در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چهارمین هاوینگ بیت کوین انجام شد؛ 37 بیت کوین کارمزد آخرین بلاک

0 536

چهارمین هاوینگ بیت کوین در ابتدای روز شنبه 20 آوریل انجام شد و کارمزد تراکنش های شبکه پس از راه اندازی پروتکل رونز (Runes) به طور قابل توجهی افزایش یافت.
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

تکمیل چهارمین هاوینگ بیت کوین

بیت کوین چهارمین هاوینگ را در تاریخ 15 ساله خود تکمیل کرد.  هاوینگ (درست مانند رویدادهای جام جهانی و المپیک در ورزش که توجهات را به خود جلب می کنند) توجه جامعه بلاک چین و ارز رمزنگاری را به خود جلب می کند و آنها پیش بینی های خود را در مورد این رویداد مطرح می کنند.
بلاک چین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

هاوینگ که هر چهار سال یکبار (یا پس از تولید هر 210000 بلاک) رخ می دهد، پاداش ماینرها را به نصف کاهش می دهد. چهارمین هاوینگ در ابتدای روز شنبه 20 آوریل در ساعت 00:09 یو تی سی (03:39 صبح به وقت ایران) و پس از اضافه شدن 840000مین بلاک به بلاک چین بیت کوین، انجام شد.

افزایش قابل توجه کارمزد تراکنش ها

در حالی که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ در بالای سطح 63000 دلار ثابت ماند، اتفاق دیگری توجه همه را به خود جلب کرد. کارمزد تراکنش ها در شبکه بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت، چون راه اندازی پروتکل رونز باعث هجوم کاربران زیادی برای ایجاد توکن های دیجیتال در روی این بلاک چین شد و به همین دلیل تعداد تراکنش ها به طور چشمگیری افزایش یافت.

کارمزد بلاک هاوینگ (بلاک 840000مین) 37.6 بیت کوین به ارزش حدود 2.4 میلیون دلار بود که به بلاک چین اضافه شد و کارمزد تراکنش ها تا یک ساعت پس از این رویداد بسیار بالاتر از حد معمول باقی ماند. 

با رسیدن ارتفاع بلاک به 840000، کارمزد تراکنش ها افزایش یافت و از مرز 240 دلار برای هر تراکنش فراتر رفت. براساس داده های mempool.space، کارمزد تراکنش ها در حال حاضر 94.88 دلار است. استخر استخراج ViaBTC پاداش 3.125 کوین به علاوه کارمزد 37.626 کوین را برای تولید این بلاک دریافت کرد. در بلاک های 840003 و 840004 به ترتیب کارمزد 16.06 و 24 بیت کوین به ثبت رسید.

هاوینگ بیت کوین

رقابت شدید ماینرها برای استخراج بلاک هاوینگ

اما ماینرها برای تولید این بلاک رقابت تنگاتنگی با یکدیگر داشتند، چون این بلاک حاوی اولین “ساتوشی” بعد از هاوینگ بود. اولین ساتوشی های بعد از هاوینگ به عنوان آیتم های کلکسیونی در نظر گرفته می شوند و برخی از مدیران استخرهای استخراج می گویند که این قسمت های بسیار کوچک بیت کوین می توانند میلیون ها دلار یا چندین برابر قیمت فعلی این ارز بزرگ بازار ارزش داشته باشند.

پروتکل رونز برای توکن های قابل معاوضه (از کیسی رودامور) نیز در بلاک 840000 راه اندازی شد. براساس داده های وب سایت runealpha.xyz، کمتر از یک ساعت بعد از راه اندازی این پروتکل، حدود 853 توکن رون ایجاد شد.

نگاه اجمالی به کارمزدهای پرداخت شده (2.4 میلیون دلار برای بلاک هاوینگ در مقایسه با 40000 تا 60000 دلار برای بلاک های معمولی قبل از این رویداد) توسط کاربران برای اضافه کردن تراکنش ها به بلاک ها، نشان دهنده رقابت شدید برای ایجاد توکن های رون جدید است. 

