در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

استیکینگ اتریوم 2.0 چیست و چگونه کار می کند؟

1 5,461

استیکینگ اتریوم 2.0 چیست؟

به فرایند مشارکت در شبکه از طریق نگهداری مقدار معینی اتریوم و دریافت پاداش در عوض آن، استیکینگ گفته می شود. در واقع  استیکینگ یک نوع گرو گذاشتن یا سهام گذاری است.  

فرایند استیکینگ شامل قفل کردن مقداری ارز رمزنگاری شده در یک کیف پول برای شرکت کردن در عملیات یک بلاک چین و دریافت پاداش در ازای آن است. از لحاظ نظری،  هرکسی می تواند در استیکینگ هر بلاک چینی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند، مشارکت داشته باشد. اثبات سهام انواع متفاوتی دارد که به فرد امکان مشارکت در استیکینگ را می دهد.

تیم توسعه اتریوم هم اکنون در حال کار بر روی یک نسخه خیلی مهم به نام اتریوم 2.0 است. این اقدامات شامل بازسازی مجدد کل پلتفرم اتریوم برای راه اندازی یک نسخه جدید با قابلیت ارتقا و مقیاس پذیرتر هستند. این برنامه قرار است در تابستان سال جاری راه اندازی شود و به احتمال زیاد تا زمان کامل شدن هر سه مرحله طی یک یا دو سال آینده ، اجرا خواهد شد. بخشی از روند اجرای طرح اتریوم 2.0 شامل انتقال از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام است.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام یا PoS، مکانیسم اجماعی است که برخی از بلاک چین ها از آن استفاده می کنند.

 اثبات سهام به کسانی که توکن های شبکه را در اختیار دارند حق دریافت پاداش برای اعتبارسنجی بلاک ها را می دهد. این الگوریتم برعکس اثبات کار یا PoW (مدل استفاده شده در شبکه بیت کوین) است. اثبات کار حق تایید بلاک را به کسانی اختصاص می دهد که بیشترین میزان قدرت محاسباتی را ارائه می دهند.

با موافقت اعتبارسنج مبنی بر گرو گذاشتن توکن هایش، ارزهای وی قفل می شوند. در بسیاری از موارد، اگر اعتبار دهنده به عمد یا غیر عمد به نفع شبکه عمل نکند، کل یا بخشی از آن ضبط خواهد شد.

در اصل، هر کسی می تواند توکن های خود را گرو بگذارد، اما در حقیقت، از یک پروتکلی استفاده خواهد شد تا مشخص شود که کدام یک از شرکت کنندگان برای تایید اعتبار بلاک ها و دریافت پاداش استیکینگ انتخاب می شوند. معمولا حق اعتبار بخشیدن به بلاک و دریافت پاداش بر اساس ارزش متناسب با سهام تعیین می شود. بنابراین، شخصی که 1 درصد از کل مقدار توکن های خود را گرو می گذارد، می تواند 1 درصد از کل بلاک ها را تایید کند. ضمنا مدت زمان قفل شدن توکن ها نیز ممکن است در پروتکل انتخاب اعتبارسنج نقش داشته باشد.

برای درک بیشتر مفهوم اثبات سهام به مطلب زیر مراجعه نمایید:

الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

چرا اتریوم 2.0 اثبات سهام را اجرا می کند

اتریوم به دنبال غیرمتمرکز کردن و سرعت بخشیدن به شبکه است. اتریوم در طول تاریخ خود از اجماع اثبات کار برای عملیات استفاده کرده، ولی  یکی از دلایل حرکت به سمت اثبات سهام این است که بهره وری بیشتری نسبت به اثبات کار دارد.

توسعه دهندگان اصلی اتریوم طرفدار غیرمتمرکز شدن هستند که دلیل دیگری برای انتقال به اثبات سهام است. در طول سال های اخیر، استخراج بزرگترین ارزهای رمزپایه ، از جمله بیت کوین و اتریوم، به دلیل رقابت برای توسعه سریع و پیشرفته تر سخت افزارهای استخراج، به تعداد کمی از استخرهای بزرگ استخراج وابسته بوده است.

