در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی سناریوهای صعودی و نزولی 5 ارز برتر این هفته

0 914

قیمت بیت کوین همچنان تحت فشار است، اما برخی آلت کوین‌های برتر بازار مانند ریپل، پولکادات، استلار و سولانا ممکن است روند صعودی خود را از سر بگیرند.

بیت کوین در زیر سطح 50000 دلار نوسان می‌کند و تلاش می‌کند تا به بالای این سطح برسد، این باعث شده تا برخی از معامله گران موقعیت‌های خود را بفروشند و در آلت کوین‌ها سرمایه گذاری کنند. داده‌های شرکت گلس نود نشان می‌دهند که آدرس‌های نهنگ‌ها که 1000 بیت کوین یا بیشتر دارند از حدود 2500 آدرس در ماه فوریه به 2100 آدرس کاهش یافته است.

اگر سرمایه گذاران بزرگ به فروش خود ادامه دهند، بیت کوین احتمالا شاهد یک اصلاح شدید خواهد بود. این اصلاح تا زمانی که نهادهای سرمایه گذاری وارد عمل شوند و در سطوح پایین خرید کنند، طول خواهد کشید. در حالی که مایکرواستراتژی از خرید 271 بیت کوین در تاریخ 13 مه خبر داد، به نظر می‌رسد که سایر نهادهای سرمایه گذاری نیز رویکرد انتظار و نظاره را در پیش گرفته اند.

آمریتا اهوجا، مدیر ارشد مالی شرکت اسکوئر، در مصاحبه با فایننشال نیوزاسکوئر گفت که این شرکت تقریبا 8027 بیت کوین دارد و در حال حاضر، هیچ برنامه ای برای خرید در سطح‌های فعلی ندارد.

اگر سایر نهادهای سرمایه گذاری نیز از خرید در سطح‌های فعلی امتناع کنند، قیمت بیت کوین بیشتر کاهش خواهد یافت. با این حال، تام لی معتقد است که روند صعودی این ارز برتر بازار هنوز ادامه دارد. او پیشی بینی کرد که قیمت احتمالا تا پایان سال جاری به 100000 تا 125000 دلار خواهد رسید. در این مطلب فرصت‌های خرید و فروش پنج ارز برتر بازار را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین

امروز خریداران مجددا در خط گردن الگوی سر و شانه اقدام به خرید کردند، اما فتیله بلند شمع روزانه فشار فروش در سطح‌های بالاتر را نشان  می‌دهد. به نظر می‌رسد احساسات در بازار از خرید در سطح‌های پایین به فروش در سقف‌ها تغییر کرده است.

 

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر خط گردن برسانند و در آنجا نگه دارند، الگوی سر و شانه کامل خواهد شد که هدف آن سطح 31653.73 دلار است. حرکت رو به پایین میانگین متحرک نمایی 20 روزه (53297 دلار) و رسیدن شاخص قدرت نسبی به زیر عدد 30 حاکی از برتری روندهای نزولی است.

با این حال بعید است که روندهای صعودی به راحتی تسلیم شوند. آنها تلاش خواهند کرد تا کاهش قیمت را در منطقه حمایت 42000 تا 40000 دلار متوقف کنند. اما در صورت عدم موفقیت، قیمت احتمالا کاهش شدیدی خواهد داشت.

برخلاف این فرض، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد و به بالای سطح 51550 دلار برسد، بیت کوین احتمالا به میانگین متحرک نمایی 20 روزه افزایش خواهد یافت. یک شکست صعودی به بالای سطح مقاومت 60000 دلار و بسته شدن نمودار در بالای آن، نشان می‌دهد که روندهای صعودی به بازی برگشته اند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

در صورت بازگشت از سطح 46435.02، روند صعودی قیمت در میانگین متحرک نمایی 20 روزه متوقف خواهد شد. این احساسات نزولی را نشان می‌دهد و معامله گران در هنگام افزایش به این میانگین متحرک اقدام به فروش خواهند کرد. اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر خط گردن برسانند، فروش احتمالا شدیدتر خواهد شد.

با این حال، اگر روندهای صعودی دوباره از خط گردن دفاع کنند، قیمت ممکن است به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، روند صعودی تا سطح مقاومت 51538.22 دلار ادامه خواهد یافت. اگر قیمت از این سطح مقاومت کاهش یابد، بیت کوین برای چند روز در منطقه  46000 تا 51500 دلار نوسان خواهد کرد.

