در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

توکن آمپ (AMP) چیست؟ همه چیز درباره این توکن

0 1,135

توکن آمپ (AMP) یک توکن وثیقه‌ای دیجیتال و غیر متمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و تراکنش‌های فوری دارایی‌های دیجیتال را امکان پذیر می‌کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این توکن، ویژگی‌ها و کاربردهای آن در فضای ارز رمزنگاری بپردازیم.

توکن آمپ چیست؟

آمپ یک توکن دیجیتالی مبتنی بر اتریوم است که به عنوان وثیقه برای تضمین تراکنش‌ها و غیرمتمرکز کردن ریسک انتقال دارایی در دیفای استفاده می‌شود. هدف آن کاهش هزینه مبادله بین طرفین در تراکنش‌های پرداخت و از بین بردن احتمال کلاهبرداری است.

توکن آمپ انتقال سریع و کارآمد ارزهای دیجیتال را برای کاربران امکان پذیر می‌کند. این توکن به طور خاص برای مواردی طراحی شده که امنیت و برگشت ناپذیری تراکنش را در اولویت خود قرار داده اند و همین اعتبار تراکنش‌های ارز رمزنگاری را بالا می‌برد.

فرایند تایید تراکنش‌های ارز رمزنگاری زمان بر بوده و ممکن است چند ثانیه، چند ساعت و یا حتی چند روز طول بکشد. بنابراین، با وثیقه گذاشتن توکن آمپ می‌توانید ارزش هر تراکنش تایید نشده را تضمین کنید. زمانی که اجماع برای یک تراکنش خاص حاصل شد، توکن‌های امپ استفاده شده به عنوان وثیقه، آزاد می‌شوند و می‌توانید از آنها برای تضمین یک تراکنش دیگر استفاده کنید. برعکس، اگر اجماع برای آن تراکنش حاصل نشود، توکن‌های آمپ به وثیقه گذاشته شده برای جبران خسارت لیکوئید خواهند شد.

توکن آمپ ضمانت‌های فوری و قابل تایید را برای هرگونه تراکنش در حال انتظار یا تراکنش‌های آینده فراهم می‌کند، بنابراین اقدامات مربوط به انتقال ارزش را می‌توان بدون تاخیر ادامه داد. اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از وثیقه‌گذاری توکن آمپ از ضمانت و کارایی وثیقه ای بهره مند می‌شوند که به طور شفاف در یک دفتر کل، قابل بررسی است. به عبارت دیگر، این توکن با هر نوع انتقال ارزش سازگار است و می‌توان از آن برای تسهیل تراکنش‌های آنی و برگشت ناپذیر انواع دارایی‌ها استفاده کرد.

راه اندازی آمپ توسط شبکه پرداخت Flexa

شبکه پرداخت Flexa از توکن آمپ برای تضمین سریع و مطمئن‌تر پرداخت‌های خود استفاده می‌کند. شبکه Flexa و ConsenSys با همکاری و مشارکت یکدیگر پلتفرم استیکینگ آمپ را ایجاد کرده اند. این پلتفرم برای حمایت از تضمین فوری و قابل تایید هر نوع انتقال ارزش (اعم از کند یا سریع، دیجیتال یا فیزیکی، مشابه یا چند دارایی) طراحی شده است.

آمپ براساس امور مالی غیر متمرکز (دیفای) کار می‌کند. تراکنش ارسالی به پروژه آمپ به طور مستقیم در شبکه اتریوم قابل تایید است. قراردادهای هوشمند آن می‌توانند قفل، آزاد و هدایت شوند تا از عملیات روان انتقال ارزش پشتیبانی کنند.

آمپ برای سازماندهی فرایند وثیقه‌گذاری در بلاک چین، از مفهوم پارتیشن‌های وثیقه استفاده می‌کند. برای هر شخص، نهاد، فرایند، اپلیکیشن یا تراکنشی که از وثیقه توکن AMP استفاده می‌کند، آمپ پارتیشنی را تعیین می‌کند که با هر تعداد آدرس اپراتور قابل دسترسی یا مدیریت است و امکان کنترل دقیق و توسعه پذیری موارد استفاده نامحدود را فراهم می‌کند.

