در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه در طول هاوینگ بیت کوین، معامله کنیم

0 624

هاوینگ بیت کوین یک رویداد بسیار مهم در دنیای ارز رمزنگاری است که تقریبا هر چهار سال یک‌بار رخ می دهد و پاداشی را که ماینرها برای تایید تراکنش ها در شبکه این ارز دریافت می کنند، کاهش می دهد. همانطور که از نام آن پیداست، هاوینگ یعنی نصف شدن و این رویداد در بلاک چین بیت کوین پاداش ماینرها را که تراکنش ها را به دفتر کل اضافه می کنند، به نصف کاهش می دهد. این فرایند به صورت صریح و قطعی در پروتکل بیت کوین گنجانده شده تا عرضه آن را کنترل کند و وضعیت کمیابی و عرضه محدود آن را حفظ کند.
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

هاوینگ به دلیل تاثیر مستقیمش بر بیت کوین، عرضه این ارز در بازار و همچنین تاثیر بر قیمت در کل بازار ارز رمزنگاری، اهمیت زیادی برای معامله گران دارد. این مطلب به بررسی استراتژی های معاملات بیت کوین در طول هاوینگ، پویایی بازار ارزهای رمزنگاری، روندهای قیمت، سیگنال ها و فرصت های معاملاتی و رفتار کلی سرمایه گذاران در طول این دوره می پردازد.
استراتژی معاملاتی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

بیت کوین بر اساس یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترها به نام نودها کار می کند. استخراج فرایند ایجاد بلاک های معتبر است که سوابق تراکنش ها را به دفتر کل عمومی و غیرمتمرکز بیت کوین اضافه می کند. ماینرها افراد یا نهادهایی هستند که نقش مهمی در ایمن سازی شبکه و تایید تراکنش ها دارند. ماینرها در ازای تلاش های خود، کوین های تازه ایجاد شده را پاداش می گیرند. ماینرها از سخت افزار برای حل مسائل پیچیده ریاضی و استخراج بیت کوین استفاده می کنند و تراکنش ها را تایید و شبکه را ایمن می کنند. ماینرها با استفاده از قدرت محاسباتی خود این مسائل را حل می کنند و با سایر ماینرها رقابت می کنند. اولین کسی که مسئله را حل کند می تواند بلاک جدیدی از تراکنش ها را به بلاک چین اضافه کند.

هاوینگ به کاهش پاداشی که ماینرها برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تایید تراکنش ها در بلاک چین بیت کوین دریافت می کنند، اشاره دارد. این مکانیسمی است که توسط ساتوشی ناکاموتو در پروتکل این ارز تعبیه شده و تقریبا هر چهار سال (یا پس از تولید هر 210000 بلاک) رخ می دهد. 

هاوینگ علاوه بر نصف کردن پاداش ماینرها، عرضه کوین های جدید به بازار را کاهش می دهد. ماینرها در سال های ابتدایی راه اندازی بیت کوین، به ازای هر بلاکی که به این بلاک چین اضافه می کردند، 50 کوین پاداش می گرفتند. پس از اولین هاوینگ (در سال 2012) پاداش ماینرها به 25 کوین کاهش یافت. در دو هاوینگ بعدی در سال های 2016 و 2020 پاداش آنها به ترتیب به 12.5 و 6.25 کوین کاهش یافت. هاوینگ چهارم که در آوریل 2024 رخ می دهد، پاداش را به 3.125 کاهش خواهد داد. این روند تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شود، ادامه خواهد داشت.

هاوینگ بیت کوین

کاهش پاداش استخراج، تولید و عرضه کوین های جدید را کنترل می کند و ویژگی کمیاب بودن فلزات گرانبها مانند طلا را تقلید می کند. کل عرضه بیت کوین 21 میلیون کوین است و با سخت تر شدن مداوم استخراج و صرف منابع و هزینه بیشتر برای استخراج، نرخ تولید کاهش می یابد و باعث کمیاب شدن این ارزمی شود که این قیمت آن را افزایش می دهد.

