در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چطور و چگونه در استیکینگ پولکادات شرکت کنیم

0 291

برخلاف بلاک چین های محدود شده اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین، بلاک چین پولکادات امکان انتقال بین شبکه ای هر دارایی یا داده را فراهم می کند، تراکنش های بیشتری را در هر ثانیه پردازش می کند و به زیرساخت کمتری نیاز دارد.
پولکادات رقیب اتریوم؛ هر آنچه باید در مورد پولکادات بدانید

پولکادات از مکانیسم اجماع اثبات سهام وکالتی یا نیابتی(NPoS) استفاده می کند که بر قابلیت همکاری پاراچین هایی متمرکز است که به ریلی چین (Relay Chain) متصل می شوند و توسط آن ایمن می شوند. اعتبارسنج ها می توانند هم ریلی چین و هم پاراچین ها را تایید کنند و آن را به یک راه حل بلاک چین انعطاف پذیر و مقیاس پذیر تبدیل کنند.
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

توکن اصلی بلاک چین پولکادات “DOT” نام دارد که می توان از آن برای معاملات، استیکینگ، قرض دادن، پرداخت کارمزد تراکنش و رای دادن به پیشنهادات در شبکه استفاده کرد. 

این مطلب توضیح می دهد که استیکینگ پولکادات چیست، چگونه کار می کند، چگونه توکن DOT را استیکینگ کنیم، الزامات و پاداش های آن چیست و چرا دارندگان باید DOT را استیکینگ کنند.

استیکینگ پولکادات چیست و چگونه کار می کند؟

گاووین وود (یکی از بنیانگذاران اتریوم) بلاک چین پولکادات را در سال 2016 راه اندازی کرد. این یک پروتکل لایه صفر و شبکه چند زنجیره ای است. هدف این پروژه ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز، ایمن و منصفانه به نام وب 3.0 یا وب 2.0 با تسهیل فرایند همکاری در بین شبکه های بلاک چین مستقل است.

استیکینگ پولکادات شامل قفل کردن توکن های DOT در شبکه برای انتخاب اعتبارسنج ها و کسب پاداش در ازای آن است. پولکادات یک بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام نیابتی یا NPoS است که برای تایید تراکنش ها و ایمن سازی شبکه خود به نودها متکی است. مکانیسم اجماع  NPoS یک فرایند پیچیده است که در آن سهامداران اعتبارسنج هایی را انتخاب می کنند که مجاز به شرکت در پروتکل اجماع هستند. به طور کلی، مشارکت کنندگان بیشتر و نودهای توزیع شده بیشتر به معنای شبکه غیرمتمرکزتر است که احتمال حملات موفقیت آمیز هکرها به بلاک چین را کاهش می دهد.

دارندگان توکن DOT بسته به در دسترس بودن، سطح تخصص و بودجه، می توانند به چهار روش در استیکینگ پولکادات مشارکت کنند. سهامدارانی که حداقل مقدار مورد نیاز برای معرفی اعتبار سنج به صورت جداگانه را ندارند (این مقدار متغیر است) می توانند به یک استخر گزینش اعتبارسنج (nomination pool) بپیوندند و همه پاداش ها و جریمه ها را به طور مساوی تقسیم کنند.

سهامداران اغلب اعتبارسنج ها را براساس اعتبار و سابقه آنها در تایید صحت تراکنش های شبکه انتخاب می کنند. سهامداران همچنین در صورت اطمینان از توانایی های خود برای تعیین اعتبارسنج های واجد شرایط و قابل اعتماد، می توانند یک استخر گزینش اعتبارسنج راه اندازی و مدیریت کنند و درخواست کمیسیون کنند. سایر استیکرها می توانند به این استخر ملحق شوند و توکن های خود را استیکینگ کنند.

اعتبارسنج ها بالاترین جایگاه را در شبکه دارند

اعتبارسنج ها در راس امور قرار دارند و برای افرادی که زمان کافی و تخصص فنی لازم را دارند، مناسب تر هستند. اعتبارسنج ها نودها را اجرا می کنند و نودها سرورهایی هستند که نرم افزارهای تخصصی را اجرا می کنند و ممکن است بلاکی از تراکنش ها را بپذیرند و آن را تایید یا رد کنند.

