در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تفاوت شبکه هایBEP2، BEP20 ERC20، TRC20 و OMNI چیست؟

5 2,492

شبکه های BEP2، BEP20 ، ERC20، TRC20 و OMNI گزینه هایی هستند که هنگام انتقال ارز در صرافی بایننس با آنها برخورد می کنید. شناخت و دانستن هر کدام از آنها موضوع بسیار مهمی است.

شبکه انتقالات بایننس

BEP-2 | ERC-20 |TRC-20 | OMNI

حدود 2 سال پیش و زمانی که بایننس بلاک چین بایننس چین را راه اندازی کرد، آنها اعلام کردند که روی این بلاک چین امکان ارسال و دریافت مشترک ارز وجود دارد. یعنی شما می توانید یک توکن ERC20 را به حساب بایننس خود واریز کنید و بعد همان ارز را به عنوان یک توکن BEP-2 برداشت نمایید و بالعکس.

به عنوان مثال می توانید چین لینک یا پالیگان که یک ارز ERC20(روی بلاک چین اتریوم) هستند را به حساب بایننس خود ارسال کرده و بعد آنها را به صورت یک توکن BEP2(روی بلاک چین باننس) برداشت نمایید.

با این حال آدرس دو شبکه با هم متفاوت است. آدرس های BEP2 با bnb شروع می شود. مثل:

bnb136ns6lfw4zs5hg4n85vdthaad7hq5m4gtkgf23

در حالی که آدرس های ERC20 یا در واقع توکن های روی بلاک چین اتریوم با 0x شروع می شوند. مثل:

0x0e806cea8e5beba6df97354ef7f22b66c5a2ce82

به همین ترتیب آدرس های OMNI و TRC 20 نیز متفاوت هستند.

توکن های OMNI در واقع توکن های روی بلاک چین بیت کوین هستند. فرمت آدرس این توکن ها به صورت زیر است:

1JKhrVV9EsgSS5crXLBo9BRVXyuHjf2Tcp

TRC20 یک استاندارد در شبکه ترون است. در واقع بلاک چین ترون و آدرس های این توکن ها فرمتی مشابه آدرس زیر دارند:

TWsVAb9EWAgKdumTD7XoEdkvs7AoyvkgN7

لازم به ذکر است که آدرس های BEP2 در مواردی نیاز به MEMO یا شناسه برای ارسال و دریافت دارند. برای آدرس های OMNI، ERC 20 و TRC 20 نیازی به شناسه نیست. بنابراین هنگام ارسال و دریافت توکن های مربوط به این شبکه ها باید دقت کافی را داشته باشید.

در صرافی بایننس زمانی که آدرسی را به اشتباه وارد میکنید، هشداری با این مضمون برای شما نمایش داده می شود:

“آدرس با شبکه انتخاب شده مطابقت ندارد. توصیه می شود شبکه دیگری را انتخاب کنید.”

به همین ترتیب هنگام ارسال ارز یا توکن از کیف پول، در صورت وارد کردن آدرس اشتباه پیغام خطای “آدرس گیرنده نامعتبر است(Recipient address is invalid)” نشان داده می شود.

با این حال پس از راه اندازی بایننس اسمارت چین(BSC) و باز شدن امکان ارسال و دریافت برای توکن های BEP 20، برای کاربران بایننس و به ویژه کاربران تازه وارد، اوضاع گیج کننده شده است.

توکن BEP20 

گزینه BEP20 در حال حاضر برای بسیاری از ارزها مثل BTC، ETH، USDT، LINK، DOT، DAI، EOS، LTC، XRP، XTZ، BCH، BAND، ADA، ONT و غیره در بایننس فعال است.

بنابراین هنگام ارسال یا دریافت هر کدام از این ارزها از شما خواسته می شود که نوع شبکه خود را انتخاب کنید.

شبکه دریافت ارز

پس از دریافت آدرس کیف پول خود یا آدرس گیرنده ارز و نیز نوع شبکه، بایننس به صورت خودکار ارز را در شبکه انتخاب شده ارسال می کند.

