در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی سناریوهای صعودی و نزولی 5 ارز برتر در سال 2022

0 820

قیمت بیت کوین در سال 2021 روند صعودی قوی داشت و حتی با وجود این که کاهش شدیدی از رکورد 69000 دلار خود داشته، رشد حدود 60 درصدی را در این سال به ثبت رساند. ارزش طلا در همین مدت بیش از 5 درصد کاهش یافته است.

با افزایش شدید تورم در آمریکا و بیشتر کشورهای جهان، عملکرد بهتر بیت کوین نسبت به طلا نشان می دهد که سرمایه گذاران ممکن است این ارز را محافظ بهتری در برابر تورم بدانند.

در سال 2021، ارزش کل بازار ارزهای رمزنگاری برای مدت کوتاهی به بالای سطح 3 تریلیون دلار رسید، اما نرخ تسلط بیت کوین از حدود 70 درصد در ابتدای سال به 40 درصد کاهش یافت. این بدان معناست که چندین آلت کوین با اختلاف زیادی از بیت کوین بهتر عمل کرده اند. 

از آنجایی که پذیرش ارزهای رمزنگاری بیشتر شده، چند آلت کوین هستند که احتمالا توجه سرمایه گذاران را به خود جلب خواهند کرد. سرمایه گذاری در این آلت کوین ها می تواند سود خوبی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.

در این مطلب به تجزیه و تحلیل تکنیکال 5 ارز برتر پرداخته شده که در سال 2022 پتانسیل رشد دارند و می توانند کانون توجه در این سال باشند.

بیت کوین

بیت‌کوین در اوایل نوامبر 2021 به بالای سطح مقاومت 64854 دلار شکست. اما فتیله بلند شمع  حاکی از فشار فروش برای رزرو سود در سطح‌های بالاتر است. این فشار فروش در هفته بعد ادامه یافت و قیمت به زیر این سطح بازگشت.

بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین

گاوها (خریداران) تلاش کردند تا از میانگین متحرک نمایی 20 هفته‌ای (51999 دلار) دفاع کنند، اما نتوانستند آن را حفظ کنند. این امر فشار فروش را تشدید کرد و قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای (47681 دلار) رساند.

خریداران در این کف وارد موقعیت خرید شدند، اما در رساندن قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی 20 هفته‌ای موفق نبودند. این نشان دهنده تغییر احتمالی از استراتژی خرید در کف قیمت به فروش در جهش‌ها است. خرس‌ها (فروشندگان) بار دیگر تلاش می‌کنند  تا قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای برسانند و موقعیت خود را حفظ کنند.

اگر آنها موفق شوند، قیمت احتمالا به سطح حمایت قوی 39600 دلار سقوط خواهد کرد. میانگین متحرک نمایی 20 هفته‌ای شروع به کاهش کرده و شاخص قدرت نسبی به زیر عدد 50 رسیده است. این نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل بازار را در اختیار دارند.

شکست به زیر سطح 39600 دلار می‌تواند منجر به اصلاح شدیدتر به سطح 28805 دلار شود. چنین سقوط شدیدی ممکن است شروع مرحله بعدی روند صعودی را به تاخیر بیندازد.

از طرف دیگر، اگر گاوها بتوانند میانگین متحرک ساده 100 هفته‌ای را حفظ کنند، بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 هفته‌ای برسانند. اگر این اتفاق رخ دهد، بیت‌کوین روند صعودی خود را به سمت منطقه مقاومت 64854 تا 69000 دلار ادامه خواهد داد.

شکست به بالای این منطقه احتمالا منجر به شروع مرحله بعدی روند صعودی خواهد شد که می‌تواند قیمت را به سطح مهم و روانی 100000 دلار برساند.

اتریوم

قیمت اتریوم پس از یک روند صعودی قوی اصلاح شد. حرکت رو به بالای میانگین متحرک ها و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه صعودی نشان می دهند که خریداران کنترل بازار را در اختیار دارند.

اتریوم
نمودار هفتگی اتریوم

اگرچه خرس ها تلاش کرده اند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای (3745 دلار) برسانند، فتیله های بلند شمع های چند هفته گذشته حاکی از خرید توسط خریداران در سطوح پایین تر هستند.

گاوها بار دیگر سعی خواهند کرد تا از سطح مقاومت 5000 دلار عبور کنند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، اتریوم احتمالا مرحله بعدی روند صعودی خود را آغاز خواهد کرد که هدف آن سطح فیبوناچی گسترشی 100 درصد (سطح 5719.68 دلار) است.

اگر قیمت به بالای این سطح برسد، هدف بعدی آن سطح فیبوناچی گسترشی 138.2 درصد در 6566.19 دلار و سپس سطح فیبوناچی گسترشی 161.8 درصد در 7089.17 دلار خواهد بود.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت پیش روی خود کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای برسد، معنایش این است که معامله گران در هر جهش اقدام به فروش می کنند. این می تواند منجر به کاهش قیمت به سطح حمایت قوی 2652 دلار شود.

این یک سطح حمایت بسیار مهمی است که اگر شکسته شود، روند نزولی ادامه خواهد یافت و قیمت به سطح 1700 دلار سقوط خواهد کرد.

