در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید

1 6,746

از کجا می توانید بیت کوین و اتریوم استخراج کنید؟در این مطلب به نکاتی درباره استخر استخراج و آنچه قبل از پیوستن به یکی از آنها باید بدانید، اشاره خواهیم کرد.

صنعت استخراج

طی چند ماه گذشته، استخراج کنندگان ارز رمزنگاری در سراسر جهان بسیار فعال بوده اند و این را می توان از افزایش نرخ هش و افزایش همزمان قیمت ارزهای رمزنگاری فهمید. قیمت اتریوم در ابتدای سال جاری در سطح 130 دلار بود، اما اکنون به بالای سطح 500 دلار رسیده است. قیمت بیت کوین، پادشاه ارزهای رمزنگاری، نیز 10000 دلار افزایش یافته و اکنون این ارز در بالای سطح 18000 دلار معامله می شود.

بنابراین، کاربران چگونه می توانند وارد این صنعت شوند؟ واضح است که استخراج انفرادی دیگر روش خوبی برای کسب درآمد نیست. چون بلاک چین برای بیت کوین، اتریوم و آلت کوین های بزرگ به گونه ای ساخته شده که سختی پیدا کردن بلاک ها به طور مداوم افزایش می یابد، به این معنی که یک جفت کارت GPU برای تولید یک بلاک به اندازه کافی قدرتمند نیست.

موضوع ریگ استخراج و قدرت کافی آن برای استخراج اتریوم نیست، بلکه این کار از لحاظ ریاضی غیر ممکن است. یک ریگ می تواند چندین ماه به دنبال یک بلاک باشد. وقتی که صحبت از استخراج بیت کوین با دستگاه های اسیک به میان می آید، این زمان حتی طولانی تر هم خواهد شد. به دلیل هزینه های بالای تجهیزات و برق ، ورشکستگی در استخراج انفرادی خیلی راحت رخ می دهد. محاسبه زمان پیدا کردن بلاک ساده است: کل نرخ هش اتریوم را بر نرخ هش خود تقسیم کنید، تعداد ثانیه هایی که به طور متوسط برای پیدا کردن یک بلاک نیاز دارید، بدست خواهید آورد.

بنابراین منطقی به نظر می رسد که استخراج کنندگان به استخرهای استخراج بپیوندند، زیرا حتی شرکت هایی که در حوزه استخراج فعالیت نمی کنند شروع به راه اندازی چنین استخر هایی کرده اند. برای مثال، صرافی بایننس اخیرا استخر استخراج اتریوم خود را راه اندازی کرده است.

قبل از پیوستن به یک استخر استخراج چه چیزهایی باید بدانید

استخر استخراج سروری است که قدرت محاسبه شرکت کنندگان متصل به آن را با هم یکی می کند. استخراج کنندگان از طریق اینترنت به استخر می پیوندند و ظرفیت سخت افزار خود را مجددا به استخر اختصاص می دهند. آنها به طور مشترک راه حل های ریاضی را برای یافتن بلاک های یک ارز رمزنگاری خاص انجام می دهند. هنگامی که استخر یک بلاک را پیدا می کند، این استخر اجماع سایر شرکت کنندگان در شبکه را بدست می آورد و پاداش دریافت می کند. این پاداش متناسب با نرخ هش ارائه شده در بین تمام اعضای استخر تقسیم می شود.

قبل از انتخاب استخر، دانستن اندازه آن مهم است. وقتی یک استخر بزرگ می شود، احتمال پیدا کردن یک بلاک افزایش می یابد. اما هر چه افراد بیشتری به استخر بپیوندند، سود هر یک از شرکت کنندگان کمتر می شود. این مانند یک شمشیر دو لبه است: پرداخت های کمتر اما دائمی یا پرداخت های بیشتر، اما نه همیشگی.

