در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هنگام ارزیابی یک پروژه ارز رمزنگاری به چه فاکتورهایی باید توجه کرد

0 985

قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری باید به چند فاکتور مهم توجه کنید. فرقی نمی کند که تازه وارد باشید یا به دنبال گسترش پرتفوی خود باشید، داشتن یک چارچوب ارزیابی برای پروژه های ارز رمزنگاری اهمیت زیادی دارد.

این مطلب یک چارچوب گام به گام را توضیح می دهد که می تواند به شما در ارزیابی پروژه های ارز رمزنگاری کمک کند.

چگونه یک پروژه را ارزیابی کنیم؟

در طول تجزیه و تحلیل خود از یک پروژه ارز رمزنگاری، مهم است که جنبه های مختلف آن پروژه را بررسی کنید تا بتوانید یک تصمیم سرمایه گذاری آگاهانه بگیرید. به طور کلی، باید از تصمیم گیری های شتاب زده مبتنی بر احساسات اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند منجر به ضرر و زیان مالی شود.

ارز رمزنگاری

اینها تنها بخشی از سوالاتی هستند که باید در حین ارزیابی یک پروژه از خود بپرسید. در ادامه بیشتر در مورد این سوالات و پاسخ های آنها بحث خواهیم کرد.

چگونه درباره یک پروژه جدید ارز رمزنگاری تحقیق کنید؟

چندین پلتفرم وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا پروژه های ارز رمزنگاری با کیفیت بالا را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. برخی از این پلتفرم ها عبارتند از بایننس لانچ پد (Binance Launchpad)، اوکی جامپ استارت (OK Jumpstart) و گیت دات آی اُ استارتاپ (Gate.io Startup). اینها همه پلتفرم های عرضه اولیه صرافی (IEO) هستند که فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های بلاک چین را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.
بلاک چین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

همچنین عرضه های اولیه سکه (ICO) وجود دارند که مکانیسم های جذب سرمایه برای پروژه های ارز رمزنگاری هستند. توجه داشته باشید که ICO ها ریسک بیشتری نسبت به IEO ها دارند. دلیل آن این است که ICO ها در وب سایت یک پروژه ارز رمزنگاری ارائه می شوند و بیشتر هدف کلاهبردارن و هکر ها قرار می گیرند.

از طرف دیگر، IEO ها در پلتفرم های صرافی (مانند موارد ذکر شده در بالا) ارائه می شوند. به طور کلی، آنها امن تر هستند، زیرا اکثر استارتاپ هایی که پروژه های خود را به این پلتفرم ها ارسال می کنند، قبل از گرفتن مجوز برای فروش توکن خود، مورد بررسی دقیق قرار می گیرند.

با این حال، حتی اگر از طریق یک پلتفرم IEO پروژه ها را ارزیابی می کنید، باید تحقیقات مستقلی را انجام دهید. این کار به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا یک پروژه فرصت سرمایه گذاری مناسبی است یا خیر و آیا می توانید در بلند مدت روی آن سرمایه گذاری کنید.

چگونه یک پروژه بلاک چین را ارزیابی کنیم؟

در هنگام ارزیابی یک پروژه ارز رمزنگاری باید جنبه های زیر را در نظر بگیرید.

هدف پروژه

هنگام ارزیابی یک پروژه ارز رمزنگاری، باید اطمینان حاصل کنید که یک هدف روشن و دست یافتنی دارد. در بازار ارز رمزنگاری مفهومی به نام “پوچ افزار” وجود دارد و به پروژه هایی گفته می شود که تبلیغات زیادی می کنند، ولی  به مرحله راه اندازی نمی رسند. در زمان ارزیابی یک پروژه، مراقب پروژه هایی باشید که خیلی جذاب به نظر می رسند و وعده های زیادی می دهند، اما در عمل هیچ برنامه یا پایه محکمی برای پشتیبانی از آنها ندارند.

