در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نمودارها: بلاتکلیفی روندهای صعودی و نزولی بزودی به پایان خواهد رسید

1 1,035

 بیت کوین یک سطح حمایت کلیدی در بالای منطقه 9000 دلار را حفظ می کند و  خود را برای حرکت بزرگی که احتمالا هفته آینده رخ خواهد داد، آماده می کند.

بیت کوین همچنان مانند هفته گذشته به ضعیف بودن خود ادامه می دهد، چون سطح حمایت 9000 دلار را بارها تست کرده است. در عین حال، روند خود بازار نزولی نیست، زیرا آلت کوین هایی نظیر دوج کوین روند صعودی پیوسته ای داشته اند. آیا بازار آماده تغییر حرکت و نوسانات بزرگ بیت کوین است؟

بیت کوین برای توجیه سناریوی صعودی در آخرین سطح های حمایت عمل می کند

قیمت بیت کوین هنوز هم در یک سطح مهم حمایت قرار دارد و روندهای صعودی و نزولی در این نقطه دچار وقفه و بلاتکلیفی شده اند.

از آنجا که قیمت بیت کوین در یک منطقه محدود نوسان می کند، این استدلال وجود دارد که قیمت از 12 ماه مارس تاکنون کف هایی بالاتر از کف قبلی (higher lows) تشکیل داده است. جدیدترین کف در بین منطقه 8700 تا 8900 دلار تشکیل شد و این روند صعودی بیت کوین را نشان می دهد.

با این حال، قیمت از زمان رسیدن به بالاترین سطح در 10300 دلار در حال کاهش بوده و از آن به بعد سقف هایی پایین تر از سقف قبلی(lower highs) تشکیل داده است. این منجر به عدم توافق در بازار می شود، چون هر دو استدلال صعودی و نزولی وجود دارند.

قیمت بیت کوین
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین

همانطور که نمودارها نشان می دهند، در حال حاضر قیمت بیت کوین در بالای میانگین متحرک های 100 و 200 روزه قرار دارد. در ضمن، منطقه حمایت مهم 8700 تا 8900 دلار همچنان حفظ شده و همچنین یک سطح حمایت  جزئی در منطقه 9050 تا 9100 دلار ایجاد شده است. هم اکنون بیت کوین در این سطح حمایت قرار دارد.

ضمنا، یک مثلث صعودی آماده شکل گیری است، اگر قیمت بیت کوین در کوتاه مدت به بالای سطح مقاومت 9300 دلار بشکند.

بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

نمودار 4 ساعته شکست واضح به زیر منطقه 9150 تا 9200 دلار را نشان می دهد. در حال حاضر، این منطقه حمایت به مقاومت تبدیل شده و در حال تست شدن است. سطح فعلی حمایت، در منطقه 9000 تا 9050 دلار قرار دارد.

این روند برای حرکت اخیر بیت کوین خیلی مهم است، چون این سطوح خیلی ضعیف شده اند و در نتیجه حرکت قیمت بسیار ناچیز است.

بعلاوه، چون قیمت در یک منطقه محدود کوچک قرار دارد، حجم معاملات کاهش می یابد. به طور معمول حجم از طریق شکست هر ساختار مشخص می شود که به احتمال زیاد هفته آینده رخ خواهد داد.

ارزش کل بازار قوی تر از بیت کوین است

ارزش کل بازار
نمودار 1 روزه ارزش کل بازار ارز رمزنگاری

ارزش کل بازار قوی تر از قیمت بیت کوین است. در حال حاضر، بازار روند صعودی دارد و همه سطح های مقاومت قبلی از جمله سطح 255 میلیارد دلار (مستطیل سبز) به حمایت تبدیل شده اند.

گام مهم بعدی برای ارزش کل بازار عبور از سطح 270 میلیارد دلار است. اگر این سطح شکسته شود، احتمال حرکت به سمت سطح 305 میلیارد دلار وجود دارد.

