در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تفاوت‌های شبکه بایننس‌اسمارت‌چین با بلاک‌چین اتریوم

0 549

بایننس‌اسمارت‌چین ((BSC) یک هاردفورک از پروتکل Go Ethereum (با اختصار Geth) است و به همین دلیل شباهت‌های زیادی با بلاک‌چین اتریوم دارد. با این حال، توسعه‌دهندگان BSC تغییرات قابل توجهی را در برخی از بخش‌های اصلی ایجاد کرده‌اند. بزرگ‌ترین تغییر مکانیسم اجماع BSC است که امکان انجام تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر را فراهم می‌کند.

مقدمه

در نگاه اول، شبکه‌های بایننس‌اسمارت‌چین (BSC) و اتریوم شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) و توکن‌های ساخته شده بر روی BSC با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند. شاید تا حالا متوجه شده‌اید که آدرس کیف‌پول عمومی شما در هر دو بلاک‌چین یکی هستند. حتی پروژه‌های بین زنجیره ای وجود دارند که در هر دو شبکه فعالیت می‌کنند. با این حال، تفاوت‌های محسوسی بین این دو شبکه وجود دارند. اگر درباره این که از کدام شبکه استفاده کنید شک دارید، بهتر است ابتدا تفاوت آنها را بدانید و درک کنید.

ترافیک بلاک‌چین و اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیر متمرکز

تا ژوئن 2021، اتریوم میزبان بیش از 2800 اپلیکیشن غیر متمرکز در بلاک‌چین خود بوده، در حالی که BSC تا این تاریخ تقریبا 810 اپلیکیشن غیر متمرکز داشته است. این یک تفاوت قابل توجه بین آنهاست، اما BSC  ثابت کرده که علی رغم عمر کوتاهش، یک اکوسیستم قوی و در حال رشد است.

آدرس‌های فعال نیز یک معیار مهم در شبکه هستند که باید به آنها توجه کرد. با وجود این که بلاک‌چین BSC جدیدتر است، اما تعداد آدرس‌های آن در 7 ژوئن به رکورد 2105367 رسید. در حالی که تعداد آدرس‌های اتریوم در 9 مه 2021 به بالاترین سطح در 799580 رسید. به عبارت دیگر، آدرس‌های BSC تقریبا 2.5 برابر آدرس‌های اتریوم بودند.

حالا سوال اینجاست که دلیل رشد ناگهانی BSC چیست؟ دلیل آن تا حد زیادی به تایید سریع‌تر و کارمزد پایین‌تر تراکنش‌ها بر می‌گردد. رشد BSC همچنین ممکن است به افزایش هیاهو پیرامون توکن‌های NFT و سازگاری با کیف‌پول‌های ارز رمزنگاری معروف مانند تراست‌والت و متامسک مرتبط باشد.

اگر به تراکنش‌های روزانه نگاهی بیندازیم، متوجه تفاوت حتی بزرگ‌تری بین این دو شبکه خواهیم شد. جابجایی وجوه و تعامل با قراردادهای هوشمند در BSC برای کاربران سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. در نمودار زیر می‌توانید اوج تراکنش‌های روزانه این شبکه در حدود 12 میلیون و تراکنش‌های روزانه فعلی آن در حدود 4 میلیون را مشاهده کنید.

بایننس‌اسمارت‌چین
تراکنش‌های روزانه در شبکه BSC

از طرف دیگر، تعداد تراکنش‌های روزانه شبکه اتریوم هرگز از 1.5 میلیون فراتر نرفته است. ظاهرا، BSC برای کاربرانی که نیاز به انتقال منظم وجوه خود دارند، گزینه محبوب‌تری است. تراکنش‌های روزانه نیز باید در متن آدرس‌های فعال دیده شوند. در زمان انتشار این مطلب، تعداد کاربران BSC بیشتر از اتریوم بود که به طور متوسط تراکنش‌های بیشتری داشتند.

تراکنش روزانه
تراکنش‌های روزانه شبکه اتریوم

بیشترین استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در اتریوم و BSC

وقتی صحبت از امور مالی غیرمتمرکز می‌شود، تعداد زیادی اپلیکیشن غیر متمرکز بین زنجیره ای وجود دارند که با هر دو بلاک‌چین اتریوم و BSC سازگار هستند. توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی اپلیکیشن‌ها را از اتریوم به BSC منتقل کنند و پروژه‌های جدید BSC  اغلب از کد متن باز اتریوم با نام دیگری استفاده می‌کنند. بیایید به پنج اپلیکیشن غیرمتمرکز برتر در اتریوم توسط کاربران در DAppRadar نگاهی بیندازیم.

