در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چه چیزی باعث امنیت بلاک چین بیت کوین می شود؟

1 2,232

شبکه بیت کوین ثابت کرده که در تاریخ یک دهه خود فوق العاده پایدار و مقاوم بوده است. در اینجا به برخی از دلایل مقاوم بودن این بلاک چین اشاره خواهیم کرد.

با توجه به این که 71 درصد هک ها با انگیزه مالی صورت می گیرند، این سوال پیش می آید که ” آیا شبکه بیت کوین نیز می تواند هک شود؟” به هر حال بیت کوین می تواند یک هدف وسوسه انگیز باشد، چون ارزش بازار آن تقریبا 343 میلیارد دلار است.

نمودار بیت کوین

جواب این سوال تقریبا “نه” است. در واقع، بیت کوین در تاریخ 10 ساله خود ثابت کرده که در برابر شوک ها و استرس ها کاملا مقاوم بوده. در حالی که صرافی های ارز رمزنگاری به طور متناوب در معرض هک قرار می گیرند و ذخیره های بیت کوین آنها توزیع مجدد می شوند، اما به خطر انداختن شبکه بیت کوین و بدست گرفتن کنترل آن خیلی بعید به نظر می رسد. چون بیت کوین رمزنگاری شده، برگشت ناپذیر، توزیع شده و عمومی است.

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری است.”Crypto” مخفف “cryptography” و به طور خاص “رمزنگاری کلید عمومی” است. این بدان معناست که بیت کوین از کلید خصوصی و عمومی برای اطمینان از اصالت و صحت تراکنش ها استفاده می کند. امضاهای دیجیتال بیت کوین با استفاده از الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) انجام می شوند.

تنها راه دستیابی به کلید خصوصی از یک کلید عمومی داده شده، حمله جستجوی فراگیر است که در آن شخص مهاجم تمام مقادیر ممکن برای  یک کلید خصوصی را امتحان می کند تا ببیند آیا کلید عمومی متناظر با آن تولید می شود یا نه. به لحاظ عملی، این کار غیر ممکن است، چون 1077 ترکیب ممکن وجود دارد.

تراکنش های بیت کوین برگشت ناپذیر هستند

بیت کوین روی بلاک چین اجرا می شود. یک “بلاک” شامل تعدادی از تراکنش های تازه پردازش شده است. هر بلاک توسط یک تابع رمزنگاری یک طرفه به مجموعه تراکنش های قبلی متصل می شود و یک زنجیره را تشکیل می دهد.

بلاک چین ها دفترکل نوشتاری هستند. می توان اطلاعات را به آن اضافه کرد، اما بعد از ثبت اطلاعات در بلاک، نمی توان آنها را اصلاح کرد؛ گویی که تمام تراکنش ها در زیر دیگر بلاک ها پنهان شده اند.

این بدان معناست که کاربر نمی تواند به راحتی تراکنش یک هفته قبل خود را  لغو کند، درست مانند وقتی که وی با استفاده از کارت اعتباری خود از آمازون “به طور ناخواسته” کالایی را می خرد و امکان لغو آن وجود ندارد.

بیت کوین از یک دفتر توزیع شده استفاده می کند

اکوسیستم مالی سنتی برای ثبت سوابق تراکنش ها و جلوگیری از تراکنش های تقلبی به نهادهای متمرکز مانند بانک متکی است. اما این بدان معناست که شما به آن نهادها و حسن نیت آنها اعتماد دارید. هر یک از نهادها می توانند با تغییر در دفتر تراکنش ها، یک تراکنش را جعل یا معکوس کنند.

بلاک چین ها تفاوت های زیادی با سیستم مالی سنتی دارند. آنها نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده هستند. پول شما به جای این که در یک پایگاه داده متمرکز پس انداز شود و به خاطر برخی اشتباهات در معرض خطر قرار بگیرد، در همه جا وجود دارد(یا به عبارت دقیق تر، سابقه تراکنش ها بین بسیاری از طرف های مختلف توزیع می شود).

از نظر برخی افراد ممکن است که این یک نکته منفی باشد، اما اینطور نیست. هرکسی که نرم افزار بیت کوین را با یک نود (یک کامپیوتر) اجرا می کند، مسئول تایید تراکنش ها است. نودها قبل از تایید تراکنش ها باید در مورد صحت آنها به توافق برسند. (البته، نگران نباشید، این کار به صورت خودکار انجام می شود و تا قبل از ایجاد بلاک در 10 دقیقه، هیچ کس نمی تواند روی “Agree” کلیک کند.)

کسی که به بلاک چین حمله می کند، به امکانات و منابع زیادی نیاز دارد. برای حمله به شبکه بیت کوین، مهاجم باید منابع مالی و امکانات زیادی در اختیار داشته باشد. در حال حاضر، یک حمله 51 درصدی به بیت کوین 21 میلیون دلار در هر روز هزینه دارد. این هزینه،بیت کوین را 8 برابر گرانتر از اتریوم می کند.

با توجه به این که افراد مختلفی این نرم افزار را اجرا می کنند و یک علاقه جمعی برای حفظ امنیت این ارز وجود دارد، می توان گفن که این اتفاق هیچ وقت رخ نخواهد داد. انجام چنین حمله ای بیش از حد گران و دشوار است.

بلاک چین بیت کوین عمومی است

همه می توانند تراکنش های موجود در بلاک چین بیت کوین را مشاهده کنند. این یک دفتر عمومی است. در حالی که همه می توانند آنچه را که در کیف پول شما هست، مشاهد کنند، اما آنها نمی دانند که این متعلق به شماست، چون وجوه شما در یک آدرس مستعار هستند. بعلاوه، آنها نمی توانند دارایی های شما را برداشت کنند، فقط شخصی که کلید خصوصی آدرس بیت کوین را در اختیار دارد می تواند وجوه را  منتقل کند.

مهم تر از همه این که، به دلیل این شفافیت همه می توانند دفتر تراکنش ها را ببینند و صحت و سقم آنها را بررسی کنند. همه می توانند به بررسی این سیستم بپردازند، که این به نوبه خود اعتماد در شبکه را بیشتر می کند.

منبع decrypt.co

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Hesam می گوید

    سلام.خسته نباید
    مطلب مفیدی بود.