در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تفاوت ها و شباهت های ارزهای پایدار USDC، USDT و UST

0 835

سهم بازار ارزهای پایدار (استیبل کوین ها) از کل بازار ارز رمزنگاری هر روز بیشتر می شود، چون تقاضا برای دلارهای دیجیتال در بین سرمایه گذاران ارز رمزنگاری همچنان در حال افزایش است.

ارزهای پایدار نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری هستند که برای ثبات قیمت، ارزشی برابر با دیگر دارایی ها دارند. ارزش این ارزها می تواند برابر با ارزهای فیات مثل دلار آمریکا، سایر ارزهای رمزنگاری، فلزات گران بها یا ترکیبی از هر سه باشد. محبوب ترین گزینه در بازار حال حاضر پشتوانه بودن ارز فیات دلار است. به این معنی که هر واحد ارز پایدار قیمتی برابر با 1 دلار دارد.

ارزهای پایدار برای محافظت در برابر نوسانات ذاتی موجود در قیمت ارزهای رمزنگاری طراحی شده اند. آنها به طور معمول باید به مقدار کافی وثیقه در اختیار داشته باشند. به این معنی که برابر با تعداد کل ارزهای پایدار در چرخه، باید سرمایه ای به صورت ذخیره یا پشتوانه وجود داشته باشد. برای مثال، اگر 500000 ارز پایدار در چرخه گردش وجود دارد، حداقل باید 500000 دلار در بانک ذخیره داشته باشد.

ارزهای پایدار مختلفی از جمله تدر(تتر)، یو اس دی کوین، بایننس یو اس دی، دای، ترا یو اس دی و غیره، وجود دارند. اما در این مطلب شباهت ها و تفاوت های بین تدر، یو اس دی کوین و ترا یو اس دی می پردازیم.
برای درک بهتر ارزهای پایدار به مطلب زیر رجوع کنید:
ارز پایدار یا استیبل کوین چیست؟

تدر (USDT) چیست؟

تدر که توسط  Tether Limited ایجاد شده، از نظر ارزش بازار ارز پایدار پیشرو در جهان است. هر یک تدر ارزشی برابر با یک دلار دارد، به همین دلیل ارزش این ارز پایدار همیشه ثابت است. تدر پرکاربردترین ارز پایدار در بین سرمایه گذاران و معامله گران است و آنها برای محافظت از سرمایه خود در زمان نوسانات شدید بازار ارز رمزنگاری، به این ارز پایدار پناه می آورند. 

تدر در چندین بلاک چین از جمله اتریوم، اییاس، الگورند، ترون، سولانا و غیره ارائه می شود. این ارز پایدار می تواند با این بلاک چین ها ارتباط برقرار کند تا امکان صدور و بازخرید USDT را فراهم کند.

براساس حسابرسی انجام شده از تدر، این ارز پایدار پیشرو توسط ذخایر نقدی، وام های کوتاه مدت بدون وثیقه و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت دلاری پشتیبانی می شود. طبق این حسابرسی، تا 31 دسامبر 2021، تدر 78.68 میلیارد دلار دارایی در مقابل 78.54 میلیارد دلار بدهی داشته که از این مقدار 78.48 میلیارد دلار مربوط به توکن های دیجیتال صادر شده بوده است.

در حالی که تدر تا حد زیادی بزرگ ترین و نقد شونده ترین ارز پایدار در بازار است، اما با بحث هایی (به ویژه در رابطه با شفافیت در مورد ذخایر دلاری خود) مواجه شده است. در زمان انتشار این مطلب، ارزش بازار تدر حدود 83.2 دلار بود.

یو اس دی کوین (USDC)

یو اس دی کوین یکی دیگر از ارزهای پایدار بازار ارز رمزنگاری است که ارزش آن بسته به دلار و با نسبت 1 به 1 است.  این ارز در سال 2018 راه اندازی شد و توسط سنتر کنسرسیوم ((Centre Consortium) به رهبری کوین بیس و شرکت Circle پشتیبانی می شود. این کنسرسیوم ادعا می کند که ماموریتش ارائه یک ارز دیجیتال پایدار و ایجاد اکوسیستمی است که در آن شرکای مالی، کیف پول ها، صرافی ها و شرکت های ارز رمزنگاری می توانند در چارچوب مقررات مالی جهانی موجود، تعامل داشته باشند.

یو اس دی کوین در چندین شبکه، از جمله اتریوم، آوالانچ، الگورند، سولانا، هدرا هشگراف، ترون و استلار ارائه می شود. طبق گفته کنسرسیوم، هر یو اس دی کوین توسط یک دلار یا دارایی با ارزش معادل (که در حساب های موسسات مالی تحت نظارت ایالات متحده آمریکا نگهداری می شود) پشتیبانی می شود.

کاربرانی که به یک صادر کننده یو اس دی کوین دسترسی دارند، می توانند ارز فیات خود را برای دریافت یو اس دی کوین ارسال کنند. صادر کننده مجموعه ای از دستورالعمل ها را با کمک کنسرسیوم سنتر برای تایید، اعتبارسنجی و ایجاد توکن های یو اس دی کوین اجرا می کند. پس از آن، کاربر می تواند توکن ها را به طرف های دیگر منتقل کند.

برای بازخرید یو اس دی کوین، کاربر از یک صادر کننده درخواست بازخرید می کند. پس از تایید و موافقت صادر کننده، توکن های یو اس دی کوین مربوطه “سوزانده می شوند” و وجوه از ذخایر اصلی به حساب بانکی کاربر منتقل می شود. ارزش بازار یو اس دی کوین در زمان انتشار این مطلب حدود 48.7 میلیارد دلار بود.

ترا یو اس دی (UST)

ترا یو اس دی یک ارز پایدار الگوریتمی غیرمتمرکز است که بلاک چین ترا آن را پشتیبانی می کند. این ارز پایدار در سال 2020 و به عنوان یک راه حل برای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) طراحی و راه اندازی شد.

ارزش ترا یو اس دی نیز برابر با یک دلار است. با این حال، این توکن بر خلاف ارزهای پایدار متمرکز توسط ذخایر دلاری موجود در حساب بانکی پشتیبانی نمی شود. در عوض، کاربران برای ایجاد ترا یو اس دی، یک دلار LUNA می پردازند و توکن های LUNA ارز ذخیره این ارز پایدار هستند.

ترا یو اس دی پروتکل بین زنجیره ای پیشرو در بازار ارز رمزنگاری است. این بدان معناست که بلاک چین های اصلی از این ارز پایدار پشتیبانی می کنند و پروتکل پل مستقیم آن را قادر می سازد تا در چندین پلتفرم دیفای و صرافی غیرمتمرکز ادغام شود.

علاوه بر این، پروتکل انکر (Anchor) ترا یو اس دی به سپرده های UST  تا 20 درصد سود می دهد. این سود از محل پاداش های استیکینگ دریافتی از شبکه های اصلی اثبات سهام (PoS) و بهره پرداخت شده توسط وام گیرندگان پروتکل پس انداز انکر تامین می شود. در زمان انتشار این مطلب، ارزش بازار ترا یو اس دی حدود 18.7 میلیارد دلار بود.

منبع cryptonews

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.