هاوینگ 2024

زمان دقیق هاوینگ بعدی مشخص نیست، چون زمان این رویداد براساس ایجاد بلاک ها تعیین می شود، اما کارشناسان به تاریخ احتمالی در آوریل 2024 اشاره می کنند که تقریبا برابر با چرخه چهار ساله آن است.

انتظار می رود که آخرین هاوینگ در سال 2140 رخ دهد؛ زمانی که تعداد بیت کوین در گردش به حداکثر عرضه 21 میلیونی خود می رسد. از این تاریخ به بعد دیگر بیت کوین جدیدی استخراج نخواهد شد.

هاوینگ به گونه ای طراحی شده که تا حدودی قابل پیش بینی باشد تا از ایجاد اختلال در شبکه جلوگیری شود. با این وجود، قبل و بعد از هاوینگ، اغلب شاهد افزایش نوسانات در قیمت بزرگ ترین ارز بازار هستیم.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

داده های گذشته و تجزیه و تحلیل فاندامنتال روند قیمت نشان می دهند که هاوینگ تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین می گذارد. این رویداد معمولا باعث ایجاد خوش بینی، احساسات صعودی و روند صعودی در بازار ارزهای رمزنگاری می شود و قیمت ها را افزایش می دهد.

حرکت صعودی قیمت را می توان به عوامل مختلفی از جمله تغییرات در عرضه و تقاضا ربط داد. کاهش عرضه بیت کوین، آن را کمیاب تر می کند و باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت آن می شود.

علاوه بر این، رویداد هاوینگ موجب افزایش توجهات به بازار ارزهای رمزنگاری، تغییر رفتار سرمایه گذاران، جذب سرمایه گذاران جدید و ترویج ترس از دست دادن (فومو)، ارائه پیش بینی قیمت توسط تحلیلگران با نفوذ در رسانه های اجتماعی و تعامل بالاتر جامعه می شود که این اغلب به افزایش فعالیت های معاملاتی کمک می کند.

در دوره قبل از هاوینگ اغلب بحث ها و کمپین های آموزشی در مورد اصول بنیادی بیت کوین، فناوری بلاک چین و اقتصاد ارزهای رمزنگاری آغاز می شوند.

در حالی که روندهای قبلی به ارتباط بین رویداد هاوینگ و افزایش قیمت اشاره می کنند، هیچ تضمینی برای تکرار آنها در هاوینگ پیش رو وجود ندارد و سرمایه گذران باید خودشان در مورد روندها در طول هاوینگ تحقیق کنند.

تجزیه و تحلیل قیمت در طول هر هاوینگ روندهای ثابتی را نشان می دهد. در سال 2016، قیمت قبل از هاوینگ به 665 دلار رسید و یک سال بعد به 2250 دلار افزایش یافت.

هاوینگ سوم در ماه مه سال 2020 رخ داد که قیمت بیت کوین در حدود سطح 8740 دلار بود. در پایان همان سال، قیمت این ارز به 29000 دلار افزایش یافت. از آنجایی که روند قیمت بیت کوین از چرخه های قبلی خود پیروی می کند، پیش بینی ها نشان می دهند که چرخه سال 2024 متفاوت از چرخه های قبلی نخواهد بود.

نوسانات بازار و فرصت های معاملاتی در طول هاوینگ

انتظار و وقوع رویداد هاوینگ اغلب با افزایش نوسانات در بازار همراه است. این نوسانات هم مشکلات و هم فرصت هایی را برای معامله گران ایجاد می کنند. در حالی که عدم اطمینان ممکن است ریسک هایی را به همراه داشته باشد، همچنین درها را برای معاملات اصولی (به ویژه برای کسانی که در نوسان گیری مهارت دارند) باز می کند. 