مقدار عرضه توکن آمپ

میزان عرضه آمپ 100 میلیارد توکن است که به شرح زیر توزیع شده:

  • 25 درصد برای صندوق توسعه معامله‌گر
  • 25 درصد برای کمک هزینه توسعه دهنده
  • 20 درصد برای تیم موسس و استخدام کارمندان شرکت Flexa. بودجه تیم به کارمندان فعلی و آینده تخصیص داده شده که در یک برنامه چهار ساله و پس از گذشت یک سال از خدمت آنها، توزیع خواهد شد.
  • 20 درصد فروش توکن با یک سال قفل شدن
  • 10 درصد صندوق توسعه شبکه

شبکه Flexa در ابتدا توکن فلکساکوین (Flexacoin ) را برای وثیقه ایجاد کرد و قبل از ضرب آن در بلاک چین، 14100000000 توکن را در یک عرضه خصوصی در سال 2018 به فروش رساند. این توکن بعدا به آمپ تغییر نام داد.

در سپتامبر 2020، شبکه Flexa توکن آمپ را به عنوان توکن وثیقه‌ای جدید خود تکمیل و راه اندازی کرد. آمپ با سوزاندن توکن فلکساکوین با نسبت ثابت 1 به 1 ضرب شد، اما برنامه توزیع و تخصیص توکن بدون تغییر ماند. عرضه در گردش فعلی این توکن در حدود 42.23 میلیارد توکن است.

فناوری آمپ

مفهوم  پارتیشن وثیقه، هسته اصلی مدل وثیقه‌گذاری آمپ را تشکیل می‌دهد. پارتیشن‌های وثیقه نشان دهنده زیرمجموعه‌هایی از توکن آمپ هستند که برای اهداف خاصی وثیقه ارائه می‌دهند و در آدرس بلاک چین اتریوم با آدرس‌های پارتیشن منحصر به فردی مشخص می‌شوند. هر پارتیشن وثیقه را می‌توان با مجموعه قوانین خاص آن در مورد تراکنش و همچنین یک استراتژی از پیش تعریف شده برای فعال کردن قابلیت‌های خاص پیاده‌سازی کرد (برای مثال، مدل‌های وثیقه‌ای که در آنها از توکن‌های امپ به عنوان وثیقه استفاده می‌شود، بدون آن که آدرس اصلی خود را ترک کنند.).

برای قفل کردن، آزاد کردن و پاداش دادن وثیقه، آمپ از مدیران وثیقه (collateral manager) درون زنجیره ای استفاده می‌کند. آنها قراردادهای هوشمندی هستند که از طرف یک اپلیکیشن وثیقه‌گذاری خاص، آمپ را مدیریت می‌کنند.

مدیران وثیقه ارتباط تنگاتنگی با پارتیشن‌های وثیقه دارند تا در صورت لزوم انتقال توکن‌های آمپ را تایید، رد و هدایت کنند و از وثیقه‌گذاری فعالیت‌های انتقال ارزش پشتیبانی کنند. توکن آمپ برای پشتیبانی از هر تعداد قرارداد “مدیر وثیقه” طراحی شده و همه می‌توانند قراردادهای هوشمند “مدیر وثیقه” خود را ایجاد و مستقر کنند تا آمپ را با اپلیکیشن‌های خود ادغام نمایند.

اولین وثیقه ساخته شده بر روی آمپ ، وثیقه فلکسا است که توکن‌های آمپ را که با هدف تضمین پرداخت‌های دارایی‌های دیجیتال در شبکه پرداخت فلکسا سپرده‌گذاری شده اند، مدیریت می‌کند. مدیر وثیقه فلکسا برای بوجود آوردن انگیزه جهت استیکینگ آمپ، از هر پارتیشن وثیقه به عنوان یک “استخر” استفاده می‌کند. بنابراین، همه می‌توانند توکن‌های آمپ خود را در این استخر سپرده‌گذاری کنند و وثیقه فلکسا درصدی از ارزش هر تراکنش موفقیت آمیز را به تامین کنندگان توکن آمپ پاداش می‌دهد.

متن باز بودن آمپ

نکته دیگر این که قراردادهای هوشمند آمپ تحت مجوز ام‌آی‌تی (MIT) به عنوان یک استاندارد متن باز منتشر شده‌اند. مدیر وثیقه فلکسا توسط شرکت پرداخت فلکسا در سال 2020 توسعه داده شد که متن باز بوده و تحت مجوز MIT است. در ضمن، آدرس قرارداد رسمی و دائمی آمپ در شبکه اصلی اتریوم به شرح زیر است:

0xfF20817765cB7f73d4bde2e66e067E58D11095C2

لطفا توجه داشته باشید که هیچگونه آدرس قرارداد رسمی دیگری برای توکن آمپ وجود ندارد و این آدرس قرارداد مختص آمپ بوده که توسط اپلیکیشن  Flexa Capacity یا سایر مدیران وثیقه آمپ پشتیبانی می‌شود.