ریپل

ریپل در حال حاضر در داخل یک مثلث متقارن معامله می‌شود که معمولا این الگو حاکی از ادامه روند صعودی است. اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را به بالای خط مقاومت این مثلث برسانند، این آلت کوین احتمالا بالاترین رکورد خود در 1.96 دلار را دوباره تست خواهد کرد.

ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل

شکست به بالای سطح 1.96 دلار و بسته شدن نمودار در بالای آن می‌تواند منجر به آغاز مرحله بعدی روند صعودی شود که هدف آن سطح 2.68 دلار است. شاخص قدرت نسبی به منطقه صعودی رسیده، اما میانگین متحرک نمایی 20 روزه هنوز رو به افزایش نیست. این نشان می‌دهد که روندهای نزولی با قدرت از خط مقاومت دفاع می‌کنند.

اگر قیمت از خط مقاومت کاهش یابد، ریپل برای چند روز دیگر در منطقه محدود فعلی باقی خواهد ماند. احتمال روند نزولی این ارز وجود دارد، اگر قیمت به زیر مثلث برسد و در آنجا نگه داشته شود. چنین حرکتی ممکن است قیمت را به سطح 0.88 دلار کاهش دهد.

نمودار 4 ساعته قیمت ریپل

قیمت ریپل
نمودار 4 ساعته قیمت ریپل

قیمت در نمودار 4 ساعته به میانگین متحرک‌ها کاهش یافته است. اگر ریپل با قدرت از سطح فعلی بازگردد، نشانه خرید در سطح های پایین خواهد بود. سپس روندهای صعودی تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای مثلث برسانند. 

اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر میانگین متحرک‌ها کاهش دهند و در آنجا نگه دارند، احتمال کاهش به سطح 1.35 دلار و سپس به خط حمایت مثلث وجود دارد. شکست به زیر این خط حمایت حاکی از قوی بودن روندهای نزولی خواهد بود.

پولکادات

پولکادات در 14 مه به بالای سطح مقاومت 44 دلار شکست و شمع روزانه در بالای این سطح بسته شد. روند صعودی این ارز ادامه یافت و در 15 مه قیمت به سطح 49.78 دلار رسید. اما روندهای صعودی نتوانستند سطح‌های بالاتر را حفظ کنند و فشار فروش برای کسب سود، قیمت را به زیر سطح 44 دلار  رساند.

پولکادات
نمودار روزانه قیمت پولکادات

اگر روندهای صعودی مانع کاهش بیشتر از سطح فعلی شوند، حاکی از خرید در سطح‌های پایین خواهد بود. سپس آنها یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای سطح مقاومت روانی 50 دلار برسانند.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، مرحله بعدی روند صعودی پولکادات شروع خواهد شد که هدف آن احتمالا سطح 63.68 دلار خواهد بود. افزایش ناگهانی میانگین متحرک نمایی 20 روزه (39.54 دلار) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه مثبت، نشان دهنده کمترین مقاومت در مسیر حرکت صعودی هستند.

برخلاف این فرض، اگر قیمت به زیر سطح 44 دلار برسد، احتمال کاهش به میانگین متحرک‌ها وجود دارد. شکست به زیر این سطح حمایت می‌تواند قیمت را به سطح 32.50 دلار کاهش دهد.

نمودار 4 ساعته قیمت پولکادات

قیمت پولکادات
نمودار 4 ساعته قیمت پولکادات

نمودار 4 ساعته نشان  می‌دهد که روندهای نزولی قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه رسانده اند، اما روندهای صعودی تلاش می‌کنند تا سطح حمایت خود را پس بگیرند. آنها برای در اختیار گرفتن کنترل حرکت باید قیمت را به بالای سطح 47 دلار برسانند. در صورت موفقیت، سطح 50 دلار مجدد تست خواهد شد.

از طرف دیگر، اگر قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه افزایش نیابد، حاکی از عدم خرید خواهد بود. این می‌تواند قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه کاهش دهد. مسطح بودن میانگین متحرک نمایی و نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به عدد 50، تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

استلار

استلار تلاش می‌کند تا روند صعودی جدیدی را آغاز کند. خریداران در 13 مه در هنگام کاهش قیمت این ارز به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (0.61 دلار) اقدام به خرید کردند، سپس روندهای صعودی قیمت را به رکورد جدید 0.79 دلار رساندند. با این حال، فتیله بلند شمع روزانه فشار فروش در سطح‌های بالاتر را نشان می‌دهد.

