در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه در بازار نزولی از استرس و تصمیمات احساسی اجتناب کنیم

0 582

معامله کردن تنها راه کند و کاو در بازار ارزهای رمزنگاری نیست، شما می توانید محتوا تولید کنید، ویدئوهایی برای یوتیوب بسازید، به پادکست ها گوش دهید و غیره. وقتی دوستان یا خویشاوندان تان در مورد موفقیت خود در معاملات ارز رمزنگاری صحبت می کنند، شما نیز تحریک می شوید تا به این بازار وارد شوید. افراد از معاملات کم شروع می کنند و سپس آن را گسترش می دهند تا سود های قابل توجهی کسب کنند.

با توجه به نوسانات ارزهای رمزنگاری و باز بودن بازار ارز رمزنگاری به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته، افراد باید به طور مداوم حرکت قیمت ها را زیر نظر بگیرند تا از ضرر و زیان جلوگیری کنند. این ممکن است منجر به اختلال در خواب، خستگی و افزایش اضطراب و همچنین ایجاد ترس از شکست در میان معامله گران شود.

در این مطلب، در مورد نحوه جلوگیری ازاعتیاد به ارز رمزنگاری و همچنین نحوه کنترل استرس و افسردگی مرتبط  با سرمایه گذاری در این بازار بحث خواهیم کرد.

اعتیاد (یا وابستگی زیاد) به ارز رمزنگاری چیست و چگونه می توان از آن پرهیز کرد؟

وقتی با وجود از دست دادن خواب، اشتها یا حتی پول، به معاملات خود در بازار ارز رمزنگاری ادامه می دهید، علائم اعتیاد به ارز رمزنگاری را دارید. همچنین، همیشه در حال بررسی حرکت قیمت ها و مطالعه اخبار به روز برای انجام معاملات هستید و قصد ندارید این عادت را کنار بگذارید.

لازم به ذکر است که ارز رمزنگاری به خودی خود اعتیادآور نیست، اما وقتی ذهن ما درگیر باشد، همه چیز می تواند تغییر کند. چک کردن مداوم دارایی های موجود در پرتفوی و دسترسی دائم به محتوای جذاب ارائه شده در وب سایت هایی مانند یوتیوب ممکن است در شما اعتیاد ایجاد کنند.

اگر زمان زیادی را صرف تحقیق یا معامله ارزهای رمزنگاری یا بررسی نمودارها می کنید، شما اعتیاد به این ارزها دارید. علاوه بر این، تلاش های بی نتیجه برای توقف معاملات و افزایش ریسک بدون داشتن یک استراتژی واقعی، نشانه های اعتیاد شدید به ارز رمزنگاری هستند. همچنین، عدم علاقه به تعاملات اجتماعی و سایر فعالیت ها، استرس، افسردگی، تغییرات در خلق و خو، بی خوابی و سلامت روانی نامطلوب، همگی نشانه های وابستگی بیش از حد شما به ارزهای رمزنگاری هستند. بنابراین، راه های مختلف برای خلاص شدن از شر استرس و افسردگی در بازار ارز رمزنگاری چه هستند؟

برای پایان بخشیدن به این عادت بد و خلاص شدن از شر استرس و افسردگی مرتبط با آن، اپلیکیشن های مرتبط با ارزهای رمزنگاری را حذف کنید و از تمام اخبار مربوط به حوزه ارزهای رمزنگاری، فاصله بگیرید. از طرف دیگر، مقدار پولی را که برای سرمایه گذاری در این بازار می گذارید، محدود کنید و آن را منبع درآمد اصلی خود در نظر نگیرید. در عوض، به دنبال راه های دیگری برای کسب درآمد در بازار ارزهای رمزنگاری باشید.

تنها چیزی که نیاز دارید این است که مهارت های مرتبط با حوزه مورد نظر خود را بالا ببرید. برای مثال، اگر به حوزه متاورس علاقه مند هستید، باید در مورد فناوری های مورد نیاز برای ساختن جهان سه بعدی (مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و غیره) مطالعه کنید و دانش خود را افزایش دهید.

علاوه بر این، می توانید برای تعطیلات به شهر مورد علاقه خود سفر کنید، با دوستانی که به ارزهای رمزنگاری علاقه ای ندارند دور همی داشته باشید یا برای رفع خستگی و تجدید قوا به یک گروه در شبکه اجتماعی بپیوندید. به جای خودخوری کردن و ریختن نگرانی ها درون خود، با دیگران در مورد آنها صحبت کنید. گاهی اوقات در میان گذاشتن مشکلات خود با افراد مورد اعتماد به بهبود روحیه شما کمک می کند.