بازار آلت کوین
نمودار 1 روزه ارزش کل بازار آلت کوین

به دلیل قوی بودن آلت کوین ها در این اواخر، ارزش کل بازار قوی تر از بیت کوین است. ارزش کل بازار آلت کوین یک شکست صعودی واضح و تبدیل منطقه مقاومت 91 تا 92 میلیارد دلار به حمایت را نشان می دهد. تا زمانی که منطقه سبز سطح حمایت باقی بماند و ارزش کل بازار به زیر آن کاهش پیدا نکند، احتمالا آلت کوین ها به روند صعودی خود ادامه خواهند داد.

منطقه مقاومت بعدی که باید زیر نظر گرفت در 113 میلیارد دلار است و تقریبا 20 درصد از سطح فعلی فاصله دارد.

سناریوی روند صعودی بیت کوین

سناریوی روند صعودی در وهله اول به شکست سطح مقاومت 9200 دلار بستگی دارد و تست دوباره این سطح می تواند بر روند صعودی تاثیر بگذارد.

سناریوی صعودی
نمودار 4 ساعته سناریوی روند صعودی بیت کوین

نمودار، سطح های تست نشده زیادی را در روند صعودی نشان می دهد که در صورت شکست و عبور از سطح 9200 دلار ، احتمالا تست خواهند شد.

اولین سطح مقاومت قوی بعد از 9200 دلار، منطقه مقاومت 9400 دلار است. همانطور که نمودار نشان می دهد، این سطح در حرکت قبلی تست نشد. تست به معنای روند صعودی به سمت این سطح است تا نرسیدن به آن را تایید کند. نرسیدن قیمت به این سطح را می توان مقاومت در نظر گرفت و پس از آن روند قیمت معکوس می شود.

در عین حال، نمودار تعداد زیادی سطح تست نشده را نشان می دهد که در بالای سطح فعلی قیمت قرار دارند. سطح های مقاومت 9400، 9600 و 9800 دلار جزو سطح های تست نشده هستند. اگر قیمت به بالای سطح 9200 دلار برسد و این سطح مقاومت به حمایت تبدیل شود، احتمال رسیدن قیمت به سطح 9600 دلار افزایش می یابد.

عبور از سطح مقاومت 9200 دلار نیز ساختار مثلث صعودی را شکل می دهد. به احتمال زیاد قیمت منطقه 10000 تا 10500 دلار را  تست خواهد کرد و احتمالا قیمت در بالای این سطح شاهد یک شکست صعودی بزرگ خواهد بود.

سناریوی روند نزولی بیت کوین

سناریوی روند نزولی شامل نرسیدن قیمت به سطح مقاومت 9200 دلار و سپس از دست دادن سطح حمایت 9000 دلار است. اگر قیمت در هر بار تلاش به سطح حمایت قبلی و مقاومت فعلی نرسد، احتمال روند نزولی بیشتر قیمت بیت کوین وجود دارد.

سناریوی نزولی
نمودار 6 ساعته سناریوی روند نزولی بیت کوین

این سیگنال ها نشان می دهند که بیت کوین  مستعد کاهش بیشتر قیمت است. با این وجود، عبور از سطح 9200 دلار و حرکت به سمت 9400 دلار و سپس از دست دادن سطح حمایت 9200 دلار بدان معناست که خریداران وارد موقعیت خرید نشده اند که این یک نشانه نزولی دیگر است.

احتمالا شکست به بالای سطح مقاومت 10500 دلار روند صعودی قیمت بیت کوین را تسریع خواهد کرد، عکس این هم برای روند نزولی صادق است، اگر قیمت نتواند سطح حمایت 8600 دلار را حفظ کند.

دلیل تسریع روند نزولی در زیر سطح حمایت 8600 دلار این است که سطوح حمایت زیادی در زیر این سطح وجود ندارند. این نشان می دهد که قیمت می تواند در عرض چند ساعت 1000 دلار کاهش پیدا کند. حد ضرر/ توقف معامله گران نیز ممکن است به این فشار نزولی بیفزاید و قیمت به زیر یک سطح حمایت مهم دو ماهه کاهش یابد. سطح های اصلی حمایت در زیر 8600 دلار و در منطقه 7500 دلار قرار دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. بهزاد می گوید

    با سلام خدمت استاد صادقی عزیز . ممنون از زحمات دقیق و واضح جنابعالی . عالی بود