در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

عرضه اولیه در صرافی(IEO) چیست؟ چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه(ICO) دارد؟

1 2,662

ممنوعیت ICO در اواخر سال 2017 در چین باعث شد تا استارتاپ های رمزنگاری به دنبال راه حلی جایگزین برای جمع کردن کمک های مالی برای پروژه های خود باشند. این پروژه ها شروع به استفاده از روشی جدید به نام ارائه اولیه در صرافی یا IEO ها کردند. این نوآوری به آنها اجازه می دهد تا سرمایه لازم را بدون ترس از قانون یا مقامات بدست آورند.

IEO چیست؟

ارائه اولیه ارز در صرافی(IEO) در واقع عرضه اولیه ارز بر روی پلتفرم صرافی رمزنگاری است. بر خلاف عرضه اولیه سکه(ICO)، در IEO یک استارتاپ که قصد ارائه توکن جهت افزایش سرمایه خود را دارد، عرضه اولیه ارز خود را در صرافی انجام می دهد و این ارائه توسط صرافی کنترل می شود.

مانند فروش توکن بر روی پلتفرم صرافی، صادرکنندگان توکن باید هزینه فهرست شدن در صرافی را همراه با یک درصد از سود  توکن های فروخته شده در طی IEO را به صرافی بپردازند. در عوض ارز استارتاپ بر روی پلتفرم صرافی فروخته می شود و پس از پایان IEO نیز در لیست صرافی قرار خواهد داشت.  صرافی رمزنگاری در ازای درصدی که از توکن های فروخته شده دریافت می کند، به بازاریابی توکن و فروش آن کمک می کند.

شرکت کنندگان در IEO، مانند شرکت در ICO از طریق قراردادهای هوشمند مشارکت نمی کنند. در عوض لازم است بر روی پلتفرم صرافی یک حساب کاربری ایجاد کنند. سپس شرکت کنندگان از طریق موجودی خود در صرافی برای خرید توکن های شرکت یا استارتاپ اقدام می کنند.

IEO ها در پلتفرم های صرافی

تعداد زیادی از صرافی ها شروع به پذیرش IEO کرده اند. یکی از اولین صرافی هایی که IEO را راه اندازی کرد، بایننس بود که پلتفرم بایننس لانچ پد را راه اندازی کرد. در ماه ژانویه توکن بیت تورنت برای اولین بار در بایننس لانچ پد ارائه و فروخته شد و در کمتر از 15 دقیقه 7.2 میلیون دلار  از این ارز به فروش رفت.

در حالی که فروش تمام توکن ها در کمتر از 15 دقیقه برای یک استارتاپ یک رویا حساب می شود، اما حتی رکورد بهتر از این نیز در بایننس لانچ پد ثبت شده است. در دومین IEO که در پلتفرم این صرافی انجام شد، فچ اَل تنها در 22 ثانیه 6 میلیون دلار توکن خود را فروخت.

پس از مشاهده موفقیت پلتفرم بایننس لانچ پد، دیگر صرافی های معروف اعلام کردند که پلتفرم IEO خود را راه اندازی می کنند. از جمله این صرافی ها را می توان بیتمکس، بیترکس، اکی اکس، کیو کوین و هوبی را نام برد.

تفاوت IEO با ICO چیست؟

در جدول زیر به صورت خلاصه در مورد تفاوت های ICO با IEO اشاره شده است.

مزایا و معایب IEO ها

اعتماد

یکی از مزایای اصلی IEO اعتماد است. همانطور که فروش انبوه و بالا بر روی پلتفرم صرافی رمزنگاری انجام می شود، طرف مقابل(صرافی) نیز پروژه ای را که به دنبال راه اندازی IEO خود بر روی پلتفرم صرافی است دنبال می کند. صرافی ها این کار را برای حفظ شهرت و رتبه خود، با دقت و رعایت تمام مسائل انجام می دهند.

بنابراین IEOهای مشکوک و کلاهبرداری می توانند توسط پلتفرم صرافی های رمزنگاری محدود شوند. به این ترتیب انجام کلاهبرداری برای IEOها بسیار سخت تر می شود.

پرونده مربوط به IEO توکن RAID یک نمونه بسیار عالی است. اخیرا بیترکس یک IEO را برای پروژه RAID چند ساعت قبل از شروع فروش لغو کرد. علت لغو برنامه فروش 6 میلیون دلاری این ارز، قطع همکاری بین RAID و شرکت تجزیه و تحلیل داده های بازی های رایانه ای OP.GG اعلام شد.

