در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

9 توییت ایلان ماسک و تاثیر آنها بر قیمت بیت کوین؛ تهدید شدن ایلان ماسک

1 365

قیمت بیت کوین پس از توییت دیگری از طرف ایلان ماسک حدود 8 درصد کاهش یافت و به سطح 35869 دلار رسید. ناگفته نماند که حرکت نزولی بیت کوین همزمان با جهش بزرگ در شاخص دلار آمریکا (DXY) بود و این ثابت می‌کند که بیش از یک عامل در تسریع کاهش قیمت این ارز در اواخر روز پنجشنبه و اوایل روز جمعه نقش داشته اند.

توییت اخیر ماسک همچنین باعث شد تا قیمت تعداد زیادی از ارزهای رمزنگاری بین 10 تا 18 درصد کاهش پیدا کند و بازار ارز رمزنگاری حدود 100 میلیارد دلار از ارزش کل خود را از دست بدهد.

ماسک بار‌ها بیت کوین و سایر ارز‌های رمزنگاری را با اظهارات خود در رسانه‌های اجتماعی تخریب کرده است. وی ماه گذشته تصمیم خود برای استفاده از بیت کوین جهت خرید خودرو‌های تسلا را به خاطر نگرانی‌های زیست محیطی لغو کرد. این اقدام ماسک به همراه تشدید اقدامات نظارتی چین باعث سقوط بازار ارزهای رمزنگاری شدند.

ماسک در جدیدترین اقدام خود هشتگ بیت کوین را با یک  ایموجی قلب شکسته توییت کرده که به آهنگ “در پایان”  گروه لینکین پارک اشاره دارد و نشان دهنده جدایی وی با این ارز برتر بازار است.

این مطلب 9 توییت ارسال شده توسط ایلان ماسک در سه ماه گذشته را بررسی کرده  که مستقیم یا غیر مستقیم با بیت کوین مرتبط بوده اند. بعلاوه، واکنش های بازار به این توییت ها در اولین ساعت و یک روز بعد از انتشار هر توییت نیز ارزیابی شده اند.

نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که نوسانات زیادی در بازار ارز رمزنگاری (با ایلان ماسک یا بدون او) وجود دارند و معمولا نمی توان آنها را به راحتی به یک شخص یا واقعه خاص نسبت داد.

9 توییت ماسک پیرامون بیت کوین و ارز رمزنگاری

توییت اول: 12 مارس 2021

توییت 1
توییت اول

“BTC (بیت کوین) بازچینی حروف TBC ( شرکت بورینگ) است. چه تصادفی! هر دو استخراج می کنند و از بلاک ها و بلاک چین ها استفاده می کنند.”

واکنش یک ساعته قیمت: کاهش 0.4 درصدی

تغییرات 24 ساعته: افزایش 5.5 درصدی

در یک ساعت بعد از این توییت، قیمت کاهش جزئی داشت. بنابراین، عملا هیچ واکنشی به آن نشان نداد و روز بعد قیمت افزایش یافت.

توییت دوم 24 مارس 2021

توییت 2
توییت دوم

اکنون می توانید با بیت کوین از تسلا خودرو بخرید

شرکت تسلا فقط نرم افزار داخلی و متن باز را به کار می گیرد و نودهای بیت کوین را مستقیما اجرا می کند.

بیت کوین های پرداخت شده به شرکت تسلا در کیف پول نگهداری خواهند شد و به ارز فیات تبدیل نخواهند شد.

واکنش یک ساعته قیمت: افزایش 1 درصدی

تغییر 24 ساعته قیمت : کاهش 2.6 درصدی

پس از این توییت، قیمت بلافاصله افزایش یافت و تقریبا سه برابر آن در روز بعد کاهش یافت. بنابراین، این توییت تاثیری روی قیمت نداشته است.

توییت سوم: 24 آوریل 2021

توییت 3
توییت سوم

چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد؟

واکنش یک ساعه قیمت: کاهش 1 درصدی

تغییر 24 ساعته قیمت: بدون تغییر

بعد از این توییت، قیمت کاهش و سپس افزایش جزئی داشت. در نتیجه، این توییت تاثیری بر قیمت نداشته است.

توییت چهارم: 7 مه 2021

توییت 4
توییت چهارم

ارز رمزنگاری آینده ای روشن دارد. اما لطفا با احتیاط سرمایه گذاری کنید.

تغییر قیمت در یک ساعت: بدون تغییر

تغییر 24 ساعته قیمت : افزایش 4 درصدی

در ساعت اول هیچ تاثیر محسوسی مشاهده نشد، اما قیمت در روز بعد افزایش یافت. با این حال، به نظر می رسد که این افزایش قیمت ربطی به این توییت نداشته است.

