در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیشترین بیت کوین در اختیار چه کسانی است

0 1,342

بیت کوین بزرگ ترین ارز بازار ارز رمزنگاری و پیشگام در پرداخت های غیرمتمرکز همتا به همتا (P2P) است که ارزش بازار آن تا 29 جولای حدود 461 میلیارد دلار بود. بسیاری از پذیرندگان اولیه به خاطر ویژگی های مقاوم در برابر سانسور و نیاز نداشتن به مجوز، جذب این ارز شده اند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه اهمیتی دارد؟

براساس داده های شرکت تحقیقاتی گلس نود، تعداد آدرس های فعال بیت کوین از حدود 1000 آدرس در جولای 2010 به بیش از 900000 آدرس تا اواخر جولای 2022 رسیده است.

بزرگ ترین دارندگان بیت کوین چه کسانی هستند و موجودی نهنگ های آن چقدر است؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

بیت کوین: پرداخت های غیرمتمرکز

بیت کوین یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا است که به دارندگان خود این امکان را می دهد تا بدون مراجعه به بانک یا یک موسسه مالی، پرداخت های آنلاین را مستقیما از یک شخص به شخص دیگر انجام دهند.

ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را در اکتبر 2008 منتشر کرد. اولین بلاک در شبکه آن در ژانویه 2009 استخراج شد و ماینر اولین بیت کوین را پاداش گرفت. بیت کوین های جدید به ماینرهایی که تراکنش ها را تایید می کنند و سابقه تراکنش ها را به دفتر کل بلاک چین اضافه می کنند، پاداش داده می شوند.
استخراج بیت کوین چیست؟ بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین کدامند؟

ارزش بازار بیت کوین در 29 جولای با نزدیک شدن قیمت به سطح 24000 دلار به 457 میلیارد دلار رسید. ارزش بازار این ارز در اوج قیمت (حدود 69000 دلار) در نوامبر 2021 به بیش از 1.27 تریلیون دلار  رسید. با این حال، احساسات سرمایه گذاران در سال 2022 تغییر کرد و باعث بازار نزولی و سقوط بیش از 70 درصدی قیمت این ارز بزرگ بازار از اوج خود شد. 

توکنومیکس: عرضه محدود

بیت کوین دارای یک سقف برای عرضه است؛ به این معنی که تنها تعداد معینی را که از قبل توسط خالق آن تعیین شده، می توان استخراج کرد. حداکثر عرضه این ارز 21 میلیون کوین است.

علاوه بر این، نرخ عرضه بیت کوین به گونه ای طراحی شده که به مرور زمان از طریق فرایندی به نام هاوینگ کاهش می یابد. رویداد هاوینگ تقریبا هر چهار سال یک بار یا بعد از استخراج 210000 بلاک رخ می دهد و پس از هر هاوینگ پاداش ماینرها نصف می شود.
هالوینگ یا هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

آخرین هاوینگ در ماه مه 2021 رخ داد که در آن پاداش استخراج از 12.5 به 6.25 کوین در هر بلاک کاهش یافت. انتظار می رود که هاوینگ بعدی در سال 2024 رخ دهد و پس از آن پاداش استخراج به 3.125 کوین در هر بلاک کاهش یابد.

طبق داده های کوین مارکت کپ، تا 29 جولای 2022 بیش از 19.1 میلیون بیت کوین استخراج شده که 91 درصد از کل عرضه آن است. کم تر از دو میلیون کوین برای استخراج باقی مانده و انتظار می رود که آخرین کوین ها در سال 2140 استخراج شوند.

چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد؟

براساس داده های موسسه مالی ریور فایننشال، ساتوشی ناکاموتو احتمالا بزرگ ترین هولدر بیت کوین است. وی بیش از یک میلیون کوین دارد که آنها را در حدود 2200 آدرس ذخیره کرده است.

طبق گزارش ریور فایننشال، ناکاموتو به جز چند تراکنش آزمایشی، هیچ یک از کوین های خود را جا به جا نکرده است. براساس داده های آدرس کیف پول که توسط بیت‌اینفوچارت (BitInfoChart) گردآوری شده، صرافی های بایننس و بیت‌فینکس دارندگان بزرگ بیت کوین هستند.

کیف پول بایننس با 252,597  کوین به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار  و 1.3 درصد از کل عرضه در گردش، بزرگ ترین آدرس بود. کیف پول بیت‌فینکس تا 29 جولای 2022 حدود 0.9 درصد از عرضه در گردش را در اختیار داشت. سومین آدرس بزرگ با موجودی 131,883 کوین ناشناس باقی ماند. لازم به ذکر است که داده های بلاک چین شفاف بوده و موجودی کیف پول ها برای عموم قابل مشاهده است، اما هویت دارنده آدرس ناشناس باقی می ماند، مگر این که خود شخص به صورت داوطلبانه هویتش را افشا کند.