طبق اعلام بیترکس مشارکت بین این دو شرکت بخش مهمی از این پروژه بوده است، و زمانی که صرافی از قطع این همکاری مطلع شده، تصمیم گرفت تا این فروش توکن را لغو کند.

امنیت

ارائه توکن در صرافی ها نگرانی در مورد امنیت فروش را برای مشتریان ندارد. زیرا صرافی قراردادهای IEO را مدیریت می کند. فرایند KYC/AML (تعیین هویت مشتری/ضد پولشوئی) نیز توسط صرافی رمزنگاری انجام می شود، زیرا اغلب ارائه دهندگان سرویس، KYC/AML را به مشتریان خود پس از ایجاد حساب ارائه می دهند.

انجام راحت تر کار برای پروژه ها

استارتاپ های ارائه دهنده توکن از فرایند بی نظیر و بی عیب راه اندازی IEO بر روی پلتفرم صرافی، نسبت به انجام ICO بهره می برند. در عین حال صرافی ها به استارتاپ ها در ازای پرداخت کارمزد جهت لیست شدن در صرافی و درصدی از فروش توکن های خود، به بازاریابی توکن ها کمک خواهند کرد. در نتیجه راه اندازی توکن به صورت IEO برای استارتاپ ها که نیازمند صرف یک بودجه جهت بازاریابی هستند، در مقایسه با ICO هزینه کمتری خواهد داشت. علاوه بر این صادر کنندگان توکن می توانند از مشتریان وفادار و ثابت صرافی برای  دریافت کمک بیشتر به پروژه هایشان بهره مند شوند.

لیست شدن

پس از انجام یک IEO برای یک توکن در صرافی، این ارز به طور طبیعی در صرافی که IEO را انجام داده، لیست می شود.  

در حالی که IEO یک جایگزین امن و کارآمد برای ICO به نظر می رسد، هزینه مربوط به درصدی از فروش توکن، برای استارتاپ می تواند بسیار بالا باشد. هزینه فهرست شدن می تواند تا 20 بیت کوین باشد. در عین حال صرافی ها تا 10 درصد از سرمایه جمع آوری شده برای کمک مالی به پروژه را نیز دریافت می کنند.

چگونه در IEO شرکت کنیم؟

از آنجایی که IEO در حال حاضر در جامعه رمزنگاری به ندرت صورت می گیرد، پیدا کردن یک IEO کار سختی نیست. پس از این که IEO مورد نظر خود را پیدا کردید، لازم است بررسی کنید که کدام صرافی میزبان این کار است.

در گام بعد لازم است تا در صرافی رمزنگاری مورد نظر ثبت نام کرده و فرآیند KYC(تایید هویت) و AML را تکمیل کنید.(توجه داشته باشید که برخی از صرافی ها این خدمات را به کاربران ایرانی ارائه نمی دهند.)

پس از انجام این مراحل، بررسی کنید که برای شرکت در IEO مورد نظر خود از چه ارزهای رمزنگاری می توانید استفاده کنید. سپس حساب خود را با یکی از ارزهای مورد پذیرش به مقدار مورد نظر شارژ کنید. آخرین مرحله این است که منتظر شروع IEO باشید تا بتوانید اقدام به خرید توکن نمایید.

آیا IEO در آینده رونق خواهد یافت؟

ICO در سال های 2017 و 2018 رونق زیادی داشت و سرمایه زیادی را جذب کرد. با این حال درصد قابل توجهی از این پروژه ها توسط کلاهبرداران اداره می شد و یا ماهیت مشکوکی دارند. علاوه بر این با توجه به ممنوعیت ICO ها می توان گفت که ICOها یک مدل کارآمد برای استارتاپ های رمزنگاری نیست.

از سوی دیگر IEO ها سطح اعتماد بالاتری را در بین پروژه های ارزهای رمزنگاری سبب می شوند. همچنین صرافی ها میزبان کاربران زیادی هستند و به این ترتیب به طور فعال در جذب سرمایه  و افزایش بهره وری فروش کمک کنند. بنابراین IEOها قابلیت تبدیل شدن به یک مدل استاندارد برای جمع آوری کمک های مالی به پروژه های رمزنگاری و حتی رونق سرمایه گذاری های بعدی را خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. جهانگیر می گوید

    کدوم یکی از این صرافیا که گفتین به ایرانیا خدمات میده، که معتبر هم باشه، پیشنهاد شما کدومه،؟