مبتکران با ایده های خلاق برای راه اندازی پروژه وارد این بازار می شوند، اما تنها تعداد معدودی از این ایده ها امکان پذیر یا عملی هستند که می توانند اجرایی شوند.

تیم توسعه و سابقه آنها

نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کرد، تیم توسعه پروژه است. موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه به تیم توسعه آن بستگی دارد. در هنگام بررسی تیم یک پروژه، موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • تجربه اعضای تیم توسعه
  • سابقه و سطح تخصص آنها در بازار ارز رمزنگاری
  • میزان انسجام و اتحاد تیم توسعه

با فاکتورهای فوق می توانید بفهمید که آیا تیم توسعه یک پروژه قوی است یا خیر و آیا این تیم می تواند پروژه را به موفقیت برساند یا نه.

کیفیت وایت پیپر

وایت پیپر سندی است که تمام اطلاعات مربوط به پروژه را، از جمله چشم انداز و هدف، مشکلی که قصد حل آن را دارد، راه حل آن مشکل، توکنومیکس و غیره، ارائه می کند.
 وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

وایت پیپر خوب باید سلیس، روان و قابل درک باشد و زیاد فنی نباشد. همچنین باید در مورد مشکلی که پروژه قصد حل آن را دارد و راه حل آن، توضیح دهد.

اگر وایت پیپر یک پروژه مبهم باشد یا از عبارات نامفهوم زیادی استفاده کند و شما نتوانید آن را درک کنید، ممکن است آن پروژه ارزش وقت صرف کردن و سرمایه گذاری نداشته باشد. اگر زمان یا حوصله کافی برای مطالعه چندین وایت پیپر را ندارید، می توانید لایت پیپرهای (litepaper) پروژه ها را بررسی کنید. لایت پیپر نسخه  خلاصه شده  و مختصر وایت پیپر است.

تقاضا و موراد استفاده

در زمان بررسی یک پروژه، همچنین مهم است که پتانسیل بازار (نیاز بازار) را در نظر بگیرید و این که آیا بازار به راه حل ارائه شده توسط پروژه نیاز دارد یا خیر. برای مثال، اگر پروژه ای سعی می کند مشکلی را حل کند که وجود ندارد یا این که قبلا توسط پروژه دیگری حل شده، بعید است که در بازار ارز رمزنگاری تقاضا داشته باشد.

همچنین بررسی موارد استفاده یک پروژه اهمیت زیادی دارد. برای مثال، اگر پروژه ای تلاش می کند مشکلی را حل کند که فقط به گروه کوچکی از مردم مربوط می شود، بازار آن پروژه بسیار محدود خواهد بود.

توکنومیکس

توکنومیکس به مدل اقتصادی پروژه و نحوه استفاده از توکن در آن اشاره دارد. مثلا، اگر یک توکن فقط به عنوان یک ابزار پرداخت استفاده شود، احتمالا قیمت آن همراه با بازار در نوسان خواهد بود.

با این حال، اگر توکن برای راه اندازی یک اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) استفاده شود، توکنومیک پیچیده تر و ارزش آن توکن پایدارتر خواهد بود. مهم است قبل از سرمایه گذارای، توکنومیک یک پروژه را بررسی و درک کنید، چون می تواند اطلاعاتی در مورد ارزش توکن به شما بدهد.

پتانسیل رشد

پتانسیل رشد به احتمال افزایش ارزش پروژه به مرور زمان اشاره دارد. اگر یک پروژه دارای یک تیم توسعه قوی، یک نقشه راه خوب و یک مدل توکنومیک قابل اطمینان باشد، این احتمال وجود دارد که ارزش آن در دراز مدت افزایش یابد. لازم است قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه، در مورد آن به طور کامل تحقیق کنید، چون عوامل زیادی می توانند بر پتانسیل رشد آن تاثیر بگذارند.