در لیست آدرس بیت کوین بیت‌اینفوچارت، آدرس های کیف پول زیادی بودند که به صرافی ها تعلق داشتند. بایننس سه آدرس کیف پول در این لیست داشت.

شرکت هایی که بیت کوین دارند

چندین شرکت در سال های گذشته بیت کوین خریداری و هولد کرده اند. براساس گزارش درآمد سه ماهه اول سال 2022 شرکت نرم افزاری مایکرواستراتژی، این شرکت با داشتن حدود 129,218 کوین، بزرگ ترین هولدر بیت کوین در بین شرکت های سهامی عام است. دارایی های بیت کوین این شرکت تا 29 جولای 2022 بیش از 3 میلیارد دلار ارزش داشت.

شرکت تسلا نیز هولدر بیت کوین است. اما این شرکت در 20 جولای اعلام کرد که حدود 75 درصد از دارایی های بیت کوین خود را تا پایان سه ماهه دوم سال 2022، فروخته است. این سازنده خودروهای الکتریکی مقدار کوین های هولد شده خود را فاش نکرد. تسلا ارزش دارایی های دیجیتال ترازنامه خود را تا تاریخ 30 ژوئن 218 میلیون دلار گزارش کرد که کم تر از 1.26 میلیارد دلار اعلام شده در 31 مارس 2022 بود.

طبق گزارش خبرگزاری فورچون (Fortune)، کشور السالوادور تا 15 ژوئن حدود 2301 بیت کوین داشت. السالوادور اولین کشوری است که بیت کوین را پول قانونی اعلام کرد.

نهنگ های بیت کوین در مقابل سایر ارزهای رمزنگاری

برای دارندگان کوچک مهم است که بدانند چه کسی بیشترین بیت کوین را دارد، چون کیف پول های بزرگ می توانند تاثیر قابل توجهی بر قیمت این ارز داشته باشند.

سازمان ملی پژوهش اقتصادی آمریکا گفت:

از منظر سیاست عمومی، مهم است که در مورد مالکیت بیت کوین و موجودی نهنگ ها بدانیم، زیرا تعیین می کند که چه کسی از افزایش قیمت سود بیشتری می برد.

 این آدرس های کیف پول متعلق به افراد یا سازمان ها به آدرس های نهنگ و دارنده آنها به نهنگ معروف هستند. طبق تعریف بایننس آکادمی، یک نهنگ باید حداقل 1000 بیت کوین داشته باشد. داده های شرکت تحقیقاتی مساری (Messari) نشان می دهند که تا 29 جولای، 2151 آدرس دارای بیش از 1000 بیت کوین بوده اند.

دارندگان بزرگ بیت کوین در برابر دارندگان بزرگ ارزهای دیگر

لازم به ذکر است که بیت کوین نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری به طور مساوی بین دارندگان بزرگ توزیع می شود. براساس داده های وب سایت تحلیلی IntoTheBlock، دارندگان بزرگ بیت کوین 10 درصد از عرضه در گردش این ارز را در اختیار دارند.

در مقایسه، موجودی دارندگان بزرگ اتریوم 41 درصد از کل عرضه در گردش این ارز است. دارندگان بزرگ پالیگان و دوج کوین تا 29 جولای به ترتیب 86 و 65 درصد از عرضه این ارزها را در اختیار داشتند.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم
دوج کوین یا دوژکوین چیست؟ آموزش کامل دوج کوین

عدم حضور شرکت های سرمایه گذاری ریسک پذیر، سرمایه گذاران مرحله اولیه استارتاپ ها و عرضه اولیه سکه باعث شده تا درصد پایینی از کل عرضه در گردش این ارز در اختیار دارندگان بزرگ باشد.

با این حال، سازمان ملی پژوهش اقتصادی خاطرنشان کرد که اکوسیستم بیت کوین هنوز تحت تسلط بازیگران بزرگ و متمرکز (ماینرهای بزرگ، هولدرها یا صرافی های ارز رمزنگاری) است.

این گزارش می افزاید:

این تمرکز ذاتی، بیت کوین را مستعد ریسک سیستماتیک می کند و همچنین به این معناست که اکثر سود حاصل از پذیرش بیشتر احتمالا به طور نامتناسبی نصیب تعداد کمی از دارندگان می شود.

توجه داشته باشید که در تمام معاملات ریسک از دست دادن سرمایه و ضرر وجود دارد. همیشه قبل از انجام معامله، خودتان به طور کامل تحقیق کنید و آخرین اخبار، تحلیل های فاندامنتال و تکنیکال و تفسیر تحلیل گران را بررسی کنید.
لازم به ذکر است که تصمیم گیری برای معامله باید براساس میزان تحمل ریسک، مقدار سرمایه برای ورود، استراتژی معاملاتی و تجربه شما در بازار باشد. بیش از حد سرمایه گذاری نکنید و فقط آن بخش از سرمایه خود را وارد بازار کنید که از دست دادن آن تاثیری بر زندگی شما نداشته باشد. 

منبع capital

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.