در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نحوه بازیابی ارزرمزنگاری در صورت ارسال به شبکه اشتباه در بایننس

3 247

هنگام برداشت یا واریز ارز رمزنگاری از/به حساب بایننس خود، در انتخاب شبکه دقت کنید. چون ممکن است بایننس اسمارت چین (BEP-20) را با اتریوم (ERC-20) اشتباه بگیرید و توکن های خود را به بلاک چین اشتباهی ارسال کنید.

اگر  ارسال ارز به کیف پولی باشد که از توکن های BEP-20 و  ERC-20 پشتیبانی می کند، می توانید ارزهای خود را با چند گام ساده به بایننس برگردانید.

اگر کیف پول شما فقط ERC-20 یا BEP-20 را پشتیبانی می کند،  باید کلید خصوصی کیف پول خود را به یک کیف پول جدید وارد کنید که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند.

برگشت ارز های انتقال داده شده به بلاک چین اشتباه از حساب بایننس، صرافی های ارز رمزنگاری دیگر یا کیف پول های حضانتی مشکل تر است. در این صورت، با تیم پشتیبان کیف پول خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها می توانند به شما کمک کنند یا خیر.

نکته: در کیف پول حضانتی (Custodial)، یک نهاد نظارتی (اشخاص ثالث مانند صرافی ها، واسطه ها و غیره) کلید را برای شما نگه می دارد. در مقابل کیف پول های غیر حضانتی (Non-Custodial) وجود دارند که کنترل و نگهداری کلیدهای خصوصی به طور کامل بر عهده خود کاربر است.

مقدمه

اگر تا به حال از حساب بایننس خود برداشتی داشته اید، احتمالا متوجه شده اید که برخی ارزها شبکه انتقال متفاوتی دارند. حتی هودلرهای باتجربه نیز گاهی اوقات در انتخاب بلاک چین صحیح برای تراکنش های خود دچار اشتباه می شوند. در هنگام برداشت ارز و ارسال آن به یک کیف پول دیگر، کدام شبکه را باید انتخاب کرد؟

به طور خلاصه، شما باید همان شبکه ای را انتخاب کنید که کیف پول دریافت کننده از آن استفاده می کند. از نظر فنی، این کار به استاندارد توکنی (ERC-20، BEP-20 و BEP-2) که شما استفاده می کنید، بستگی دارد.

اگر ارز رمزنگاری خود را به بلاکچین اشتباه ارسال کرده اید، لازم است درباره نوع کیف پولی که ارزها به آن منتقل شده، اطلاعاتی داشته باشید. در صورتی که به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی خود دسترسی دارید، کیف پول شما غیر حضانتی است. در غیر این صورت، شما یک کیف پول حضانتی دارید. با استفاده از این اطلاعات، می توانید سه راه حل ممکن را برای برگرداندن ارزها امتحان کنید.

برای برگرداندن ارزهای ارسال شده به شبکه اشتباه چه باید کرد؟

اول از همه، ترس و اضطراب به خود راه ندهید. اگر توکن های ERC-20 (مانند اتریوم) را با استفاده از بایننس اسمارت چین یا توکن های BEP-20 از طریق شبکه اتریوم ارسال کرده اید، می توانید آنها را بازیابی کنید. در اینجا سه موقعیت مختلف هستند که هر کدام راه حل های خاص خود را دارند.

1. شما توکن ها را به کیف پولی ارسال کرده اید که از شبکه های اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می کند. 

می توانید توکن ها را به شبکه صحیح بایننس ارسال کنید.

2. توکن ها را به کیف پولی ارسال کرده اید که فقط از یکی از شبکه ها (اتریوم یا بایننس اسمارت چین) پشتیبانی می کند.

برای ورود به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می کند، باید به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

3. شما ارزها را به یک کیف پول حضانتی یا صرافی ارز رمزنگاری ارسال کرده اید.

از ارائه دهنده کیف پول خود یا خدمات مشتری صرافی درخواست کمک کنید. بازیابی وجوه امکان پذیر نیست.

