در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی سناریوهای صعودی و نزولی 5 ارز برتر این هفته

0 628

شاخص S&P 500 و نزدک برای پنجمین هفته متوالی روند نزولی داشتند و این نشان می دهد که معامله گران به کاهش موقعیت های خود در دارایی های پرریسک ادامه می دهند. همبستگی تنگاتنگ بیت کوین با بازارهای سهام ایالات متحده باعث شده تا قیمت این ارز تحت فشار باقی بماند.

بیت کوین در تعطیلات آخر هفته (روزهای شنبه و یکشنبه) به کاهش خود ادامه داد و ششمین شمع نزولی متوالی را در نمودار هفتگی ثبت کرد. این اتفاق برای اولین بار پس از سال 2014 رخ داد. کاهش قیمت این ارز بزرگ بازار  باعث کاهش شدید قیمت سایر ارزهای رمزنگاری و سقوط ارزش کل بازار به زیر سطح 1.6 تریلیون دلار شده است.

هنگامی که احساسات نزولی هستند، معامله گران با هر خبر منفی اقدام به فروش می کنند. به نظر می رسد که دامپ ارز پایدار ترا یو اس دی تی توسط یک نهنگ و کاهش موقتی این ارز به زیر سطح 1 دلار  فشار فروش را در بازار افزایش داده است.

آیا پس از شش شمع قرمز متوالی هفتگی، قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر بازیابی خواهد شد؟ در ادامه نمودارهای 5 ارز برتر بازار و سناریوهای صعودی و نزولی آنها را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین

بیت کوین در 5 مه از میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 38268 دلار) کاهش یافت و به زیر خط حمایت کانال صعودی سقوط کرد. این حرکت همچنین واگرایی صعودی شاخص قدرت نسبی را بی اعتبار کرد.

قیمت بیت کوین
بیت‌کوین

میانگین متحرک ها شروع به کاهش کرده‌اند و شاخص قدرت نسبی به منطقه اشباع فروش نزدیک می‌شود، این بدان معناست که فروشندگان کنترل را در دست دارند.

بیت کوین از حمایت جزئی در سطح 34322 دلار برخوردار بود، اما خریداران نتوانستند این سطح را حفظ کنند و قیمت به زیر این سطح شکست. این می‌تواند منجر به کاهش قیمت به سطح حمایت 32917 دلار شود. این یک سطح بسیار مهمی است و اگر شکسته شود، فشار فروش تشدید خواهد شد و قیمت به سطح 28805 دلار کاهش خواهد یافت.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسانند و آن را حفظ کنند، این سناریوی نزولی بی اعتبار خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت بیت کوین احتمالا به میانگین متحرک ساده  50 روزه (سطح 41466 دلار) افزایش خواهد یافت.

بیت کوین
بیت‌کوین

شیب رو به پایین میانگین متحرک‌ها نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل بازار را در اختیار دارند، اما سطوح اشباع فروش در شاخص قدرت نسبی حاکی از یک روند صعودی جزئی یا تثبیت در کوتاه مدت هستند. اگر قیمت در این بازیابی نتواند به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، فروشندگان احتمالا فشار فروش را حفظ خواهند کرد و قیمت ممکن است به سطح 32917 دلار کاهش یابد.

برعکس، شکست و بسته شدن شمع در بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه می‌تواند نشانه شروع یک روند صعودی قوی باشد. قیمت احتمالا به میانگین متحرک ساده 50 روزه افزایش خواهد یافت. خریداران باید قیمت را به بالای سطح 40000 دلار برسانند و آن را حفظ کنند تا نشان دهند که روند نزولی به پایان رسیده است.

الگورند (ALGO)

الگورند در چند روز گذشته در داخل یک کانال نزولی در نوسان بوده است. قیمت در اول مه از خط حمایت کانال برگشت و خریداران از سد میانگین متحرک نمایی 20 روزه  (سطح 0.69 دلار) عبور کردند، این نشان می دهد که فشار فروش ممکن است کاهش یابد.

