در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پولکادات رقیب اتریوم؛ هر آنچه باید در مورد پولکادات بدانید

0 5,296

پولکادات در حال حاضر یکی از 10 ارز برتر دنیای ارزهای دیجیتال است. توسعه پروژه پولکادات از سال 2016 آغاز شد، اما از آن زمان به بعد این ارز کمتر مورد توجه قرار گرفت. با نهایی شدن انتشار رسمی پولکادات در سال 2020، دنیای ارز رمزنگاری متحول شده است. این بلاک چین با ارائه قابلیت های جدید از جمله قابلیت همکاری، توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند. در این مطلب قصد داریم درباره این پروژه، ویژگی ها و دلایل پیشرفت آن بحث کنیم.

پولکادات چیست؟

پولکادات بلاک چین نسل جدید با یک محیط کاربردی چند زنجیره ای است که قابلیت همکاری بین زنجیره ها را در سطحی غیر قابل تصور امکان پذیر می کند. این پلتفرم به کاربران اجاره می دهد تا بیش از یک توکن را به بلاک چین ها ارسال کنند و همچنین به شبکه ها اجازه انتقال داده های واقعی را می دهد.

به گفته تیم توسعه آن، هدف پروژه پولکادات اتصال زنجیره های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه های غیر متمرکز(DApps) و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است. 

پولکادات به دنبال غیر متمرکز کردن اینترنت است. در حالی که قابلیت همکاری یک مفهوم رایج در اکوسیستم های بلاک چین است، اما این قابلیت هنوز در دنیای ارز رمزنگاری به صورت عملی وجود ندارد. به هر حال، با پولکادات احتمالا به زودی شاهد اولین پلتفرم بلاک چینی با قابلیت همکاری خواهیم بود.

تمرکز پولکادات بر روی انتقال ارز، حفظ ارتباطات و امنیت مشترک بلاک چین ها است. این پروتکل با یکپارچه سازی بلاک چین ها در یک شبکه به آنها امکان همکاری به روش موازی را می دهد.

تاریخچه پولکادات

پولکادات توسط یکی از توسعه دهندگان اتریوم به نام گاوین وود تاسیس شد. وود یکی از بنیانگذاران، مدیر ارشد فناوری و توسعه دهنده اصلی اتریوم بود. او همچنین طراح زبان برنامه نویسی “Solidity” برای نوشتن قراردادهای هوشمند است. از این زبان برنامه نویسی برای اجرای قراردادهای هوشمند در پلتفرم های مختلف از جمله اتریوم استفاده می شود.

وود در ابتدای سال 2016 تصمیم به ترک اتریوم گرفت تا یک بلاک چین قابل برنامه ریزی قوی تری بسازد. او در مورد چگونگی ایجاد یک نسخه شاردینگ از اتریوم فکر کرد. وی توانست تا اکتبر سال 2016 جنبه های فنی کار را بررسی و وایت پیپر این بلاک چین را منتشر کند. پیتر چابان و رابرت هابر مایر از دیگر بنیانگذاران پولکادات هستند.

عرضه اولیه سکه (ICO)

دقیقا یک سال بعد، پولکادات عرضه اولیه خود را شروع کرد. این رویداد که از 15 تا 17 اکتبر سال 2017 طول کشید، یکی از بزرگترین ICO های آن زمان بود. این شرکت حدود 145 میلیون دلار سرمایه بدست آورد. اما موفقیت این رویداد کوتاه مدت بود.

هکرها کمتر از دو هفته بعد از این رویداد، Parity Technologies (در اصل EthCore)، یکی از تیم های توسعه دهنده پولکادات را هک کردند.  این هک منجر به ضرر حدود 150 میلیون دلاری شد. متاسفانه، 60 درصد از وجوه فریز شده در زمان هک را سرمایه های بدست آمده در ICO  تشکیل می دادند. از دست دادن این میزان سرمایه در روزهای ابتدایی پروژه سرعت توسعه  آن را کاهش داد.

سال 2018

در سال 2018، پولکادات با راه اندازی شبکه  آزمایشی BBQ Birch با قدرت به صحنه برگشت.از همه مهمتر، این راه اندازی بیانگر توانایی ساخت و استقرار یک زنجیره قراردادهای هوشمند وب اسمبلی ( Web Assembly) با Substrate بود. در دسامبر همان سال، Web3 Foundation از راه اندازی برنامه کمک های مالی خود جهت بهبود اکوسیستم Web3 خبر داد. ChainSafe و Soramitsu برای پیاده سازی سیستم زمان اجرای پولکادات در “Go” و “++C”  کمک مالی دریافت کردند.