قبل از ملحق شدن به استخر، کاربران باید در مورد حداقل پرداخت، اطلاعات کسب کنند. حداقل پرداخت، حداقل مقدار ارز رمزنگاری است که قبل از ارسال به کیف پول کاربران باید استخراج شود. اگر مقدار حداقل پرداخت بالا باشد، کاربر قبل از دریافت درآمد باید یک مدت طولانی در استخر مشارکت داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید ذکر شود این است که پیوستن به استخرهای استخراج رایگان نیست. کاربران باید درصد معینی از درآمد خود را برای مشارکت پرداخت کنند. معمولا چنین کارمزدی از 1 تا 3 درصد متغیر است. به طور کلی، پیوستن به استخرها به دانش و سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد و اگر کاربر قبلا یک ریگ استخراج را تهیه کرده باشد، تشخیص این که کدام استخر را انتخاب کند کار دشواری نخواهد بود.

قبل از انتخاب یک استخر به این نکات توجه کنید

در اینجا مواردی هستند که باید هنگام انتخاب استخر استخراج (صرف نظر از ارز رمزنگاری استخراج شده) مد نظر قرار دهید:

  • تعداد شرکت کنندگان در استخر که بر درآمد افراد تاثیر می گذارد.
  • پینگ تایم یا تاخیر زمانی که به خاطر زمان بر بودن انتقال اطلاعات از کامپیوتر کاربر به استخر رخ می دهد. پینگ تایم به فاصله منطقه ای بستگی دارد. هر چه پینگ کمتر باشد، تاخیر زمانی کمتر و داده ها سریع تر انتقال داده می شوند. پینگ بالا مطلوب نیست، چون بین تغییرات بلاک در شبکه های ارز رمزنگاری مکث هایی وجود دارد و با پینگ بالا، رایانه کاربر مقادیر مربوط به بلاک قدیمی را مرور و آن را استخراج خواهد کرد. معمولا یک پینگ مناسب تا حد 10 میلی ثانیه است.
  • اندازه حداقل پرداخت سود که نباید خیلی زیاد باشد،در غیر این صورت ممکن است پرداخت تا مدت زمان طولانی انجام نشود.
  • استخرهای زیادی وجود دارند که کلاهبردار هستند یا بخش زیادی از درآمد را برای خودشان بر می دارند. کاربران باید قبل از ملحق شدن به استخر، در مورد اعتبار آن اطلاعات کسب کنند.

بعد از ساخت یک ریگ استخراج، نوبت به انتخاب استخر استخراج می رسد. البته، بیشتر استخرها بیت کوین یا اتریوم استخراج می کنند. در زیر فهرستی از محبوب ترین استخرهایی که این دو ارز رمزنگاری را استخراج می کنند، آمده است. برای بیت کوین، تقریبا تمام استخرهای اصلی در چین مستقر هستند. این تعجب آور نیست، چون این کشور بیشترین سخت افزارهای استخراج بیت کوین را تولید می کند.

برای اطلاع از نحوه ساخت یک ریگ استخراج به مطلب های زیر رجوع کنید:

چطور یک ریگ استخراج بسازیم؟ آنچه لازم است قبل از شروع بدانید

ریگ استخراج مناسب در سال 2020 باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

استخر F2Pool

استخر F2Pool در سال 2013 میلادی تاسیس شد. F2Pool یکی از قدیمی ترین استخرهای چینی بوده و  انتخاب اول استخراج کنندگان بیت کوین است. این استخر تقریبا یک پنجم از کل تعداد بیت کوین های استخراج شده را  تشکیل می دهد. استخر F2Pool از مدل پرداخت به ازای هر سهم  (+ PPS) استفاده می کند که در آن صرف نظر از بلاک های پیدا شده، استخراج کننده به میزان سهم پذیرفته شده توسط استخر پاداش می گیرد. این استخر با در نظر گرفتن سختی شبکه، پاداش، زمان بلاک و توان خود استخر، هزینه هر سهم را به طور مستقل تعیین می کند.

استخر F2Pool علاوه بر بیت کوین بیش از 40 ارز دیگر را نیز استخراج می کند. بسته به ارز، کارمزد بین 1 تا 5 درصد است. در مورد بیت کوین، این استخر 2.5 درصد از پاداش ها را  به عنوان کارمزد می گیرد و پرداخت ها یک بار در روز انجام می شوند. کاربران باید ظرف مدت 90 روز پول بدست آمده را برداشت کنند، در غیر این صورت، استخر آنها را برای توسعه خدمات نزد خود نگه می دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های پرداخت در استخرها به مطلب زیر رجوع کنید:

انواع روش های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج

استخر Poolin

استخر Poolin متعلق به شرکت مادر Blockin است که در سال 2017 میلادی راه اندازی شد. این استخر در بین استخراج کنندگان بیت کوین محبوب است. Poolin ارزهای خیلی کمی برای انتخاب ارائه می دهد: اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، لایت کوین و غیره. کارمزدها ثابت نیستند و برای هر ارز رمزنگاری به طور جداگانه تنظیم شده اند. کارمزد بیت کوین 2.5 درصد است.