قیمت الگورند
نمودار روزانه الگورند

اگر خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه (سطح 0.76 دلار) برسانند و موقعیت خود را در بالای این سطح حفظ کنند، الگورند احتمالا به خط مقاومت کانال صعود خواهد کرد. این یک سطح مقاومت مهمی است که خریداران باید آن را بشکنند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، یک روند صعودی جدید آغاز خواهد شد و قیمت ممکن است ابتدا به سطح 1.10 دلار و سپس به سطح  1.25 دلار افزایش یابد.

برعکس، اگر قیمت از خط مقاومت کاهش یابد، الگورند چند روز دیگر در داخل کانال نزولی باقی خواهد ماند. فروشندگان برای از سرگیری روند نزولی باید قیمت را به زیر کانال برسانند و موقعیت خود را در زیر آن حفظ کنند.

الگورند
نمودار 4 ساعته الگورند

میانگین متحرک نمایی 20 روزه به سمت بالا حرکت می کند و شاخص قدرت نسبی در منطقه صعودی قرار دارد، این برتری خریداران را نشان می دهد. یک مقاومت جزئی در سطح 0.80 دلار وجود دارد، اگر خریداران این مقاومت را از پیش رو بردارند، قیمت احتمالا تا خط مقاومت کانال افزایش خواهد یافت.

در روند نزولی، میانگین متحرک نمایی 20 روزه سطح مهمی است که باید مراقب آن بود. اگر قیمت از این سطح برگشت کند، حاکی از تغییر احساسات به نفع خریداران خواهد بود. این می تواند احتمال شکست به بالای سطح 0.80 دلار را افزایش دهد. از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یابد، سطح حمایت بعدی آن می تواند میانگین متحرک ساده 50 روزه باشد.

مونرو ( XMR)

مونرو در چند روز گذشته از حمایت قوی در نزدیک سطح روانی 200 دلار برخوردار بوده است. خریداران اجازه ندادند که قیمت به زیر خط روند نزولی شکسته شود و این نشان می دهد که آنها تلاش می کنند تا این سطح را به حمایت تبدیل کنند.

قیمت مونرو
نمودار روزانه مونرو

خریداران باید قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 223 دلار) برسانند تا ثابت کنند که دوره اصلاح نزولی پایان یافته است. یک مقاومت جزئی در سطح 240 دلار وجود دارد. اگر خریداران بتوانند این سطح مقاومت را بشکنند، قیمت مونرو احتمالا تا سطح 289 دلار افزایش خواهد یافت.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی یا میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یابد، بدان معناست که فروشندگان هنوز تسلیم نشده اند. این می تواند احتمال شکست به زیر سطح 200 دلار را افزایش دهد. اگر این اتفاق رخ دهد، فشار فروش ممکن است تشدید شود و قیمت احتمالا به سطح  150 دلار کاهش خواهد یافت.

مونرو
نمودار 4 ساعته قیمت مونرو

در نمودار 4ساعته یک مثلث متقارن تشکیل شده که نشان دهنده بلاتکلیفی و تردید در بین فروشندگان و خریداران است. اگر خریداران قیمت را به بالای خط مقاومت مثلث برسانند، احتمالا روند نزولی به پایان خواهد رسید. سپس، قیمت ممکن است تا میانگین متحرک ساده 200 روزه و سپس هدف الگوی مثلث در سطح 252 دلار افزایش یابد.

برعکس، اگر فروشندگان قیمت را کاهش دهند، مثلث متقارن مانند یک الگوی ادامه دار عمل خواهد کرد. این می تواند نشانه از سرگیری روند نزولی باشد. هدف این الگو در سمت نزولی سطح 164 دلار است.

تزوس ( XTZ)

تزوس در 29 آوریل به زیر خط روند صعودی بلند مدت کاهش یافت و فروشندگان در 5 مه با موفقیت از این سطح شکسته شده محافظت کردند. آنها سعی کردند روند نزولی را شروع کنند و در تلاش برای حفظ سطوح پایین تر هستند.