سال 2019

پولکادات در سال 2019 به مسیر خود ادامه داد. این شرکت پس از تکمیل PoC-3 و راه اندازی شبکه آزمایشی الکساندر (Alexander)، به مرحله قابل توجهی از پیشرفت دست یافت. پیشرفت های جدید شامل مکانیسم حاکمیتی و مجموعه ای از ویژگی های دیگر بودند. در سال 2020، پولکادات پیشرفت های زیادی داشته و این پلتفرم اخیرا  انتقال از حساب را فعال کرده است.

مشکلاتی که پولکادات حل می کند

پولکادات تلاش می کند تا یکی از مهمترین مشکلات موجود در بخش بلاک چین، یعنی قابلیت همکاری را حل کند. در حال حاضر، بازار در حال تقسیم بندی است. بلاک چین ها نقش جزایر جداگانۀ داده را دارند و کمترین استفاده را از اطلاعات موجود در شبکه های دیگر می کنند. پولکادات با ادغام انواع فناوری های اختصاصی، این نگرانی ها را برطرف می کند. این پلتفرم حتی قادر است اطلاعات را از بلاک چین های خصوصی به شبکه های عمومی و بالعکس انتقال دهد.

مزایای پولکادات

دلایل بی شماری برای متصل شدن شما به بلاک چین های مستقل وجود دارند. دلیل اول، توانایی ارسال انواع داده ها از طریق بلاک چین ها تحولی در این بخش ایجاد کرده است.می توانید این داده ها را از طریق بلاک چین های عمومی، باز و بدون مجوز منتقل کنید و از بهترین ویژگی های هر شبکه استفاده کنید.

بدین ترتیب، پولکادات عصر جدیدی را در مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و امنیت معرفی می کند. ساختار انعطاف پذیر و قابل تطبیق این پلتفرم، ساخت فناوری از جمله پلتفرم های قرارداد هوشمند را تسهیل می کند. بنابراین، توسعه دهندگان می توانند شروع به ساخت برنامه های نسل بعدی کنند که داده های مجاز را از بلاک چین خصوصی دریافت و آنها را در بلاک چین عمومی استفاده می کنند. این قابلیت ها برخی از تحلیلگران را بر آن داشته تا بگویند که پولکادات تهدیدی برای سلطه و نفوذ اتریوم است.

نکته دیگر این که، دارندگان توکن دات حق نظارت بر پلتفرم را دارند. دارندگان دات اساسا دارای قابلیت های حاکمیتی هستند. این قابلیت ها شامل تعیین کارمزدهای شبکه، تغییرات پروتکل و همچنین افزودن و حذف کردن پاراچین ها است. علاوه بر این، آنها بر  بروزرسانی، رفع باگ ها و سایر تنظیمات سیستم تأثیر می گذارند.

پولکادات چگونه کار می کند؟

سیستم پولکادات به روشی منحصر به فرد عمل می کند که شبکه ای از بلاک چین های غیر متجانس به نام پاراچین ها و پاراتردها را متحد می کند. این زنجیره ها به ریلی چین پولکادات متصل می شوند. همچنین مواردی وجود دارند که در آنها این زنجیره ها از طریق پل به شبکه های خارجی متصل می شوند. این نوع طراحی، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را برای پولکادات فراهم می کند. در ادامه اجزای اصلی این شبکه را بررسی می کنیم:

ریلی چین (Relay Chain)

ریلی چین در هسته اصلی پولکادات قرار دارد. این پروتکل مسئول امنیت مشترک شبکه، اجماع و قابلیت همکاری بین زنجیره ای است. توجه داشته باشید که اجماع در ریلی چین از طریق دو مکانیسم و طبق اصل یگانگی مسئولیت حاصل می شود. یک مکانیسم برای تولید بلاک است و دیگری در دستیابی به نتیجه نهایی کمک می کند.

پاراچین ها (Parachain)

پاراچین ها (مخفف “زنجیره های موازی”) بلاک چین های مستقلی هستند که توکن های مخصوص به خود را دارند. در بیشتر موارد، این شبکه ها برای موارد استفاده خاص بهینه سازی می شوند. پاراچین ها در طراحی، مکانیسم های حاکمیتی خود مختار هستند و بدون تحت تاثیر قرار دادن سایر پاراچین ها، حداکثر آزادی را فراهم می کنند. پاراچین ها می توانند با پردازش موازی تراکنش ها، مسئله مقیاس پذیری را حل کنند.

پاراتردها(parathreads)

پاراتردها عملکردی مشابه پاراچین ها دارند اما با چند تغییر جزئی. این شبکه ها براساس مدل “پرداخت با پیشرفت کار” عمل می کنند. این مدل برای بلاک چین هایی مقرون به صرفه تر است که برای عملکرد بهتر به اتصال مداوم شبکه نیاز ندارند.

