در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

توکن سوزی خودکار BNB چیست و چگونه انجام می شود

0 762

بایننس کوین (BNB) در سال 2017 توسط صرافی بزرگ بایننس ایجاد شد. این توکن برای اولین بار از طریق عرضه اولیه سکه (بین 26 ژوئن تا 3 جولای همان سال) منتشر و راه اندازی شد. تعداد کل توکن های بایننس کوین در ابتدا 200 میلیون توکن بود. اما بایننس مکانیسم سوزاندن را برای این توکن فعال کرده که در هر سه ماه تعدادی از توکن های BNB سوزانده شده و برای همیشه از چرخه در گردش خارج می شوند. این روند ادامه خواهد یافت تا این که فقط 100 میلیون توکن آن در گردش باقی بماند.

حال این سوالات مطرح می شوند که ” توکن سوزی چیست”، ” چرا  پروژه BNB توکن سوزی دارد” و ” این فرایند چه تاثیری بر قیمت و عرضه  آن در آینده خواهد داشت”. با ادامه مطلب همراه باشید تا به جواب همه این سوالات برسید.

بایننس کوین و نقش آن در اکوسیستم بلاک چین

بایننس کوین (BNB) ارز رمزنگاری بومی صرافی بزرگ بایننس است. BNB در ابتدا یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم با عرضه کل 200 میلیون بود. صرافی بایننس در سال 2019 شبکه بی ان بی چین (BNB Chain) را راه اندازی کرد و تمام توکن های BNB را به آن انتقال داد.

بی ان بی چین شامل دو بلاک چین زیر است که هر دو از BNB استفاده می کنند:

  • بی ان بی بیکن چین ( BNB Beacon Chain) قبلا بایننس چین نام داشت. این بلاک چین عملکردهای حاکمیتی بی ان بی چین (مانند رای دادن و استیکینگ) را مدیریت می کند.
  • بی ان بی اسمارت چین (BSC) که قبلا بایننس اسمارت چین بود. این بلاک چین از ماشین مجازی اتریوم برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند استفاده می کند و با ابزارها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز اتریوم کاملا سازگار است.

بایننس کوین اکنون بخش مهمی از صرافی بایننس است و از آن برای تمام عملیات در این صرافی و Binance.US ، از جمله سایر اپلیکیشن های ساخته شده در بی ان بی چین، استفاده می شود. برخی از این اپلیکیشن ها عبارتند از: پنکیک سواپ، بی سواپ (Biswap)، ایپ سواپ Avarice، Libera.Financial، Nominex/Nomiswap،Autoshark Finance، Open Leverage و DEX Finance.

بایننس همچنین بزرگ ترین صرافی ارز رمزنگاری از نظر حجم معاملات و یکی از محبوب ترین صرافی ها در جهان است.

توکن سوزی به چه معناست؟

توکن سوزی رویدادی است که در آن یک پروژه ارز رمزنگاری اغلب برای کاهش تعداد توکن های در گردش و افزایش ارزش توکن های باقیمانده، بخشی از توکن های خود را برای همیشه از چرخه عرضه خارج کند. این توکن ها یا یک کلید خصوصی ناشناس به یک کیف پول مرده (dead wallet) ارسال می شوند، به این معنی که هرگز نمی توان آنها را از این کیف پول انتقال داد و دوباره خرج کرد.

توکن سوزی اغلب هر سه ماه یا شش ماه یکبار انجام می شود. برای مثال، بایننس متعهد شده که توکن های BNB را هر سه ماه یکبار بسوزاند و این کار را تا زمانی انجام دهد که 100 میلیون توکن آن برای همیشه از چرخه عرضه خارج شود. به عبارت دیگر، حداکثر عرضه آن در نهایت به 100 میلیون توکن برسد.