توجه داشته باشید که کسانی که می خواهند در شبکه پولکادات اعتبارسنج شوند، باید ابتدا شرایط تعیین شده از سوی این شبکه برای استیکینگ را دارا باشند. چون اعتبارسنج ها باید تخصص فنی لازم را داشته باشند و آنها مسئول اجرای نود اصلی هستند.

سهامدارانی که توکن های خود را از طریق یک اعتبارسنج استیکینگ می کنند، می توانند توکن های پولکادات بیشتری دریافت کنند، اگر این اعتبارسنج تراکنش ها را به درستی تایید کند.در صورتی که اعتبارسنج یک تراکنش جعلی را تایید کند یا سعی کند از سیستم کلاهبرداری کند، درصدی از توکن های استیکینگ شده او و معرفی کنندگان وی کم خواهد شد. این درصد توکن کسر شده به خزانه پولکادات اضافه می شود.

علاوه براین، موقعیت های تخصصی وجود دارند که به تخصص فنی بیشتری نسبت به یک گزیننده و تعهد کمتری نسبت به یک اعتبارسنج دارند. این شامل وصول كنندگان (collators) می شود که مسئول پیگیری تراکنش های معتبر پاراچین و ارسال آنها به اعتبارسنج ها در ریلی چین و اعضای اتحادیه پولکادات ( Polkadot Alliance) هستند.

پولکادات

شرایط استیکینگ توکن DOT

کاربران برای استیکینگ و معرفی مستقیم اعتبارسنج باید حداقل مقدار DOT تعیین شده را دارا باشند. این قانون هنگام پیوستن به یک استخر گزینش اعتبارسنج، استفاده از روش استیکینگ شناور یا استفاده از صرافی ارز رمزنگاری اعمال نمی شود، چون کاربران حق خود را به اعتبارسنج هایی که حداقل شرایط را داشته باشند، واگذار می کنند.

صرافی ارز رمزنگاری ممکن است شرایط اضافی مانند، تایید هویت (KYC) یا قوانین ضد پولشویی (AML)، حداقل مقدار برای استیکینگ، حداقل زمان برای قفل کردن توکن ها یا حداقل کارمزد را اعمال کند.

دلیل استیکینگ DOT

استیکینگ روشی برای تامین امنیت و غیرمتمرکز کردن شبکه و کسب پاداش در ازای آن است. افرادی که توکن DOT را استیکینگ می کنند، به حفظ ثبات، توسعه و امنیت شبکه پولکادات کمک می کنند.

سهامداران حتی می توانند از توکن های استیکینگ شده برای ایجاد درآمد غیرفعال استفاده کنند. سهامداران همچنین می توانند در مدیریت شبکه مشارکت داشته باشند و سود خود را افزایش دهند.

چگونه توکن DOT را استیکینگ کنیم؟

دارندگان توکن DOT می توانند با استیکینگ توکن های خود و کسب پاداش در ازای آن، در مدیریت شبکه مشارکت کنند. روش های متداول برای استیکینگ توکن DOT از طریق صرافی ارز رمزنگاری، کیف پول سخت افزاری، رابط کاربری (UI) شبکه Polkadot.js یا اپلیکیشن پولکادات هستند.

1. استیکینگ با استفاده از Polkadot.js 

سهامداران می توانند از رابط کاربری “Polkadot.js” برای استیکینگ توکن های DOT به عنوان اعتبارسنج یا گزینشگر معرفی کننده) استفاده کنند. گزینشگران می توانند حداکثر 16 اعتبار سنج را به شبکه پولکادات معرفی کنند. شبکه پولکادات برای اجرای نودها و اطمینان از امنیت شبکه به اعتبارسنج ها متکی است.

برای اعتبارسنج ها و معرفی کنندگان آنها پاداش هایی در نظر گرفته شده و رفتار اعتبارسنج ها تعیین کننده مقدار پاداشی است که معرفی کنندگان دریافت خواهند کرد. به طور خلاصه، هرچه اعتبارسنج عملکرد بهتری داشته باشد، پاداش بیشتری را برای خود و معرفی کنندگان دریافت می کند.

در ادامه مراحل انتخاب اعتبارسنج در رابط کاربری ” Polkadot.js” یا اپلیکیشن پولکادات آمده است:

 • یک حساب کاربری پولکادات ایجاد کنید.
 • جستجو کرده و تب “Network > Staking > Accounts page” را انتخاب کنید.
 • روی “Nominator+” کلیک کنید.
 • یک حساب ذخیره (stash) و کنترلر (controller) انتخاب کنید.
 • مقدار توکن مورد نظر برای استیکینگ را انتخاب کنید.
 • اعتبارسنج مورد نظر را انتخاب کنید.