قبل از توضیح بیشتر درباره این راه حل ها، لازم است بدانید چه چیزی باعث این اشتباه شده تا از بروز اتفاقات مشابه در آینده جلوگیری کنید.

تفاوت بین BEP-20 وERC-20 چیست؟

ERC-20 و BEP-20 استانداردهایی هستند که قوانین خاص و دستورالعمل های فنی توکن ها را توصیف می کنند. آنها نحوه انجام تراکنش ها، ارسال ها و برداشت ها را مدیریت می کنند. این دو استاندارد نحوه تعامل یک توکن را با کیف پول ها، پروژه ها و قراردادهای هوشمند مختلف تحت قانون و قاعده در می آورند.

این دو استاندارد شباهت های زیادی در نحوه عملکرد دارند، اما ERC-20 مخصوص شبکه اتریوم و BEP-20 مختص شبکه بایننس اسمارت چین است. به زبان ساده، آنها استانداردهای توکن هستند که هر یک از آنها بلاک چین متفاوتی دارند.

اگر ارز رمزنگاری به شبکه اشتباه ارسال شود، ممکن است برای هدفی که می خواهید قابل استفاده نباشد. برای مثال، اتریوم ارسال شده به بایننس اسمارت چین (BSC) در اپلیکیشن های غیر متمرکز ( DApps) و قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم قابل استفاده نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت انها می توانید به مطلب زیر رجوع کنید:

تفاوت شبکه هایBEP2، BEP20 ERC20، TRC20 و OMNI چیست؟

چه اتفاقی می افتد وقتی که توکن BEP-20 یا ERC-20 به بلاک چین اشتباه ارسال می شود؟ 

اگر یک توکن ERC-20 به شبکه  BSC یا یک توکن  BEP-20 را به شبکه اتریوم ارسال کنید، توکن به همان کیف پول در شبکه انتخاب شده منتقل خواهد شد. آدرس کیف پول BSC  و اتریوم یکسان هستند و با یک کلید خصوصی قابل دسترس هستند.

برای مثال، ارسال اتریوم به BSC در نهایت به صورت Binance-Peg Ethereum در کیف پول بایننس شما خواهد بود. هنگامی که توکن های BEP-20 را به شبکه اتریوم ارسال می کنید، می توانید با استفاد از هش تراکنش جزئیات آن را در BscScan.com یا  Etherscan.io بررسی کنید.

در اینجا مثالی ذکر شده که در آن شخصی (گرفته شده از BscScan) اتریوم ERC-20 خود را برداشت کرده و به شبکه BSC در کیف پول بایننس انتقال داده است. این توکن ها به صورت “Binance-Peg Ethereum ” در همان آدرس کیف پول در BSC نشان داده می شوند.

نکته: Binance-Peg Ethereum  دقیقا همان اتریوم است، ولی روی بایننس اسمارت چین قرار گرفته تا  انتقال آن با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

توکن

در صورت چنین اشتباهی، ارز رمزنگاری شما گم نخواهد شد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به بلاک چین صحیح بفرستید. راه حل های زیر را برای چنین وضعیتی توصیه می شوند.

بازیابی از کیف پولی که اتریوم و BSC را پشتیبانی می کند

شما در پیدا کردن توکن های خود در کیف پولی که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند، مشکل نخواهید داشت. اگر نمی توانید ارز ارسالی را ببیند، فهرست توکن ها را برای هر شبکه بررسی کنید.

 برای مثال، کیف پول متامسک دارای یک گزینه به نام “Add Token” است که به شما این امکان را می دهد تمام ارزهای خود را چک کنید.

کیف پول
کیف پول متامسک

اگر نمی توانید ارز موجود در فهرست را ببینید، باید اختصار توکن را در کیف پول خود وارد کنید. اگر می خواهید توکن خود را به بلاک چین اصلی برگردانید، دو گزینه وجود دارند: بایننس بریج (Binance Bridge ) یا روش دستی.

Binance Bridge 

بایننس بریج ابزاری ساده برای انتقال دادن دارایی های شما بین بلاک چین ها است. فقط باید به کیف پول متامسک یا بایننس چین والت متصل شوید و آنچه را که می خواهید انتقال دهید، انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که برای کارمزد شبکه BSC  به بایننس کوین و برای شبکه اتریوم به اتریوم نیاز خواهید داشت.

