در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چطور و چگونه مبادلات یا ترید ارزهای رمزنگاری را شروع کنیم؟

1 1,528

آیا می خواهید مبادلات یا ترید ارزهای رمزنگاری را شروع کنید؟ چرا که نه. در این فضا افراد زیادی درآمد مناسبی از این راه کسب کرده اند و البته هستند معامله گرانی که تمام دارایی خود را از دست داده اند.

تفاوت بین برنده ها و بازنده ها این است که برنده ها می دانند چه کاری انجام می دهند و از دانش و خرد مدیریت ریسک پیروی می کنند، در حالی که بازندگان اغلب با ذهنیت قمار و شرط بندی وارد می شوند و با احساساتی مثل طمع و ترس معاملات خود را انجام می دهند.

در این راهنما سعی می شود تا روش برنده ها بررسی شده تا به شما در جهت کسب درآمد کمکی شود.

بیایید اصول اولیه را یاد بگیریم تا اشتباهاتی که سایرین مرتکب شده اند را تکرار نکنید و بتوانید از طریق انجام مبادلات کسب درآمد کنید.

قبل از هر چیز باید گفت فضای ارزهای رمزنگاری و معاملات آن یک فضای جدید است. قطعا با خطرات و ریسک های ناشناخته ای همراه است. اما اگر تاریخ تنها یک چیز به ما آموخته باشد این است که ثروت و قدرت به دست کسانی می افتد که بیشتر ریسک می کنند.

انواع مبادلات ارزهای رمزنگاری

در این فضا مبادلات به دو نوع عمده تقسیم می شوند:

1) تبدیل ارز فیات به ارز رمزنگاری و بالعکس

در این نوع مبادلات ارز فیات(مثل ریال یا دلار)، ارز پایه خواهد بود و شما آن را به ارزهای رمزنگاری مثل بیت کوین، اتریوم و غیره تبدیل می کنید. همچنین می توانید برعکس این کار را نیز انجام دهید. یعنی ارزهای رمزنگاری خود را به ارزهای فیات تبدیل کنید. در اینجا هدف این است که مقدار ارز فیات خود را رشد داده و مرتبا در آن سود کنید.

2) مبادلات ارز با ارز(مبادلات بین آلت کوین ها)

این تقریبا مفهوم ترین و سودآورترین نوع مبادلات ارزهای رمزنگاری است. در این نوع مبادلات شما از یک یا چند ارز رمزنگاری به عنوان پایه استفاده می کنید و برای رشد ارز پایه خود آن را با سایر ارزهای رمزنگاری مبادله می کنید. به عنوان مثال شما با مقدار 0.1 بیت کوین شروع می کنید و آن را مدام به ارزهای دیگری مثل اتریوم، ریپل و غیره تبدیل می کنید تا مقدار 0.1 بیت کوین خود را افزایش دهید.

این نوع معاملات به نام معاملات آلت کوین ها نیز معروف است. در زمان صعودی بودن بازار، این یکی از بهترین روش ها برای افزایش مقدار بیت کوین است.

بسیاری از مبتدیان تنها مبادلات ارز فیات به ارز رمزنگاری را انجام می دهند، زیرا بسیار ساده و راحت به نظر می رسد. اما در نوع دیگر مبادلات، یعنی ارز به ارز، می توان با گذشت زمان سود قابل توجهی کسب کرد.

تفاوت بین انجام مبادلات و سرمایه گذاری چیست؟

نکته مهم دیگری که باید در این مرحله به آن اشاره کرد این است که آیا می خواهید یک تاجر  یا معامله گر روزانه باشید یا قصد دارید در ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کنید. این تصمیم به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • حرفه و کار فعلی شما
 • میزان ریسک پذیری شما
 • سبک معاملاتی شما
 • رفتار احساسی شما در بلند مدت
 • مدت زمانی که مشغول بررسی و دنبال کردن بازار ارزهای رمزنگاری هستید

دو مورد آخر موارد بسیار مهمی برای تصمیم گیری هستند.

با این حال با گذشت زمان و تمرین بیشتر، می توانید مدیریت احساسات و رفتار را یاد بگیرید که جزو کلیدی ترین عوامل در مبادلات ارزهای رمزنگاری است. در بخش های بعدی کمی به این مورد می پردازیم.