توییت پنجم: 12 مه 2021

توییت 5
توییت پنچم

شرکت تسلا تصمیم گرفت که برای فروش خودروهایش دیگر بیت کوین را نپذیرد. این شرکت گفت که نگران رشد فزاینده استفاده از سوخت های فسیلی  (مخصوصا زغال سنگ) برای استخراج بیت کوین و آلودگی زیست محیطی آن است.

ارز رمزنگاری از خیلی جهات ایده خوبی است و معتقدیم که آینده روشنی دارد، اما هزینه سنگینی بر محیط زیست تحمیل می کند.

شرکت تسلا هیچ یک از بیت کوین های خود را نمی فروشد و به محض استفاده از انرژی پایدار و پاک در صنعت استخراج، از آنها در تراکنش های خود استفاده خواهیم کرد. ما همچنین به سایر ارزهایی که کمتر از 1 درصد انرژی بیت کوین استفاده می کنند، توجه می کنیم.

تغییر یک ساعته قیمت: کاهش 10 درصدی

تغییر 24 ساعته قیمت : کاهش 10 درصدی

قیمت در واکنش به این توییت، کاهش شدیدی به سطح 50000 دلار داشت. قیمت در روز بعد به ثبات رسید،  اما به سطح های بالاتر بازیابی نشد.

توییت ششم: 13 مه 2021

توییت 6
توییت ششم

صریح می گویم، به ارز رمزنگاری کاملا اعتقاد دارم. اما این صنعت نباید باعث افزایش چشمگیر استفاده از سوخت های فسیلی (به ویژه ذغال سنگ) شود.

واکنش یک ساعته قیمت: کاهش 1 درصدی

تغییرات 24 ساعته: بدون تغییر

اگر چه این توییت چند ساعت بعد از توییت قبلی منتشر شد، به نظر می رسد که تاثیری روی قیمت نداشته است.

توییت هفتم: 19 مه 2021

توییت 7
توییت هفتم

به ارز اصلی ما اعتماد کنید.

واکنش قیمت در 1 ساعت بعد از توییت: 3.6 درصد افزایش

تغییرات 24 ساعته قیمت: 10 درصد افزایش

فاصله انتشار این دو توییت فقط یک ساعت بود. قیمت طی 24 ساعت افزایش قابل توجهی داشت که نمی تواند ناشی از توییت ماسک باشد.

توییت هشتم: 24 مه 2021

توییت8
توییت هشتم

با استخراج کنندگان بیت کوین در آمریکای شمالی صحبت کردم. آنها متعهد شدند که از انرژی های تجدیدپذیر برای استخراج استفاده کنند و از استخراج کنندگان سراسر جهان بخواهند که این کار را انجام دهند. کاملا امیدوار کننده است.

واکنش قیمت بعد از یک ساعت : افزایش 1 درصدی

تغییر 24 ساعته: کاهش 3 درصدی

بیت کوین قبل از این توییت در حال افزایش بود و در آن روز حدود 4000 دلار رشد داشته است. در حالی که می توان جهش جزئی و مختصری را در زمان این توییت مشاهده کرد، اما نمی توان با اطمینان گفت که این توییت با افزایش قیمت ربط داشته است. قیمت در روز بعد کاهش یافت و سپس به نوسان خود در یک منطقه محدود ادامه داد.

توییت نهم: 4 ژوئن 2021

توییت 9
توییت نهم

ایلان ماسک در توییتر خود یک پیام در مورد جدا شدن دو زوج از یکدیگر ارسال کرد و در انتهای آن هشتگ بیت‌کوین و تصویر قلب شکسته قرارداد.

زن: می دانی که گفتم اگر یک بار دیگر آهنگ لینکین پارک را تکرار کنی، بین من وتو همه چیز تمام خواهد شد. اما من یک نفر دیگر را پیدا کرده ام.

مرد: بنابراین، آخرش اصلا اهمیتی نداشت؟

واکنش قیمت در یک ساعت بعد: کاهش 2 درصدی

تغییر قیمت ( براساس جدیدترین داده ها): کاهش 6 درصدی

قیمت پیش از انتشار این توییت در حال اصلاح به سطح های پایین تر بود و این توییت روند نزولی آن را تسریع کرد.

کدام توییت ها تاثیر بیشتری بر قیمت داشته اند

از بین همه توییت های بالا، به نظر می رسد که فقط اعلامیه تسلا برای توقف پذیرش بیت کوین در پرداخت ها و توییت آخر، تاثیر قابل توجهی بر بازار ارز رمزنگاری داشته اند. در هر صورت، توییت های ماسک همزمان با اتفاقات بزرگ دیگری در بازار بوده اند که همگی منجر به کاهش قیمت ها در بازار ارز رمزنگاری شده اند.