بایننس کوین

قیمت بایننس کوین از سطح 669.30 دلار اصلاح شد. این فشار فروش شدید از سوی فروشندگان در این سطح را نشان می دهد. یک نکته مثبت این که خریداران در زمان کاهش به میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای (500 دلار) وارد موقعیت های خرید می شوند.

بایننس کوین
نمودار هفتگی بایننس کوین

حرکت رو به بالای میانگین متحرک ها و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه صعودی، بدان معناست که خریداران کنترل حرکت را در اختیار دارند.

اگر قیمت از سطح های فعلی برگشت کند، احتمال افزایش آن تا منطقه مقاومت 669.30 تا 691.80 دلار وجود خواهد داشت. این منطقه باید شکسته شود تا روند صعودی به سطح های بالاتر ادامه یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت بایننس کوین احتمالا تا سطح 848.30 دلار و سپس 1171.90 دلار افزایش خواهد یافت. 

احتمال دیگر این است که اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای برگشت کند، اما از منطقه مقاومت ذکر شده در بالا اصلاح شود، برای چند هفته در یک منطقه محدود نوسان خواهد کرد.

 تثبیت قیمت در نزدیک بالاترین سطح قیمتی یک سیگنال صعودی است، چون نشان می دهد که معامله گران برای خروج از موقعیت های خود عجله ای ندارند. این احتمال ادامه روند صعودی را افزایش می دهد. 

برعکس، اگر خرس ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای برسانند و موقعیت خود را  در زیر آن حفظ کنند، بدان معناست که عرضه بیشتر از تقاضا است. این می تواند منجر به کاهش قیمت به میانگین متحرک ساده 50 هفته ای  (379 دلار) شود. شکست به زیر این سطح می تواند فرضیه صعودی را باطل کند.

آوالانچ

روند صعودی قوی آوالانچ و رسیدن قیمت آن به رکورد 147 دلار، شاخص قدرت نسبی را به عدد 85 نزدیک کرد. این نشان دهنده طولانی شدن روند صعودی بود. این احتمالا منجر به فشار فروش از طرف سرمایه گذاران کوتاه مدت برای رزرو سودهای خود شده است.

آوالانچ
نمودار هفتگی آوالانچ

خرس ها قیمت را برای سه هفته متوالی به زیر سطح 81 دلار رساندند، اما فتیله های شمع ها نشان می دهند که آنها نتوانستند قیمت را در سطوح پایین تر نگه دارند. این بدان معناست که گاوها مقاومت قبلی در 81 را به حمایت تبدیل کرده اند.

بازگشت قوی از میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای (73 دلار) نشان می دهد که احساسات همچنان صعودی باقی مانده اند و معامله گران مشغول خرید در سطوح پایین تر هستند. گاوها اکنون تلاش خواهند کرد تا قیمت را به سطح 147 دلار برسانند.

شکست به بالای این سطح مقاومت و بسته شدن شمع هفتگی در بالای آن می تواند شروع کننده مرحله بعدی روند صعودی باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، روند صعودی آوالانچ به سمت سطح 213.17 دلار و سپس به سطح 260 دلار ادامه خواهد یافت.

اگر  قیمت از سطح فعلی یا مقاومت پیش روی خود کاهش یابد و به زیر سطح 75.50 دلار برسد، این فرضیه صعودی باطل خواهد شد. چنین حرکتی نشان می دهد که احساسات نزولی شده اند و معامله گران در هر جهش قیمت اقدام به فروش می کنند.

قیمت آوالانچ ممکن است به سطح حمایت قوی 50 دلار سقوط کند. چنین سقوط شدیدی شروع مرحله بعدی روند صعودی را به تاخیر خواهد انداخت.

برای کسب اطلاع از شبکه آوالانچ و ارز اصلی آن به مطلب زیر رجوع کنید:
آوالانچ (Avalanche) چیست و چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؟

پالیگان (ماتیک)

ماتیک یک روند صعودی قوی داشته است. گاوها تلاش کردند تا قیمت را به بالای سطح 2.7 دلار برسانند اما شکست خوردند. این حاکی از فشار فروش شدید از سوی فروشندگان در این سطح مقاومت است.

ماتیک
نمودار هفتگی ماتیک

با این حال، یک نشانه مثبت این که خریداران در زمان کاهش قیمت به میانگین متحرک نمایی 20 هفته (1.62 دلار) وارد موقعیت های خرید می شوند.  این بدان معناست که احساسات هنوز صعودی هستند و معامله گران مشغول خرید و انباشت در سطوح پایین تر هستند.

حرکت رو به بالای میانگین متحرک ها و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه اشباع خرید، نشان دهنده کمترین مقاومت در مسیر حرکت صعودی هستند. گاوها یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای سطح مقاومت 2.7 دلار برسانند.

اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، ماتیک احتمالا مرحله بعدی روند صعودی خود را آغاز خواهد کرد و ممکن است قیمت آن به 3.28 دلار برسد. شکست به بالای این سطح منجر به افزایش قیمت به سطح 4 دلار و در نهایت 4.77 دلار خواهد شد.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت پیش روی خود کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای برسد، به این معناست که عرضه بیشتر از تقاضا است.

اگر قیمت در زیر میانگین متحرک نمایی 20 هفته ای باقی بماند، فشار فروش تشدید خواهد شد و قیمت احتمالا تا میانگین متحرک ساده 50 هفته ای سقوط خواهد کرد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.