در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه نوسانات روزانه، معاملات اهرم شده را پیچیده می‌کنند

0 848

صرافی‌های مشتقات حداکثر اهرم 100 برابری را ارائه می‌دهند، اما معامله گران باید توجه داشته باشند که چگونه نوسانات روزانه بیت کوین ریسک لیکوئید شدن موقعیت آنها را افزایش می‌دهد.

بخش ارز رمزنگاری در یک بازار صعودی قرار دارد و معامله گران ناشناس مدارک زیادی از بازده پنج، شش و هفت رقمی سرمایه گذاری خود را به صورت اسکرین شات در توییتر منتشر می‌کنند.

این شرایط موقعیتی فومو مانند ایجاد می‌کنند که در آن همه حریص می‌شوند و اکثر معامله گران تازه وارد در برابر وسوسه افزایش 20 برابری درآمد یا بیشتر نمی‌توانند مقاومت کنند.

امروزه تقریبا همه صرافی‌های ارز رمزنگاری با استفاده از مشتقات، معاملات اهرم شده ارائه می‌دهند. برای ورود به این بازار، معامله گر ابتدا باید وثیقه (مارجین) را که معمولا یک ارز پایدار یا بیت کوین است، واریز کند. البته، برخلاف معاملات اسپات (یا لحظه ای)، معامله گر نمی‌تواند از موقعیت بازار آتی خارج شود تا این که آن موقعیت بسته شود.

این ابزارها سود خوبی دارند و می‌توانند بازده یک معامله گر را افزایش دهند. با این حال ، کسانی که هنگام معاملات قراردادهای آتی اغلب به اطلاعات نادرست اعتماد می‌کنند، در نهایت با ضرر سنگین مواجه می‌شوند تا سود.

مبانی مشتقات

این قراردادهای آتی اهرم شده ترکیبی هستند و حتی می‌توان در جهت نزولی، فروش استقراضی (شورت) یا شرط بندی انجام داد. اهرم جذاب ترین ابزار در قراردادهای آتی است، اما باید توجه داشت که بازارهای سهام، کالاها، شاخص‌ها و فارکس مدت‌هاست که از این ابزار استفاده می‌کنند.

در بازار سنتی، معامله گران با محاسبه میانگین تغییرات قیمت بسته شده، تغییر قیمت روزانه را اندازه می گیرند. این معیار به طور گسترده در هر کلاس دارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن نوسان می‌گویند. با این حال، این معیار به دلایل مختلفی مناسب ارزهای رمزنگاری نیست و می‌تواند موجب ضرر معامله گران اهرم شده شود.

بیت کوین
نوسانات 60 روزه بیت کوین

به طور خلاصه، هرچه نوسانات بیشتر باشند، دامنه تغییر قیمت اغلب اوقات زیاد می‌شود. برخلاف انتظارات، افزایش روزانه 7 تا 10 درصد، نشانگر نوسان پایین است. این اتفاق رخ می‌دهد، چون انحراف از میانگین کم است، در حالی که نوسانات تصادفی بین منفی 3 درصد تا مثبت 3 درصد دامنه بسیار گسترده ای را نشان می‌دهند.

بازارهای کم نوسان برای اهرم عالی هستند

دانستن دامنه کلی نوسان یک دارایی در هنگام باز کردن موقعیت‌های اهرم شده بسیار مهم است. برای مثال، پوند استرلینگ انگلیس (GBP) را در نظر بگیرید. متوجه خواهید شد که نوسانات آن معمولا زیر 1 درصد است، در حالی که تغییرات روزانه قیمت آن غیر عادی هستند.

پوند انگلیس
نوسانات 60 روزه GBP

بازارهای فارکس در مقایسه با بازارهای سهام و کالاها نسبتا پایدار هستند. بنابراین، برخی از کارگزاران حتی اهرم 200 برابر را ارائه می‌دهند؛ به این معنی که حرکت 0.5 درصدی بر خلاف موقعیت منجر به بسته شدن اجباری آن می شود.

از نظر یک معامله گر ارزهای رمزنگاری، تغییر روزانه فرانک سوئیس (CHF) در برابر دلار آمریکا، به عنوان یک نوسان ثابت و پایین در نظر گرفته می‌شود.

نوسانات قیمت فرانک سوئیس در برابر دلار

با این حال، نوسانات روزانه 3.4 درصد بیت کوین، تغییرات قیمت خطرناک تری را ایجاد می‌کنند. در حالی که محاسبه قیمت بسته شدن روزانه برای بازارهای سنتی منطقی است، بازار ارزهای رمزنگاری بدون توقف به کار خود ادامه می‌دهد. این اختلاف احتمالا حرکات بسیار گسترده ای را در همان روز بوجود می‌آورد، اگرچه بسته شدن نمودار روزانه اغلب آن را مخفی می‌کند.

قیمت بیت کوین
نوسانات قیمت بیت کوین

میانگین تغییر بین بالاترین و پایین ترین سطح‌های روزانه بیت کوین در 180 روز گذشته 6.5 درصد است. همانطور که در بالا نشان داده شد، این حرکت‌های روزانه در 25 مورد، از 10 درصد فراتر رفته اند؛ یعنی در واقع نوسانات قیمت بیت کوین بسیار بیشتر از حد انتظار( 3.2 درصد برای یک دارایی) است.

اهرم 20 برابری با توجه به حرکت‌های روزانه بیت کوین عاقلانه نیست

با یک دید واقع بینانه می‌توان دریافت که یک حرکت 5 درصدی در جهت مخالف برای لیکوئید کردن یک موقعیت بیت کوین با اهرم 20 برابر، کافی است. بنابراین، معامله گران در هنگام انجام معاملات اهرم شده ارز رمزنگاری باید ریسک و نوسانات را در نظر بگیرند.

سودهای سریع خوب هستند، اما مهم تر از همه این است که بتوانید در مقابل نوسانات روزانه مقاومت کنید تا سودهای تحقق نیافته را حفظ کنید.

اگرچه عدد جادویی برای تعیین بهترین اهرم برای هر معامله گر وجود ندارد ، اما افراد باید در هنگام محاسبه ریسک‌های لیکوئید شدن، به اثر نوسانات توجه کنند. برای کسانی که قصد دارند موقعیت‌های خود را برای بیش از دو  روز باز نگه دارند، اهرم 15 برابر یا کمتر منطقی به نظر می‌رسد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.