محصول

محصول به راه حل واقعی که پروژه ارائه می  دهد، اشاره دارد. باز هم مهم است که مطمئن شوید بازار به این محصول واقعا نیاز دارد و یک مشکل اساسی را حل می کند. برای مثال، اتریوم را در نظر بگیرید که براساس نیاز به پلتفرمی ساخته شده که بتواند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند و قابلیت های فناوری بلاک چین را گسترش دهد.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

سولانا بلاک چینی است که از مکانیسم اجماع منحصر به فرد “اثبات تاریخ” استفاده می کند.  یکی از دلایل افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری بلاک چین سولانا، مکانیسم اجماع آن است. این شبکه از لحاظ تعداد تراکنش پردازش شده در ثانیه، یکی از بهترین بلاک چین ها است.
سولانا چیست؟ آنچه باید درباره این شبکه و توکن SOL بدانید

مورد اقبال جامعه قرار گرفتن

مورد اقبال جامعه قرار گرفتن به سطح علاقه و مشارکتی که پروژه در بین جامعه خود ایجاد کرده، اشاره دارد. یک راه خوب برای سنجش آن، بررسی تعداد دنبال کنندگان پروژه در رسانه های اجتماعی، کاربران وبلاگ و پست های فروم (مکانی برای بحث و تبادل نظر) است. هر چه پروژه جامعه فعال تری داشته باشد، احتمال موفقیت آن بیشتر می شود.

همچنین مهم است که به جای کمیت جامعه، کیفیت آن را در نظر بگیرید.  برای مثال، پروژه ای با تعداد دنبال کنندگان زیاد در رسانه های اجتماعی اما کاربران فعال بسیار کم، ممکن است به اندازه پروژه ای با تعداد دنبال کننده کمتر، اما پایگاه کاربر فعال، قوی نباشد.

ارزش بازار

ارزش بازار به ارزش کل تمام توکن های استخراج شده گفته می شود. این یک راه خوب برای سنجش ارزش کلی یک پروژه است. با توجه به نوسانات بازار ارز رمزنگاری، این یک شاخص خوب برای تعیین ثبات یک دارایی است. به طور کلی، ارزهایی که ارزش بازار بالایی دارند، پایدارتر از ارزهای دارای ارزش بازار پایین هستند.
ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه اهمیتی دارد؟

پلتفرم

پلتفرم پروژه به فناوری زیربنایی اشاره دارد که پروژه بر روی آن ساخته شده است. برای مثال، اتریوم بر روی بلاک چین اتریوم و بایننس کوین بر روی بی ان بی اسمارت چین (BSC) ایجاد شده است. هر پلتفرم مزایا و معایب خاص خود را دارد و مهم است که قبل از سرمایه گذاری، در مورد پروژه تحقیق کنید. برای مثال، اتریوم محبوب ترین پلتفرم برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز است، در حالی که بی ان بی اسمارت چین برای ارائه عملکرد بالا و کارمزد پایین طراحی شده است.

شفافیت و نقشه راه

شفافیت به سطح اطلاعاتی اشاره دارد که تیم توسعه در اختیار جامعه خود قرار می دهد. یک تیم توسعه صادق و روراست به طور منظم با جامعه خود ارتباط برقرار می کند و به روزرسانی هایی برای پیشرفت پروژه ارائه می کند.

از طرف دیگر، یک تیم توسعه مرموز و مخفی کار اطلاعات را از جامعه خود پنهان می کند. بهتر است که در پروژه هایی سرمایه گذاری کنید که شفاف هستند، چون این نشان می دهد که تیم توسعه به پروژه اطمینان دارد و تمایل به پیشرفت آن دارد. علاوه براین، شما را از کلاهبرداری های مختلف، مانند راگ پول” در امان نگه می دارند.

نقشه راه باید برنامه و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت  یک پروژه را مشخص کند و به شما بینشی از نحوه برنامه ریزی تیم توسعه برای دستیابی به این اهداف بدهد. یک نقشه راه خوب باید علمی و از روی تفکر باشد و همچنین باید به طور مرتب به روز شود. اگر یک نقشه راه منسوخ یا غیر واقعی باشد، پروژه احتمالا موفق نخواهد شد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.