در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

راه اندازی فاز صفر اتریوم 2.0؛امکان برداشت اتریوم با قراردادهای جدید

0 1,838

براساس گزارش ها، فاز صفر اتریوم 2.0 در اول دسامبر در ساعت 15:30 به وقت ایران راه اندازی شد. دنی رایان ابراز داشت که  راه اندازی بیکن چین یک دستاورد بزرگ است و مقیاس پذیری، امنیت و پایداری بیشتری برای اتریوم در پی خواهد داشت.

بیکن چین اساس یک بلاک چین جدید اتریوم خواهد بود که از نظر سرعت پردازش، شفافیت و نهایی کردن پرداخت ها با شرکت های پی پال و ویزا رقابت خواهد کرد.

اتریوم 2.0 حداقل دو مانع تکنیکال دیگر برای رسیدن به جدول زمانی خود دارد: تقسیم بلاک چین اتریوم به مجموعه داده های متعدد به نام “شارد” و اتخاذ “Rollup” (یک راه حل برای برنامه های غیر متمرکز).

فازهای مختلف اتریوم 2.0

اتریوم 2.0
فازهای مختلف اتریوم 2.0

فاز صفر: شامل راه اندازی بیکن چین و انتقال به اثبات سهام است. Rollups می تواند از ETH1.X برای دسترس پذیری داده ها استفاده کند.

فاز 1 : دومین مرحله از اتریوم 2.0 است و احتمالا در سال 2021 راه اندازی خواهد شد. این فاز شامل ادغام زنجیره های شارد است. شاردینگ مکانیزمی برای بهبود مقیاس پذیری است که بلاک چین اتریوم را به چندین زنجیره مجزا تقسیم خواهد کرد. بنابراین، تراکنش ها، ذخیره سازی اطلاعات و پردازش آنها با سرعت بالایی انجام خواهد شد. Rollups و لایه دو می توانند از شارد برای دسترس پذیری داده ها استفاده کنند. 

فاز 1.5 : ETH1.X  به عنوان یک شارد مجزا در بیکن چین گنجانده خواهد شد . از این طریق، کاربران حاضر در ETH1.X  به الگوریتم اجماع اثبات سهام متصل خواهند شد.

فاز 2: این آخرین مرحله از اتریوم 2.0 است. در این فاز شاردهای موجود می توانند تراکنش ها را انجام دهند. در این فاز اثبات کار برای همیشه متوقف خواهد شد. اطلاعات زیادی در این باره وجود ندارد و تحقیق در مورد اضافه کردن این ویژگی ادامه دارد.

عملکرد کوتاه مدت بیکن چین کاملا محدود است. در حال حاضر، مشارکت کنندگان در اتریوم 2.0 همانند تعدادی از شبکه های آزمایشی قبل از آن به “ذخیره و مدیریت رجیستری اعتبار سنج ها” کمک می کنند. البته، حساب ها و نقل و انتقالات حداقل تا فاز دو همچنان مسدود خواهند بود، در حالی که بلاک چین ETH1.X  به طور موازی ادامه خواهد یافت.

راه اندازی بیکن چین

راه اندازی فاز صفر اتریوم 2.0 در روز گذشته، نتیجه سالها تحقیق پایدار در مورد بلاک چین و البته فشار اخیر از طرف سرمایه گذاران نگران بود. عدم تحقق دستیابی به این هدف در تابستان گذشته و تاخیرهای زیاد باعث تردید درباره راه اندازی بیکن چین در سال 2020 شد.

جاستین دریک ، محقق Ethereum Foundation، در توییت ماه جولای خود نوشت که انتظارات جامعه اتریوم “رسا و واضح ” بودند و ” شروع فاز صفر در سال 2020″ را به عنوان هدف تعیین کرد. از روز گذشته این هدف محقق شده است.

در تاریخ 4 نوامبر و پس از مدت ها انتظار، قراردادهای سپرده گذاری برای اتریوم 2.0 منتشر شدند . برای راه اندازی فاز صفر به 524288 اتریوم نیاز بود. با رسیدن استیکینگ به این سطح، راه اندازی فاز صفر در اول دسامبر قطعی شد. بر خلاف دفعات قبلی، این فاز در موعد مقرر شروع به کار کرد.

براساس داده های قیمت کوین دسک، در حال حاضر 880992 اتریوم به ارزش 542.7 میلیون دلار در قراردادهای سپرده گذاری قفل شده است.

امکان برداشت اتریوم های قفل شده در اتریوم 2.0

با پیشنهاد جدید دنی رایان، توسعه دهنده اتریوم، قراردادهای برداشت برای 80 درصد از اتریوم های قفل شده در اتریوم 2.0 در سه ماهه اول سال 2021 در دسترس خواهند بود و پلتفرم استیکنیگ غیر متمرکز راکت پول (Rocket Pool) ظرف چند ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

در حالی که فاز صفر اتریوم با بیکن چین خود در اول دسامبر راه اندازی شد، 900000 اتریوم سپرده گذاری شده توسط سهامداران تا فاز 1.5 قابل برداشت نخواهند بود. انتظار می رود که این فاز در اوایل سال 2022 راه اندازی شود.

