در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

دلایل موثر در سقوط بیت کوین؛ آیا روند نزولی ادامه دارد؟

2 1,032

قیمت بیت کوین به زیر سطح مهم 45500 دلار سقوط کرد. دلایل زیادی در این روند نزولی نقش داشتند که از مهم ترین آنها می توان به انتشار صورتجلسه نشست ماه دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره و کاهش ترازنامه بانک مرکزی آمریکا، کاهش نرخ هش کل شبکه بیت کوین در پی قطع شدن اینترنت در کشور قزاقستان و حجم پایین معاملات روزانه، اشاره کرد.

تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره

پس از آن که فدرال رزرو صورتجلسه نشست 14 تا 15 دسامبر کمیته بازار آزاد مبنی بر کاهش ترازنامه 8.3 تریلیون دلاری بانک مرکزی آمریکا و افزایش نرخ بهره در سال 2022 را منتشر کرد، بیت کوین به پایین ترین سطح خود در یک ماه گذشته سقوط کرد.

با اصلاح بازارهای سهام، قیمت بیت کوین به زیر سطح  44000 دلار کاهش یافت و در کم تر از یک ساعت منجر به لیکوئید شدن تعداد زیادی از قراردادهای لانگ به ارزش 222 میلیون دلار شد.

قیمت ها در بازار ارزهای رمزنگاری در سالهای اخیر افزایش یافتند، چون تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران پیش بینی می کردند که چاپ بیش از 4 تریلیون دلار توسط فدرال رزرو برای حمایت از اقتصاد و بازارهای متاثر از کروناویروس، افزایش نرخ تورم را تسریع می کند و بیت کوین می تواند مانند یک محافظ در برابر این افزایش عمل کند. بنابراین، تصمیم برای کاهش ترازنامه فدرال رزرو ممکن است فشار نزولی بر این ارز بزرگ بازار وارد کند.

براساس این صورتجلسه که در روز چهارشنبه ساعت 19 به وقت جهانی (22:30 به وقت تهران) منتشر شد، برخی از فعالان بازار استدلال کردند که برای برگشتن به حالت عادی (به ویژه با توجه به نقدینگی بسیار بالا در بازارهای مالی)، کاهش قابل توجه ترازنامه یک تصمیم منطقی است.

با توجه به شرایط فعلی، انتظار می رود که فدرال رزرو در ماه مارس افزایش نرخ بهره را آغاز کند؛ این به معنای شروع کاهش ترازنامه، قبل از تابستان است.

کاهش نرخ هش شبکه در پی قطع اینترنت در قزاقستان

شاید یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت بیت کوین اتفاقات رخ داده در کشور قزاقستان باشد. کشور قزاقستان که دومین کشور از نظر نرخ هش استخراج بیت کوین در جهان است، در روز چهارشنبه شاهد ناآرامی های سیاسی بی سابقه ای به خاطر افزایش شدید قیمت سوخت بود. در نتیجه دولت این کشور استعفا داد و شرکت دولتی قزاق تلکام اینترنت را قطع کرد که باعث شد فعالیت شبکه از بالاترین سطح روانه خود به 2 درصد  کاهش یابد.

این اقدام ضربه شدیدی به فعالیت استخراج بیت کوین در کشور قزاقستان وارد کرد. طبق داده های گردآوری شده توسط  YCharts.com، نرخ هش کل شبکه این ارز در ساعات پس از قطع شدن اینترنت 13.4 درصد کاهش یافت و از حدود 205000 پتاهش در ثانیه به 177330 پتاهش در ثانیه رسید. این کشور 18 درصد از نرخ هش شبکه بیت کوین را به خود اختصاص داده است.

قیمت پایین انرژی در قزاقستان شرکت های خارجی و داخلی را ترغیب به راه اندازی تاسیسات استخراج در این کشور کرده است. قیمت برق در قزاقستان به طور متوسط 0.055 دلار به ازای هر کیلو وات ساعت است که خیلی پایین تر از قیمت 0.12 دلاری به ازای هر کیلووات ساعت در ایالات متحده آمریکا است.

حجم معاملات همچنان پایین

سال 2022 برای بیت کوین با کاهش شدید حجم معاملات اسپات شروع شد. میانگین هفت روزه فعلی این شاخص در پایین ترین سطح خود در بیش از 5 ماه گذشته است.