بریج ها (Bridges)

ویژگی مهم دیگر بریج ها هستند. این پروتکل به پاراچین ها و پاراتردها امکان اتصال و ارتباط با شبکه های خارجی مانند بیت کوین را می دهد. بریج ها قابلیت همکاری شبکه را گسترش می دهند.

توکن دات

توکن دات (DOT) مخصوص شبکه پولکادات است. به همین دلیل، چند نقش مهم در این سیستم دارد. از آن برای مشارکت در تصمیمات حاکمیتی از جمله ارائه پیشنهادات و رای دادن استفاده می شوند. این توکن همچنین می تواند به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی باشد.

مدل حاکمیت 

پولکادات دارای یک مدل حاکمیتی چند لایه است. این مدل امکان بروزرسانی در پروتکل را بدون نیاز به هاردفورک فراهم می کند. همچنین برای انسجام جامعه، رای گیری شفاف درون زنجیره ای را در این سیستم می گنجاند. کاربرانی که توکن دات دارند، می توانند در تصمیم گیری های این شبکه شرکت کنند. بنابراین، این پروژه کاملا در اختیار دارندگان توکن دات است. جامعه پولکادات از دو گروه تشکیل شده:

اعضای شورا

اعضای شورا انتخاب می شوند تا نماینده ذینفعان غیرفعال باشند. این نودها دو نقش اصلی دارند. آنها می توانند همه پرسی های جدید را در شبکه پیشنهاد دهند و پیشنهادی های خطرناک یا هزینه بر را رد کنند.

کمیته فنی

این شبکه دارای کمیته فنی است. این گروه از تیم هایی تشکیل شده که به طور فعال در حال ساخت پولکادات هستند. مسئولیت های آنها شامل پیشنهاد همه پرسی اضطراری است. این سیستم به ردیابی سریع رای گیری و اجرای مهم ترین نسخه های به روز شده در شبکه کمک می کند.

اجماع GRANDPA 

پولکادات رویکرد متفاوتی نسبت به مکانیسم های اجماع دارد. این پلتفرم یک مکانیسم اجماع جدید به نام GRANDPA را به بازار معرفی می کند. این مکانیسم، شبکه امن و مقاوم تری را برای پولکادات فراهم می کند و به طور خاص، این امکان را به شبکه ها می دهد تا در امنیت این سیستم مشارکت داشته باشند.

GRANDPA

GRANDPA در مقایسه با ارزهای رمزنگاری نسل قدیمی مانند اتریوم فوق العاده مقیاس پذیر است. برای مثال، شبکه اتریوم می تواند حدود 12 تراکنش را در هر ثانیه مدیریت کند در حالی که پولکادات می تواند میلیون ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. GRANDPA یک نسخه ارتقا یافته ارائه می دهد. در این سیستم تایید تراکنش تقریبا فوری انجام می شود. به طور متوسط، در شرایط عادی شبکه، تراکنش ها در کمتر از یک ثانیه کامل می شوند. برای انجام این کار، GRANDPA چند نقش جدید به سیستم اجماع معرفی می کند:

گزینشگران

گزینشگران وظیفه ایمن سازی ریلی چین را بر عهده دارند. آنها ملزم به انتخاب اعتبار سنج های قابل اعتماد و استیکینگ توکن دات در این اکوسیستم هستند.

اعتبارسنج ها

اعتبار سنج ها مسئول امنیت ریلی چین هستند. آنها این کار را با استیکینگ توکن های دات، تایید الگوریتم های اثبات از طرف وصول کنندگان و شرکت در اجماع با سایر اعتبار سنج ها در شبکه، انجام می دهند.

وصول کنندگان

وصول کنندگان پاراچین ها را حفظ می کنند. آنها این کا را با جمع آوری تراکنش های پاراچین از کاربران انجام می دهند. آنها پس از جمع آوری این اطلاعات، اثبات ها را به اعتبار سنج ها ارسال می کنند.

ناظران

این شبکه همچنین از برخی پروتکل های نظارتی منحصر به فرد معروف به “ناظران” استفاده می کند. آنها به طور مداوم شبکه را رصد می کنند و اقدامات مخرب را به اعتبارسنج ها گزارش می دهند. اگر ناظران رفتار خلاف یک اعتبار سنج را ثابت کنند، می توانند بخشی یا کل سهام وی را به سایر اعتبار سنج های شبکه بدهند. لازم به ذکر است که گزینشگران و هر نود کامل پاراچین می توانند نقش ناظر را در اکوسیستم پولکادات ایفا کنند.