مدل پرداخت به ارز انتخاب شده بستگی دارد: پرداخت به ازای هر سهم(PPS) یا پرداخت کامل به ازای هر سهم (FPPS). طبق مدل دوم، این استخر کارمزد تراکنش ها را نیز بین استخراج کنندگان توزیع می کند که این رقم 10 تا 20 درصد به درآمد آنها می افزاید.از این روش برای پرداخت پاداش استخراج بیت کوین استفاده می شود.

یک ویژگی قابل توجه این که Poolin امکان استخراج بوسیله دستگاه های اسیک و GPU های شرکت های انویدیا و ای ام دی را فراهم می کند. تیم توسعه آن برای اطمینان از پایداری سرویس، هر دو هفته به طور منظم نرم افزار را به روز رسانی می کند.

استخر BTC.com

استخر BTC.com یکی از بزرگترین استخرهای بین المللی استخراج ارز رمزنگاری است. شرکت بیت مین ،تولید کننده مشهور تجهیزات استخراج ، این استخر را مدیریت می کند. شرکت بیت مین تولید کننده دستگاه های استخراج اسیک با نام تجاری آنتماینر است. این استخر مستقر در چین در سال 2013 میلادی راه اندازی شد.

استخر BTC.com کارمزد برای هر بلاک استخراج شده را 4 درصد تعیین کرده است. علاوه بر بیت کوین، می توان برخی از ارزهای رمزنگاری دیگر، از جمله بیت کوین کش و لایت کوین را از طریق این استخر استخراج کرد. نمایندگان استخر سوابق درآمد کاربران خود را ثبت می کنند.

استخر AntPool

استخر AntPool یک پروژه چینی است که در سال 2014 میلادی راه اندازی شد. شرکت بیت مین نیز این استخر را مدیریت می کند. در این استخر علاوه بر بیت کوین، می توان هفت ارز دیگر، از جمله ارزهای دارای حریم خصوصی دش و مونرو، را استخراج کرد.

پرداخت ها به صورت روزانه انجام می شوند. این استخر کارمزدهای پایینی دارد و کارمزد برخی پرداخت ها صفر است. استخر AntPool پرداخت ها را عمدتا با استفاده از روش استاندارد “پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام (PPLNS) انجام می دهد. در این روش تنها پس از استخراج و یافتن بلاک توسط استخر، به استخراج کنندگان پاداش داده می شود.

با این روش پرداخت ثابتی برای سهم وجود ندارد و مسئله اصلی سرعت پیدا کردن یک بلاک است. هنگامی که یک استخر از روش PPLNS استفاده می کند، پرداخت از طریق “تغییرات زمانی” بین جستجوی دو بلاک انجام می شود. این بدان معنی است که اگر بلاک برای مدت طولانی پیدا نشود، پرداخت به تدریج افزایش می یابد.

ویژگی بارز استخر AntPool توانایی کار در حالت “انفرادی” (اما نه به معنای لغوی آن) است. این استخر امکان استخراج انفرادی را با تلاش های مشترک فراهم می کند؛ یعنی پاداش بلاک به کاربری داده می شود که ریگ استخراج وی توانسته آن بلاک را پیدا کند.

استخر SparkPool

استخر SparkPool در چین مستقر است و در ژانویه سال 2018 میلادی راه اندازی شد. شش ماه بعد از راه اندازی، این استخر وارد فهرست استخرهای پیشگام در استخراج اتریوم شد. بعلاوه، استخر SparkPool امکان استخراج ارزهایی مانند نروس نتورک، گرین و بیم را فراهم می کند.