طبق آخرین گزارش هفتگی Arcane Research، سال 2021 با کاهش حجم معاملات بیت کوین به پایان رسید. ”حجم معاملات روزانه” شاخصی است که کل مقدار کوین هایی را که در هر روز معامله می شوند، اندازه گیری می کند.

هنگامی که مقدار این شاخص افزایش می یابد، به این معنی است که فعالیت معاملاتی در شبکه بیت کوین افزایش یافته و تعداد زیادی از سرمایه گذاران کوین های خود را جابجا می کنند.

مقادیر بالای حجم معاملات معمولا به حفظ حرکت های بزرگ قیمت کمک می کنند. موارد زیادی در گذشته وجود داشته اند که بیت کوین سعی در جهش داشته، اما حجم معاملات همراه آن افزایش نیافته است. چنین حرکاتی معمولا خیلی زود شکست می خورند.

مقدار پایین این شاخص نشان می دهد که معاملات زیادی در شبکه انجام نمی شوند و معامله گران تمایلی به جابجایی کوین های خود ندارند. نمودار زیر نشان دهنده روند حجم معاملات بیت کوین در سال گذشته است.

حجم معاملات
حجم معاملات روزانه بیت کوین

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، حجم معاملات بیت کوین در ابتدای دسامبر 2020 یک جهش بزرگ داشت که با سقوط قیمت این ارز همراه بود. از آن زمان تاکنون، مقدار این شاخص به طور پیوسته در حال کاهش بوده است.

به خاطر این حجم پایین، بیت کوین در ماه دسامبر عمدتا در یک منطقه محدود در نوسان بوده است. تا زمانی که فعالیت معاملاتی افزایش پیدا نکند، بعید است که این ارز بتواند جهش قابل توجهی داشته باشد.

ظهور یک الگوی نزولی در نمودار روزانه

در بحبوحه حرکت ضعیف قیمت بیت کوین، بسیاری از تحلیلگران تکنیکال انتظار روند نزولی دارند و به الگوی در حال ظهور “سر وشانه” اشاره می کنند که در نمودار یک روزه بیت کوین شکل گرفته است.

با این حال، پیتر برندت نگران شکل گیری این الگوی نزولی نیست و چهار دلیل را نام برده که چرا شکل گیری این الگو بعید به نظر می رسد. این چهار دلیل عبارتند از: شیب روبه بالای خط گردن، عدم همپوشانی بین شانه ها و ناحیه سر، گسترش سروشانه در یک منطقه متراکم بسیار بزرگ و کف شانه راست با فتیله بلند.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین نتوانست منطقه مقاومت 47500 دلار را بشکند و روند نزولی خود را شروع کرد. قیمت به زیر سطح 46000 و سپس 45000 دلار کاهش یافت. خرس ها حتی قیمت را به زیر سطح 43500 دلار رساندند. یک کف در حدود سطح 42505 دلار تشکیل شد. این ارز اکنون در حدود سطح 43000 دلار معامله می شود.

قیمت در زیر سطح 45000 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته قرار دارد. مقاومت اولیه در نزدیکی سطح 44000 دلار است. اولین مقاومت کلیدی آن در حدود سطح 44800 دلار است. سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد نیز نزدیک به این سطح است.

بیت کوین
نمودار ساعتی قیمت بیت کوین

شکست به بالای منطقه مقاومت 44800 دلار می تواند قیمت را به سمت خط روند سوق دهد. مقاومت اصلی بعدی در حدود منطقه مهم 45600 دلار است. برای شروع روند صعودی جدید، قیمت باید از این سطح عبور کند.

اگر بیت کوین نتواند به بالای سطح 44800 دلار برسد، به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. سطح حمایت اولیه آن در نزدیکی منطقه 43000 دلار است. اولین سطح حمایت کلیدی آن در حدود 42500 دلار خواهد بود. 

شکست به زیر سطح 42500 دلار می تواند منجر به کاهش بیشتر قیمت شود. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، قیمت احتمالا تا سطح 41000 دلار و سپس سطح حمایت قوی 40000 دلار کاهش خواهد یافت.

میانگین متحرک همگرایی واگرایی ساعتی در منطقه نزولی حرکت می کند  و شاخص قدرت نسبی ساعتی پایین تر از عدد 50 است.

منبع coindesk cointelegraph newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. Mohamad می گوید

    متشکرم جناب صادقی‌بسیار مفید بود

    1. حسن صادقی می گوید

      خواهش می کنم. سپاسگزاریم که اخبار ارزهای رمزنگاری را از سایت کوین سرا دنبال می کنید. موفق باشید.