بسیاری از افرادی که در روزهای ابتدایی پیدایش ارزهای رمزنگاری وارد این عرصه شده اند، اکنون ترکیبی از سرمایه گذاری و مبادلات را انجام می دهند. نوسانات بسیار زیاد بازار ارزهای رمزنگاری، فرصت بسیار خوبی برای کسانی است که دارایی رمزنگاری خود را با داشتن استراتژی مناسب رشد دهند.

معاملات کوتاه مدت

معاملات کوتاه مدت ارزهای رمزنگاری در واقع به معاملاتی اشاره دارد که برای مدت زمانی کوتاه مثل روز، هفته یا ماه و به قصد کسب سود انجام می شود. بیشتر افراد معاملات روزانه انجام می دهند، یعنی ارز خریده و سپس در همان روز یا چند روز بعد آن را فروخته یا تبدیل می کنند.

توجه داشته باشید که در معاملات کوتاه مدت(روزانه، هفتگی و غیره) برخی روزها برنده اید و بعضی روزها بازنده. توقف در حد ضرر بهترین استراتژی در مدیریت ریسک خواهد بود. به این ترتیب مطمئن هستید که بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست نخواهید داد. با این حال اگر در معاملات سهام بازار سنتی فعال هستید باید گفت که داشتن حد ضرر در بازار رمزنگاری به دلیل نوسانات شدید و لحظه ای، مانند بازارهای سهام نیست.

معاملات بلند مدت

معاملات بلند مدت را می توان به عنوان سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری در نظر گرفت. اگر تازه وارد هستید باید در مورد واژه هودل(HODL)بیشتر بدانید. در واقع این واژه به معنای این است که به زندگی معمولی خود پس از خرید بیت کوین ادامه دهید و بیت کوین را برای مدت زیادی(سال ها) نگه دارید و سپس آن را با سود قابل توجه بفروشید.

این نوع سرمایه گذاری به کسانی توصیه می شود که معتقدند ارزهای رمزنگاری خاص مثل بیت کوین و اتریوم افزایش قیمت نجومی خواهند داشت و سرمایه آنها در بلند مدت چندین برابر خواهد شد.

از مزیت های معاملات بلند مدت این است که در برابر نوسانات کوتاه مدت حفظ می شوید و لازم نیست مدام نمودار معاملات و قیمت ها را بررسی کنید. در عوض می توانید برای استراتژی بلند مدت خود، با بررسی فاندامنتال های ارز مورد نظر، به برنامه ریزی بپردازید. این استراتژی تنها برای ارزهای معتبر مثل بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و چند ارز دیگر توصیه می شود.

حال ببینیم از چه روش هایی می توان معاملات ارزهای رمزنگاری را شروع کرد.

قبل از شروع معاملات ارزهای رمزنگاری چه چیزهایی نیاز است؟

برای شروع به موارد زیر نیاز دارید:

1) موجودی

دو روش محبوب برای تامین موجودی وجود دارد:

 • بیت کوین
 • ارزهای فیات مثل ریال، دلار و غیره

روش معمول تهیه بیت کوین از صرافی های معتبر داخلی با استفاده از ریال است. سپس می توانید بیت کوین را به پلتفرم صرافی رمزنگاری مورد نظر خود منتقل نمایید

حال می توانید بخشی  از این مقدار را به مبادلات و ترید ارزهای رمزنگاری اختصاص دهید. همانطور که قبلا نیز بسیار گفته شده، معامله گران با تجربه توصیه می کنند که فقط آن بخشی از سرمایه خود را به این کار اختصاص دهید که در صورت از دست دادن آن دچار ضرر سنگینی نشوید.

2) یک صرافی معتبر

شما به صرافی معتبری نیاز دارید که نقدینگی بالایی دارد و ابزارهای پیشرفته و مناسبی را برای مبادلات ارزهای رمزنگاری ارائه می دهد. از آنجا که برای شروع کار باید بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری دیگر را تهیه کنید، باید حداقل ارزهای پایدار مهمی را مثل تتر پشتیبانی کند.