استلار
نمودار روزانه قیمت استلار

اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را در بالای سطح 0.73 دلار حفظ کنند، احتمال افزایش به سطح 0.85 دلار و سپس 1 دلار وجود دارد. حرکت رو به بالای میانگین متحرک‌ها و رسیدن شاخص قدرت نسبی به بالای عدد 63، حاکی از برتری روندهای صعودی هستند.

برخلاف این فرض، اگر قیمت به زیر سطح 0.73 دلار برسد، استلار احتمالا به میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش خواهد یافت. بازگشت قوی از این سطح حمایت نشان می‌دهد که احساسات همچنان مثبت هستند و روندهای صعودی بار دیگر برای از سرگیری حرکت تلاش خواهند کرد.

اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه شکسته شود، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی نشان می‌دهد که معامله گران با عجله در حال بستن موقعیت‌های خود هستند و تمایلی به خرید در سطح‌های پایین تر ندارند. این می‌تواند منجر به کاهش قیمت به میانگین متحرک ساده 50 روزه (0.53 دلار) شود.

نمودار 4 ساعته قیمت استلار

قیمت استلار
نمودار 4 ساعته قیمت استلار

نمودار 4 ساعته تشکیل الگوی سروشانه معکوس را نشان می‌دهد که هدف آن سطح 0.90 دلار است. حرکت رو به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه و رسیدن شاخص قدرت نسبی به منطقه مثبت نشان دهنده تسلط روندهای صعودی هستند.

در طی روند صعودی، اصلاح قیمت‌ها شدید نیستند. بنابراین، کاهش فعلی ممکن است در سطح حمایت 0.72 دلار متوقف شود. یک جهش قوی از این سطح، احتمال از سرگیری روند صعودی را افزایش خواهد داد.

در صورت کاهش قیمت به زیر خط گردن و بسته شدن شمع در زیر آن، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند خریداران را به دام بیندازد و منجر به لیکوئید شدن موقعیت‌های لانگ شود. سپس قیمت این ارز ممکن است به سطح 0.55 دلار کاهش یابد.

سولانا

سولانا طی چند روز گذشته در منطقه محدود 40 تا 49.99 دلار گیر افتاده بود. نوسان در نزدیک یک سقف نشانه مثبتی است، چون نشان می‌دهد که معامله گران برای فروش و کسب سود عجله نمی‌کنند.

سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا

حرکت رو به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه و رسیدن شاخص قدرت نسبی به بالای عدد 63، نشان می‌دهد که کمترین مقاومت در مسیر حرکت صعودی وجود دارد. 

اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را به بالای سطح مقاومت روانی 50 دلار برسانند و در آنجا نگه دارند، احتمال ادامه روند صعودی سولانا وجود دارد. هدف بعدی قیمت در این روند صعودی سطح 60 دلار و سپس سطح 69 دلار خواهد بود.

برعکس، اگر قیمت در بالای سطح 50 دلار حفظ نشود، سولانا ممکن است دوباره وارد منطقه محدود قبلی خود شود و برای چند روز دیگر در این منطقه نوسان کند. اگر قیمت به زیر سطح 40 دلار برسد، دیدگاه صعودی باطل خواهد شد.

نمودار 4 ساعته قیمت سولانا

قیمت سولانا
نمودار 4 ساعته قیمت سولانا

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که روندهای صعودی قیمت را به رکورد جدید 52.60 دلار رسانده اند، اما فتیله بلند شمع حاکی از فشار فروش در سطح‌های بالاتر برای کسب سود است. قیمت به زیر سطح 50 دلار کاهش یافته و احتمالا در سطح 46 دلار از حمایت قوی برخوردار خواهد بود.

بازگشت قوی از این سطح حمایت بیانگر خرید در سطح‌های پایین تر خواهد بود. سپس روندهای صعودی دوباره برای از سرگیری حرکت خود تلاش خواهند کرد. حرکت رو به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه و نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به منطقه اشباع خرید، نشان دهنده برتری روندهای صعودی هستند.

برخلاف این فرض، اگر روندهای نزولی قیمت را به سطح 46 دلار برسانند، احتمال کاهش به میانگین متحرک نمایی 20 روزه وجود دارد. چنین حرکتی حاکی از فشار فروش شدید در بالای سطح 50 دلار خواهد بود و این می‌تواند سولانا را برای چند روز دیگر در منطقه محدود نگه دارد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.