قیمت تزوس
نمودار روزانه تزوس

اگر خریداران قیمت را به بالای خط روند صعودی برسانند و موقعیت خود را در بالای آن حفظ کنند، حاکی از پایان دوره اصلاح نزولی خواهد بود. سپس، قیمت احتمالا به منطقه مقاومت بین میانگین متحرک ساده 50 روزه (سطح 3.18 دلار) و 3.40 دلار  افزایش خواهد یافت.

اگر قیمت بار دیگر از خط روند صعودی کاهش یابد، این سناریوی صعودی بی اعتبار خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، نشان دهنده این خواهد بود که فروشندگان خط روند صعودی را به مقاومت تبدیل کرده اند. شکست و بسته شدن شمع در زیر سطح 2.39 دلار می تواند منجر به شروع یک روند نزولی جدید شود و قیمت احتمالا تا سطح 2.0 دلار کاهش خواهد یافت.

تزوس
نمودار 4 ساعته تزوس

میانگین متحرک نمایی 20 روزه مسطح شده و شاخص قدرت نسبی یک واگرایی صعودی در نمودار 4 ساعته ایجاد کرده که نشان می دهد حرکت نزولی در حال ضعیف شدن است. قیمت ممکن است تا سطح 2.90 دلار افزایش یابد، اما فروشندگان در این سطح مقاومت ایجاد خواهند کرد. شکست و بسته شدن شمع در بالای این سطح می تواند مسیر را برای افزایش تا سطح 3.00 دلار و سپس سطح 3.30 دلار هموار کند.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت پیش روی خود کاهش یابد، نشان دهنده فروش توسط فروشندگان در هر جهش قیمت خواهد بود. این می تواند قیمت را در منطقه محدود 2.90 تا 2.39 دلار نگه دارد. اگر فروشندگان قیمت را به زیر سطح 2.39 دلار کاهش دهند، روند نزولی تسریع خواهد شد.

تتا نتورک (THETA)

تتا نتورک در چند هفته گذشته بین 2.27 تا 4.40 دلار در نوسان بوده است. قیمت در 6 مه به زیر این منطقه کاهش یافت و نشان داد که فروشندگان کنترل حرکت را در اختیار دارند.

قیمت تتا نتورک
نمودار روزانه تتا نتورک

اگرچه میانگین متحرک نمایی 20 روزه (2.57 دلار) در حال کاهش است، شاخص قدرت نسبی در حال ایجاد یک واگرایی صعودی است و این نشان می دهد که فشار فروش در حال فروکش کردن است. اگر خریداران قیمت را به بالای سطح شکسته شده 2.27 دلار برگردانند، می توانند چندین فروشنده بزرگ را که در زمان شکست به زیر منطقه ذکر شده وارد موقعیت شورت شده اند، به دام بیندازد. 

سپس، قیمت تتا نتورک ممکن است تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه افزایش یابد. این سطح مهمی است که باید مراقب آن بود. چون اگر خریداران قیمت را به بالای آن برسانند، احتمال افزایش تا میانگین متحرک ساده 50 روزه (سطح 3.10 دلار) وجود خواهد داشت.

اگر قیمت از سطح فعلی یا سطح شکسته شده 2.27 دلار کاهش یابد و به زیر سطح 2.00 دلار سقوط کند، این سناریوی صعودی بی اعتبار خواهد شد.

تتا نتورک
نمودار 4 ساعته تتا نتورک

خریداران در نزدیک سطح حمایت مهم 2 دلار وارد موقعیت خرید شدند. اگر آنها بتوانند قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند، فشار فروش فروشندگان احتمالا کاهش خواهد یافت. بنابراین، قیمت ممکن است تا سطح مقاومت 2.64 دلار افزایش یابد. این یک سطح مقاومت قوی است و اگر خریداران بتوانند آن را بشکنند، حرکت صعودی احتمالا ادامه خواهد یافت.

برعکس، اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه یا خط روند نزولی کاهش یابد، حاکی از ادامه فروش فروشندگان در هر جهش قیمت خواهد بود. این می تواند احتمال شکست به زیر سطح 2 دلار و ادامه روند نزولی را افزایش دهد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.