در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کنترل احساسات و مدیریت ریسک در مبادلات ارزهای رمزنگاری

0 1,424

وقتی صحبت از مبادلات ارزهای رمزنگاری می شود، چندین گام وجود دارد که می توانید از آنها برای کاهش قرار گرفتن در معرض نوسانات بازار، استفاده کنید.

ترکیبی از تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را می توان برای تعیین ارزش واقعی یک دارایی یا یک شرکت استفاده کرد تا با یک سرمایه گذاری درست و ویژه، ضمن کاهش ریسک و خطر در طول مسیر، شانس موفقیت بیشتر در سرمایه گذاری را تضمین کرد.

اما برای این منظور نیاز به یک برنامه و طرح ویژه است.

کنترل و تسلط بر احساسات

تدوین یک برنامه مدیریت ریسک موفقیت آمیز در به حداقل رساندن نتایج غیرمنتظره مهم است و این امر به کاهش کلی ضررهای شما منجر خواهد شد.

یک برنامه مدیریت ریسک موفقیت آمیز باید موازی با سوابق مبادلاتی که ثبت کرده اید اجرا شده و پیش برود. انجام هر دو در کنار هم علاوه بر مهار و کاهش رفتارهای تجاری ضعیف شما، به طور همزمان انتظارات اساسی شما را نیز برآورده می کند.

گاهی اوقات وسوسه سبب انتخاب های ضعیف می شود و چیزی جز بازار دستکاری شده با ترس و طمع این را باعث نمی شود.

با کاهش عادات تجاری مضر یا منفی، یک فرد می تواند بدون سرمایه گذاری بیش از حد، سود خود را افزایش دهد. یکی از مولفه های مهم و کلیدی در توسعه یک برنامه مدیریت ریسک موفق، تعیین این است که چه نوع معامله گری هستید و مهارت های شما در چه زمینه ای است:

  • “معاملات من معمولا سر به سر هستند” یا به اصطلاح سود و زیان سر به سر دارید. زمانی که این اتفاق می افتد نشانه مدیریت ریسک موثر شما است. اما هنوز زیاد ریسک می کنید و در سرمایه گذاری در دارایی های مهم شکست می خورید یا به سختی کارمزد و هزینه های سرمایه گذاری های خود را جبران می کنید.
  • “من سود کمی کسب می کنم”. این نشان می دهد که مدیریت ریسک موثری دارید، اما استراتژی های معاملاتی خود را اجرا نمی کنید یا اجازه انجام آنها را نمی دهید. این روند معمولا از تصمیماتی که تحت تاثیر احساسات هستند ناشی می شود، مانند بستن خیلی زود یک موقعیت سود به دلیل آنچه از دست رفتن موقعیت تصور می شود.
  • “من سود مناسب و زیادی دارم.” هنگامی این اتفاق می افتد که استراتژی های مدیریت ریسک شما به خوبی کار می کند و  شما با اعمال اندازه معاملات با ریسک مناسب به اوج کنترل و عدم ریسک رسیده اید. این معمولا نشانه این است که شما می توانید دارایی را که انتخاب کرده اید از قبل در قیمتی تعیین شده ببندید و به مسیری که دیگران طی می کنند اهمیت نمی دهید.
  • “من معمولا ضرر می کنم.” زمانی که این اتفاق می افتد یعنی شما درک محدودی از چرخه بازار دارید و باید در مورد طبقه دارایی که روی آن سرمایه گذاری کرده اید، تحقیقات خود را ادامه دهید. همچنین انتخاب های شما پروژه ها، توکن ها یا ارزهایی هستند که قابلیت سرمایه گذاری مناسبی ندارند.

از بین این شخصیت هایی که عنوان شد، مسلما یکی از آنها به استراتژی های شما نزدیک تر است که می توانید نقاط ضعف و قوت خود را به این ترتیب بررسی کنید. همچنین می توانید عاداتی که باعث ضرر و زیان شما می شود را شناسایی کنید و این که کدام استراتژی ها باعث سود شما می شوند، مشخص خواهد شد.

سعی کنید با دلیل و استدلال عمل کنید و انجام مبادلات هیجانی تحت تاثیر چرخه های روانی را حذف کنید و تنها با تکیه به اطلاعاتی که دارید مانند قیمت، حجم، اخبار و روند، مبادلات خود را انجام دهید.

تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

مهم نیست که یک دارایی یا موقعیت تجاری چقدر عالی یا وسوسه انگیز است، این فکر خوبی نیست که تمام دارایی خود را در یک زمینه سرمایه گذاری کنید.

به طور کلی تنوع سرمایه گذاری در یک دارایی خاص(همچنین ترکیبی مناسب از سرمایه گذاری در دارایی های مختلف) یک اقدام درست برای کاهش قرار گرفتن در معرض ضرر ناشی از نوسانات قیمت در بازار یک صنعت و دارایی خاص است.

نوسانات بازار ارزهای رمزنگاری به این معنی است که هر معامله، حتی معاملات به ظاهر درست و حساب شده، می تواند سقوط کرده و منجر به ضررهای قابل توجهی شود. بنابراین توصیه می شود که در حدود 5 ارز متفاوت یا تعداد بیشتری ارز، سرمایه گذاری کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید زمانی که به علت استراحت یا حضور در محل کار به انجام مبادلات خود دسترسی ندارید، از ویژگی حد ضرر(stop-loss) که در صرافی ها وجود، برای محدود کردن ضرر یا حفظ سود خود استفاده نمایید.

معامله گران مبتدی موفق به اعمال استراتژی خروج سرمایه به موقع خود نمی شوند. آنها اغلب با مراجعه متناوب به رایانه خود سعی در پیدا کردن نقطه خروج مناسب دارند. اما معمولا زمانی این کار را انجام می دهند که ارزش دارایی آنها حدود 20 درصد کاهش یافته و روند نزولی جدیدی را آغاز کرده است. استفاده از ویژگی حد ضرر نه تنها ریسک شما را کاهش می دهد، بلکه امکان کنترل بیشتر ضرر را برای شما فراهم می آورد.

در نهایت، استفاده از استراتژی خرید و نگه داشتن سکه ای که روی آن سرمایه گذاری کرده اید و رد کردن موقعیت های فروش می تواند وسوسه انگیز باشد. این رویکرد و استراتژی منفعلانه ممکن است برای معامله گران مبتدی جالب توجه باشد، زیرا استراتژی ساده ای است. اما غالبا ناشی از تبلیغات دروغ با عنوان کاهش خطر سرمایه گذاری است.

بنابراین بعید خواهد بود که با استفاده از این استراتژی بتوانید سود زیادی کسب کنید. پس وارد میدان شوید و به اندازه کافی و عقلانی ریسک کنید و از این که یک استراتژی و برنامه ریزی درستی را اتخاذ کرده اید، اطمینان حاصل نمایید، زیرا انجام معاملات در فضای رمزنگاری، در صورتی که به شکل صحیح به اجرا درآید، می تواند یک سرمایه گذاری جالب و سودآور باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.