بلاک چین ها و پروتکل های ارز رمزنگاری به چند دلیل، توکن سوزی را به صورت دوره ای انجام می دهند:

بایننس کوین

BNB چگونه سوزانده می شود؟

مکانیسم هایی که طبق آنها توکن های BNB سوزانده می شوند، به شرح زیر هستند:

مکانیسم سوزاندن فوری (BEP-95)

اولین مکانیسم، سوزاندن طرح پیشنهادی برای توسعه و تکامل شبکه بایننس (BEP-95) است. در این طرح، بخشی از توکن های BNB که به صورت هزینه گس در شبکه BSC دریافت شده اند، فوری سوزانده می شود. از زمان ارتقا بی ان بی اسمارت چین در سال 2021 ، مکانیسم BEP-95 روزانه حدود 860 توکن BNB را سوزانده است.

چانگ پنگ ژائو مکانیسم BEP-95 را برای تسریع در روند توکن سوزی BNB (که کندتر از مقدار برنامه ریزی شده بود) اجرا کرد. این طرح با سوزاندن بخشی از هزینه های گس جمع آوری شده توسط اعتبارسنج های هر بلاک، به طور مداوم مقداری از توکن های BNB را از گردش خارج می کند.

BEP-95 کاملا به شبکه BSC وابسته است، بنابراین پس از رسیدن به هدف 100 میلیون، این مکانیسم همچنان به توکن سوزی ادامه خواهد داد. پیشرفت توکن سوزی BEP-95  را می توان از طریق ربات “BNB Burns Tracker” در توییتر ردیابی کرد.

توییتر

توکن سوزی خودکار سه ماهه

روش دوم، توکن سوزی سه ماهه برنامه ریزی شده توسط بایننس است. در این روش، مقدار مشخصی از توکن های BNB از بازار آزاد بازخرید و از چرخه گردش خارج می شود. اولین توکن سوزی در اکتبر 2017 انجام شد و در آن زمان 986000 توکن BNB سوزانده شد.

توکن سوزی سه ماهه براساس میزان سود بایننس صورت می گیرد و از قبل اعلام می شود. تعداد توکن هایی که در هر سه ماهه باید سوزانده شود، براساس سود کلی، عرضه در گردش BNB و تعداد بلاک های تولید شده در هر سه ماه تعیین می شود. در آخرین توکن سوزی در آوریل 2022، در مجموع 1,839,786.261 توکن سوزانده شده است.

بایننس
اطلاعات توکن سوزی BNB براساس وب سایت bnbburn.info

توکن سوزی خودکار BNB چیست؟

مکانیسم توکن سوزی خودکار BNB همراه با تغییر نام بایننس چین و بایننس اسمارت چین به بی ان بی چین، معرفی شد. به گفته بایننس، این مکانیسم برای به حداکثر رساندن ارزش توکن BNB و ارائه یک برنامه رشد بلندمدت پایدار و ایمن برای شبکه BSC طراحی شده است.

صرافی بایننس در ابتدا توکن سوزی سه ماهه را براساس حجم معاملات BNB خود انجام می داد. اما در دسامبر سال 2021 آن را با مکانیسم توکن سوزی خودکار سه ماهه جایگزین کرد.

توکن سوزی خودکار هنوز به صورت فصلی انجام می شود، اما دیگر صرفا براساس حجم معاملات BNB در بایننس نیست. بلکه دو عامل قیمت BNB و تعداد بلاک های تولید شده در BSC در هر سه ماه، تعیین کننده مقدار توکن هایی هستند که باید سوزانده شوند.

به گفته تیم بایننس، مکانیسم توکن سوزی جدید شفافیت بیشتری داد و نسبت به روش توکن سوزی قدیمی، قابل پیش بینی تر است. همچنین، مکانیسم جدید به تثبیت قیمت BNB و محافظت از آن در برابر نوسانات شدید کمک می کند.

توکن سوزی خودکار BNB چگونه کار می کند؟

از دیدگاه فنی، مکانیسم توکن سوزی خودکار از اطلاعات روی زنجیره بی ان بی اسمارت چین برای محاسبه تعداد توکن های BNB که باید سوزانده شود، استفاده می کند. 