معامله گران می توانند روند غالب بازار را در قبل و بعد از هاوینگ دنبال کنند و در روند صعودی وارد موقعیت لانگ و در روند نزولی وارد موقعیت شورت شوند. آنها می توانند سطوح مقاومت و حمایت مهم را شناسایی کنند و معاملات خود را در زمان شکسته شدن این سطوح انجام دهند.
موقعیت خرید (long) یا فروش (short) چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

شکست این سطوح می توانند در شناسایی معکوس شدن روندها یا ادامه روند غالب کمک کنند. سطوح حمایت به سطوحی گفته می شود که کاهش قیمت در آنها متوقف می شود و سطوح مقاومت سطوحی هستند که حرکت صعودی قیمت را متوقف می کنند.

معامله گران می توانند این سطوح را با استفاده از شاخص های تکنیکال، مانند خطوط روند، میانگین متحرک ها یا خطوط حمایت و مقاومت افقی، شناسایی کنند و منتظر بمانند تا قیمت به طور قطعی به بالای سطح مقاومت یا زیر سطح حمایت بشکند. شکست زمانی تایید می شود که نمودار قیمت بالاتر یا پایین تر از سطح شناسایی شده بسته شود، که این نشان دهنده تغییر احتمالی در احساسات بازار است.

برای مثال، قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ سال 2016 در حدود سطح 665 دلار بود. معامله گرانی که سطح مقاومت را در 700 دلار شناسایی کرده بودند، ممکن است استراتژی مناسب با شکست آن را اتخاذ کرده باشند و شکست قطعی به بالای آن را صعودی در نظر گرفته باشند.
پس از تایید شکست، معامله گران می توانند در صورت شکست صعودی وارد موقعیت لانگ و در صورت شکست نزولی وارد موقعیت شورت شوند. می توان سفارشات حد ضرر و حد سود را برای مدیریت ریسک و تضمین سود تنظیم کرد.
مدیریت ریسک؛ هنر از دست ندادن تمام سرمایه
مدیریت ریسک چیست؟ پنج استراتژی برای به حداقل رساندن ریسک پرتفوی

معامله گران باید به نظارت بر موقعیت های معاملاتی خود ادامه دهند و استراتژی خود را براساس تغییرات بازار تنظیم کنند. معاملات مبتنی بر شکست با هدف گرفتن سود از شتاب ایجاد شده در اثر عبور قیمت از یک سطح مهم انجام می شوند.

معاملات مبتنی بر شکست ریسک های خودش را دارد و گاهی اوقات شکست ممکن است جعلی باشد. بنابراین، معامله گران باید احتیاط کنند و تحقیقات خود را برای شناسایی شکست های جعلی احتمالی انجام دهند.

علاوه بر این، معامله گران می توانند تفاوت قیمت ها را در صرافی های مختلف ارز رمزنگاری بررسی کنند. نوسانات بیت کوین ممکن است اختلاف قیمت موقتی ایجاد کند و معامله گران با خرید در یک صرافی و فروش در صرافی دیگر می توانند از فرصت های آربیتراژ سود ببرند.

ارزیابی ریسک در طول هاوینگ

اگرچه هاوینگ معمولا یک رویداد مثبت تلقی می شود، ریسک های نهفته ای (به ویژه در کوتاه مدت) دارد. روزهای منتهی به این رویداد اغلب موجب رفتارهای سوداگرانه در بازار می شود و نوسانات قیمت را افزایش می دهد.

علاوه بر این، تشخیص احتمال یک روند نزولی یا اصلاح موقت در صورتی که انتظارات بازار با نتایج واقعی همسو نباشد، بسیار مهم است. همچنین، معامله گران باید اطمینان حاصل کنند که دارایی های ارز رمزنگاری آنها به طور ایمن ذخیره می شود. آنها باید از یک کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری امن استفاده کنند و برای امنیت بیشتر رمز یکبار مصرف (رمز دوعاملی) را فعال کنند.

احساسات بازار، تحولات نظارتی و عوامل اقتصاد جهانی می توانند به پیش بینی و ارزیابی ریسک کلی مرتبط با هاوینگ بیت کوین کمک کنند و بر اهمیت اتخاذ یک رویکرد آگاهانه و سازگار با استراتژی های سرمایه گذاری تاکید کنند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.