از جمله این اتفاقات می توان به داغ شدن بیش از حد بازار، لیکوئید شدن موقعیت های اهرم شده در بازار مشتقات، اعمال قوانین سختگیرانه بر صنعت استخراج ارز رمزنگاری توسط مقامات چین، احتمال تشدید مقررات ارز رمزنگاری در ایالات متحده آمریکا و بحث ها پیرامون نگرانی های زیست محیطی، اشاره کرد. همچنین به نظر می رسد که سیاستمداران آمریکا در حال وضع قوانین جدید برای ارز رمزنگاری هستند، چون آنها طرحی را آماده کرده اند که باج افزارها و پرداخت های ارز رمزنگاری به گروه های جنایتکار را مورد هدف قرار می دهد.

براساس داده های شرکت ردیابی احساسات Awario، اظهار نظرها درباره ماسک در توییتر در ماه مه افزایش یافته اند و کمتر از 15 درصد توییت ها در مورد وی مثبت بوده اند. کاملا واضح است که برخی از نظردهندگان در مورد توییت های ماسک بی طرف هستند و برخی دیگر به خاطر این موضوع از او انتقاد می کنند. عده ای استدلال می کنند که بیت کوین بزرگ تر و با ارزش تر از تسلا است. اما تعداد کمی می گویند که ارسال پست در مورد توییت های این شخص و توجه هرچه بیشتر او،  به خودی خود تنش بوجود می آورد.

تهدید ایلان توسط یک گروه ناشناس

یک گروه فعال بین المللی ناشناس روز جمعه یک پیام ویدئویی برای ایلان ماسک ارسال کرد. این ویدئو با این پیام آغاز می شود:

سلام به مردم جهان. این پیامی از طرف گروهی ناشناس به ایلان ماسک است.

آنها در این پیام بسیاری از مواردی را ممکن است مردم درباره ماسک ندانند، از جمله نحوه برخورد او با کارمندانش، صدمه زدن به محیط زیست، منشا ثروت او، چگونگی رسیدن تسلا به درآمد و تلاش وی برای متمرکز کردن و کنترل استخراج بیت کوین، افشا کردند. 

این پیام، ماسک را یک آدم ثروتمند خودشیفته توصیف می کند که می خواهد همه جهان به او توجه کنند. هر آنچه ایلان ماسک تحت عنوان تلاشی برای نجات جهان به راه انداخته، تنها به دلیل حس برتری جویی و شهرت او بوده است و شرکت های زیادی برای تولید خودروهای برقی یا در زمینه سفرهای فضایی فعالیت دارند و ماسک تنها به واسطه انتشار پست های مضحک در شبکه های اجتماعی معروف شده است.

همچنین، ماسک نگران بشریت و محیط زیست نیست و رفتار  زشت و شنیع وی با کارمندانش گواه این امر است. از طرفی او در خارج از کشور معدن لیتیوم دارد که کودکان در آن کار می کنند و این معدن آلودگی زیست محیطی زیادی برای منطقه ای که در آن واقع شده، دارد.

به گفته این گروه ناشناس، درآمد اصلی شرکت تسلا از محل یارانه های دولتی و مالیات بر انتشار کربن حاصل می شود نه فروش خودروهایش. در واقع، ماسک بنیانگذار تسلا نیست و وی این شرکت را از دو نفر دیگر خریداری کرده است.

درآمد تسلا از بیت کوین بیشتر از فروش چند ساله خودروهایش

درآمد تسلا بابت نگهداری بیت کوین به مدت دو ماه بیشتر از فروش چند ساله خودروهایش بوده است و احتمالا  این بیت کوین ها با یارانه دولتی خریداری شده اند.

این گروه ناشناس افزود که اکنون عموم مردم بر این باورند که ایلان پذیرش بیت کوین را متوقف کرده تا  ورود سرمایه های جدید دولت به خزانه تسلا ادامه یابد. از طرفی، ایلان ماسک تلاش می کند تا صنعت استخراج را متمرکز کند. در تاریخ 24 مه، او در توییتر اعلام کرد که با استخراج کنندگان آمریکای شمالی گفتگو کرده و برای تشکیل شورای استخراج بیت کوین به توافق رسیده اند.

ایلان ماسک با توییت ها و رفتارهایش زندگی بسیاری از معامله گران ارز رمزنگار را نابود کرده است. این گروه خطاب به ماسک می گوید:

با خواندن نظرات در مورد پست های شما در توییتر، به نظر می رسد بازی هایی که شما در بازار ارز رمزنگاری به راه انداخته اید، زندگی افراد زیادی را نابود کرده است. میلیون ها سرمایه گذار خُرد برای بهبود زندگی خود روی سود ارزهای رمزنگاری حساب کرده بودند.

