در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پیش بینی قیمت بیت‌کوین با استفاده از مدل‌های کمی: نرخ هش

0 601

این مطلب تلاشی فکری برای تخمین قیمت بیت‌کوین با توجه به نرخ هش شبکه آن است.

نرخ هش و برآورد قیمت بیت‌کوین

در داده کاوی، اصطلاح “نرخ هش” یک معیار امنیتی است. هرچه نرخ هش بیشتر باشد، ایمنی و مقاومت شبکه در برابر حملات خارجی بالاتر می‌رود. حمله یک هکر به کامپیوتر خانگی شما یک موضوع است، اما حمله هکر به ده‌ها هزار کامپیوتر در سراسر جهان به طور همزمان، موضوع دیگری است.

نرخ هش
رشد نرخ هش در طول زمان

رشد نرخ هش به دلیل افزایش روز افزون قدرت محاسبات سرورهای استخراج است که به معنی افزایش هزینه‌های استخراج بیت‌کوین است. یک قانون ساده به ما می‌گوید که یک فعالیت معین باید از نظر اقتصادی سودآوری داشته باشد تا در طول زمان پایدار باقی بماند. کسانی که نفت را از زمین استخراج می‌کنند، باید آن را به قیمتی بالاتر از هزینه تولیدش بفروشند. کسانی که برق تولید می کنند، باید آن را بیشتر از هزینه تولیدش بفروشند و غیره.

همین قانون نیز در مورد بیت‌کوین اعمال می‌شود. به موجب این قانون، هزینه برق، استهلاک سرورهای بسیار قدرتمند و غیره باید کم‌تر از درآمد حاصل از دریافت بیت‌کوین برای فعالیت انجام شده باشد.

بنابراین، افزایش سختی استخراج بیت‌کوین باید با اقتصاد راحت مطابقت داشته باشد.

پاداش استخراج
پاداش ماهانه برای استخراج کنندگان بر حسب دلار

در ماه‌های اول سال 2010، درآمد ماهانه استخراج کنندگان بیت‌کوین حدود 10000 دلار بود. در حال حاضر، به لطف رشد قیمت این ارز، درآمد آنها در هر ماه بیش از 500 میلیون دلار است و این مبلغ در آینده افزایش خواهد یافت.

این رقم بسیار بالایی است، حتی اگر تا حدی با مصرف برق متناسب باشد، به ما این امکان را می‌دهد تا تولید ثروتی را که این ” طرح نوآورانه” قادر به ایجاد آن است، درک کنیم. نمودار نشان می‌دهد که رشد نرخ هش بیشتر از رشد پاداش ماهانه است. بنابراین، برای برآورد قیمت دقیق بیت‌کوین بر اساس نرخ هش ، ابتدا باید روند پاداش هر واحد هش را در طول زمان درک کرد.

پاداش
پاداش ماهانه برای هر واحد نرخ هش بر حسب دلار

همانطور که مشاهده می‌کنید، پاداش دلاری نرخ هش در حال کاهش شدید است. این بدان معناست که امنیت با گذشت زمان تقریباً به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد ، اما هزینه‌های امنیت به تدریج به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

برای درک بهتر، در حالی که پاداش هر بلاک رشد می‌کند (علی رغم یا به لطف هاوینگ که موجب کمیابی بیشتر می‌شود)، سختی استخراج یک بلاک جدید خیلی سریع افزایش می‌یابد. بنابراین، نسبت قیمت به نرخ هش کاهش پیدا می‌کند، چون  عدد مخرج بسیار بزرگ‌تر از کسر است.

بنابراین، برای تخمین روند (غیر خطی) کاهش پاداش برای نرخ هش، تابعی که مانند همیشه این روند را به بهترین شکل نشان می‌دهد، تابع قانون توزیع توانی است که می‌توانید آن را در نمودار زیر ببینید.

پاداش استخراج کننده
پاداش استخراج بر حسب دلار در طول زمان

زمانی که این تابع را با ضرب دو تابع رشد نرخ هش و پرداخت توسط یک نرخ هش واحد را بدست آوردیم، به تابعی می‌رسیم که مقدار تقریبی پاداش ماهیانه بر حسب دلار را تعیین می‌کند.

رشد پاداش
منحنی رشد پاداش ماهانه برای استخراج

نتیجه حاصله ارزش تقریبی یک واحد بیت‌کوین را نشان نمی‌دهد، بلکه پاداشی است که به مرور زمان افزایش می‌یابد که می‌توانید آن را در نمودار قبلی مشاهده کنید.

قیمت بیت کوین
پیش بینی قیمت براساس حرکت نرخ هش

برای برآورد قیمت بیت‌کوین (که با توجه به این معیار نرخ هش تصحیح شده) لازم است که این مقدار را بر تعداد متوسط بیت‌کوین استخراج شده در یک ماه مشخص، تقسیم کنید. با این کار، به روند پله ای مدل موجودی به جریان خواهیم رسید.

نتیجه

می‌توان نتیجه گرفت که حتی در مواجهه با نوسانات شدید و حرکت‌های ظاهرا غیر قابل درک قیمت، سه عامل اصلی  (کمبود عرضه، تقاضا و هزینه تولید) که بر قیمت بیت‌کوین تاثیر می‌گذارند، می‌توانند برای درک پویایی حرکات قیمت بسیار مفید باشند.

همچنین، می‌توان استدلال کرد که روندهای قیمتی طولانی مدت وجود دارند که در درک بیت‌کوین به عنوان یک “کلاس دارایی استراتژیک” برای سرمایه گذاری کمک می‌کنند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.