در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

9 اصطلاح مالی مهم که هر سرمایه گذار باید در مورد آنها بداند

0 447

سواد مالی یک مهارت مهم است که می تواند تاثیر قابل توجهی بر رفاه مالی شخص و کیفیت کلی زندگی وی داشته باشد. سرمایه گذاران و معامله گران باید به فراگیری مفاهیم مرتبط با امور مالی ادامه دهند تا بتوانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و به اهداف مالی خود برسند.

سواد مالی به دلایل مختلف اهمیت زیادی دارد:

  • اتخاذ تصمیمات مالی آگاهانه: کسانی که سواد مالی دارند می توانند تصمیمات مالی عاقلانه ای اتخاذ کنند که مطابق با اهداف و ارزش های آنها باشد. این شامل تصمیم گیری درمورد میزان هزینه، پس انداز، سرمایه گذاری و وام است.
  • اجتناب از ریسک های مالی: سواد مالی به افراد کمک می کند تا از ریسک های مالی معمول مانند بدهی با بهره بالا، هزینه های گزاف در سرمایه گذاری و کلاهبرداری اجتناب کنند.
  • ایجاد ثروت در بلند مدت: افراد دارای سواد مالی با دانستن نحوه پس انداز و سرمایه گذاری پربازده می توانند به تولید ثروت در بلند مدت کمک کنند. درک ایده هایی مانند سود مرکب و متنوع کردن پرتفوی بخشی از تولید ثروت هستند.
  • افزایش کیفیت زندگی: سواد مالی می تواند با کاهش استرس ناشی از عدم اطمینان مالی و دادن اطلاعات ضروری به افراد برای رسیدن به اهداف مالی خود، کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد.
  • کمک به اقتصاد: سواد مالی همچنین می تواند با ترویج رفتار مالی منطقی و کاهش ریسک بحران های مالی، به سلامت کلی اقتصاد کمک کند.

موندا تورانیرا (Mwenda Thuranira) در توییتی درباره سواد مالی نوشت:

به فرزندان خود بیاموزید که چگونه از نظر مالی مسئولیت پذیر باشند. مهم نیست که چقدر ارث بزرگی برای آنها به جا می گذارید، اگر سواد و دانش مالی نداشته باشند آن را هدر خواهند داد.

این مطلب به توضیح 9 اصطلاح مالی مهم می پردازد که همه افراد باید از این اصطلاحات مطلع باشند.

بودجه یا حساب درآمد و خرج (Budget)

بودجه طرحی است که درآمد و هزینه های مورد انتظار را در یک بازه زمانی مشخص می کند. برای پیگیری هزینه ها و اطمینان از خرج شدن منطقی پول، بودجه لازم است. برای مثال، بودجه ماهانه ممکن است شامل درآمد حاصل از یک شغل و هزینه های زندگی مانند اجاره بهای منزل، قبوض آب و برق و مواد خوراکی باشد. بودجه می تواند به افراد در مدیریت بهتر پول و جلوگیری از خرج کردن بیش از حد، کمک کند.

نرخ بهره (Interest)

بهره هزینه استقراض پول است که معمولا به صورت درصد بیان می شود. بسته به نوع وام یا ابزار اعتباری، نرخ بهره ممکن است تغییر کند. برای مثال، یک کارت اعتباری ممکن است نرخ بهره 18 درصدی را برای موجودی های معوق اعمال کند. برای جلوگیری از گرفتن اعتبار با بهره بالا و تصمیم گیری عاقلانه برای استقراض، درک نرخ بهره بسیار مهم است.

در زمینه ارزهای رمزنگاری، “بهره” ممکن است به دو چیز متفاوت اشاره داشته باشد: سود به دست آمده از سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری از طریق استیکینگ و سودی که وام دهندگان با وام دادن دارایی های خود به وام گیرندگان به دست می آورند.

امتیاز اعتباری (Credit score)

امتیاز اعتباری یک شاخص عددی از اعتبار یک شخص براساس متغیرهایی مانند سابقه پرداخت، استفاده از اعتبار و سابقه اعتبار است. امتیاز اعتباری بالاتر به معنای شرایط بهتر برای وام ها، کارت های اعتباری و سایر موارد مالی است. برای مثال، امتیاز 700 یا بالاتر FICO به طور کلی مطلوب در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که ارزهای رمزنگاری غیرمتمرکز هستند و به سیستم های اعتباری سنتی مرتبط نیستند، هیچ لغت مشابه امتیاز اعتباری در حوزه این ارزها وجود ندارد. با این حال، برخی از وام گیرندگان و وام دهندگان ارزهای رمزنگاری ممکن است از مدل های امتیازدهی اعتباری جایگزین ساخته شده بر اساس فناوری بلاک چین برای تعیین ارزش اعتبار خود استفاده کنند.