این چیزی است که تو هرگز نخواهی فهمید! زیرا تو در سرزمین استعمار شده آفریقای جنوبی، در میان معادن زمرد به دنیا آمدی و هیچ درکی از زندگی سخت کارگران در سراسر دنیا نداری. شاید فکر کنی که در کار خود باهوش ترین فرد هستی، اما حالا یک حریف قوی برایت پیدا شده است. ما گمنام هستیم. ” ما یک ارتش بزرگ هستیم، منتظر ما باش”.

متهم شدن ماسک به دستکاری در بازار و قیمت بیت کوین

با توجه به شرایط عجیب و غریب پیرامون نزولی شدن روند بیت کوین و اتفاقاتی که پس از آن افتاد، بسیاری سعی کرده اند تا درباره رفتار ایلان ماسک و تاثیرش بر بازار ارز رمزنگاری نظریه پردازی کنند.

استوارت وارنی مجری و مفسر مسائل سیاسی، نگرانی هایی را درباره میزان نفوذ ماسک در بازار ارزهای رمزنگاری مطرح کرد. وارنی  ماسک را از لحاظ استعداد هم رتبه استیو جابز می‌داند، اما مشارکت او با دوج کوین را زیر سوال می‌برد.

وارنی ادامه می‌دهد که نگران کارهایی است که ماسک می‌تواند در بازارهای مالی انجام دهد. بعلاوه، نباید فراموش کرد که سیستم های مالی بی ثبات و قابل سو استفاده هستند. از نظر فعالان بازار، این سیستم های مالی به راحتی دستکاری می‌شوند.

چه زمانی نفوذ ماسک بر بازار ارز رمزنگاری پایان می‌یابد

الکس مشینسکی، مدیرعامل سلسیوس، به طور مستقیم در کنفرانس 2021 بیت کوین در میامی اظهار داشت که “ایلان ماسک یک گردشگر در بازار ارز رمزنگاری است” و افزود که ” او در اینجا است تا دنبال کنندگانی جمع کند”.  فکر  نمی‌کنم که او در اینجا به دنبال بهتر کردن این فضا باشد و ما می‌توانیم با ایلان یا بدون او به هرجا که بخواهیم برویم.

مدیران صنعت دیگر نگران نفوذ ماسک بر ارز رمزنگاری نیستند، چون اکنون امیدوار هستند که بیت کوین می‌تواند از شر این نفوذ خلاص شود. گرِگ وِیزمن، مدیرعامل شبکه پرداخت مرکوریو، گفت که فشار فروش روز جمعه و کاهش قیمت به مراتب کمتر از اواسط ماه مه بود و این نشان  می‌دهد که بیت کوین همبستگی کمی با توییت های ایلان دارد.

به گفته وِیزمن، سرمایه گذاران یاد گرفته اند که توییت های ماسک را نادیده بگیرند و این امر در کاهش اخیر مشهود بود، چون قیمت به اندازه دفعات قبلی کاهش نیافت. سرمایه گذاران تلاش می‌کنند تا با محدود کردن فشار فروش ناشی از ترس، یک جبهه متحد را حفظ کنند و این یک شروع خوب برای این ارز برتر بازار است.

معامله گران در حال افزایش دانش خود از صنعت ارز رمزنگاری هستند که این در نهایت باعث می‌شود تا توییت های ماسک بی تاثیر شوند و آنها فقط به فاندامنتال های مربوطه واکنش نشان دهند.

نیک اسپانوس نیز گفت که توییت های قبلی ماسک مخرب تر از توییت روز جمعه او بودند و این ثابت می‌کند که معامله گران سعی می‌کنند تا توییت های وی را نادیده بگیرند.

کنستانتین آنیسیموف نیز خاطرنشان کرد که کل بازار ارز رمزنگاری نمی‌تواند برای مدت طولانی در برابر افرادی مانند ماسک تعظیم کنند و به زودی مسائل نظارتی جهانی در مرکز توجهات قرار خواهند گرفت.

منبع Cointelegraph coindesk newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. کریپتو باز می گوید

    اصلا به نحوی فلسه شکل گیری ارزهای دیجیتال خلاص شدن مردم از سلطه و نفوذ موسسات ، بانکها و افراد بر داراییهایشان بوده و این که حالا یک نفر پیدا شده که کل این بازار رو تحت و شعاع قرار بده با چند تا توئیت مسخره این واقعاً یک جور بی احترامی به اهداف خالق ارزهای دیجیتاله و هر ارزی در کریپتو دارای گروهی فعال از متخصصینه که خودشون باید در برابر این گونه افراد که با دخالتهای بیجا باعث اخلال در بازار ارزهای رمزنگاری میشوند برخورد کنند آیا همین اقای ایلان ماسک اجازه میده که دیگران در پروژه هاش دخالت کنند ؟!