مشخصات فنی

پولکادات از همان ابتدا برای ساده سازی رایج ترین وظایف برنامه نویسی برای توسعه برنامه های غیر متمرکز (Dapp) ساخته شد. این پلتفرم را با “Substrate” ساخته اند. Substrate در بازار بسیار محبوب است، زیرا روند ایجاد، استقرار، به روز رسانی و آزمایش انواع مختلف بلاک چین های دارای برنامه های خاص را ساده می کند. با این یکپارچه سازی توجه سازندگان DApp بیشتر به نوآوری ها معطوف خواهد شد تا مکانیک ساخت و اجرای بلاک چین.

پولکادات همچنین یک چارچوب شبکه کراس پلتفرم انعطاف پذیر، برای برنامه های همتا به همتا، معروف به libp2p دارد. ترکیب این برنامه با یک سیستم زمان اجرا به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به زبان های مختلف از جمله ++Rust ، C و Golang کد نویسی کنند. به راحتی می توان فهمید که پولکادات چگونه طراحی اولیه اتریوم را بهبود بخشیده است.

ویژگی های پولکادات

قابلیت همکاری: پولکادات با متصل شدن به همه بلاک چین های مختلف قابلیت همکاری را ارتقا می بخشد. با پولکادات می توان همکاری بین اکوسیستم های مختلف را تقویت کرد.

مقیاس پذیری: پولکادات دارای یک مجموعه استاندارد از اعتبار سنج هایی است که می توانند با بلاک چین های مختلف، که از طریق آن به یکدیگر متصل می شوند، کار کنند. این همان چیزی است که می تواند مقیاس پذیری این بلاک چین را به طور تصاعدی افزایش دهد. 

افزایش امنیت: پولکادات یک ویژگی امنیتی باورنکردنی ارائه می کند که به بلاک چین ها امکان تعامل با یکدیگر را می دهد. مهمتر از همه، آنها به اندازه کافی مستقل باقی می مانند تا مدل های منحصر به فرد حاکمیتی را اجرا کنند. امنیت شبکه پولکادات تمام زنجیره های متصل به این شبکه را شامل می شود.

تسهیل کردن نوآوری: با استفاده از شبکه پولکادات، می توان به راحتی یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این سهولت در توسعه بلاک چین، باعث تشویق به مشارکت توسعه دهندگان بیشتری خواهد شد.

عدم نیاز به فورک: اتریوم و بیت کوین می توانند فورک را بهتر توضیح دهند. فورک ها فقط باعث تقسیم بلاک چین و از بین بردن جامعه آن می شوند. اما پولکادات برای رفع باگ ها، اضافه کردن ویژگی های جدید و به روز رسانی های ضروری شبکه، به فورک نیازی ندارد.

درباره توکن پولکادات (DOT) و نحوه خرید آن

اندکی پس از راه اندازی، پولکادات توانسته به لحاظ ارزش بازار در بین 10 ارز برتر بازار قرار بگیرد. از طرفی بحث های زیادی پیرامون پولکادات وجود دارند و حتی برخی معتقدند که این ارز می تواند نابود کننده اتریوم باشد. البته، بنیانگذار آن همچنان اصرار دارد که این ارز رقیب اتریوم نیست و نخواهد بود.

توکن دات در صرافی های معتبر بازار موجود است. در کوین سرا میتوانید قیمت لحظه ای پولکادات را همواره بررسی نمایید. بیشتر صرافی ها گزینه تبدیل مستقیم ارز فیات به جفت های معاملاتی دات را ارائه نمی دهند. ابتدا باید ارز فیات را به حساب خود انتقال دهید، سپس آن را به اتریوم یا بیت کوین تبدیل کنید. پس از داشتن این دو ارز می توانید آنها را مستقیما با دات معامله کنید.

نحوه ذخیره پولکادات (DOT)

چند روش برای ذخیره ایمن پولکادات وجود دارند. این پلتفرم کیف پول پولکادات جِی اس والت را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. این کیف پول دو بخش دارد:

بخش “Controller ” سفارشات را به شبکه می فرستد و از بخش “Stash ” برای ذخیره مقادیر زیاد توکن دات استفاده می شود.

کیف پول های تلفن همراه بسیار عالی برای این ارز رمزنگاری وجود دارند. یکی از محبوب ترین آنها برنامه پولکا والت (Polkawallet ) است. این برنامه غیرمتمرکز اندرویدی به کاربران امکان ذخیره سریع و آسان توکن دات را می دهد. برنامه های موبایل بسیار راحت تر هستند، اما به دلیل آنلاین بودن بیشتر در معرض هک قرار دارند.

منبع securities cryptotips

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.