اما چیزی که باعث سردرگمی بیشتر می شود این است که آدرس های BEP20 و ERC 20 قالب یکسانی دارند. در بایننس حتی اتریوم به عنوان ERC20 قرار داده شده است.

ERC20

باید گفت که اتریوم نه ERC20 است، نه BEP2 و نه BEP20. اتریوم ارز بومی بلاک چین خود است. ERC20 به توکن هایی که روی شبکه بلاک چین اتریوم قرار دارند اطلاق می شود. توکن های BEP 2 توکن های روی بلاک چین بایننس بوده و توکن های BEP 20 توکن های بایننس اسمارت چین هستند.

خب پس تفاوت این دو چیست؟ چرا BEP20 از آدرس های مشابه ERC20 استفاده می کند و هنگام انتقال اتریوم یا دیگر ارزها کدام یک را انتخاب کنیم؟

وارد مباحث مربوط به استاندارد تکنیکال و فنی توکن ها نمی شویم. در عوض اصول این نوع شبکه توضیح داده خواهد شود و به معرفی اجمالی توکن هایی که بر روی این شبکه ها قرار دارند می پردازیم.

شبکه BEP 20(بایننس اسمارت چین(BSC))

بایننس اسمارت چین یک بلاک چین موازی با بلاک چین بایننس است که برای ایجاد قراردادهای هوشمند طراحی شده و دارای محیطی سازگار با ماشین مجازی اتریوم(EVM) است.

این عملکرد به معنای رقابت با اتریوم یا جایگزینی برای اتریوم نیست. BSC فقط یک بلاک چین سازگار با اتریوم است و به گونه ای طراحی شده تا ویژگی های بیشتری مثل ایجاد بلاک های سریعتر، کارمزد تراکنش کمتر و غیره را به کاربران ارائه دهد.

به این ترتیب کاربران می توانند همان دارایی را(توکن ERC20) در زمان کوتاه تر و با کارمزد کمتر در بایننس اسمارت چین(توکن BEP20) انتقال دهند. به این توکن ها، توکن های پیوست شده(pegged) می گویند.

توکن های پیوست شده

توکن های پیوست شده ارزهای رمزنگاری هستند که ارزش آنها برابر ارز اصلی است.

به عنوان مثال توکن چین لینک(BEP 20) ارزشی برابر با ارز رمزنگاری چین لینک(ERC20) دارد. نه تنها توکن های ERC20، بلکه ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و تدر نیز بر روی بایننس اسمارت چین در دسترس هستند.

هدف استفاده از این توکن ها امکان انجام معاملات آنها بر روی صرافی های غیرمتمرکز و بهره مندی از سرعت و کارایی بلاک چین جدید است.

این ارزها و توکن ها توسط بایننس با ارزش یک به یک(1:1) نسبت به ارز اصلی مبادله می شوند. در Binance scan explorer می توانید لیست کاملی از توکن های پیوست شده بایننس(BEP 20) و آدرس قراردادهای آنها را مشاهده کنید.

ارزهای BEP20

این توکن ها در حال حاضر در بایننس و پلتفرم غیرمتمرکز آن(Binance DEX) مبادله می شوند. می توانید این ارزها را از بایننس خارج کنید یا به بایننس منتقل کنید و هر زمان که خواستید این توکن ها را به ارز اصلی تبدیل نمایید.

کیف پول تراست والت نیز در حال حاضر تنها کیف پولی است که از توکن های دارای استاندارد BEP20 پشتیبانی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کیف پول تراست والت و آشنایی با آن می توانید به ینک زیر مراجعه نمایید:

همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت

علاوه بر این میتوانید بایننس اسمارت چین را روی کیف پول متاماسک فعال کنید.

تفاوت بین BEP-2، BEP-20 و ERC-20 چیست؟

امروزه اغلب توکن های محبوب توکن های ERC20 هستند که بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارند. 

 • ERC-20: یک استاندارد تکنیکال و فنی برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم برای توکن ها است.
 • BEP-2: یک استاندارد تکنیکال برای پیاده سازی و راه اندازی توکن در بلاک چین بایننس است.
 • BEP 20: نشان دهنده یک توکن استاندارد بر روی بایننس اسمارت چین است.