مقدار توکن هایی که باید سوزانده شوند تحت تاثیر عرضه و تقاضا است؛ به این معنی که وقتی قیمت BNB کاهش می یابد، نرخ سوزاندن آن افزایش می یابد. همانور که در بالا ذکر شد، سوزاندن توکن ها، ارزش آن را افزایش می دهد.

مکانیسم توکن سوزی خودکار طوری طراحی شده که مستقل از حجم معاملات BNB در بایننس باشد. دلیلش این است که جامعه این ارز اطمینان حاصل کند که این یک فرایند قابل تایید، عینی و شفاف است. هدف این مکانیسم ادامه توکن سوزی تا مرز 100 میلیون است و با استفاده از فرمول زیر این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.

کوین سرا

بررسی متغیرها در این فرمول

در معادله فوق، B نشان دهنده مقدار کل توکن های BNB برای سوزاندن و N نشان دهنده تعداد بلاک های تولید شده در بی ان بی اسمارت چین در طول دوره سه ماهه است. میانگین زمان تولید بلاک 3 ثانیه بوده و مقدار تقریبی بلاک های تولید شده در ساعت 1200 بلاک است. بنابراین، مقدار N برای یک دوره سه ماهه تقریبا 2,592,000 است. البته، این مقدار متغیر بوده و به تعداد روزهای یک دوره سه ماهه بستگی دارد.

P متوسط قیمت BNB در آن زمان است. متوسط قیمت در محدوده 10 تا 20 درصد در روز نوسان می کند و با گرفتن نمونه براساس یک ارائه دهنده اوراکل قابل اعتماد (مانند چین لینک)، برای BSC تعیین می شود. این معمولا در هر 10000 بلاک انجام می شود و تولید آن حدود 8.3 ساعت طول می کشد.

K در ابتدا روی 1000 تنظیم شده و یک لنگر قیمت ثابت است. مقدار این متغیر احتمالا تغییر خواهد کرد و تا حدود زیادی به جامعه بی ان بی اسمارت چین بستگی دارد. اعضا می توانند پیشنهاد BEP را ارسال کنند و همچنین برای به روزرسانی این مقدار رای دهند.

توکن سوزی سه ماهه بایننس کوین

مکانیسم توکن‌سوزی سه ماهه قدیمی به توکن سوزی خودکار سه ماهه تغییر کره است. مکانیسم جدید همان اهداف مکانیسم قدیمی را دنبال می کند، اما کارآمد تر و شفاف تر است. نمودار زیر مقدار پیش بینی شده توسط مکانیسم خودکار را برای متوسط قیمت های BNB نشان می دهد.

بایننس چین

چگونه سابقه توکن سوزی BNB را بررسی کنیم؟

سابقه توکن‌سوزی خودکار BNB قابل ردیابی است. وب سایت “bnbburn.info” تمام دوره های توکن‌سوزی در گذشته را ثبت کرده و می توانید آنها را مشاهده کنید.

بایننس اسمارت چین
سابقه توکن سوزی BNB

برای مثال، اگر روی آخرین دوره توکن‌سوزی (یعنی 19th) کلیک کنید، می توانید جزئیات زیر را ببینید. 

توکن BNB
جزئیات توکن‌سوزی نوزدهمین دوره

تاکنون چه تعداد BNB سوزانده شده است؟ تا به امروز، در مجموع  35,750,684.88 توکن BNB سوزانده شده است. با احتساب قیمت فعلی، این مقدار معادل 8,723,167,110.72 دلار است.

توکن سوزی بعدی چه زمانی است؟

آخرین توکن‌سوزی BNB در 19 آوریل 2022 انجام شد و در آن زمان 1,830,382 به ارزش 772,363,806 سوزانده شد. هنوز تاریخ مشخصی برای توکن سوزی دوره بیستم مشخص نشده، اما انتظار می رود بین 16 تا 20 جولای 2022 انجام شود. به طور معمول، چانگ پنگ ژائو تاریخ توکن سوزی را در توییتر اعلام می کند. 

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.