برای مثال، یک وام دهنده ارز رمزنگاری ممکن است اعتبار وام گیرنده را براساس سوابق تراکنش بلاک چین و با در نظر گرفتن جزئیاتی مانند سابقه پرداخت، حجم و اندازه تراکنش و دوره نگهداری ارزهای رمزنگاری، ارزیابی کند. علاوه بر این، برخی از سرویس های وام دهی ممکن است از وام گیرندگان بخواهند که ارزهای رمزنگاری خود را وثیقه کنند که این احتمال نکول را کاهش می دهد و از وام دهندگان محافظت می کند.

ارز رمزنگاری (Cryptocurrency)

ارز رمزنگاری به یک ارز دیجیتال یا مجازی گفته می شود که از رمزنگاری برای امنیت استفاده می کند و بر روی یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین کار می کند. ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین امکان انجام تراکنش های همتا به همتا (P2P) و بدون نیاز به مداخله شخص ثالث یا نهاد متمرکز را فراهم می کنند و جایگزینی برای ارزهای فیات هستند. همچنین، می توان از آنها برای انواع مختلف تراکنش های مالی، مانند خرید کالا و خدمات، سرمایه گذاری و ارسال و دریافت پول در سراسر جهان استفاده کرد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

دارایی (Asset)

دارایی منبع مالی با ارزشی است که می توان آن را مالک شد یا کنترل کرد. یک دارایی دیجیتال مانند بیت کوین یا هر ارز رمزنگاری دیگر که قابلیت خرید و فروش یا معامله در یک پلتفرم ایجاد شده بر روی یک بلاک چین داشته باشد، دارایی در نظر گرفته می شود.

دارایی های دیجیتال نیز مانند دارایی های بخش مالی سنتی از قبیل اوراق قرضه یا املاک و مستغلات، اغلب پس انداز با ارزش محسوب می شوند. اما با این تفاوت که ارزهای رمزنگاری یک سرمایه گذاری با ریسک بالا هستند و به دلیل نوسانات معمولا افزایش و کاهش های شدیدی را تجربه می کنند.

بدهی (Liability) 

بدهی یک تعهد مالی است که یک شخص یا سازمان باید به طرف مقابل پرداخت کند. بدهی در زمینه ارزهای رمزنگاری به تعهدی گفته می شود که طبق آن شخص یا سازمان باید ارز رمزنگاری استقراضی را به وام دهنده برگرداند یا بازپرداخت کند.

برای مثال، اگر شخصی ارز رمزنگاری را از وام دهنده قرض بگیرد، متعهد به بازپرداخت ارز وام گرفته شده به اضافه بهره آن به وام دهنده خواهد بود. همچنین، تمام وجوهی که یک صرافی نگهداری می کند، تا زمانی که کاربر اقدام به برداشت آنها نکند، بدهی تلقی می شود.

ارزش خالص (Net worth)

ارزش خالص ارزش کل دارایی های یک فرد منهای بدهی های وی است. ارزش خالص مثبت نشان می دهد که دارایی های یک فرد بیشتر از بدهی هایش است، در حالی که ارزش خالص منفی بر عکس است. درک ارزش خالص برای ارزیابی سلامت مالی و برنامه ریزی برای اهداف بلندمدت اهمیت زیادی دارد.

تورم (Inflation)

از نظر اقتصادی، تورم به افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک بازه زمانی مشخص گفته می‌شود. با گذشت زمان، تورم می تواند قدرت خرید پول را کاهش دهد و تاثیر قابل توجهی بر پس انداز و سرمایه گذاری داشته باشد. برای مثال، اگر نرخ تورم 2 درصد باشد، یک کالایی که اکنون 100 دلار قیمت دارد، سال دیگر 102 دلار خواهد بود. برای اتخاذ تصمیمات مالی آگاهانه و آماده شدن برای آینده، درک نرخ تورم بسیار مهم است.

متنوع سازی پرتفوی(Diversification)

متنوع سازی یک استراتژی مدیریت ریسک است که شامل تقسیم سرمایه بین دارایی ها یا کلاس های مختلف دارایی است. با گذشت زمان، متنوع سازی می تواند به کاهش ریسک و افزایش سود کمک کند. سرمایه گذار برای کاهش ریسک زیان خود در هر بخش، می تواند با سرمایه گذاری در بازار سهام، اوراق قرضه، ارزهای رمزنگاری و املاک و مستغلات، پرتفوی خود را متنوع کند. به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری و کسب ثروت در بلند مدت، درک متنوع سازی بسیار مهم است.
پرتفوی ارز رمزنگاری چیست؟ چگونه یک پرتفوی متعادل بسازیم؟

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.