هفته گذشته، دنی رایان پیشنهاد جدیدی ارائه داد که اجازه می دهد ” قراردادهای ساده برداشت به طور موقت (اما صریح) نوشته شوند.”

در صورت اجرایی شدن این پیشنهاد، وی تخمین می زند که 80 درصد از قراردادهای برداشت قابل دسترس خواهند بود، اما او اعتراف کرد که این راه حل قصد آزاد کردن کامل آنها را ندارد.

ویژگی های پیشرفته تری وجود دارند و تا زمانی که بیکن چین اجرا نشود، نمی توان آنها را با یک طرح ساده اضافه کرد. اما من اعلام می کنم که بیشتر طرح ها انجام خواهند شد.

متاسفانه قراردادهای جدید به خودی خود امکان برداشت را فراهم نمی کنند، اما آنها به استخرهای استیکینگ اجازه می هند تا در آینده پرداخت ها را آغاز کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استیکینگ اتریوم 2.0 به مطلب زیر رجوع کنید:

استیکینگ اتریوم 2.0 چیست و چگونه کار می کند؟

نظر روگندایک درباره برداشت اتریوم

راکت پول یک پلتفرم استیکینگ غیر متمرکز در استرالیا است. این پلتفرم به کسانی که کمتر از 32 اتریوم (لازمه شرکت در اتریوم 2.0) دارند اجازه مشارکت در استیکینگ را می دهد. امروز در یک پست وبلاگ اعلام شد که این پلتفرم تا قبل از راه اندازی، منتظر فعال شدن قراردادهای هوشمند برداشت خواهد ماند.

دیوید روگندایک توضیح داد چون در حال حاضر در اتریوم 2.0 برداشت ها پشتیبانی نمی شوند، برای دموکراتیزه کردن استیکینگ در شرایط فعلی، پروژه ها باید زیر یک نهاد نظارتی متمرکز باشند تا کلیدهای برداشت اعتبار سنج را کنترل کنند.

وی افزود مسائل اعتماد مرتبط با این موضوع ” ارزش به خطر انداختن سپرده های کاربر و فدا کردن ارزش های های اصلی ما را ندارند”. روگندایک راه حل پیشنهادی رایان را “یک گام خارق العاده” خواند و اعلام کرد که به طور گسترده از آن حمایت خواهیم کرد. وی در ایمیلی توضیح داد:

برداشت ها به خودی خود احتمالا تا 18 ماه دیگر یا بیشتر در دسترس نخواهند بود. اما آنچه امیدوارم که به زودی فعال شود، امکان تعیین آدرس قرارداد هوشمند اتریوم 1 است که قادر به برداشت در 18 ماه دیگر خواهد بود. بنابراین، اینگونه نیست که شما بتوانید در سه ماهه اول سال آینده اقدام به برداشت کنید، بلکه فقط یک آدرس برداشت را مشخص می کنید که یک قرارداد هوشمند است.

سایر پیشنهادات برای برداشت

شرکت بلاک چینی کانسنسیس (Consensys) خاطر نشان کرد که پیشنهاد رایان تنها راه حل نیست. پیشنهاد “قرارداد ساده برداشت سرمایه” توسط جف کلمن، توسعه دهنده اتریوم ، نیز راه حلی برای برداشت ها است. جیم مک دونالد یکی از بنیانگذاران پلتفرم استیکینگ اتریوم آتستانت (Attestant)، پیشنهاد دیگری به نام “انتقال های ساده از مازاد موجودی” دارد.

اقدامات و راه حل های موقتی زیادی برای کوتاه مدت وجود دارند تا این که برداشت ها فعال شوند. شرکت استیکینگ LiquidStake روش دیگری را در پیش گرفته است. این شرکت برای ارائه نقدینگی بیشتر به سهامداران، به آنها اجازه می دهد تا در ازای اتریوم های قفل شده خود وام یو اس دی کوین بگیرند. کوین بیس نیز اعلام کرد که از استیکینگ اتریوم 2.0 پشتیبانی می کند و نقدینگی کاربران را تامین خواهد کرد:

در حالی که توکن های قفل شده اتریوم 2.0 همچنان در بیکن چین مسدود خواهند بود، کوین بیس امکان معامله بین اتریوم 2، اتریوم و سایر ارزهای پشتیبانی شده را برای کاربرانش فراهم می کند.

در گذشته، ویتالیک بوترین به کاربران در مورد خطرات مرتبط با استفاده از سرویس های استیکینگ شخص ثالث هشدار داده بود.

منبع Cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.