استخراج با استفاده از الگوریتم Ethash انجام می شود. این استخر از روش PPS برای پرداخت ها استفاده می کند. پرداخت ها هر روز و براساس زمان استاندارد سنگاپور انجام می شود و حداقل مبلغ پرداختی 0.1 اتریوم است. در بیست و هشتم هر ماه، اگر موجودی بیش از 0.0105 اتریوم باشد، وجوه به طور خودکار و با کارمزد 1 درصد برداشت می شوند.

ثبت نام در استخر SparkPool اختیاری است. کاربران می توانند به صورت ناشناس استخراج کنند، اما در این حالت همه عملکردهای استخر در دسترس نخواهند بود.

استخر Ethermine

استخر Ethermine یک استخر 4 ساله چینی است که فقط از چهار ارز پشتیبانی می کند: اتریوم، بیت کوین، بیت کوین اس وی و بیت کوین کش. به هر حال، این استخر در میان استخراج کنندگان اتریوم بسیار محبوب است.

اطلاعات زیادی برای کاربران غیر چینی در دسترس نیست، اما کارمزد این استخر 2 درصد است. حداقل مبلغ پرداختی به ارز بستگی دارد، اما کاربران هفته ای یک بار می توانند مبلغی را که کمتر از حداقل پرداخت باشد، درخواست کنند.در غیر این صورت، پرداخت ها به طور خودکار هر روز یک بار انجام می شوند.

استخر Nanopool

استخر Nanopool مختص ارزهایی است که عمدتا با استفاده از کارت های GPU استخراج می شوند. در حال حاضر این استخر امکان استخراج ارزهای اتریوم، زیکش، اتریوم کلاسیک، مونرو، راون کوین و پاسکال را فراهم می کند. این استخر با توزیع متناسب قدرت بین کاربران به آنها اجازه می دهد تا دو ارز رمزنگاری مختلف را به طور همزمان استخراج کنند. مانند همه استخرهای استخراج، استخر Nanopool نیز کارمزد دارد که آن را براساس درآمد کاربران خود دریافت می کند. روش پرداخت این استخر PPLNS است.

برداشت اتریوم از حساب استخراج کننده و انتقال آن به کیف پول وی در استخر Nanopool به صورت خودکار و با رسیدن حداقل پرداخت به 0.05 اتریوم انجام می شود.

استخر Nanopool  برنامه پرداخت مشخصی ندارد، اما پرداخت ها در چند مرحله در طول روز انجام می شوند. به محض این که موجودی حساب استخراج کننده از حداقل مقدار تعیین شده بیشتر شود، پرداخت در دور بعدی انجام خواهد شد.

آیا استخراج کنیم یا نه؟

هنگام انتخاب یک استخر، کاربر باید به فهرست ارزهای موجود توجه کند تا مطمئن شود که ارزهای مورد نظر وی در فهرست آن استخر قرار دارند. همچنین، به مدل پرداخت و کارمزد استخر باید توجه کرد، زیرا استخری که کمترین کارمزد را می گیرد و هزینه تراکنش ها را پرداخت می کند، در اولویت است. مسئله دیگر نزدیکی سرورهای استخر است؛ هر چه سرور نزدیک تر باشد، روند استخراج پایدارتر خواهد بود.

به طور کلی، می توان گفت که هر ارزی را که کاربر انتخاب کند، بعید است که در هنگام استفاده از استخر استخراج ضرر کند. به گفته چان ونگ، از بنیانگذاران F2Pool، کل صنعت استخراج در حال پیشرفت است:

دقیقا مانند سال گذشته، استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری در حال رشد است. به لطف دیفای، در چند ماه گذشته دوره ای با نرخ بالای کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم وجود داشته که همین منجر به درآمد غیر معمول استخراج اتریوم شده است. مردم برای استخراج اتریوم به خرید تجهیزات استخراج روی آوردند. اخیرا با کاهش درآمد استخراج، اشتیاق استخراج کنندگان برای مشارکت در استخراج اتریوم کمتر شده است. اما افزایش سریع قیمت بیت کوین و سایر ارزها باعث سودآوری بیشتر استخراج شده و هم اکنون افراد زیادی مایل به شرکت در فرایند استخراج هستند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Hesam می گوید

    خسته نباشید. مطلب بسیار عالی بود. تشکر بابت انتخاب مطالب مفید و آموزشی