بایننس یکی از وبسایت ها معتبر مبادلات ارزهای رمزنگاری طی چند سال گذشته بوده است. یکی از دلایل این امر، گسترده بودن ارزهای مورد پشتیبانی و این که یکی از بهترین موتورهای مبادلاتی است. این صرافی انواع مبادلات زیر را ارائه می دهد:

این صرافی همچنین مانند بانک به وجوه راکد سود پرداخت می کند. 

3) تحلیل فنی و تکنیکال

این مهارتی است که به تدریج و با انجام مبادلات ارزهای رمزنگاری و کسب تجربه در آن پیشرفت می کنید. با این حال داشتن یک درک اساسی در مورد فهم نمودارها و شناخت شاخص های تکنیکال مثل RSI، MACD، باند بولینگر و غیره به شما در آینده و انجام مبادلات موفق کمک زیادی خواهد کرد.

یادگیری در مورد فهم نمودارها و شاخص های تکنیکال زمان زیادی نمی برد و می توانید با تمرین مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید. همچنین می توانید از سایت هایی مثل کوین سرا برای بررسی شاخص های تکنیکال بر روی نمودارها استفاده کنید.

4) مدیریت ریسک

این یکی از مواردی است که توصیه می شود حتما سریع آن را یاد بگیرید. در این فضا هستند افراد باهوش زیادی که تمام پول  خود را از دست داده اند، زیرا با رعایت نکردن اصل مدیریت ریسک، بیش از حد توان خود خطر کرده اند. مسلما در تمام مبادلاتی که انجام می دهید برنده نخواهید شد و سود نمی کنید. بنابراین باید با مدیریت صحیح ریسک، ضررها را به حداقل برسانید.

توجه داشته باشید، در صورتی که حتی جزو معامله گران باتجربه بازارهای سنتی سهام باشید، ممکن است از نوسانات وحشتناک قیمتی در بازار ارزهای رمزنگاری غافلگیر شوید. بنابراین استفاده از سطوح مقاومت و حمایت ساعتی یا روزانه ممکن است در اینجا خیلی درست نباشد. به همین دلایل توصیه می شود قبل از استفاده از پول واقعی، از پلتفرم هایی استفاده کنید که مبادلات در این فضا را شبیه سازی می کنند.

برای درک بیشتر این مورد می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

کنترل احساسات و مدیریت ریسک در مبادلات ارزهای رمزنگاری

5) انجام مبادلات به صورت شبیه سازی شده

قبل از این که از پول واقعی در مبادلات استفاده کنید، یک گزینه مناسب استفاده از پلتفرم های شبیه ساز است. در این روش بدون استفاده از پول واقعی، ترید ارزهای رمزنگاری را تمرین می کنید. به این ترتیب می توانی قبل از شروع استفاده از پول واقعی که به سختی کسب شده، مهارت های معاملاتی خود را بررسی کرده و افزایش دهید.

3Commas یکی از بسترهایی است که می توانید معاملات شبیه سازی شده را روی آن به صورت رایگان انجام دهید. 

نحوه شروع مبادلات یا ترید ارزهای رمزنگاری

خب اگر با این پلتفرم های شبیه سازی کار کرده باشید، می توانید با تجربه ای که دارید وارد این فضا شوید. حالا انگیزه کافی برای ورود به بازار و فضای جدید ارزهای رمزنگاری را دارید.

خب ما اینجا در مورد انجام معاملات در صرافی بایننس توضیح می دهیم:

به سایت Binance.com مراجعه کنید و با استفاده از ایمیل خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. پلتفرم بایننس در صورت برداشت مبالغ کمتر از 2 بیت کوین نیازی به احراز هویت(KYC) ندارد.

شارژ کردن حساب

شما می توانید بیت کوین را از هر وبسایت یا کیف پولی به بایننس منتقل کنید. همچنین می توانید با استفاده از ارز پایدار تتر، بیت کوین را از این صرافی تهیه کنید. باید خاطر نشان کرد که بایننس برخی از ارزهای فیات را نیز پشتیبانی می کند. 

برای شارژ کردن یا افزایش موجودی خود به قسمت Wallet و سپس Spot wallet مراجعه کنید.