بایننس بریج

انتقال دستی

در روش انتقال دستی باید توکن ها را به بایننس برگردانید. شبکه واریز در کیف پول اسپات بایننس باید با بلاک چینی که توکن شما در حال حاضر در آنجاست، مطابقت داشته باشد. پس از ظاهر شدن توکن در کیف پول، می توانید آن را از طریق شبکه صحیح به کیف پول خارجی خود ارسال کنید.

در مثال زیر، نحوه برگشت اتریوم انتقال داده شده به بایننس اسمارت چین را به شبکه اتریوم (ERC-20) توضیح می دهیم. ابتدا مطمئن شوید که کیف پولی که می خواهید از آن ارسال انجام دهید، به اندازه کافی بایننس کوین برای کارمزد دارد.

1. در صفحه برداشت بایننس، اتریوم و شبکه واریز را BEP-20 انتخاب کنید. اگر به شبکه اشتباه واریز کنید، بایننس نمی تواند وجوه شما را بازیابی کند.

شبکه
انتخاب شبکه واریز

2. پس از برگشت اتریوم به حساب بایننس شما، با انتقال آن به یک کیف پول پشتیبانی کننده از شبکه اتریوم  و انتخاب Ethereum (ETH) ERC20 به عنوان شبکه انتقال، آن را به ERC-20 تبدیل کنید.

ERC-20
انتقال از طریق ERC-20 

وجوه شما اکنون در مسیر انتقال به بلاک چین صحیح در کیف پول خارجی شما خواهند بود.

بازیابی از کیف پولی که فقط از یک شبکه پشتیبانی می کند

برای بازیابی توکن های خود در چنین موقعیتی، باید کلید خصوصی خود را وارد کیف پول جدیدی کنید که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند. بسته به نوع کیف پول، همچنین ممکن است بتوانید از عبارت بازیابی خود به جای کلید خصوصی استفاده کنید.

وارد کردن کلید خصوصی

وقتی که کلید خصوصی یک کیف پول را به کیف پول دیگری وارد می کنید، به وجوه مرتبط با آن کلید خصوصی دسترسی خواهید داشت، حتی اگر از این کلید در یک کیف پول متفاوت استفاده کنید.

به عبارت دیگر، با وارد کردن کلید خصوصی، ارزها به کیف پولی که کلید را وارد کرده اید، ارسال نمی شوند. این فقط کیف پول خارجی را از طریق اپلیکیشن دیگری قابل دسترس می کند. توجه داشته باشید که کیف پول های حضانتی معمولا این گزینه را ندارند، چون کلید خصوصی را در اختیار شما نمی گذارند.

بیشترین کیف پول هایی که برای این کار استفاده می شوند شامل تراست والت، متامسک، سِیف پال، مث والت و توکن پاکت هستند. در اینجا مثالی درباره نحوه بازیابی اتریوم فرستاده شده به بایننس اسمارت چین از کیف پول متامسک آمده است.

بازیابی وجوه

1. وارد کیف پول متامسک خود شوید. اگر این کیف پول را ندارید، کیف پول جدیدی را ایجاد کنید. متامسک همچنین برای سیستم عامل های iOS و اندروید در دسترس است.

2. اگر در حال ایجاد یک حساب جدید هستید، به شما این گزینه داده می شود که عبارت بازیابی کیف پول قدیمی خود را وارد کنید.

بازیابی
بازیابی کیف پول با عبارت 12 کلمبه ای

3.اگر از قبل حساب دارید، کافیست روی پین افزونه متامسک و سپس پروفایل حساب خود در بالا سمت راست کلیک کنید.

کیف پول متامسک

4. روی “Import Account” کلیک کرده و سپس کلید خصوصی کیف پول خود را با ارز رمزنگاری گمشده وارد کنید. برای نهایی کردن، روی ” Import” کلیک کنید. در صورت داشتن یک فایل JSON  می توانید آن را بارگذاری کنید.