اتریوم
DApps در اتریوم

در اینجا می‌توانید ترکیبی از دو بازار ساز خودکار دیفای (یونی‌سواپ (Uniswap) و سوشی‌سواپ (SushiSwap))، یک بازی مبتنی بر بلاک‌چین (اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)) و یک پلتفرم معاملاتی نظیر به نظیر (اُپن‌سی (OpenSea) را مشاهده کنید. اگر نگاهی به 5 اپلیکیشن برتر BSC بیندازید، شباهت‌های زیادی بین آنها پیدا خواهید کرد.

اپلیکیشن غیر متمرکز
DApps در BSC

پنکیک سواپ به عنوان یک هاردفورک یونی‌سواپ ایجاد شد. اتوفارم (Autofarm) و پنکیک‌بانی (Pancake Bunny) پروتکل‌های تولید بازده برای کاربران هستند (دسته ای که در پنج مورد برتر اتریوم نمی‌بینیم). کاربران در این پروتکل‌ها دارایی‌های خود را وام می‌دهند و در قبال آن سود دریافت می‌کنند.  بی‌سواپ (Biswap) و اِیپ‌سواپ (Apeswap) هر دو بازار ساز خودکار هستند. با توجه به این که کارمزد در شبکه BSC بسیار پایین است و تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر انجام می‌شوند، پروتکل‌های تولید بازده در BSC بهره وری بیشتری دارند. این عوامل آنها را به گزینه ای محبوب برای کاربران این شبکه تبدیل می‌کنند.

وقتی صحبت از بازی‌های رمزنگاری می‌شود، اتریوم واقعا میزبان محبوب‌ترین بازی‌های موجود است. اگرچه شبکه BSC بازی‌هایی دارد که شباهت‌های زیادی به کریپتوکیتیز (CryptoKitties) و اکسی‌اینفینیتی دارند، اما نتوانسته‌اند به اندازه بازی‌های کلاسیک شبکه اتریوم مخاطبان زیادی را جذب کنند.

انتقال بین شبکه‌ها

اگر واریزی BEP-20 یا ERC-20 به کیف‌پول خود انجام داده‌اید، احتمالا متوجه شده‌اید که آدرس‌های کیف‌پول اتریوم و بایننس‌اسمارت‌چین شما یکسان هستند. بنابراین، اگر هنگام برداشت ارزهای خود از صرافی، شبکه را اشتباهی انتخاب کنید، می‌توانید آنها را به راحتی از بلاک‌چین دیگر بازیابی کنید.

اگر به اشتباه توکن‌های ERC-20 را به BSC انتقال دهید، می‌توایند آنها را در آدرس BSC مربوطه پیدا کنید. اگر به اشتباه از BSC به اتریوم توکن ارسال کنید، می‌توانید آنها را در این شبکه بیابید. خوشبختانه در این دو مورد وجوه شما برای همیشه از بین نمی‌روند و امکان برگرداندن آنها وجود دارد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازیابی ارزها در شبکه اتریوم و BSC به مطلب زیر رجوع کنید:

نحوه بازیابی ارزرمزنگاری در صورت ارسال به شبکه اشتباه در بایننس

کارمزد تراکنش‌ها

BSC و اتریوم هر دو از یک مدل گس برای کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کنند که پیچیدگی یک تراکنش را اندازه‌گیری می‌کند. کاربران BSC می‌توانند قیمت گس را با توجه به تقاضا در شبکه تعیین کنند و استخراج‌کنندگان تراکنش‌هایی را در اولویت تایید قرار می‌دهند که قیمت گس بالاتری دارند. البته، هارد فورک لندن برخی تغییرات جدید در شبکه اتریوم ایجاد خواهد کرد که احتمالا مشکل کارمزد بالای این شبکه را برطرف خواهد کرد.