ضرر و زیان چگونه بر سلامت ذهن تاثیر می گذارد؟

اوج ها و کف های قیمت می توانند موجب مشکلات مرتبط با سلامت روان، مانند غم و اندوه یا اضطراب شوند. حتی با درک سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری، سرمایه گذاران بی تجربه مستعد فشار روحی و عاطفی ناشی از زیان های این ارزها هستند. در نتیجه، فرد به احتمال زیاد دچار زیان گریزی می شود، زیرا بیشتر اوقات متحمل ضرر می شود. 

علاوه بر این، عواقب زیان های سنگین ارزهای رمزنگاری ممکن است ناراحت کننده تر از تعمیم در مورد اثرات سود یا زیان اندک باشد. برای مثال، زیان های جزئی را می توان با تغییرات کوتاه مدت در الگوهای مصرف یا افزایش ساعات کاری جبران کرد، اما جبران زیان های سنگین سال ها طول می کشد، البته اگر بازار بازده مثبت داشته باشد.

بنابراین، اگر جبران زیان های سنگین برای مدت طولانی طول بکشد، بر سلامت روانی معامله گر تاثیر منفی می گذارد. برای مثال، توکن ترا با نماد LUNA (که اکنون ترا کلاسیک (LUNC) نامیده می شود) تا چند ماه قبل در بین 10 ارز برتر بازار بود، اما در یک روز بیش از 98 درصد سقوط کرد و موجب ناراحتی سرمایه گذاران شد، چون آنها بخش زیادی از سرمایه های خود را به خاطر این سقوط از دست دادند. با گذشت زمان، ترس ها و شکست ها در سرمایه گذاری های ارز رمزنگاری که از چنین ضررهای سنگینی ناشی می شوند، منجر به استرس و افسردگی در بین سرمایه گذاران می شوند.

چگونه احساسات را کنترل کنیم؟

تصمیم گیری براساس احساسات باعث می شود تا تصمیماتی را اتخاذ کنید که مغایر با منطق هستند. گفتنی است که خرید و فروش ارزهای رمزنگاری ممکن است لذت بخش و سودآور باشد، چون ذهن شما چنین برداشتی از آنها دارد.

سرمایه گذاری های ارز رمزنگاری را می توان مسبب ترس از دست دادن (فومو) و ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) دانست که احتمال تصمیم های غیر منطقی را افزایش می دهند. بنابراین، کنترل احساسات در هنگام سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری برای کاهش ریسک و جلوگیری از دست دادن سرمایه، ضروری است.

مهم ترین گام در جلوگیری از دخیل شدن احساسات در تصمیمات سرمایه گذاری این است که از خود بپرسید  آیا خرید ارز رمزنگاری با برنامه مالی شما انطباق دارد یا خیر. آیا از نوسانات بازارهای ارز رمزنگاری و ریسک های سرمایه گذاری در آن آگاه هستید؟ اگر پاسخ این سوالات را ندانید، ممکن است ضرر کنید.

علاوه بر این، کسب اطلاعات در مورد ارز رمزنگاری مورد نظرتان و فناوری پشت آن، بسیار مهم است. همچنین، وایت پیپر پروژه آن را (به خصوص بخش توکنومیک) به دقت مطالعه کنید و به دنبال نوآوری ها و جامعه فعال آن باشید. اگرچه این موارد موفقیت پروژه را تضمین نمی کنند، آنها به شما کمک می کنند تا اطلاعاتی در مورد پروژه هایی که می خواهید سرمایه گذاری کنید و جنبه های پنهان ارز رمزنگاری  به دست آورید. اگر وقت ندارید، می توانید لایت پیپر پروژه را مطالعه نمایید که شکل خلاصه شده وایت پیپر است.
وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

با پیدا کردن یک پلتفرم یا صرافی که بتواند به شما کمک کند تا به اهداف برنامه ریزی شده خود برسید، می توانید از تصمیمات احساسی اجتناب کنید. علاوه بر این، شما باید یک برنامه حساب شده برای سرمایه خود داشته باشد و طبق آن عمل کنید. از آنجایی که بازار ارز رمزنگاری نوسانات بسیار زیادی دارد، فقط مقداری از سرمایه خود را سرمایه گذاری کنید که از دست دادن آن بر زندگی عادی شما تاثیری نمی گذارد. مقدار سرمایه گذاری خود را به خاطر فومو یا تغییرات ناگهانی قیمت افزایش ندهید.

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید برای حفاظت از سرمایه خود انجام دهید، تنظیم سفارش لیمیت است. برای مثال، اگر ارزش ارز رمزنگاری به شدت کاهش یابد، سفارشات لیمیت ممکن است از شما در برابر ضررها  محافظت کنند یا به سیو سودتان کمک کنند. با یک سفارش لیمیت، می توانید پایین ترین قیمت مورد نظر خود را انتخاب کنید.
بررسی انواع سفارش‌ها در صرافی های رمزنگاری

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.