در مقابل، هر کسی می تواند بدون نیاز به سخت افزار خاصی به عنوان یک اعتبار سنج اثبات سهام فعالیت کند. نظریه این است که بلاک چین های اثبات سهام به دلیل وجود موانع کمتر برای ورود، شانس بیشتری برای غیر متمرکز سازی دارند. اتریوم 2.0 نیز شامل اجرای شاردینگ بوده که یک روش پارتیشن بندی برای فراهم کردن توان عملیاتی سریع تر است.

فرایند استیکنگ در اتریوم 2.0 به چه صورت خواهد بود؟

مانند بسیاری از پلتفرم های دیگر ، قفل کنید ، بارگیری کنید و صبر کنید.

استیکینگ در اتریوم 2.0 بسیار ساده خواهد بود. حداقل 32 اتریوم برای شرکت در استیکینگ نیاز است و اعتبارسنج ها  باید یک نود اعتبار سنجی اجرا کنند. همان طور که قبلا نیز اشاره شد، برای این کار نیاز به دستگاه های خاصی نیست و می توان از طریق لپ تاپ یا رایانه معمولی آن را انجام داد.  با این حال، انتظار می رود که اعتبار سنج ها به طور مداوم آنلاین باشند یا با جریمه های جزئی روبرو خواهند شد.

پیش بینی می شود که نرخ بازده برای استیکینگ اتریوم در حدود 4 تا 10 درصد باشد. از یک برنامه به نام ” اسلشینگ ” (Slashing) استفاده خواهد شد تا بخشی از سهام اعتبار سنج هایی را که از شبکه سو استفاده می کنند، کسر کند.

مقایسه اتریوم 2.0 با سایر پلتفرم های اثبات سهام

در حال حاضر، چندین بلاک چین بزرگ دیگر از جمله، تزوس، الگوراند و کوانتوم از اجماع اثبات سهام استفاده می کنند. تزوس با استفاده از الگوریتم ” اثبات سهام سیال” استیکینگ را  اجرا می کند. این الگوریتم ترکیبی از PoS و DPoS (اثبات سهام نمایندگی شده) است. در DPOS نمایندگان از بین اعتبارسنج‌ها و از طریق یک سیستم رای‌گیری انتخاب می‌شوند. این نمایندگان مسئول انجام مکانیسم اجماع هستند.

اعتبارسنجی بلاک در شبکه تزوس به ” بِیکینگ” معروف است. دارندگان توکن که بیکر(baker) نام دارند می توانند حق رای دهی را به سایر دارندگان توکن، بدون انتقال وجوه خود، واگذار کنند. با این حال، مالک اصلی، توکن ها را در کیف پول خود نگه می دارد. اگر توکن های شخصی 8000 یا بیشتر باشد می تواند به عنوان ” بیکر” مشارکت کند و یک نود اعتبارسنج را اجرا کند. در حال حاضر، نرخ بازده برای استیکینگ تزوس در حدود 7 درصد است.

الگوراند یک پروتکل اجماع با عنوان ” اثبات سهام خالص” را اجرا می کند. این پروتکل از سیستمی به نام “خود انتخابی مخفی” برای انتخاب تصادفی کمیته هایی از سهامداران استفاده می کند. این کمیته ها اعتبار هر بلاک را تایید خواهند کرد. آن چه که الگوراند را متفاوت می کند این است که همه دارندگان توکن های این ارز صرفا برای داشتن این توکن ها پاداش می گیرند، صرف نظر از این که آیا آنها تصمیم به شرکت در برنامه PoS و تایید اعتبار بلاک ها بگیرند یا نه. بنابراین، حداقل سهم برای کسب پاداش از الگوراند وجود ندارد. نرخ بازده فعلی برای نگهداری توکن های این ارز در حدود 5 درصد است.

کوانتوم نیز با اجماع اثبات سهام خالص اجرا می شود. هرکسی می تواند حتی با داشتن تعداد اندک توکن های این ارز یک اعتبارسنج باشد و برای دریافت پاداش های بلاک رقابت کند. این پروژه با پیاده سازی یک برنامه ساده، مشارکت کاربران در برنامه استیکینگ را  آسان تر کرده است . همچنین یک گزینه خط فرمان برای کاربران متخصص وجود دارد. بازده سالانه استیکینگ در کوانتوم حدود 7 درصد است. حداقل سهم وجود ندارد، اما داشتن توکن های بیشتر احتمال انتخاب شدن برای اعتبارسنجی و پردازش تراکنش ها در شبکه را افزایش می دهد.