به روز رسانی اتریوم یک مکانیسم جدید قیمت‌گذاری با کارمزد پایه برای هر بلاک ایجاد می‌کند. این کارمزد پایه بسته به تقاضا برای تراکنش‌ها تغییر می‌کند و دیگر نیازی نیست که کاربران در مورد قیمت گس تصمیم گیری کنند.

کارمزد شبکه اتریوم بسیار بالاتر از کارمزد در شبکه BSC است. در ماه مه، کارمزد در شبکه اتریوم به بالاترین سطح خود یعنی 68.72 دلار رسید. اگرچه اکنون کاهش یافته، اما شبکه اتریوم همچنان گران‌تراست.

کارمزد اتریوم
کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم

اجازه دهید متوسط کارمزدهای اتریوم را از “Etherscan ” بررسی کنیم تا تصویر بهتری داشته باشیم. سه رقم بالا قیمت‌های فعلی گس را در اتریوم نشان می‌دهند. برای هر دو شبکه BSC و اتریوم، یک gwei  به ترتیب برابر با 0.000000001 بایننس کوین و 0.000000001 اتریوم است. اگر کارمزد پایین‌تری پرداخت کنید، مدت زیادی طول خواهد کشید تا تراکنش شما تایید شود.

برای انتقال ساده یک توکن ERC-20 به کیف‌پول دیگر، متوسط کارمزد در زمان انتشار این مطلب حدود 2.46 دلار بود. در صورت استفاده از استخر نقدینگی یونی‌سواپ که شامل چندین تراکنش است، این عدد به 7.58 دلار  افزایش خواهد یافت.

کارمزد
کارمزد تراکنش

در زیر می‌توانید یک تراکنش در شبکه BSC را با کارمزد 0.03 دلار  مشاهده کنید. BSC این کارمزد را از ضرب گس استفاده شده توسط تراکنش (21000) در قیمت گس (5 Gwei) بدست آورده است.

تراکنش در BSC
یک تراکنش در شبکه BSC

مدت زمان انجام تراکنش

برآورد متوسط زمان برای تایید تراکنش‌ها در بلاک‌چین‌ها می‌تواند کمی مشکل باشد. از نظر فنی، به محض تایید بلاک توسط استخراج‌کنندگان، تراکنش تکمیل می‌شود. اما عوامل دیگری هستند که می‌توانند بر زمان انجام تراکنش شما تاثیر بگذارند:

  • اگر کارمزد بالایی تعیین نکرده باشید، استخراج‌کنندگان پردازش تراکنش شما را به تاخیر خواهند انداخت یا هرگز آن را پردازش نخواهند کرد.
  • تعاملات پیچیده تر با بلاک چین به چندین تراکنش نیاز دارند. برای مثال، افزودن نقدینگی به یک استخر نقدینگی.
  • اکثر سرویس‌ها تنها پس از تایید تعداد مشخصی از بلاک‌ها، تراکنش را معتبر می‌دانند. این تاییدهای اضافی ریسک برگشت دادن تراکنش ارائه دهندگان خدمات و معامله‌گران را در صورت رد شدن بلاک توسط شبکه، کاهش می‌دهند.

اگر به آمار ارائه شده برای گس اتریوم در بالا نگاه کنیم، می‌بینیم که زمان انجام تراکنش بین 30 ثانیه تا 16 دقیقه است. این اعداد تراکنش‌های موفقیت آمیز را  در نظر می‌گیرند، اما شرایط تایید اضافی را در نظر نمی‌گیرند.

برای مثال، اگر اتریوم (ERC-20) را به حساب بایننس خود واریز کنید، باید منتظر 12 تایید از سوی شبکه باشید. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، استخراج یک  بلاک تقریبا 13 ثانیه طول می‌کشد. بنابراین، باید 156 ثانیه منتظر بمانید تا اتریوم به کیف‌پول اسپات شما واریز شود.

تولید بلاک
متوسط زمان تولید بلاک در شبکه اتریوم

در شبکه BSC، متوسط زمان استخراج یک بلاک 3 ثانیه است. وقتی این زمان را با 13 ثانیه اتریوم مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که سرعت BSC تقریبا 4.3 برابر اتریوم است.