به این ترتیب می توانید آدرس بیت کوین خود را در این پلتفرم مشاهده کنید. برای این منظور روی بخش Deposit در بیت کوین(یا هر ارز مورد نظر دیگر) کلیک کنید تا آدرس آن برای شما نمایش داده شود. شما می توانید این آدرس را در اختیار صرافی داخلی خود قرار داده تا مقدار بیت کوین مورد نظر شما را به این آدرس ارسال کنند. همچنین در صورت داشتن موجودی در کیف پول خود، بیت کوین را به این آدرس ارسال نمایید.

برای کسانی  که قصد خرید بیت با ارز فیات را دارند، در صورت داشتن ارز فیاتی که بایننس پشتیبانی می کند، می توانند در قسمت بالا و سمت چپ صفحه اول بایننس، روی Buy cryptos کلیک کرده و مبلغ مورد نظر خود را برای خرید بیت کوین و یا سایر آلت کوین ها پرداخت نمایند.

نحوه انجام ترید ارزهای رمزنگاری

حالا روی گزینه trade کلیک کنید و Basic را انتخاب کنید. سپس ارزی را که قصد دارید ترید خود را با آن انجام دهید، انتخاب نمایید.

به عنوان مثال ما میخواهیم مبادلات خود را با جفت ارز بیت کوین/تتر(BTC/USDT) انجام دهیم. بنابراین، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده، به راحتی بازار تتر و بیت کوین را انتخاب می کنیم.

نکته: به ستاره زرد رنگ کنار جفت BTC/USDT دقت کنید. می توانید به راحتی هر جفت ارزی را انتخاب کرده و با علامت گذاری آن با ستاره زرد رنگ، آنها را به تب ارزهای مورد علاقه خود اضافه کنید.

حالا شما آماده اید که ترید ارزهای رمزنگاری را شروع کنید. در همین صفحه مربوط به انجام معاملات می توانید هر جفت ارز دیگری را خرید و فروش کنید.

قیمت در این قسمت به طور پیش فرض قیمت فعلی بازار است. یعنی قیمتی که در حال حاضر معاملات انجام می شود. با این وجود شما می توانید قیمت را در سطح مورد نظر خود تنظیم کنید تا به محض رسیدن قیمت مثلا بیت کوین(یا ارز مورد نظر شما) به آن سطح، سفارش شما بلافاصله انجام شود.

موارد مهمی که باید در زمان انجام مبادلات بدانید

1) کارمزد معاملات

این یکی از عوامل مهم برای محاسبه سود معاملاتی ارزهای رمزنگاری است. بعضی از صرافی ها به دریافت کارمزد بسیار بالا معروف هستند و سود شما پس از کسر این کارمزدها بسیار ناچیز می شود. بسیاری از صرافی ها ارز خاص خود را دارند که شما می توانید با پرداخت کارمزدهای تراکنش خود با این ارزها، تخفیف بگیرید. به عنوان مثال ارز پلتفرم بایننس، بایننس کوین(BNB) است که می توانید با پرداخت کارمزد تراکنش ها با آن، در کارمزدهای خود تخفیف بگیرید. 

2) ارزهای پایدار

نکته مهم و جالب در مورد مبادلات ارزهای رمزنگاری این است که می توانید از ارزهای پایدار مثل تتر(USDT) برای نگه داشتن موجودی خود بر حسب دلار استفاده کنید. ارزش این ارز پایدار برابر دلار است و بهترین راه برای حفظ ارزش پول و نیز انجام مبادلات است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای پایدار می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

ارز پایدار چیست؟

3) محاسبه سود

در اینجا یک روش مناسب برای فکر کردن در مورد محاسبه سود مبادلات ارزهای رمزنگاری وجود دارد. مثلا اگر قصد دارید 10000 دلار سرمایه گذاری کنید، با این مقدار و با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، می توانید در حدود 1.1 بیت کوین خرید کنید. حالا 2 راه برای محاسبه وجود دارد:

 1. ارزش کل دارایی شما پس از انجام ماه ها معامله یا هر افق زمانی دیگر که تعیین کرده اید، باید بیشتر از 10000 دلار باشد.
 2. ارزش دارایی شما پس از افق زمانی مورد نظرتان باید بیش از 10000 دلار باشد و قادر به خرید بیش از 1.1 بیت کوین باشید. در غیر اینصورت شاید خرید و نگه داشتن بیت کوین گزینه بهتری باشد.