2. استیکینگ به صورت انفرادی یا پیوستن به استخر گزینش اعتبارسنج

استیکینگ انفرادی یکی از ساده ترین روش ها برای استیکینگ توکن DOT است و کاربران این حق را دارند که مستقیما به عنوان یک نود گزینش گر (nominator) استیکینگ کنند یا به یک استخر گزینش اعتبار سنج بپیوندند. وب سایت پولکادات یک صفحه اختصاصی دارد که این فرایند را توضیح می دهد.

3. استفاده از صرافی ارز رمزنگاری

از آنجایی که می توان به راحتی در یک استخر صرافی استیکینگ توکن DOT را انجام داد، این روش محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این شامل کاربرانی می شود که توکن های DOT را در صرافی مورد نظر خود خریداری می کنند، آنها را به کیف پول پولکادات خود اضافه می کنند و سپس با انتخاب گزینه استیکینگ شروع به قفل کردن توکن های خود در شبکه می کنند.

کاربران می توانند توکن های DOT را با استفاده از ارز فیات یا ارزهای رمزنگاری خریداری کنند. سپس، آنها می توانند این توکن ها را در صورت داشتن کیف پول یا حساب صرافی، منتقل کنند. پس از واریز توکن های DOT به پلتفرم پولکادات، کاربران با کمترین تلاش پاداش های خوبی را کسب می کنند.

کوین بیس، کوکوین، بایننس، کراکن و کریپتو دات کام از جمله صرافی هایی هستند که از استیکینگ DOT پشتیبانی می کنند و کاربران می توانند در این صرافی ها توکن های خود را استیکینگ کرده و در ازای آن سود کسب کنند.

معایب استیکینگ در صرافی

استیکینگ در صرافی روش ساده ای است، اما معایب خاص خود را دارد که در ادامه به برخی ازآنها اشاره می کنیم:

 • در اختیار نداشتن کلیدهای خصوصی: هنگام استیکنگ در یک صرافی، کاربران کنترل کلیدهای خصوصی خود را ندارند. این بدان معناست که آنها باید به اقدامات صرافی برای امنیت اعتماد کنند.
  کلید خصوصی(Private Key) چیست؟
 • کاهش پاداش استیکینگ: صرافی ها معمولا درصدی از پاداش استیکینگ را برای کارمزد خدمات خود بر می دارند. به عبارت دیگر، کاربران پاداش کمتری نسبت به کسانی که به صورت مستقل و انفرادی استیکینگ می کنند، در یافت خواهند کرد.
 • افزایش احتمال هک یا حمله به صرافی: هرچه افراد بیشتری توکن های خود را در یک صرافی خاص استیکینگ کنند، کیف پول صرافی بزرگ تر می شود و به آن قدرت رای بیشتری می دهد که این می تواند شبکه بلاک چین را متمرکز کند. افزایش موجودی کیف پول صرافی همچنین می تواند آن را به یک هدف جذاب تر برای هکرها و سایر مهاجمان تبدیل کند. 

4. استفاده از کیف پول

استیکنگ DOT در کیف پول پیچیده تر از استیکنگ در صرافی است. هنگام استفاده از کیف پول، اعتبارسنج انتخاب شده تنها واسطه بین یک سهامدار و پاداش است.

کاربران برای شروع استیکینگ باید حداکثر  16 اعتبار سنج را انتخاب کنند.  بنابراین، سهامداران باید قبل از استیکینگ در کیف پول، اعتبارسنج های خود را به دقت ارزیابی کنند. همچنین آنها باید قبل از انتخاب اعتبارسنج یا سرویس استیکینگ، به امنیت، اعتبار و سابقه ارائه دهنده سرویس توجه کنند.