استخراج بلاک
متوسط زمان تولید بلاک در BSC

مکانیسم اجماع

اگرچه مکانیسم اجماع اثبات کار(PoW) اتریوم مشابه بیت کوین است، تفاوت بسیار زیادی با الگوریتم اجماع اثبات اعتبار سهام (PoSA) بایننس‌اسمارت‌چین دارد. با این حال، تفاوت آنها در این زمینه برای مدت طولانی ادامه نخواهد یافت. با راه اندازی کامل اتریوم 2.0، شبکه اتریوم نیز از مکانیسم اثبات سهام استفاده خواهد کرد.

الگوریتم اثبات اعتبار سهام BSC 

الگوریتم اثبات اعتبار سهام BSC ترکیبی از اثبات اعتبار(PoA) و اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) است. 21 اعتبارسنج به نوبت بلاک‌ها را تولید می‌کنند و در عوض، کارمزد تراکنش‌های بایننس کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. بنابراین، الگوریتم DPoS یک سیستم رای گیری ایجاد می‌کند که مستقیما به اعتبار نمایندگان بستگی دارد و اگر یک نود انتخاب شده رفتار نادرستی داشته باشد یا به خوبی کار نکند، به سرعت اخراج شده و نود دیگری جایگزین آن می‌شود. اجرای یک نود از الزامات تبدیل شدن به یک اعتبار سنج است و برای این که یک نود انتخاب شود باید حداقل 10000 بایننس کوین سپرده‌گذاری(استیکینگ) کند.

سایر کاربران (موسوم به وکالت دهندگان) برای پشتیبانی از نود منتخب خود، بایننس کوین را سپرده‌گذاری می کنند. سپس 21 نود برتر انتخاب شده براساس مقدار استیکینگ، به نوبت بلاک‌ها را پردازش می کنند. کل این روند هر 24 ساعت تکرار می شود. همچنین بخشی از پاداش‌های دریافتی اعتبارسنج‌ها به وکالت دهندگان تعلق می گیرد.

الگوریتم اثبات کار شبکه اتریوم

الگوریتم اثبات کار شبکه اتریوم یک سیستم کاملا متفاوت است. به جای انتخاب اعتبارسنج توسط جامعه، یک مسابقه برای حل یک معمای محاسباتی وجود دارد. همه می‌توانند در آن شرکت کنند، اما باید تجهیزات تخصصی استخراج را خریداری یا اجاره کنند. هر چه قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، به احتمال زیاد اولین نفری خواهید بود که معما را حل و یک بلاک را تایید می‌کنید. پاداش استخراج‌کنندگان پیروز، کارمزد تراکنش‌ها و یک اتریوم است.

در حالی که اثبات کار یک روش موثر در ایجاد اجماع و اطمینان از امنیت شبکه است، اما مدتی است که توسعه‌دهندگان به دنبال استفاده از مکانیسم‌های اجماع دیگر هستند. هدف آنها یافتن گزینه‌های کارآمدتر و سازگار با محیط زیست بدون به خطر انداختن امنیت است.

به خاطر همین دلایل، الگوریتم اجماع شبکه اتریوم سرانجام به اثبات سهام تغییر خواهد. اعتبار سنج‌ها برای بدست آوردن فرصت تولید بلاک، اتریوم را سپرده‌گذاری خواهند کرد. سایر اعتبارسنج‌ها بلاک را “تایید” و صحت آن را بررسی می‌کنند. اگر شخصی بلاکی تولید کند که حاوی تراکنش‌های ساختگی باشد، احتمالا تمام ارزهای استیکینگ شده خود را از دست خواهد داد. اعتبارسنج‌ها سپس برای بلاک‌های تولید شده و تاییدهایی که انجام می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند. با واریزمستقیم و استیکینگ مقدار زیادی اتریوم، اعتبارسنج‌های مخرب در معرض از دست دادن سرمایه خود قرار خواهند گرفت.

حرف پایانی

واضح است که شباهت‌های زیادی بین شبکه بایننس‌اسمارت‌چین و اتریوم وجود دارد. این شباهت‌ها تا حدودی مهاجرت و شروع کار با BSC را برای کاربران اتریوم بسیار آسان کرده‌اند. اما با وجود شباهت‌ها بین این دو شبکه، BSC تغییرات قابل توجهی را برای بهبود عملکرد و کارایی اعمال کرده است. مکانیسم اجماع اثبات اعتبارسهام (PoSA) این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا از تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر برخوردار شوند.

منبع binance

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.