داده های شبکه نشان می دهند که متوسط کارمزد بر حسب ساتوشی در هر بایت (sats/vByte) پس از هاوینگ به 1805 ساتوشی در هر بایت رسیده است. پیش از این رویداد، متوسط کارمزد 100 ساتوشی در هر بایت بود. ساتوشی در هر بایت میزان کارمزدی را اندازه می گیرد که برای انجام تراکنش در شبکه بیت کوین پرداخت می شود و نشان می دهد که کاربر برای هر بایت داده در تراکنش خود حاضر است چند ساتوشی بپردازد. 

به زبان ساده، این بدان معناست که کارمزد تراکنش ها به طور قابل توجهی افزایش یافته؛ به طوری که تراکنش های با اولویت متوسط 146 دلار و تراکنش ها با اولویت بالا حدود 170 دلار کارمزد دارند.

تمرکز ماینرها بر کارمزد تراکنش ها

انتظار می رود ماینرها بیشتر روی کارمزد بالاتر تراکنش ها و افزایش احتمالی قیمت بیت کوین حساب باز کنند، تا کاهش درآمد ناشی از نصف شدن پاداش بلاک را در کوتاه مدت جبران کنند.

پاداش استخراج که در این هاوینگ از 6.25 به 3.125 کوین کاهش یافت، انگیزه ای برای نهادهایی است که با قدرت محاسباتی خود به ایمن سازی شبکه بیت کوین کمک می کنند. ماینری که در رقابت اضافه کردن بلاک جدید به شبکه برنده می شود، پاداش را دریافت می کند و این پاداش تا هاوینگ بعدی 3.125 کوین خواهد بود. اما افزایش کارمزد تراکنش ها پس از هاوینگ نشان می دهد که ماینرها می توانند جریان درآمدی جدید از پروتکل رونز داشته باشند. اگرچه برخی معتقدند که این افزایش کارمزد موقتی بوده و در نهایت کاهش خواهد یافت.

جامعه ارز رمزنگاری هاوینگ را یک رویداد مهم تلقی می کند، چون بر هدف اصلی بیت کوین به عنوان یک شبکه مالی مستقل و غیرمتمرکز تاکید دارد که سیاست های پولی آن بر خلاف سازمان های متمرکز مانند دولت ها و بانک های مرکزی، با کد تنظیم می شود.

بر خلاف ارزهای سنتی یا فیات که ارزش آنها به دلیل تورم و چاپ پول توسط دولت ها به مرور زمان کاهش می یابد، بیت کوین به گونه ای غیرتورمی طراحی شده که حداکثر عرضه در گردش آن 21 میلیون است. هاوینگ که هر چهار سال یکبار رخ می دهد، نرخ تولید کوین های جدید را به مرور زمان کاهش می دهد تا آخرین کوین (احتمالا در سال 2140 میلادی) استخراج شود.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

در گذشته، هاوینگ ها با افزایش قیمت بیت کوین همراه بوده اند. تصور این است که هرچه بیت کوین های جدید کم تری تولید شود، ارزش کوین های موجود بیشتر افزایش می یابد. اما چشم انداز در هاوینگ فعلی نامعلوم است. برخی از تحلیلگران می گویند که این رویداد قبلا بر قیمت تاثیر گذاشته و آن را افزایش داده است. برخی دیگر کاهش قیمت را پیش بینی می کنند، در حالی که عده ای انتظار افزایش قیمت را دارند.

پیش بینی اثرات احتمالی هاوینگ کنونی ممکن است به دلیل تفاوت های عمده فعلی شبکه بیت کوین در مقایسه با سه هاوینگ قبلی امکان پذیر نباشد. یکی از تفاوت های این دوره با دوره های قبلی، تایید ETFهای اسپات توسط SEC است که می توانند نهادهای سرمایه گذاری بیشتری را وارد بازار کنند.

همچنین، پروتکل اوردینالز در سال 2023 روی شبکه بیت کوین راه اندازی شد و این پروتکل فعالیت در این شبکه را افزایش داده است. با پیشرفت ها و به روزسانی های این شبکه، موارد استفاده و کاربرد این شبکه در بلند مدت نیز افزایش خواهد یافت.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.