کاربر برای شروع استیکینگ ابتدا باید مقداری توکن DOT را از یک صرافی بخرد و آن را به یک کیف پول منتقل کند. کیف پول های زیادی از جمله تراست والت، لجر، ساب‌والت (Subwallet)، پولکاوالت (Polkawallet)، نووا (Nova)، فیرلس (Fearless)، تالیسمن (Talisman) و پولکادات جی‌اس (Polkadot.js) از استیکینگ این ارز پشتیبانی می کنند.
همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت

کاربران باید کیف پول خود را براساس مقدار DOT مورد نظر برای استیکینگ و هدف استفاده از کیف پول DOT انتخاب کنند. کیف پول های سخت افزاری (که کیف پول سرد نیز نامیده می شوند) ایمن ترین گزینه هستند، چون کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می کنند. البته، این کیف پول ها بسیار گران هستند و کار با آنها زیاد آسان نیست. لجر تنها کیف پول سخت افزاری است که از استیکینگ DOT پشتیبانی می کند.
کیف پول سخت افزاری چیست؟

از طرف دیگر، کاربران می توانند کیف پول نرم افزاری را انتخاب کنند که آسان و رایگان است. اگرچه استفاده از کیف پول های نرم افزاری آسان است، به اندازه کیف پول های سخت افزاری ایمن نیستند. اما کیف پول های خوبی برای ذخیره مقادیر کم  DOT و کاربران مبتدی هستند.
بررسی اجمالی کیف پول های نرم افزاری؛ راهی آسان برای ذخیره ارز

پاداش های استیکنگ DOT

هر 24 ساعت یکبار، نمایندگان و سهامداران بسته به تعداد بلاک ایجاد شده با استفاده از سهام آنها، پاداش های استیکینگ DOT را دریافت می کنند. پولکادات بازده بالاتری نسبت به سایر بلاک چین های اثبات سهام و استیکینگ صرافی ارائه می دهد.

براساس داده های Staking Rewards، نرخ پاداش سالانه دارندگان DOT ممکن است بسته به کیف پول، پلتفرم معاملاتی ارز رمزنگاری و اعتبارسنج ها متفاوت باشد. حداکثر نرخ پاداش سالانه که دارندگان می توانند کسب کنند 14.34 درصد است. داشبورد استیکینگ پولکادات پاداش های شبکه را به صورت لحظه ای نمایش می دهد.

همچنین، پاداش ها بسته به نوع روش استیکینگ می تواند متفاوت باشد. سهامدارانی که خود نودها را اجرا نمی کنند و سهام خود را در اختیار اعتبارسنج ها می گذارند، پاداش سالانه 14.1 درصد را دریافت می کنند. اپراتورهای نود اعتبارسنج به دلیل مسئولیت اضافی در حفظ امنیت شبکه، تا 14.8 درصد پاداش می گیرند.

ریسک های استیکنگ DOT

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، استیکینگ پولکادات ریسک های خاص خود را دارد. اگرچه در حال حاضر نرخ پاداش سالانه بالایی دارد، این نرخ به دلیل شرایط حاکم بر بازار می تواند تغییر کند. بیشتر پلتفرم های استیکنگ به صورت دوره ای در پاداش های خود تجدید نظر می کنند.

اگرچه سیستم استیکینگ پولکادات بسیار ایمن است، برخی ریسک های مرتبط با انتخاب اعتبارسنج ها وجود دارد. برای مثال، اگر اعتبارسنجی شرایط و ضوابط را نقض کند، پولکادات برای تنبیه کسری از توکن های استیکینگ شده آنها را بر می دارد و به خزانه خود منتقل می کند.

از آنجایی که پولکادات برای تنبیه بخشی از توکن های استیکینگ شده را ضبط می کند، معرفی کنندگان اعتبارسنج باید در انتخاب اعتبار سنج های خود دقت کنند. همچنین، پولکادات یک بازه زمانی 28 روزه را برای خارج کردن توکن ها از حالت استیکینگ تعیین کرده، به این معنی که کاربران باید برای دریافت توکن های خود، حداقل 28 روز صبر کنند. این می تواند یک نقطه ضعف در یک بازار بسیار پرنوسان باشد.

اگر اعتبارسنج انتخاب شده در طول یک جلسه کامل غیر فعال باشد، وجوه اعتبارسنج به صورت غیر ارادی فریز می شود و ممکن است در جلسه بعدی انتخاب نشود. علاوه بر این، در طول مدت فریز، پاداشی دریافت نخواهد کرد. امنیت کیف پول های نرم افزاری بالا نیست، بنابراین این کیف پول ها در برابر هک ها بسیار آسیب پذیر هستند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.