در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

حاکم شدن ترس شدید بر بازار؛ واکنش بیت‌کوین چه خواهد بود؟

0 779

بسیاری معتقدند که اگر سطح حمایت 40000 دلار حفظ شود، قیمت بیت‌کوین شش رقمی خواهد شد، اما برخی دیگر یک چرخه نزولی قریب الوقوع را برای آن پیش‌بینی می‌کنند.

قیمت بیت‌کوین برای اولین بار در شش هفته گذشته به زیر سطح 40000 دلار کاهش یافت. این کاهش تقریبا در پایان روز 21 سپتامبر رخ داد. قیمت در ساعت 9 شب به وقت جهانی (00:30 بامداد به وقت ایران) به پایین‌ترین سطح در 39650 دلار رسید. این اصلاح 25 درصدی از بالاترین سطح قیمت در 7 سپتامبر یعنی 52890 دلار را نشان می دهد.

با این حال، این اصلاح پس از افزایش 80 درصدی قیمت بیت‌کوین از کف 29300 دلار در 20 جولای و رسیدن آن به بالاترین سطح در اوایل ماه سپتامبر رخ داد. این ارز برتر بازار در حال حاضر در بالای سطح 40000 دلار نوسان می‌کند.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

طبق داده‌های کوین‌گکو (CoinGecko)، بیت‌کوین تنها ارزی نبود که در 21 سپتامبر با کاهش شدید قیمت روبرو شد، زیرا 29 ارز از 30 ارز برتر بازار شاهد کاهش قیمت در بازه 24 ساعته بودند.

شاخص ترس و طمع ” ترس شدید” را نشان می‌دهد

براساس شاخص ترس و طمع ارز رمزنگاری، روند نزولی فعلی قیمت با “ترس شدید” در بازار همزمان شده است. یک ماه پیش این شاخص در منطقه “طمع شدید” بود.

برخی از منتقدان صریح ارزهای رمزنگاری از سقوط قیمت استفاده کردند و پیش‌بینی‌های نه چندان خوشایندی را ارائه کردند. یک منتقد با نام مستعار “Mr. Whale” به 300000 دنبال‌کننده خود در توییتر گفت که بازار خرسی در حال شروع شدن است.

همان ماکسیمالیست‌هایی که معامله‌گران ساده لوح را فریب دادند و بیت‌کوین‌ های خود را با قیمت 64000 دلار به آنها فروختند، اکنون با قول افزایش قیمت به 100000 دلار، از آنها می خواهند که ” در سطح‌های پایین بخرند”.
بازار خرسی نزدیک است، اما آنها هرگز نمی‌پذیرند چون همه دنبال‌کنندگان خود را از دست خواهند داد.

پیتر شیف پیش‌بینی کرد که رشد آلت‌کوین‌ها به زودی ” تقاضا را بیش از پیش افزایش خواهد داد” تا زمانی که “حباب” در بازار ارزهای رمزنگاری ظاهر شود. در حالی که Bitfinexed  معتقد است که مشکل بدهی شرکت املاک و مستغلات اورگراند، ذخایر تدر و بازار بزرگ ارز رمزنگاری را به طور سیستماتیک تهدید خواهد کرد.

این کاهش قیمت نیز در پی اظهارات گری گنسلر اتفاق افتاد که ارزهای پایدار را به کارت‌های بازی پوکر تشبیه کرد و خواستار تشدید مقررات این بازار شد.

رشد بیت‌کوین در صورت حفظ سطح حمایت 40000 دلار

با این حال، بیشتر توییت‌ها در توییتر ارز رمزنگاری حاکی از علاقه به خرید در سطح‌های پایین‌تر هستند، در حالی که برخی تحلیل‌گران معتقدند که اگر بیت‌کوین بتواند در بالای منطقه حمایت فعلی باقی بماند، به سطح‌های بالاتر صعود خواهد کرد.

مایک نووگراتز (مدیرعامل شرکت گلکسی دیجیتال) با حضور در شبکه تلویزیونی سی ان بی سی، اظهار داشت که احساس نگرانی نخواهد کرد، مگر این که بیت‌کوین نتواند سطح 40000 دلار را حفظ کند و اتریوم به زیر سطح 2800 دلار سقوط کند. وی افزود تا زمانی که این سطح‌ها حفظ شوند، بازار در وضعیت خوبی قرار خواهد داشت.

نووگراتز تنها کسی نیست که  40000 دلار  را یک منطقه حمایت مهم برای بیت‌کوین می‌داند.  ویلیام کلمنته اخیرا ادعا کرده که بعید است بیت‌کوین به زیر سطح 39000 دلار برسد، چون تعداد بیت‌کوین‌هایی که برای خرید و فروش در دسترس هستند در پایین‌ترین سطح خود بوده و همچنین عرضه این ارز محدود است.

لارک دیویس با بررسی سه ماهه چهارم، خاطرنشان می‌کند که در سه ماهه پایانی سال‌های 2013 و 2017 به ترتیب شاهد افزایش بیش از 300 درصدی قیمت بیت‌کوین و رسیدن آن به بالاترین سطح‌ها بودیم. اکنون هم انتظار می‌رود که با تصویب صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETF) در ایالات متحده آمریکا، قیمت دوباره به اوج خود برسد.