خطرات و ریسک های معاملات ارزهای رمزنگاری چیست؟

اما ترید ارزهای رمزنگاری دارای ریسک هایی است که باید از آنها مطلع باشید.

1) برخی فناوری ها از بین می روند:

بسیاری از ارزهای رمزنگاری یا آلت کوین ها هیچ وقت از بین نمی روند. اما این برای همه صدق نمی کند. از بین رفتن بسیاری از آلت کوین ها بارها اتفاق افتاده و باید در این مورد محتاط باشید. گاهی اوقات، برخی از آلت کوین ها بسیار امیدوار کننده به نظر می رسند، اما در باطن می توانند یک پروژه کلاهبرداری باشند.

2) نداشتن تحلیل فاندامنتال یا زیرساختی:

اگر به عنوان یک معامله گر روزانه به دنبال انجام مبادلات هستید، باید در مورد تحلیل فاندامنتال یک ارز رمزنگاری نیز بیاموزید. حتی برای انجام مبادلات روزانه بهتر است روی ارزی سرمایه گذاری کنید که زیرساخت یا فاندامنتال خوبی داشته باشد. در غیر اینصورت تعجب نکنید اگر یک ارز در مدت کوتاهی 70 درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

3) کمبود حجم:

از این که ارزی که می خواهید معاملات خود را با آن انجام دهید دارای حجم دارایی و مبادلات کافی است، اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت با خطر از دست دادن سرمایه روبرو هستید.

4) درک فناوری:

اگر اهل فناوری باشید، به رشد بیشتر و سریعتر شما کمک می کند. با این حال در صورتی که زیاد اهل فناوری و تکنولوژی نیستید، یادگیری و کسب اطلاعات در مورد بهترین شیوه های امنیتی، کیف پول های سخت افزاری و رمزعبور 2 عاملی(2FA) به شما برای انجام مبادلات راحت تر و ایمن تر کمک خواهد کرد.

5) خود را در معرض کلاهبرداری قرار گرفتن ندهید:

دوست داشته باشید یا نه، بازار ارزهای رمزنگاری مانند تمام بازارهای مالی مملو از شیوه های کلاهبرداری است. بدتر این که بازار ارزهای رمزنگاری قانونی ندارد و تحت کنترل نیست و یک معامله گر نامطلع می تواند به راحتی در دام طرح های کلاهبرداری معروف بیفتد. باید با احتیاط بیشتری وارد گروه هایی شوید که سیگنال خرید و فروش ارزهای رمزنگاری را ارائه می دهند. بسیاری از آنها چیزی نیستند جز گروه مکانیزم پامپ و دامپ(جهش و ریزش) که شما با رفتن به این گروه های کلاهبرداری، سرمایه خود را در معرض خطر قرار می دهید. بسیاری از آنها با ارائه وعده های بزرگ و عالی، برای عضویت در گروه از شما درخواست پرداخت مبلغی را می کنند. باید از عضویت در چنین گروه هایی خودداری کرد.

در اینجا به چند سوال متداول مربوط به معاملات ارزهای رمزنگاری پاسخ داده شده است:

ارزهای رمزنگاری چطور معامله می شوند؟

بیشترین معاملات ارزها در پلتفرم های معاملاتی مثل بایننس یا در بعضی مواقع از طریق کارگزاران خارج از بورس انجام می شود.

امنیت معاملات ارزهای رمزنگاری چقدر است؟

معاملات ارزهای رمزنگاری در رده معاملات پر ریسک و پر خطر قرار دارد. از آنجا که برای صرافی های رمزنگاری هنوز قانونی تنظیم نشده است، خطرات زیادی در این زمینه وجود دارد. یکی از قواعد معاملات ارزهای رمزنگاری این است که سرمایه زیادی را در صرافی ها قرار ندهید. قانون دیگر این است که برای انجام معاملات از صرافی های معتبر و با کیفیت مثل بایننس استفاده کنید.

انجام معاملات ارزهای رمزنگاری در چه ساعاتی انجام می شود؟

معاملات ارزهای رمزنگاری در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال انجام هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Bahar می گوید

  سلام تشکر میکنم از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربران قرار میدهید.
  ایا در سایت قسمتی وجود دارد که ارزهای پیشنهادی برای معاملات کوتاه مدت ارایه کند که معاملات یک روزه یا چند روزه انجام شود