و این تمام چیزی است که باید بدانید:

 • ERC20: بلاک چین اتریوم.
 • BEP 2: بلاک چین بایننس.
 • BEP 20: بایننس اسمارت چین.
 • TRC20: بلاک چین ترون.

به عنوان مثال اگر شبکه BEP20 را به عنوان شبکه انتقال انتخاب کنید و توکن ERC20 را روی آن منتقل کنید، هش تراکنش بر روی جستجوگر بایننس اسمارت چین(Bsc) قابل مشاهده و بررسی است نه بر روی جستجوگر اتریوم. زیرا شما انتقال خود را بر روی زنجیره بایننس اسمارت چین انجام داده اید.

بنابراین هنگام واریز و برداشت حتما شبکه مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید. مطمئن شوید از شبکه ای استفاده می کنید که کیف پول مقصد آن را پشتیبانی می کند، در غیر اینصورت ممکن است ارز خود را از دست بدهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. دهدار می گوید

  وقتتون بخیر
  ی سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  در کیف پول متامسک بر بستر (اتریوم پالیگان و بایننس اسمارت چین) روی هر شبکه ای که میرم ادرس تغییری نمیکنه
  لطف می کنید راهنمایی کنید

  1. ایمان کیمیایی می گوید

   سلام وقت بخیر
   چون هر دو شبکه مربوط به بلاک چین اتریوم هستند، بنابراین آدرس عمومی تمام ارزهایی که بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارند در یک کیف پول مشابه هم خواهند بود.

 2. یونس می گوید

  سلام خواهشا کمک کنید
  من shib خریدم با رهنمایی اشتباه ابان تتر
  شبکه رو beb20 خریدم
  الان توی کیف پول هست اما توی دارایی نیست
  راهی هست اساتید

 3. هرمز می گوید

  سلام و تشکر فراوان بابت مطالب خوبی که پست میکنید!
  نیاز به اندکی راهنمایی دارم و ممنون میشم اگه کمک کنید…
  مدتی پیش از یک صرافی به مقدار 0.006008 اتریوم خریداری کردم ولی سازوکار آن صرافی به گونه ای هست که ارز خریداری شده در کیف پول داخلی همان سایت ذخیره میشود و اگه مشتری قصد داشته باشه ارز را از کیف پول داخلی صرافی به کیف پول شخصی خودش انتقال بده باید مجدداً کارمزد بپردازه.
  خب کیف پول شخصی من BlockChain.com است و برای انتقال اتروم به والت باید از شبکه ERC20 استفاده کنم که کارمزد بالایی داره (0.0036) و اگه بخام انتقال بدم با کسر 0.0036 هزینه کارمزد از 0.006008 ارزی که دارم تنها 0.002408 باقی میماند.
  آن صرافی این امکان را دارد که ارز (اتریوم) خودم را از طریق شبکه BEP2 به والت شخصی انتقال بدم که کارمزد آن به مراتب کمتر و منصفانه تر هست و مخصوصاً برای مقدار ارز کمی که من دارم مقرون به صرفه تر است.
  حالا میخاستم اینو بدونم که :
  آیا میتونم ارز (0.006008 اتریوم) خودم را از حساب داخلی صرافی به یک والت با شبکه BEP2 منتقل کرده و سپس از آن والت به والت اصلی خودم که فقط از ERC20 پشتیبانی میکند انتقال بدهم؟

  خاهش میکنم اگه کسی اطلاعات کافی یا تجربۀ مشابه داره راهنمایی کنه خیلی ممنون میشم

  1. ایمان کیمیایی می گوید

   سلام
   ممنون بابت حسن نظر شما
   در صورتی که کیف پول مقصد شما از آدرس های BEP2 پشتیبانی می کند می توانید انتقال رو انجام بدید. در حال حاضر تنها کیف پول تراست والت این امکان را دارد. با این حال مطمئن شوید که کارمزد انتقال از کیف پول دوم به بلاک چین کمتر از کارمزدی باشدکه صرافی جهت انتقال از شما دریافت می کند.
   در غیر اینصورت ممکن است شما مجبور به پرداخت کارمزد بیشتری شوید.