بیت‌کوین هنوز هم در مسیر صعود به 100000 دلار در سال جاری قرار دارد. سه ماهه چهارم در سال‌های 2013 و 2017 بیش از 300 درصد افزایش یافت.
چه چیزی باعث اوج دوباره قیمت بیت‌کوین خواهد شد؟
تصویب صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین در ایالات متحده آمریکا

برخی نهنگ‌های بیت‌کوین در حال خرید در سطوح پایین

براساس آخرین گزارش Arcane Research، نهنگ‌های بیت‌کوین با وجود کاهش تعداد کل آنها در چند ماه گذشته همچنان در حال خرید و انباشت هستند. نمودار زیر تعداد آدرس‌های نهنگ‌ها را در برابر مقدار کل بیت‎کوین‌های نگهداری شده در این آدرس‌ها نشان می‌دهد.

نهنگ بیت کوین
فعالیت نهنگ‌های بیت‌کوین

این نمودار حقایق جالبی در مورد این دو شاخص به ما نشان می‌دهد. تعداد آدرس‌های نهنگ‌ها در 8 فوریه به بالاترین سطح خود رسید، اما از آن زمان به بعد 15 درصد کاهش یافته است. 

همانطور که انتظار می‌رفت، تعداد کل ارزهای نگهداری شده در این آدرس‌ها با کاهش تعداد نهنگ‌ها نیز کاهش یافت. با این حال، این روند در ماه مارس به سرعت بر عکس شد و مقدار بیت‌کوین‌های این کیف‌پول‌ها از آن زمان تاکنون افزایش یافته است.

با وجود کاهش مداوم تعداد این آدرس‌ها، تعداد بیت‌کوین2هایی که توسط نهنگ‌های باقیمانده نگهداری می‌شود، تنها 1 درصد کمتر از بالاترین سطح خود است.

این روند چه چیزی را نشان می‌دهد؟

اگر نمودار بالا را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که شاخص‌های نهنگ در روند صعودی بیت‌کوین در آغاز سال 2021 به بالاترین سطح خود رسیده است. یک رشد سریع در ماه ژانویه 2021 این شاخص‌ها را به این مقادیر رساند و یک کاهش سریع نیز این مقادیر را تا ماه مارس این سال به نسبت‌های دسامبر 2020 رساند.

این بدان معناست که اکثر نهنگ‌های جدید، بیت‌کوین را برای کوتاه مدت در کیف‌پول‌های خود نگه داشته بودند و به محض کسب سود کافی، ارزهای خود را فروختند.

با این حال، نهنگ‌های باقیمانده ارزهای خود را نفروختند و همچنان در حال خرید و انباشت هستند. طبق داده‌ها، در حال حاضر هر کیف‌پول آنها به طور متوسط 3722 بیت‌کوین دارد که نسبت به ماه فوریه (تعداد 3236 بیت‌کوین در هر کیف‌پول) افزایش داشته است.

سقوط شدید قیمت بیت‌کوین در پلتفرم ” Pyth “

قیمت جفت بیت‌کوین- تدر در پلتفرم “Pyth Network ” در 20 سپتامبر به دلیل خطا در شبکه آن تا 90 درصد کاهش یافت. Pyth Network یک پلتفرم داده‌های آنلاین ارزهای رمزنگاری است که به عنوان یک منبع معتبر اطلاعات برای قیمت‌گذاری دارایی‌ها  شناخته می‌شود. قیمت بیت‌کوین در  روز دوشنبه برای مدت خیلی کوتاهی (در حدود دو دقیقه) تا سطح 5402 دلار کاهش یافت. البته، این سقوط شدید در سایر پلتفرم‌هایی که قیمت ارزهای رمزنگاری را ردیابی می‌کنند، منعکس نشده است.

Pyth Network در حساب توییتر خود این سقوط بی‌سابقه را تایید کرد و به کاربران خود اطمینان داد که در حال بررسی علت این اتفاق است:

مهندسان در حال بررسی علت این سقوط هستند و گزارش کاملی در دست تهیه است.

هنوز دلیل این سقوط مشخص نشده است. به نظر می‌رسد که فقط جفت BTC/ USDT دستخوش این سقوط بوده و سایر جفت‌های معاملاتی تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند و همچنین هیچ یک از ارزهای رمزنگاری دیگر به سرنوشت بیت‌کوین دچار نشده‌اند. این سقوط متاسفانه منجر به لیکوئید شدن تعداد زیادی از قراردادهای باز در این پلتفرم شد.

این سقوط بدون شک تعدادی از کاربران Pyth Network  را تحت تاثیر قرار داده است. تیم توسعه این پلتفرم از کاربران خسارت دیده در این سقوط عذرخواهی کرد و از آنها خواست که از طریق توییتر یا دیسکورد (Discord) با تیم تماس بگیرند. 

منبع cointelegraph bitcoinist newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.