در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

انتشار وایت پیپر ارز دیجیتال فیس بوک

0 685

رسانه اجتماعی بزرگ فیس بوک سرانجام وایت پیپر ارز دیجیتال و زیرساخت مالی مبتنی بر بلاک چین خود را دیروز هجدهم ژوئن منتشر ساخت.

طبق این وایت پیپر، لیبرا، ارز پایدار جهانی بیت کوین در بلاک چین بومی و مقیاس پذیر لیبرا اجرا خواهد شد و به وسیله ی یک منبع مالی که ظاهرا به منظور ارائه ارزش ذاتی و کاهش نوسانات آن طراحی شده، پشتیبانی می شود.

این منبع مالی شامل یک سبد از سپرده های بانکی و اوراق بهادار کوتاه مدت دولتی است که در ذخایر لیبرا نگهداری می شود.

این ارز رمزنگاری جدید، توسط یک کنسرسیوم غیرانتفاعی مستقر در سوئیس به نام “انجمن لیبرا” اداره خواهد شد که مسترکارت، پی پال، ویزا، استرایپ، ای بِی، کوین بیس، اَندریسن هوروویتز و اوبر در میان اعضای بنیانگذار آن قرار دارند.

ظاهرا فیس بوک قصد دارد این انجمن را تا زمان راه اندازی لیبرا در نیمه اول سال 2020 به 100 عضو افزایش دهد. در وایت پیپر بیان شده:

در حالی که اختیار اتخاذ تصمیم نهایی وابسته به انجمن است، انتظار می رود فیس بوک در سال 2019 رهبری انجمن را حفظ کند. فیس بوک یک شرکت تابعه قانونگذاری به نام کالیبرا را به منظور اطمینان از تفکیک داده های اجتماعی و اقتصادی و نیز به عهده گرفتن ساخت و اداره خدمات شبکه لیبرا ایجاد کرده است.

انجمن لیبرا خود توسط “شورای انجمن لیبرا” اداره می شود. اعضای شورا در ابتدا همان اعضای بنیان گذارند. هر کدام یک نود اعتبار سنج بر روی شبکه اجرا می کنند و به طور ویژه مستلزم حداقل 10 میلیون دلار سرمایه گذاری به منظور تایید جایگاه خود هستند. هر 10 میلیون دلار سرمایه گذاری برای فیس بوک یک نهاد واحد را در شورا تامین می کند.

همچنین فیس بوک جدا از ارز دیجیتال لیبرا خود، از انتشار توکن سرمایه گذاری لیبرا خبر داد. این توکن می تواند به عنوان سهام برای اعضای بنیانگذار انجمن و سرمایه گذاران رسمی، خرید یا توزیع شود.

لیبرا از نظر فنی به هیچ ارز ملی فیات وابسته نیست. هر چند که طبق ادعای فیس بوک منبع مالی به منظور کاهش نوسانات برگزیده شده است اما طبق وایت پیپر، کاربران همیشه قادر به بازخرید این توکن با یک مقدار ثابت ارز فیات نخواهند بود.

در حالی که این منبع مالی به منظور تامین تمرکز زدایی، ظاهرا توسط یک شبکه جغرافیایی توزیع شده از قانون گذاران نگهداری می شود، اما توسط خود انجمن اداره می شود و آن تنها حزبی است که قادر به تولید یا تخریب این ارز است.

ارزهای جدید لیبرا زمانی تولید می شوند که نمایندگان مجاز فروش، ارزها را با استفاده از ارز فیات کافی از انجمن خریده تا به طور کامل ارز خریداری شده خود را پشتیبانی کنند.

علاوه بر این وایت پیپر بیان می کند:

از آنجائی که نمایندگان مجاز فروش همیشه قادرند ارز لیبرا را به قیمت برابر با ارزش سبد به منبع مالی بفروشند، منبع مالی لیبرا نقش “خریدار گزینه آخر” را ایفا می کند.

فیس بوک علاوه بر این اشاره می کند که نرم افزار اجرا کننده لیبرا به منظور اکوسیستم متقابل خدمات مالی و انعطاف پذیری بیشتر، متن باز است.

گزارش های قبلی نشان دادند این ارز دیجیتال پرداخت ها را در سراسر سیستم عامل های مختلف فیس بوک مانند پیام رسان واتس اَپ و اینستاگرام تسهیل می کند و  به این ارز جدید پتانسیل مواجهه بالقوه با 2.7 میلیارد کاربر ترکیبی را در هر ماه می دهد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.