تعداد زیادی از بلاک چین های دیگر از جمله اییاس، کازموس و غیره برنامه های استیکینگ را اجرا می کنند. بسیاری از آنها در حال اجرای انواع مختلفی از اجماع استاندارد PoS نظیر DPoS هستند.

استخرهای استیکینگ چه هستند؟

استخرهای استیکینگ شامل افراد متعددی هستند که برای مشارکت در فرایند استیکینگ به عنوان یک اعتبار سنج واحد جمع می شوند. استخرهای استیکینگ توسط اپراتور استخر اداره می شوند. برای مثال، صرافی هایی نظیر بایننس، کریپتو دات کام و کراکن برنامه های استخر استیکینگ را اجرا می کنند که در آن صرافی وجوه کاربران را به یک کیف پول واریز می کند تا بعدا برای استیکینگ از آنها استفاده کند. با این حال، فرصتی نیز برای شرکت در استخرهای استیکینگ که براساس توکن های نگهداری شده در کیف پول های شخصی ( حتی کیف پول های سرد) اداره می شوند، وجود دارد.

در استخرهای استیکینگ کاربران می توانند ارزهای خود را یکجا ذخیره کنند  تا شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتبار سنج  و دریافت پاداش استیکینگ داشته باشند. این برتری استخرهای استیکینگ نسبت به دیگر روش ها است. از طرف دیگر، پاداش ها در بین تمام شرکت کنندگان استخر توزیع می شود. بنابراین آنها پاداش نسبتا کمتری بدست می آورند.

استخرهای استیکینگ نیز انتخاب خوبی برای کسب درآمد منفعل از طریق استیکینگ و بدون نیاز دانش فنی برای راه اندازی یک نود اعتبارسنج در شبکه هستند. یک مزیت دیگر این روش این است که هیچ توکنی نباید برای مدت زمان مشخصی مسدود شود، اقدامی که در بسیاری از برنامه های استیکینگ برای اعتبارسنج ضروری است.

مزایا و معایب استیکینگ

بارزترین مزیت استیکینگ فراهم کردن فرصتی برای درآمدزایی از طریق نگهداری ارز رمزنگاری است. استیگینگ همچنین فرصتی برای حضور فعال کاربر در پروژه های بلاک چین مورد علاقه اش ایجاد می کند.

کاربران از طریق استیکینگ ارزهای رمزنگاری خود را برای مدت معینی مسدود می کنند. این بدان معنی است که اگر یک کاهش ناگهانی در بازار رخ دهد، آنها نمی توانند برای جلوگیری از هرگونه ضرر، ارزهای خود را از برنامه استیگینگ خارج کنند و بفروشند.

حتی در صورت یک کاهش قیمت جزئی، مقدار پاداش ها ممکن است کاهش قیمت ارز رمزنگاری را پوشش ندهد. افراد باید بدانند که در هنگام شرکت در یک استخر استیکینگ، امکان دارد که شخصی دیگر از ارزهای آنها نگهداری کند و این خطراتی را به همراه دارد. در راستای توصیه های کلی برای کاربران ارز رمزپایه، همه کلیدهای خصوصی باید ایمن نگه داشته شده و هرگز با افراد یا اشخاص دیگر به اشتراک گذاشته نشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مقداد می گوید

    سلام..ممنون از مطالب مفید شما..ببخشید من یک سوال دارم…در رابطه با کیف پول تراست والت…من مقداری وی چین به این والت انتقال دادم اما الان تمام ارزها قفل شدند…نمی دونم چرا و نمی دونم چطوری این اتفاق افتاده… اما هv روزه مقداری verhor به والت من اضافه می شه…خواستم در این مورد بنده رو راهنمایی کنید…که اصلا به چه شکل این اتفاق افتاده و چگونه باید وی چین هام رو از این انسداد خارج کنم؟ ممنون می شم اگر راهنمایی کنید