قیمت توکن آمپ

قیمت توکن آمپ از ابتدای سال جاری تاکنون 1750 درصد افزایش یافته است. این توکن به لحاظ عملکرد از بیشتر آلت کوین‌های برتر بازار (به جز دوج کوین که 6450 درصد افزایش داشت) پیشی گرفت.

قیمت توکن آمپ در 16 ژوئن 2021 تقریبا دو برابر شد و به رکورد 0.1205 دلار رسید. حجم معاملات یک روزه آن در این تاریخ 361 میلیون دلار بود که رشد 32 درصد روزانه را به ثبت رساند. این توکن برای مدت کوتاهی در رتبه 28 جدول ارز رمزنگاری قرار داشت.

توکن امپ
نمودار روزانه قیمت آمپ

اما قیمت توکن آمپ از 17 ژوئن روند نزولی داشته و در زمان انتشار این مطلب، این توکن در سطح 0.05565 دلار معامله می‌شد و با ارزش بازار 2.34 میلیارد دلاری در جایگاه 42 جدول ارز رمزنگاری بود.

کجا می‌توان آمپ را معامله و ذخیره کرد

با توجه به این که توکن آمپ یک توکن ERC-20 است، می‌توان از هر کیف پول سازگار با توکن‌های مبتنی بر اتریوم، مانند متامسک، برای ذخیره، ارسال و دریافت آن استفاده کرد. علاوه بر این، کیف پول‌های لجر نانو اس، لجر نانو ایکس، ترزور وان ،ترزور مدل تی، تراست والت و کوینومی نیز از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

تعداد زیادی از صرافی‌های ارز رمزنگاری از جمله، جمینی (Gemini)، یونی‌سواپ (Uniswap)، بیترکس (Bittrex)، پلونیکس (Poloniex)،کوینکس (CoinEx)، هات‌بیت (Hotbit)،سوشی‌سواپ (SushiSwap)، بنکورنتورک (Bancor Network)، بیت‌مارت (BitMart)، بیترو(Bitrue) و غیره، توکن آمپ را به فهرست خود اضافه کرده اند. اخیرا صرافی کوین‌بیس نیز این توکن را به فهرست خود اضافه کرده است. بیشترین حجم معاملات آمپ در صرافی‌های کوین‌بیس، جمینی و یونی‌سواپ پردازش می‌شود.

حرف آخر

توکن آمپ یک توکن سازگار با استاندارد ERC20 است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و قراردادهای هوشمند آن تحت مجوز MIT به عنوان یک استاندارد متن باز منشتر شده اند. این یک توکن برای وثیقه‌گذاری بوده که تراکنش‌های فوری دارایی‌های دیجیتال را امکان پذیر می‌کند.

نام این توکن قبلا فلکساکوین بود. شبکه پرداخت Flexa در سال 2020 نام آمپ را جایگزین آن کرد. این توکن براساس امور مالی غیرمتمرکز کار می‌کند و تراکنش ارسال شده در یک پروژه آمپ به طور مستقیم در شبکه اتریوم قابل تایید است. قراردادهای هوشمند آن می‌توانند قفل، آزاد و هدایت شوند تا از عملیات روان انتقال ارزش پشتیبانی کنند.

کاربران می‌توانند توکن‌های آمپ خود را بدون در نظر گرفتن مکانیسم اجماع، برای تضمین هر نوع مبادله مالی،مانند پرداخت دیجیتال، تبدیل ارز، پرداخت وام و فروش املاک سپرده‌گذاری کنند.

توجه داشته باشید که ارزهای رمزنگاری نوسانات زیادی دارند. تصمیم گیری در مورد سرمایه‌گذاری در برخی ارزها به تحمل ریسک و تراز پرتفوی شما بستگی دارد. انجام تحقیقات بیشتر درباره این که آیا سرمایه‌گذاری در آمپ متناسب با پرتفوی و اهداف سرمایه‌گذاری شما هست یا نه، بر عهده خودتان است.

منبع messari.io rationalinsurgent Medium

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.