزانه داریم که در بازه های زمانی مختلف (ساعت، دقیقه، 15 دقیقه) کار می کنند.

اصل مهم در این استراتژی این است که فرد منطقه ای را شناسایی می کند که قیمت در آن بالا و پایین می رود. فرض کنید قیمت یک دارایی با رسیدن به 15 دلار تمایل به افزایش پیدا می کند و پس از رسیدن به 20 دلار اصلاح می شود. تعداد زیادی معیار (که اغلب بروی حجم تمرکز می کنند) وجود دارد که به معامله گر در انتخاب زمان ورود به موقعیت کمک می کنند، اما ایده در اسکالپینگ این است که تریدر در سطح 15 دلار وارد موقعیت خرید شود و سپس در سطح 20 دلار از موقعیت خارج شود و این کار را چندین بار تکرار کند.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.