5. در مرحله بعدی، باید شبکه BSC را به صورت دستی به حساب متامسک خود اضافه کنید. روی پین افزونه متامسک و سپس منوی کشویی در بالای صفحه کلیک کنید و روی “Custom RPC” ضربه بزنید.

انتخاب شبکه
انتخاب شبکه

6. برای این که متامسک به  بایننس اسمارت چین دسترسی داشته باشد، باید جزئیات را اضافه کنید.  این جزئیات شامل یک URL از پروتکل اجرای برنامه از راه دور (RPC) است. این URL  متامسک را قادر می سازد تا اطلاعات مربوط به بلاک چین BSC را استعلام و سپس درخواست انجام تراکنش بدهد.

اطلاعات صحیح را در قسمت مربوطه وارد کرده و بر روی “Save” کلیک کنید.

اطلاعات
وارد کردن اطلاعات لازم

7. حالا، آدرس صحیح توکن را به کیف پول متامسک اضافه کنید. این مرحله به کیف پول پشتیبانی کننده BEP-20 اجازه می دهد تا توکن از دست رفته را اسکن کند. می توانید فهرستی از توکن ها و آدرس های آنها را در BscScan پیدا کنید. برای ارسال اتریوم  ERC-20  به BSC، روی “Binance-Peg Ethereum Token” کلیک کرده تا آدرس توکن را پیدا کنید.

آدرس
پیدا کردن آدرس قرارداد توکن

8. در این مرحله آدرس قرارداد توکن را کپی کرده و عدد کادر “Decimals” را یادداشت کنید.

کپی آدرس
کپی کردن آدرس قرارداد

9. از فهرست کشویی، شبکه “BSC Mainnet” را انتخاب کرده و بر روی “Add Token” کلیک کنید. سپس روی “Custom Token” ضربه بزنید.

10. اطلاعات را به دقت در فیلدهای “Token Contract Address” ، ” Token Symbol” و “Decimals of Precision” وارد کنید.

انتخاب شبکه
انتخاب شبکه و وارد کردن اطلاعات لازم

سپس برای تایید روی “Add Tokens” کلیک کنید.

تایید
تایید عملیات

11. اکنون باید توکن های گمشده خود را در موجودی کیف پول مشاهده کنید. از اینجا، می توانید آن را به آدرس کیف پول  BEP-20  حساب بایننس خود بفرستید. برای تبدیل توکن خود به ERC-20 نیز می توانید از بایننس بریج با متا ماسک استفاده کنید.

بازیابی از یک کیف پول حضانتی یا صرافی ارز رمزنگاری

اگر می خواهید وجوه خود را بدون پشتیبانی BEP-20 به یک کیف پول حضانتی (مثلا یک صرافی دیگر) انتقال دهید، باید با تیم پشتیبان این کیف پول تماس بگیرید.

برخی از ارائه دهندگان کیف پول های حضانتی ممکن است هزینه ای در ازای کمک به شما درخواست کنند یا به شما امکان دسترسی به کلیدهای خصوصی خودتان را بدهند. سپس می توانید کلید خصوصی را به کیف پول پشتیبانی کننده BSC وارد کنید. متاسفانه اکثر این کیف پول ها (از جمله صرافی ها) قادر به ارائه کلید خصوصی نیستند.

 اگر در انتخاب بلاک چین اشتباه کنید و ارزهای خود را به حساب بایننس بفرستید، این صرافی نمی تواند به شما در بازیابی آنها کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. مسعود می گوید

  سلام عزیز من به اشتباه آدرس بیت تورنت BTTرو از تراست ولتم وارد کرم و ترون فرستادم البته بیتتورنت زیرمجموعه همون ترون هست الان باید چجوری اوکی کنم که توکیف تراست ولتم نشون داده بشه مرسی

  1. حسن صادقی می گوید

   سلام
   در صورتی که کلید خصوصی ترون خود را دارید می توانید ترون های فرستاده شده را بازیابی کنید.

 2. سامان می گوید

  https://app.stormgain.com/friend/BNS41443413
  این سایت بالا بهترین سایت استخراج بیت کوینه بنظرم.چون 10 دلار بیت کوین ماین کنید میتونید بردارید..